پیش‌فروش نفت به قیمت کنونی، ایران را متضرر خواهد کرد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
پیش‌فروش نفت به قیمت کنونی، ایران را متضرر خواهد کرد؟

پیش‌فروش نفت به قیمت کنونی، ایران را متضرر خواهد کرد؟

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه راهکار "پیش‌فروش نفت به کشورهای قدرتمند" ابهامات متعددی دارد، گفت: در شرایطی که ایران در حوزه صادرات نفت خام با برخی محدودیت‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند، بهتراست دولت بر صرفه‌جویی هزینه‌ها و افزایش تولیدات پتروشیمی تمرکز کند.

اعتمادآنلاین| جلال میرزایی با اشاره به راهکار جدید دولت برای دور زدن تحریم‌ها مبنی بر پیش‌فروش نفت به کشورهای قدرتمند، گفت: افرادی که این ایده را مطرح کرده‌اند باید به دو سوال پاسخ دهند؛ ابتدا اینکه انتقال پول را باتوجه به تحریم‌های بانکی چطور انجام خواهند داد؟، دوم آنکه باتوجه به نیاز کنونی کشور به پول، چه زمانی و چگونه پول نفت پیش‌فروش شده را دریافت می‌شود؟

پیش‌فروش نفت به قیمت کنونی، ایران را متضرر خواهد کرد؟

نماینده مردم ایلام، ایوان و چرداول در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین تحلیل دیگری می‌گوید؛ باتوجه به اینکه اکنون قیمت نفت در بازار بسیار پایین است، پیش‌فروش نفت به قیمت کنونی، ایران را متضرر خواهد کرد چراکه ممکن است دو الی سه سال آینده قیمت‌ها چند برابر شوند.

راهکار پیش‌فروش نفت به کشورهای قدرتمند ابهامات متعددی دارد

وی با بیان اینکه راهکار پیش‌فروش نفت به کشورهای قدرتمند ابهامات متعددی دارد، ادامه داد: در شرایطی که ایران در حوزه صادرات نفت خام با برخی محدودیت‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند، بهتراست دولت بر صرفه‌جویی هزینه‌ها و افزایش تولیدات پتروشیمی تمرکز کند چراکه راهکار پیش‌فروش نفت اگر هم به نتیجه رسد به سختی پول آن وارد کشور خواهد شد به‌همین دلیل تبدیل نفت به صنایع مختلف راهکار قابل‌تامل‌تری است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

پیش‌خرید نفت در بازار جهانی نفت مرسوم نیست

میرزایی با اشاره به اینکه معمولا قراردادهای نفتی به صورت یک ساله منعقد می‌شوند و تاکنون قراردادی با عمر بیش از یکسال کمتر دیده‌ شده، اضافه کرد: اگرچه پیش‌خرید نفت توسط یک کشور امری شدنی است اما در بازار جهانی نفت مرسوم نیست.

اکنون کشورهای خریدار نگرانی بابت تأمین انرژی ندارند

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی مطرح کرد: پیشنهاد پیش‌فروش نفت شاید بتواند در آینده شرایط خوبی را به وجود آورد اما در شرایط فعلی، کشورهای خریدار نگرانی بابت تأمین انرژی ندارند.

منبع: خانه ملت

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف23 ساعت قبل
پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ابتدا با اشاره به کارت‌های اجاره‌ای گفت: کارت‌های یکبار مصرف یا اجاره‌ای برای مدت یک سال اعتبار دارد. کاظم پالیزدار دبیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی کشور در ادامه برنامه با اشاره به عملکرد منفی کارت‌های بازرگانی گفت: تعداد صدور کارت زیاد است، اما فقط به واسطه اجاره‌ای بودن آن نیست لذا یکسری ضوابط برای صدور کارت در موضوع واردات و صادرات ایجاد کرده‌ایم. در ادامه برنامه، پالیزدار یادآور شد: زمانی که قرار باشد این کارت‌ها صادر شود، قانون گذاری‌های مشخص اجرا می‌شود و باید صورت حساب‌های بانکی نظارت و احراز شود. علیخانی با بیان اینکه صدور کارت براساس آئین نامه انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: شرایط صدور کارت، همانطور که گفتیم بر اساس آئین نامه انجام می‌شود و راستی آزمایی آن هم به سرعت انجام می‌شود. پورابراهیمی ادامه داد: بحث احراز هویت با بررسی مدارک کاملا متفاوت است و شرایط احراز برای صدور کارت، اعتبار و رتبه بندی ما را برطرف نمی‌کند.
ایسناایسنا19 ساعت قبل
در هفته‌ای که گذشت وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ایجاد بیش از ۹۲ هزار شغل در حوزه مشاغل خانگی طی سال گذشته از اختصاص تسهیلات تا سقف صد میلیون تومان به پیشرانان و کارفرمایان طرح مشاغل خانگی خبر داد و گفت: برای متقاضیان مشاغل خانگی هم اعطای وام ۱۰ میلیون تومانی را پیشنهاد کردیم. وی از ممنوعیت پرداخت وام اشتغال خانگی به کارمندان دولت خبر داد و گفت: با توجه به محدودیت تسهیلات و منابع مشاغل خانگی با تصمیم و مصوبه ستاد ساماندهی مشاغل خانگی، پرداخت این تسهیلات به شاغلان دستگاه‌های دولتی ممنوع و مقرر شده که این تسهیلات در اختیار متقاضیان اشتغال خانگی و کارجویان قرار گیرد. رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی نیز از ارائه پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات مشاغل خانگی خبر داد و گفت: طی سالهای ۹۵ تا ۹۷ بیش از ۱۶۵ هزار نفر در حوزه مشاغل خانگی مشغول کار شده‌اند. وی پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی به شاغلان دستگاه‌های دولتی را ممنوع اعلام کرد اما گفت که بازنشستگان از این قاعده مستثنی هستند و می‌توانند با رعایت مقررات از تسهیلات مشاغل خانگی استفاده کنند. براساس اطلاعات سامانه کارا، از بهمن ۱۳۹۶ تا تیر ۱۳۹۸ به ۱۷ درصد طرح‌های مشاغل خانگی تسهیلات پرداخت شده که پنج درصد تسهیلات پرداختی در حوزه اشتغال روستایی و عشایری مربوط به مشاغل خانگی است.

کنگره آمریکا به توبیخ رئیس جمهور مبادرت کرد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
برای نخستین بار در یکصد سال گذشته، کنگره آمریکا به توبیخ رئیس جمهور این کشور مبادرت کرد. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما ‎؛ به نقل از شبکه تلویزیونی سی ان ان، برای نخستین بار در یکصد سال گذشته، کنگره آمریکا به توبیخ رئیس جمهور این کشور مبادرت کرد. جنجال بر سر اظهارات نژادپرستانه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا همچنان ادامه دارد. کار به جایی کشیده است که مجلس نمایندگان آمریکا برای نخستین بار به توبیخ رئیس جمهور وقت مبادرت کرده است. به گفته نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شش کمیته کنگره در حال کار کردن روی این مسئله هستند که آیا دونالد ترامپ از اختیارات خودش سوء استفاده کرده و مانع اجرای عدالت شده است یا خیر.
مهرمهر19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه (CHP) از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور خواست که در اسرع وقت مذاکرات رسمی با سوریه را آغاز کند. کلیچدار اوغلو بیان کرد: ترکیه باید مذاکراتی در سطح رسمی با سوریه در اسرع وقت برگزار کند. چرا ما در دمشق سفیر نداریم؟ چرا ما باید مذاکرات غیرمستقیم از طریق روسیه داشته باشیم؟ وحدت و تمامیت اراضی سوریه به نفع ترکیه است. درباره لیبی هم تاکید کرد: آنکارا باید از ارسال سلاح به لیبی خودداری کند. از لیبی چه می‌خواهید؟ چرا به آنجا سلاح ارسال می‌کنید؟ به جای اینکه نقش میانجی برای صلح ایفا کنید چرا به دنبال شکاف هستید؟
تابناکتابناک4 ساعت قبل
بازار طلا و سکه در آخرین روز هفته، با افزایش نسبی قیمت‌ها همراه شد. به گونه‌ای که هر قطعه سکه تمام طرح قدیم به نرخ ۴ میلیون تومانی فروخته شد. به گفته کشتی آرای، حباب سکه در معاملات امروز با توجه به افزایش نسبی تقاضا برای خرید، به رقم ۱۵۰ هزار تومان رسید. وی تاکید کرد امروز مهم‌ترین دلیل رشد قیمت‌ها، افزایش بهای ارز به ویژه دلار به رقم حدود ۱۲ هزار تومان بوده است. این در حالی است که دیروز، هر گرم طلای ۱۸ عیار به رقم ۳۹۳ هزار و ۶۰۰ تومان رسیده بود. همچنین هر مثقال طلای ۱۷ عیار آبشده که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، امروز به رقم یک میلیون و ۷۱۲ هزار تومان رسیده است.
تسنیمتسنیم12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، سعید شاهرخی پیش از ظهر امروز در شورای اقتصاد مقاومتی استان اظهار داشت: خوشبختانه همدان از جمله استان‌های پیشرو در این عرصه بوده است و جایگاه خوبی دارد. وی تصریح کرد: خوشبختانه ما توانستیم با تدابیر رهبر معظم انقلاب و انجام سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توسط دولت اثبات کنیم که محاسبات دشمن در این عرصه بازهم غلط بوده است. وی با تاکید بر اینکه تنها راه مقابله با دشمن و عقب راندن آنها همبستگی و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، مطرح کرد: خوشبختانه همدان ظرفیت‌های خوبی در عرصه اقتصاد مقاومتی دارد به همین دلیل ما باید گام‌های بلندتری در این عرصه برداریم. شاهرخی خطاب به مدیران استان اظهار داشت: ۸۵ درصد اعتبارات در وزارتخانه‌هاست و تنها اندکی همت می‌خواهد تا بتوانید برای انجام پروژه‌های خود این اعتبارات را جذب کنید. وی تصریح کرد: متاسفانه برخی افراد با شنیدن این آمار و بدون اینکه توجه کنند آمار ارائه شده فصلی بوده است، مصاحبه کرده و می‌گویند ما چون در جامعه با مردم صحبت می‌کنیم، اعلام می‌کنیم که این نرخ بیکاری را قبول نداریم.

نظرها

اخبار بیشتر