تقویت حافظه با افشانه انسولین در بینی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. سلامت

تقویت حافظه با افشانه انسولین در بینی

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که افشانه انسولین در بینی موجب تقویت عملکرد شناختی در افراد چاق و نوجوانان مستعد ابتلا به دیابت می‌شود.

آفتاب‌‌نیوز :

معمولا هورمون انسولین برای تنظیم قند و سوخت و ساز بدن در افراد مبتلا به دیابت مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما محققان دانشکده پزشکی «ییل» در آمریکا طی مطالعه‌ای متوجه شدند که استنشاق انسولین بطور مستقیم به مغز می‌رسد و موجب تقویت حافظه و بهبود اتصال میان مناطقی در مغز می‌شود که با عملکردهای شناختی ارتباط دارند.

به گفته این محققان، یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد باوجود اینکه چاقی موجب تضعیف حافظه می‌شود اما انسولین می‌تواند این اثر را معکوس کند.

در افراد مبتلا به دیابت نوع دو، بدن نسبت به تولید طبیعی انسولین مقام می‌شود و زمانی که مغز نیز به انسولین مقاوم می‌شود، عملکرد حافظه کاهش و خطر ابتلاء به زوال عقل افزایش می‌یابد.

محققان هنوز از چگونگی ارتباط زوال عقل و دیابت اطلاعی ندارند اما مشخص شده است که دیابت خطر ابتلاء به بیماری قلبی و سکته مغزی را که به رگ‌های خونی آسیب زده و موجب بروز التهاب می‌شود، افزایش می‌دهد.

در خبری بخوانید: اخبار سلامت پزشکی

طبق اعلام اتحادیه آلزایمر، رگ‌های خونی آسیب دیده و ملتهب می‌تواند به ابتلاء به بیماری مغزی مرتبط با سن کمک کند. محققان در این مطالعه ارتباط میان حساسیت مغز به انسولین و حافظه را در نوجوانان چاق بررسی کردند و به یک گروه افشانه انسولین داخل بینی و به گروه دیگر دارو نما دادند.

این مطالعه نشان داد، گروهی که از افشانه انسولین استفاده کرده بودند کارهای مرتبط با حافظه را بهتر از گروه دیگری انجام دادند که دارونما استفاده کرده بودند.

علاوه بر این، اسکن‌های مغزی نشان دادند که استنشاق افشانه انسولین موجب تقویت اتصال میان قشرهای خلفی جانبی پیشانی در سمت چپ و راست مغز شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
به گزارش نامه نیوز، «خالکوبی داری، گواهینامه نمی‌گیری!» هفته گذشته بود که این جمله سراسر فضای مجازی را پر کرد و افراد مختلفی در فضای مجازی ادعا کردند که تنها به بهانه داشتن خالکوبی نتوانستند گواهینامه بگیرند. بیماری‌های روحی که تعیین تکلیف می‌شوندسرهنگ دکتر آرش باستانی در پاسخ به این سوال که معاینات پزشکی برای اخذ گواهینامه چه هدفی دارند گفت: هدف اصلی ما از انجام معاینات پزشکی متقاضیان گواهینامه رانندگی، افزایش ضریب امنیتی در رانندگی است. این موضوع در مورد بیماری پارکینسون که تسلط و سرعت عمل فرد در رانندگی را مختل می‏کند نیز صادق است. این افراد در صورت احراز بیماری بلافاصله به معاونت راهور معرفی می‏ شوند و ضبط گواهینامه آنها در دستورکار قرار می‏‌گیرد. باستانی همچنین ادامه داد: افرادی که برای اولین بار برای دریافت گواهینامه اقدام می‏‌کنند یا قرار است گواهینامه خود را تائید کنند، به پزشکان معاین معتمد ناجا که عملکرد آنها همزمان تحت سامانه الترونیک معاینات راهور ناجا ارزیابی می‌شود، ارجاع داده می‏‌شوند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ سعید نمکی در حاشیه نشست با اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: تلاش می‌کنیم تا دارو‌های اساسی با اولویت تولید داخل تأمین شود و کنترل واردات به نفع تولیدکنندگان داخلی باشد. وی گفت: برغم همه فشار‌های ناشی از تحریم‌های ظالمانه درحال حاضر مشکل اساسی در تأمین دارو و تجهیزات پزشکی نداریم و امیدواریم مردم با مشکلی در این زمینه روبرو نشوند. نمکی افزود: به دلیل حمایت از تولید داخل، اجازه ورود دارو‌های مشابه خارجی را نمی‌دهیم و برخی کمبود‌ها ناشی از این است که بعضی از همکاران پزشک ما، برند‌های خارجی را نسخه می‌کنند و بیمار سرگردان می‌شود. وی گفت: از همه همکاران تقاضا دارم با توجه به دارو‌های مشابه تولید داخل در نسخه، دارو‌های خارجی را برای بیماران ننویسند.
سلامت نیوزسلامت نیوز10 ساعت قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
در اولی دانه‌های برنج آن‌قدر در آب جوش قل می‌خورند که در پایان دانه‌های قدکشیده می‌مانند و آب برنج به کل دور ریخته می‌شود و در دمپخت، آب برنج دور ریخته نمی‌شود. در دومین آزمایش، به یک واحد برنج، پنج واحد آب افزود و آب باقیمانده پس از جوش خوردن را دور ریخت. در سومین آزمایش، برنج را که شب پیش خیسانده بود، تا آنجا که آب برنج روشن شود، شست و سپس به ازای هر واحد برنج پنج واحد آب اضافه کرد و برنج را پخت. مهارگ همین‌طور در مورد نوع برنج هم توصیه‌هایی کرده است، به گفته او، برنج باسماتی در مقایسه با انواع دیگر برنج، آرسنیک کمتری دارد. در مقابل برنج سبوسدار حاوی آرسنیک بیشتری است که دلیل آن تجمع آرسنیک در لایه خارجی برنج است.
مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، امیر انوشیروانی، در آستانه برگزاری همایش روز جهانی هپاتیت، اظهارداشت: این همایش ششم مرداد ۹۸ همزمان با بسیاری از کشورهای جهان، در تهران برگزار می‌شود که ریشه کنی هپاتیت از جمله اهداف برگزاری این کنگره به شمار می‌رود همچنین موضوع کبد چرب و راهکارهای پیشگیری و جدیدترین درمان‌های آن از دیگر مباحث مورد بحث و گفت‌وگو در همایش است. وی افزود: سازمان جهانی بهداشت (WHO) اهدافی برای کشورها در نظر گرفته که بر اساس آن تا سال ۲۰۳۰ باید ریشه کنی هپاتیت C انجام گیرد و بر همین اساس از سال ۲۰۱۶ دارویی برای درمان این بیماری در کشور ساخته شده و بیماران با مصرف روزانه یک قرص می‌توانند طی ۳ماه به طور کامل از این بیماری نجات یابند. دبیر علمی همایش روز جهانی هپاتیت ادامه داد: هپاتیت C در صورتی که درمان نشود می‌تواند سبب نارسایی کبد، نیاز به پیوند کبد و یا مرگ فرد شود بنابراین درمان آن بسیار حائز اهمیت است و خوشبختانه با تولید داروی داخلی در مدت سه ماه بیمار با هزینه یک تا سه میلیون تومان می‌تواند برای همیشه درمان شود. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره بیماری کبد چرب اظهار داشت: ۳۵ تا ۴۰ درصد افراد بالای ۴۰ سال در کشور مبتلا به کبد چرب هستند که رژیم غذایی نامناسب همچون استفاده زیاد از خانواده کربوهیدرات‌ها و استفاده از فست فودها، زیاد غذا خوردن و در کنار آن عدم تحرک می‌تواند سبب بروز این بیماری شود که بر اساس یافته‌ها مشخص شد، ۵۰ درصد این بیماری با رژیم غذایی مناسب و بهبود فعالیت بدنی قابل درمان است. انوشیروانی خاطرنشان کرد: کبد چرب به تنهایی شاید عوارض چندانی نداشته باشد ولی ۳۰ سال پس از ابتلا می‌تواند سبب نارسایی کبدی شود البته سکته‌های قلبی و مغزی از عوارض زود هنگام آن نیز به شمار می‌رود پس کبد چرب نوعی سندرم متابولیک محسوب می‌شود که با بیماری‌هایی همچون فشار خون بالا، دیابت و چاقی شکم در ارتباط است و همه این عوامل با رژیم غذایی مناسب و سبک زندگی درست و تحرک قابل پیشگیری به شمار می‌رود.
ایلناایلنا10 ساعت قبل
سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حکمی محمدرضا ظفرقندی را به عنوان عضو شورای مشورتی دارو و تجهیزات پزشکی کشور منصوب کرد. به گزارش ایلنا، متن این حکم به شرح زیر است: جناب آقای محمدرضا ظفرقندیرییس کل محترم سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایرانبا توجه به سیاست‌های جدید مدیریتی در نحوه اداره سازمان غذا و دارو و اعتقاد به نقش تاثیر گذار کلیه ذینفعان و صاحبنظران عرصه دارو و تجهیزات پزشکی در اداره هرچه بهتر امور مربوطه بدینوسیله جنابعالی به عنوان عضو شورای مشورتی دارو و تجهیزات پزشکی کشور منصوب می‌شوید. امید است با همدلی، همفکری و هم افزائی هرچه بیشتر بتوانیم با حفظ منافع ملی و پای بندی به حمایت از مردم نیازمند و با لطف بیکران پروردگار از این برهه پیچیده تاریخی نیز سرافراز بگذریم. تقاضا می‌شود در جلسات ماهیانه شورای مشورتی که با حضور اینجانب با دعوت قبلی تشکیل خواهد شد شخصا شرکت فرمائید. توفیق و سربلندی جنابعالی را از خداوند بزرگ مسئلت دارم.

نظرها

اخبار بیشتر