کتاب‌هایی که کاربران «عصرایران» خوانده‌اند و به دیگران هم پیشنهاد می‌کنند / بخش۶۳
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. فرهنگ

کتاب‌هایی که کاربران «عصرایران» خوانده‌اند و به دیگران هم پیشنهاد می‌کنند / بخش۶۳

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
خوانندگان عصر ایران به یکدیگر کتاب معرفی می کنند.

خوانندگان "عصرایران" به یکدیگر کتاب معرفی می‌کنند. اگر شما هم کتابی خوانده‌اید و از آن خوش تان آمده، خواندنش را به دیگران هم پیشنهاد کنید.

خوانندگان عصر ایران به یکدیگر کتاب معرفی می‌کنند. اگر شما هم کتابی خوانده‌اید و دوست دارید خواندنش را به دیگران هم پیشنهاد کنید، از طریق فرمی که در این لینک است، اقدام کنید.

*** لطفا اگر درباره کتاب‌های معرفی شده، نظری دارید، زیر همین پست برایمان بفرستید. (ولی معرفی کتاب فقط از طریق این لینک باشد).

______________________________________

کتاب‌هایی که کاربران «عصرایران» خوانده‌اند و به دیگران هم پیشنهاد می‌کنند / بخش۶۳ - 6

نام کتاب: ناطور دشت

نام نویسنده/ مترجم: دی جی سلینجر/ احمد کریمی

پیشنهاد دهنده: طیبه دشتی پور (ایلام)

ناشر: ققنوس

چرا این کتاب را پیشنهاد می‌کنم:

از زبان یک نوجوان است که دوران گذار از کودکی به بزرگسالی را تجربه میکند. کتاب دارای متن بسیار روان و مجذوب کننده‌ای است.

کتاب ناطور دشت با عنوان اصلی The Catcher in the Rye اثر بسیار مشهور و برجسته جروم دیوید سلینجر است که در سال ۱۹۵۱ منتشر شد و طبق آخرین آمارها تاکنون بیشتر از ۶۵ میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفته است. این رمان کتابی شاخص در ادبیات آمریکا محسوب می‌شود و به بیش از ۳۵ زبان نیز ترجمه شده است.

________________________________________

کتاب‌هایی که کاربران «عصرایران» خوانده‌اند و به دیگران هم پیشنهاد می‌کنند / بخش۶۳ - 16

نام کتاب: آخرین رویای فروغ

نام نویسنده/ مترجم: سیامک گلشیری

پیشنهاد دهنده: مونا فارسی

ناشر: چشمه

چرا این کتاب را پیشنهاد می‌کنم:

رمان «آخرین رویای فروغ» داستان زنی است که برای دیدن عشق دوران جوانی‌اش به شهری در شمال می‌رود. بیماری او، که در آنجا وخیم‌تر هم شده، باعث می‌شود تا خانواده‌اش شبی در آن‌جا دور او جمع شوند. مردی که سال‌ها پیش عاشق او بوده نیز به همراه دخترش در آن شب به آن‌ها ملحق می‌شود.

سیامک گلشیری هم داستان نوشته و هم داستان ترجمه کرده است و در هر دو زمینه نیز نسبت نزدیک با چهره هایی شناخته شده دارد. در ترجمه با پدرش احمد گلشیری و در داستان نویسی هم با هوشنگ گلشیری که حکم عموی او را داشته است. اگر منصفانه قضاوت کنیم اگرچه نتوانسته اعتبار آنها را در این دو زمینه تکرار کند، اما به هر حال از عهده آن برآمده که نام خود را از زیر سایه این چهره‌های نامدار بیرون کشیده و هویتی خاص خود پیدا کند؛ و البته با در نظر گرفتن جایگاه احمد و به ویژه هوشنگ گلشیری، این مهم موفقیت کمی نیز نبوده است.

_________________________________________

کتاب‌هایی که کاربران «عصرایران» خوانده‌اند و به دیگران هم پیشنهاد می‌کنند / بخش۶۳ - 26

نام کتاب: متن هایی برای هیچ

نام نویسنده/ مترجم: ساموئل بکت/ علی رضا طاهری عراقی

پیشنهاد دهنده: سعید

ناشر: نشر نی

چرا این کتاب را پیشنهاد می‌کنم:

یا با هم قدم می‌زدیم، دست در دست، ساکت، غرق دنیاهای خودمان، هرکس غرق دنیاهای خود، دست در دست فراموش شده. این طور است که تا حالا دوام آورده‌ام. و امروز عصر هم انگار باز نتیجه می‌دهد، در آغوشم هستم، من خود را در آغوش گرفته‌ام، نه چندان با لطافت، اما وفادار، وفادار. حالا بخواب، گویی زیر آن چراغ قدیمی، به هم ریخته، خسته و کوفته، از این همه حرف زدن، این همه شنیدن، این همه مشقت، این همه بازی.

چیزی حس نمی‌کنم، چیزی نمی‌گویم، او مرا در بازوانش می‌گیرد و با نخی لب هایم را تکان می‌دهد، با قلاب ماهی گیری، نه به لب نیازی نیست، همه جا تاریک است، کسی نیست، سرم چه شده، لابد در ایرلند جایش گذاشته‌ام، توی پیاله فروشی، باید هنوز همان جا باشد، روی پیشخوان، لیاقتش همین بود.

_________________________________________

کتاب‌هایی که کاربران «عصرایران» خوانده‌اند و به دیگران هم پیشنهاد می‌کنند / بخش۶۳ - 36

نام کتاب: لبه تاریکی

نام نویسنده/ مترجم: طیبه نجیب

پیشنهاد دهنده: فاطمه محمدیان (تهران)

ناشر: نیستان

چرا این کتاب را پیشنهاد می‌کنم:

لبه تاریکی» داستانی بلند و عاشقانه که با رویکرد ادبیات بومی نوشته شده است. روایتی از دلدادگی دو جوان به یکدیگر که تناسبات و تعصبات قومی و روستایی برای ازدواج آنها مشکلاتی ایجاد کرده است و همین مسئله داستان را با تعلیق و کشش روبرو کرده است.

خبری: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

کتاب جدای از این گنجینه‌ای است از باورها و اعتقادات بدنه جامعه روستایی در ایران و نمایشی از تنیده شدن و ریشه دواندن این باورها در ساختار و ساختمان زندگی آنها. از این منظر نویسنده به تناسب سن شخصیت‌های حاضر در داستان توانسته الگویی برای این موضوع پیش روی مخاطب قرار دهد و به نوعی نگاه جامعه‌شناختی از شخصیت‌ها و سنین مختلف زیست بوم روستایی دست پیدا کند و این همه را نیز در قالب داستان و روایت پر فراز و نشیب عاشقانه خود بازگو می‌کند.

______________________________________________

کتاب‌هایی که کاربران «عصرایران» خوانده‌اند و به دیگران هم پیشنهاد می‌کنند / بخش۶۳ - 47

نام کتاب: سمفونی سیب‌زمینی‌ها

نام نویسنده/ مترجم: عبدالمجید نجفی

پیشنهاد دهنده: سید محمد مهدی شهیدی (تهران)

ناشر: قدیانی

چرا این کتاب را پیشنهاد می‌کنم:

ماجرای این کتاب با سه نوجوان و یک سیب‌زمینی شکل می‌گیرد. و در دو فصل تنظیم شده است.

در حیاط باز شد. پاهای کاهن تو آمد. پای پله‌ها ایستاد و چشم‌هایش را تنگ کرد. همهمه‌ی بنفش یک موسیقی عجیب به گوش می‌رسید. یکی یکی پله‌ها را پایین آمد. دست بر دستگیره گذاشت. آب دهانش را فرو داد و در را باز کرد. هوایی شگفت چون موجی از دریا به سویش هجوم آورد. غرق در آواز شد و بی‌هوش بر پله‌ها افتاد. سمفونی حیرت‌انگیز سیب‌زمینی‌ها ادامه داشت و قطره‌های ریز باران تازه آغاز شده بود …

حتما دیده‌اید که بعضی از سیب‌زمینی‌ها و پیازها جوانه‌هایی دارند. این کتاب درباره‌ی یکی از همین سیب‌زمینی‌هاست که با جوانه‌ای که دارد، شبیه یک موجود عجیب مانند موجودات فضایی است. شخصیت اصلی کتاب همین سیب‌زمینی است که به دلیل شکل عجیبش، کنجکاوی سه نوجوان را برمی‌انگیزد و در ادامه ماجراهایی با این موجود عجیب خلق می‌شود.

_______________________________________

کتاب‌هایی که کاربران «عصرایران» خوانده‌اند و به دیگران هم پیشنهاد می‌کنند / بخش۶۳ - 58

نام کتاب: حکومت نظامی

نام نویسنده/ مترجم: خوسه دونوسو/ عبدالله کوثری

پیشنهاد دهنده: محسن دشتی (قم- کارشناسی ارشد)

ناشر: نی

چرا این کتاب را پیشنهاد می‌کنم:

مانونگو ورا، خواننده‌ی انقلابی شیلیایی که کمی قبل از کودتای پینوشه، به گونه‌ای تصادفی از شیلی خارج شده و بعد از کودتا به پاریس رفته، در چند سال نخست بعد از کودتا با ترانه هایش زبان گویای وطن خفقان گرفته‌ی خود شده و در میان جوانان اروپا جایگاهی بی همانند پیدا کرده. اما حالا، دوازده سال بعد از کوتای ۱۹۷۳ دیگر نه اعتقادی به آنچه می‌خوانده دارد و نه چشم انداز امیدبخشی پیش روی خود می‌بیند. دیگر نمی‌خواهد به خودش و مخاطبانش دروغ بگوید. از سوی دیگر، صداهایی قدیمی و مرموز او را به زادگاهش، به وطنش می‌خوانند. پس به این امید که هستی تکه تکه شده‌ی خود را بار دیگر به هم پیوند بدهد، به شیلی بازمی گردد. اما آنچه در وطن می‌یابد بسی دور از انتظار و آرزوی اوست …

______________________________________

کتاب‌هایی که کاربران «عصرایران» خوانده‌اند و به دیگران هم پیشنهاد می‌کنند / بخش۶۳ - 67

نام کتاب: آسید کاظم و دو نمایشنامه دیگر

نام نویسنده/ مترجم: محمود استاد محمد

پیشنهاد دهنده: -

ناشر: ققنوس

چرا این کتاب را پیشنهاد می‌کنم:

نمایشنامه آسید کاظم در ابتدای دهه پنجاه روی صحنه رفت، بی سر صدا و بی ادعا. اما آن‌ها که این نمایشنامه را روی صحنه تماشا کردند، اغلب قبول داشتند که یکی از چهره‌های مستعد تئاتر سالهای آینده، متولد شده است. هرچند که استاد محمد پیش از آن در نمایشنامه فراموش نشدنی «شهر قصه» اثر بیژن مفید به نقش «خر خراط» خوش درخشیده بود، اما حالا در آسید کاظم ابعاد دیگری از توانایی خود را به نمایش می‌گذاشت؛ استاد محمد نویسنده و کارگردان تئاتر، که این دومی اما موفق‌تر می‌نمود. با این حال اما محمود استاد محمد هنوز جوان بود و در ابتدای راه و می‌توانست در سال‌های بعد اوج بگیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

از دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعات

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
کلاکت ۲۷ تیراز دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعاتاختلاف نظر بین پردیس سینمایی و باغ کتاب، مطبوعات همچنان کاغذ ندارند و … از عناوین مهم کلاکت هستند

نقدی به وضع مد و لباس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
یکی از نقد‌های جدی به وضعیت فرهنگی امروزمان موضوع مد و لباس است؛ حوزه‌ای که به نظر می‌آید رهای رهاستنقدی به وضع مد و لباسنقدی به وضع مد و لباسبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ یکی از نقد‌های جدی به وضعیت فرهنگی امروزمان درد و دل‌های مشترک بین مردم، تولیدکنندگان، کارشناسان، پژوهشگران و طراحان مد و لباس درباره حوزه‌ای است که به نظر می‌آید رهای رهاست. یکی از گلایه‌های جدی اغلب زنان جامعه که می‌خواهند در فضای عمومی با پوششی امن و مطابق با عقایدشان حاضر شوند و از طرفی به قانون هم احترام بگذارند این است که گشتیم نبود، نگردید نیست.

آینده بهتر در الکامپ ۹۸

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
آینده بهتر؛ این شعار بزرگترین رویداد فناورانه کشور در حوزه فناوری اطلاعات با عنوان الکامپ که خدمات متنوع برای مخاطبان به ارمغان آورده استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آینده بهتر، این شعار بزرگترین رویداد فناورانه کشور در حوزه فناوری اطلاعات با عنوان الکامپ که خدمات متنوع برای مخاطبان به ارمغان آورده است. بیش از ۵۰۰ کسب و کار نوپا در این رویداد حاضر شده‌اند تا درست در دست هم توسعه اشتغال و خدمات را عرضه کنند؛ این نمایشگاه تا ۳۱ تیرماه میزبان علاقه‌مندان است.

جشنواره بین المللی فیلم شهر

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره بین المللی فیلم شهر با تقدیر از دو پیشکسوت سینما و تلویزیون پروانه معصومی و داوود اسدزاده کار خود را آغاز کرده است.
تسنیمتسنیم8 ساعت قبل
وی عنوان کرد: سپاه استان مرکزی در رابطه با کتاب‌نویسی، دوره‌های نویسندگی گذاشته و افراد را آموزش داده و ضمن تحت تعلیم بودن افراد دست به قلم نیز شده‌اند. فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی اضافه کرد: برنامه ریزی اجرای کنگره ملی نقش امام (ره) در دفاع مقدس و ۶۲۰۰ شهید استان از چهار سال گذشته شروع شده و از یک سال و نیم پیش نیز شورای سیاستگذاری و ستاد کنگره تشکیل شد. چالش‌های امروز جامعه با فرهنگ دفاع مقدس حل می‌شود؛ برگزاری کنگره‌های شهدا در تمام استان‌های کشور۹۷ درصد از اعتبارات باغ‌موزه دفاع مقدس استان مرکزی تخصیص یافتوی عنوان کرد: تا به حال چهار اجلاسیه کنگره برگزار شده و بقیه نیز تا مهرماه امسال برگزار می‌شود، کنگره اصلی نیز دهم مهرماه امسال در مصلی بیت المقدس اراک برگزار می‌شود. کریمی ادامه داد: برگزاری کنگره نقش امام راحل باید به صورت استانی باشد و همه در آن دخیل باشند تا برنامه‌ها را بتوان به خوبی پیش‌برد. کریمی تصریح کرد: وظیفه ما به سبب استانی که زادگاه بنیان گذار کبیر اسلامی است، بیش از دیگر استان‌ها است، به همین سبب سپاه روح الله استان مرکزی در صدد ایجاد موزه امام راحل است.
برترین‌هابرترین‌ها20 ساعت قبل
این کشتی‌گیر بازنشسته که چند سالی است به جمع بازیگران ژانر اکشن پیوسته، مثل جانسون قصد دارد پا جای پای آرنولد شوارتزنگر بگذارد. تحلیلگران سینمایی منتظر بودند تا نوع واکنش تماشاگران به «استوبر» فیلم جدید باتیستا را ببینند. اهمیت این کمدی اکشن در این بود که برای اولین بار باتیستا به تنهایی قهرمان داستان بود. این کمدی اکشن با هزینه تولید ۱۶‌میلیون دلاری خود، باتیستا را در نقش مسافر معمولی یک تاکسی دارد. در ابتدای کار از او در کنار دواین جانسون به عنوان قهرمانان جدید گونه اکشن اسم بردند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ایران یک نفتکش خارجی را در خلیج فارس متوقف کرد

خبری12 ساعت قبل

عکس، فیلم و جزییاتی از آتش‌سوزی شب گذشته در میدان تاریخی حسن‌آباد تهران

خبری18 ساعت قبل

شاهکار تازه عادل فردوسی‌پور

خبری1 روز قبل

ترغیب اقتصاد به شفافیت از مسیر بورس کالا/ظرفیت رینگ صادراتی مغفول مانده است/وجود رفتار چندگانه‌ در حوزه‌های اقتصادی کشور

میزان‌آنلاین12 دقیقه قبل

«عالیس» طلای سفید صداوسیما

آفتاب‌نیوز14 دقیقه قبل

واکنش ظریف به احتمال دیدار با سناتور آمریکایی

عصر ایران22 دقیقه قبل

موج افزایش قیمت طلا ناکام ماند

همشهری23 دقیقه قبل

جزئیات برنامه‌‌های عملیاتی اصلاح ساختار بودجه در کوتاه مدت/کدام سازمانها و وزارت خانه‌ها مسئولیت دارند؟

تسنیم23 دقیقه قبل

حمله وحشتناک موجود عظیم الجثه به توریست‌ها +عکس

فردا نیوز25 دقیقه قبل

آخرین وضعیت گونه‌های جانوری جزایر کبودان و اشک/ با مشکل گونه‌های مهاجم در جزایر کبودان و اشک رو به رو هستیم

میزان‌آنلاین25 دقیقه قبل