چرا هرم غذایی دستورالعمل کاملی برای رژیم نیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. سلامت

چرا هرم غذایی دستورالعمل کاملی برای رژیم نیست؟

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
حتی بخشی از اجزای گروه‌های غذایی مشابه نیز تاثیرات متفاوتی بر روی باکتری های روده دارند.

آفتاب‌‌نیوز :

سرویس سلامت- محققان به تازگی در پژوهشی نمونه‌های رژیم غذایی و مدفوع ۳۴ نفر را طی مدت ۱۷ روز مطالعه کرده‌اند. آنان دریافته‌اند که مواد غذایی و مغذی مشابه از جمله سبزیجات تاثیرات متفاوتی دارند. برای مثال، سبزیجاتی برگ‌دار چون اسفناج و کلم تاثیر مشابهی دارند با این حال، تاثیر این سبزیجات متفاوت از سبزیجاتی و میوه‌هایی چون هویج است. دانشمندان می‌گویند این مداخله تاثیرات عناصر غذایی می‌توانند باعث تقویت و یا سرکوب نوعی از گونه‌های باکتری شوند.

به گزارش افتاب‎نیوز؛ این تیم تحقیق از دانشگاه «مینه سوتا» می‌گویند برای مثال، اسفناج و هویج هر دو به دلیل غنی بودن از ویتامین آ، فیبر و پتاسیم شناخته شده‌اند اما این بدان معنا نیست که آن دو تاثیر مشابهی بر روی میکروبیوم‌های روده ما داشته باشند. ما تمایل داریم که غذاها را مشابه الگوی هرم غذایی دسته‌بندی کنیم: میوه‌ها، سبزیجات، گوشت، لبنیات و غیره. با این حال، محققان می‌گویند که گونه‌های خاصی از میکروب‌‌های روده تحت تاثیر غذایی هستند که ما می‌خوریم و می‌توانند از میوه‌ای به میوه دیگر متفاوت باشند.

در خبری بخوانید: اخبار سلامت

آنچه محققان در پژوهش خود دریافته‌اند این است که برای مثال، اسنفاح و یا کلم می‌توانند بر روی یک گونه از باکتری‌ها تاثیرگذار باشند در حالی که هویج و کرفس بر روی گروهی دیگر از باکتری؛ هر چند که همه این مواد غذایی در هرم غذایی در یک دسته قرار گرفته‌اند.

نتایج این تحقیق در مجله Cell Host & Microbe منتشر شده است. این تیم معتقد است زمانی که پزشکان رژیم غذایی را جهت تقویت یا مهار گونه‌های باکتریایی تنظیم می‌کنند ممکن است نیاز به برنامه غذایی خاص برای هر فرد خاصی متفاوت از فرد دیگر وجود داشته باشد.

چرا هرم غذایی دستورالعمل کاملی برای رژیم نیست؟ - 7

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف17 ساعت قبل
فشار خون بالا یک مشکل سلامت شایع در جهان است. به گزارش «مدیکال دیلی»، خبر خوب این است که فشار خون بالا یا پرفشاری خون شرایطی قابل پیشگیری است. مصرف میوه و سبزیجات بیشتر نیز می‌تواند به مدیریت فشار خون کمک کند. نوشیدنی‌ها یکی از گزینه‌های راحت برای کاهش خطر فشار خون بالا و پرهیز از عوارض سلامت بالقوه دیگر هستند. چای سبزمطالعه‌ای در سال ۲۰۰۴ نشان داد که چای سبز می‌تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴6 ساعت قبل
این تعداد زنان و دختران ایرانی به صورت تفننی یا دائمی قلیان مصرف می‌کنند. وی افزود: یکی از دلایلی که باعث استقبال از استعمال قلیان در میان زنان شده است، موضوع فرهنگی و تاریخی است. در گذشته در مصرف قلیان خانواده‌های پادشاهان به خصوص در دوره قاجار این شیوه رواج داشته است. بسیاری از عکس و نقاشی‌هایی که از آن زمان باقی مانده زنان دوران قاجار را در حال کشیدن قلیان نشان می‌دهد. «مرضیه لطیفی» افزود: صرف نظر از تاثیر دود بر ناباروری زنان، استعمال دود بر پوست هم تاثیر زیانباری می‌گذارد.
برترین‌هابرترین‌ها13 ساعت قبل
در ادامه با ۱۱ میوه پر کالری که می‌توانند به افزایش وزن کمک کنند، بیشتر آشنا می‌شویم. میوه‌های تازهاگرچه بیشتر میوه‌ها کالری کمی دارند، بسیاری از آنها می‌توانند به واسطه محتوای کربوهیدرات و چربی زیاد خود به افزایش وزن کمک کنند. چهار میوه تازه که می‌توانند به افزایش وزن کمک کنند، شامل موارد زیر می‌شوند: موزموز انتخابی عالی برای افزایش وزن است. بنابر ارزیابی‌های صورت گرفته، میوه خشک شده دارای سه تا پنج برابر محتوای ریزمغذی‌های بیشتر نسبت به میوه تازه است. برای افزایش کالری دریافتی خود می‌توانید کشمش کرانت را به ماست و غذاهای پخته اضافه کنید.

فرمول میوه‌ای برای افزایش وزن!

8+
عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
الفالف12 ساعت قبل
می‌توانید از ژل آلوئه‌ورا که برای درمان ریزش مو و رشد سریع آن مؤثر است، استفاده کنید. آلوئه‌ورا می‌تواند مشکلات مربوط به پوست سر از قبیل شوره و خارش سر را نیز به نحو مؤثری کاهش دهد. آب پیازپیاز از گذشته یکی از راه‌های طبیعی درمان ریزش مو بوده است. سرکه سیبعلاوه بر آسیب ناشی از خشکی، ریزش مو ممکن است به دلیل فولیکول‌های مسدود شده باشد. سیر هم مانند پیاز سرشار از مواد معدنی و ویتامین است که به‌طور طبیعی ریزش مو را کم می‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر