بازنگری ۳ بسته نظام ارتقای سلامت/توضیح وزیر بهداشت درباره ضجه‌های یک خانم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سلامت
بازنگری ۳ بسته نظام ارتقای سلامت/توضیح وزیر بهداشت درباره ضجه‌های یک خانم

بازنگری ۳ بسته نظام ارتقای سلامت/توضیح وزیر بهداشت درباره ضجه‌های یک خانم

فارسخبرگزاری فارس |
وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه مصمم هستیم سه بسته را در راستای نظام سلامت بازنگری کنیم، گفت: کاهش پرداختی از جیب بیمار، حمایت از بیماران خاص و صعب‌العلاج و ماندگاری پزشک در مناطق کم برخوردار از مواردی است که در اتقای نظام سلامت به دنبال آن هستیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نوشهر، سعید نمکی عصر امروز در حاشیه سفر به شهرستان‌های نوشهر و چالوس در جلسه شورای اداری سه شهرستان منطقه با اشاره به اینکه در زمینه سلامت کاملا از دنیا بی‌نیاز هستیم، اظهار کرد: در برخی دیگر از امور با کوچک‌ترین تغییرات نیازمند مراقبت‌های ویژه هستیم و این نشان می‌دهد که اگر در همه عرصه‌ها پس از انقلاب رشد داشتیم، در عرصه نظام سلامت مرگ‌ومیرها نیز کاهش یافته است.

بهتر شدن وضعیت منابع تخصیصی بهداشت و درمان

وی درباره توسعه زیرساخت‌ها در حوزه نظام سلامت، افزود: پوشش واکسیناسیون در سال‌های قبل از انقلاب، ۲۵ درصد بود ولی امروز به حدود ۱۰۰ درصد رسیدیم و مرگ و میر اطفال به ازای هر هزار تولد به طور میانگین بیش از ۱۲۰ نفر بود ولی امروز به کمتر از یک دهم رسید.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در حال حاضر ۶۶ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در کشور داریم، تصریح کرد: مازندران امروز، با مازندران ۳۰ سال قبل کاملا متفاوت است و تحولات شگرفی در بهداشت و درمان این استان رخ داده است.

وی با اشاره به اینکه وضعیت منابع تخصیصی به حوزه بهداشت و درمان نسبت به سال قبل بسیار بهتر است، عنوان کرد: طرح نظام سلامت به عنوان یک طرح موفق در کاهش پرداخت از جیب بیمار، توسعه زیرساخت‌های موردنیاز نظام سلامت به ویژه در زمینه درمانی، ماندگاری پزشک و کادر پزشکی در نقاط محروم، رسیدگی خاص به بیماران صعب‌العلاج کارهای بزرگی صورت گرفت هر چند نقاط منفی هم داشت.

قطار طرح تحول را متوقف نخواهم کرد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه آنهایی که بر طرح تحول نظام سلامت تاختند دو گروه بودند، گفت: گروهی که بر هر کار مثبت این دولت مظلوم می‌تازند و گویی غیر از این، نگاه دیگری ندارند گروهی هم که نقدهای کارشناسانه و منصفانه داشتند و نقدشان وارد بود که از جمله آن نیازمندی ز به زیرساخت‌ها قبل از اجرای آن بود.

نمکی با تأکید بر اینکه من قطار طرح تحول را متوقف نخواهم کرد بلکه در طول مسیرش، آن را تعمیر خواهم کرد، اظهار کرد: به دنبال رفع نواقص و تقویت نقاط طرح نظام سلامت هستم و به نقاط کمتر برخوردار نیز به شکل ویژه‌ای رسیدگی کنم.

وی با اشاره به اینکه مصمم هستیم سه بسته را در راستای نظام سلامت بازنگری کنیم، تصریح کرد: کاهش پرداختی از جیب بیمار را به هیچ وجه اضافه نخواهیم کرد و بلکه حتی به دنبال کمتر کردن آن نیز هستیم و سپس اینکه بیماران خاص و صعب‌العلاج به طور ویژه مورد حمایت قرار خواهند گرفت تا در این نوسانات و طوفان‌های اقتصادی دچار آسیب نشوند و در نهایت در زمینه ماندگاری پزشک در مناطق کم برخوردار تلاش کنیم.

خبری: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: باید برای ماندگاری پزشکان در مناطق کم برخوردار ایجاد انگیزه کنیم که طرح آن در حال اتمام است.

نمکی درباره طرح ملی کنترل فشار خون، افزود: استان مازندران یکی پیشقراوالان این حرکت بزرگ ملی است و در این طرح قرار بود ۲۰ میلیون جمعیت هدف را پایش کنیم اما با تلاش‌های صورت گرفته موفق اندازه‌گیری فشار خون تعداد ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار شدیم و ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار افراد جدید دارای فشار خون که خودشان هم خبر نداشتند و ۱۰ میلیون نفر نیز در آستانه ابتلا به فشار خون شناسایی شدند.

وی بیان کرد: با اجرای این طرح و اقدامات پیشگیرانه، در آینده بار سنگینی از نظام سلامت در C. C. U و I. C. U و در بخش‌های دیالیزی از این جمعیت هدف کاسته خواهد شد.

وجود داشتن مشکلات حوزه بهداشت روان

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه یکی از معضلات کشور ما، بهداشت روان است به ضجه‌ها و فریادهای دختر چالوسی که در راهروی بیمارستان شهید بهشتی نوشهر، گفت: قسمت عمده رنج‌های این دختر از روح او است و متأسفانه از این دست افراد کم هم نداریم و مشکلات در این حوزه بسیار بالا است.

وزیر بهداشت و درمان درباره علت وجود مشکلات بهداشت و روان در جامعه، تصریح کرد: فضای ناشاد جامعه عامل بروز چنین وضعیت‌هایی است و عده‌ای هم به این موضوع دامن می‌زنند و معلوم نیست چه جریان فکری وجود دارد که به گریستن مردم بیشتر دل بسته‌اند.

وی با بیان اینکه برای حل مشکلات بهداشت و روان جامعه برنامه ‌داریم، افزود: جمعیت سالمند کشور ما در حال افزایش است و باید برای آن حتما برنامه‌ریزی داشته باشیم زیرا پیران افسرده، پیران پر هزینه است.

نمکی با اشاره به اینکه مازندران در سیستم پزشک خانواده و نظام ارجاع پیشتاز است، گفت: مرکز آموزش عالی پزشکی غرب مازندران در قالب دانشکده یا دانشگاه مورد تصویب وزارت بهداشت قرار گرفت و قطعا ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه احداث ساختمان بیمه سلامت نوشهر را پیگیری خواهیم کرد، اظهار کرد: افزایش طبقه در ساختمان در حال احداث اورژانس نوشهر برای بخش دیالیز حتما انجام خواهد شد و احتیاجات بخش اورژانس هم تأمین می‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: یک‌دستگاه آمبولانس به کلاردشت اختصاص می‌یابد و مرکز اورژانس بخش کجور نیز مورد تصویب قرار گرفت و به زودی راه‌اندازی خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف17 ساعت قبل
فشار خون بالا یک مشکل سلامت شایع در جهان است. به گزارش «مدیکال دیلی»، خبر خوب این است که فشار خون بالا یا پرفشاری خون شرایطی قابل پیشگیری است. مصرف میوه و سبزیجات بیشتر نیز می‌تواند به مدیریت فشار خون کمک کند. نوشیدنی‌ها یکی از گزینه‌های راحت برای کاهش خطر فشار خون بالا و پرهیز از عوارض سلامت بالقوه دیگر هستند. چای سبزمطالعه‌ای در سال ۲۰۰۴ نشان داد که چای سبز می‌تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند.
مهرمهر1 روز قبل
به طور معمول بی‌علاقگی و تنبلی نشان‌دهنده افسردگی معنا می‌شود که در همه موارد این طور نیست. کارشناسان با تحقیق بر روی افراد مبتلا به انواع بیماری‌ها از جمله بیماری لایم، سندروم خستگی مزمن، بیماری پارکینسون و بیماری MS دریافته‌اند اکثر این افراد دچار خستگی مزمن هستند. کارشناسان خستگی در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی را به دلیل کاهش جریان خون به بخش‌های مختلف بدن از جمله عروق مغز می‌دانند. همچنین در افراد مبتلا به بیماری زوال عقل به دلیل تغییرات مغزی افراد معمولا با علائمی چون بی‌توجهی به محیط اطراف، بی‌انگیزگی و بی‌احساسی مواجه می‌شوند. کارشناسان در خصوص افراد مسن با سابقه بیماری قلبی، کاهش جریان خون و اختلال در دوپامین را عامل اصلی بی‌انگیزگی نام برده‌اند.
ایسناایسنا22 ساعت قبل
مواردی این چنینی همگی از نشانه‌های بروز بیماری آلزایمر است. به گزارش ایسنا، بیماری آلزایمر شروع تدریجی و خاموش دارد، ممکن است طولانی‌مدت جلب توجه نکرده و به اشتباه تصور شود که این تغییرات بخشی از روند طبیعی پیری است. عدم توجه به علائم بیماری موجب می‌شود که بیماری دیر تشخیص داده شود و این در حالی است که با تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر می‌توان سیر پیشرفت بیماری را کنترل کرد و معلولیت ناشی از بیماری را حداقل تا پنج سال به تعویق انداخت. فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است در خیابان، راه خود را گم کرده و نداند که چگونه به آنجا رفته است و یا نتواند از آنجا به خانه خود برگردد. تغییرات در شخصیتبه صورت طبیعی ممکن است شخصیت افراد با افزایش سن کمی تغییر کند، ولی تغییر شخصیت در فرد مبتلا به بیماری آلزایمر می‌تواند شدیدتر باشد.

فرمول میوه‌ای برای افزایش وزن!

8+
عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
مهرمهر14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، سعید نمکی پیش از ظهر پنج شنبه در مراسم افتتاح طرح‌های بهداشتی و درمانی در فیروزکوه که با حضور انوشیرون محسنی بندپی استاندار تهران و تعدادی از مسئولین محلی و استانی برگزار شد، طی سخنانی به اجرای طرح ملی کنترل فشار خون در کشور اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۹۶ حدود ۹۷ هزار مرگ از کل ۳۸۰ هزار مرگ ثبت شده در کشور مستقیما به علت فشار خون بالا بود. وی اضافه کرد: به همین خاطر تصمیم به اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در کشور گرفتیم و جمعیت هدف ما ۵۰ درصد از افراد سی تا هفتاد ساله‌های کشور معادل بیست میلیون نفر بود. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: با هوشمندی و ذکاوت مردم فشار خون بیش از ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در کشور ثبت شد، در این طرح مشخص شد ۱۰ میلیون نفر معادل ۳۰ درصد از افرادی که مشارکت داشتند، در مرحله پیش از پرفشاری خون قرار دارند و با مدیریت این افراد از نیاز آنها به خدمات درمانی پرهزینه در آینده جلوگیری خواهیم کرد. وی گفت: بهداشت روان و سالمندی به عنوان طرح‌های آینده و وزارت بهداشت برای پیشگیری و آگاه سازی مردم در برنامه‌های وزارت بهداشت قرار دارد، هدف ما این است که شیوع مشکلات روانی، افسردگی و روان پریشی در جامعه را با کمک تمامی دستگاه‌ها و رسانه‌ها کاهش دهیم؛ نقش رسانه‌ها در تلطیف جسم و روانی جامعه و ایجاد نشاط و امید بسیار مهم و اثرگذار است.

نظرها

اخبار بیشتر