آیا نوشابه‌های حاوی قند باعث سرطان می‌شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. سلامت

آیا نوشابه‌های حاوی قند باعث سرطان می‌شود؟

انتخابخبرگزاری انتخاب |
به گفته پژوهشگران فرانسوی، نوشیدنی‌های حاوی قند از جمله آبمیوه و نوشیدنی‌های گازدار احتمالا خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند.
آیا نوشابه‌های حاوی قند باعث سرطان می‌شود؟ - 0

به گفته پژوهشگران فرانسوی، نوشیدنی‌های حاوی قند از جمله آبمیوه و نوشیدنی‌های گازدار احتمالا خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند.

این محققان در نتیجه تحقیقی پنج ساله بر روی بیش از یکصد هزار نفر به چنین نتیجه‌ای رسیده‌اند.

نتایج این تحقیق در ژورنال پزشکی بریتانیا چاپ شده است.

این تیم تحقیقاتی در دانشگاه سوربن پاریس تاثیر میزان قند خون را عامل این مسئله دانسته‌اند.

این تحقیقات با نتیجه قطعی و قابل استناد فاصله زیادی دارد و متخصصان خواستار انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه شده‌اند.

منظور از نوشیدنی قندی چیست؟

محققان آن را به عنوان نوشیدنی با بیش از ۵ درصد قند تعریف کردند.

این نوشیدنی شامل آبمیوه (حتی وقتی گفته شده که قندی اضافه نشده است)، نوشابه‌های غیرالکلی، نوشیدنی‌های خنک حاوی شیر و ماده شیرکننده، نوشابه‌های انرژی زا، چای و قهوه با شکر می‌شود.

این گروه تحقیقاتی همچنین نوشابه‌های رژیمی را که در آن‌ها به جای قند از شیرین کننده‌های مصنوعی فاقد کالری استفاده شده، مورد توجه قرار دادند، اما ارتباطی با سرطان در آن‌ها نیافتند.

خطر سرطان تا چه حد جدی است؟

براساس این تحقیق، نوشیدن روزی ۱۰۰ میلی لیتر بیشتر نوشیدنی حاوی قند، حدود دو قوطی در هفته، خطر ابتلا به سرطان را تا ۱۸ درصد افزایش می‌دهد.

از هر یک هزار نفری که در این تحقیقات شرکت کردند، ۲۲ نفر به سرطان مبتلا بودند.

براساس این تحقیقات، اگر همه آنها هر روز ۱۰۰ میلی لیتر بیشتر بنوشند، نتیجه آن چهار مورد بیشتر ابتلا به سرطان است که باعث می‌شود آمار کل مبتلایان به بیست و شش در هر هزار نفر در هر پنج سال افزایش یابد.

دکتر گراهام ویلر، از محققان ارشد در مرکز تحقیقاتی سرطان بریتانیا معتقد است: «به هر حال، چنین فرض می‌شود که یک رابطه علمی واقعی بین مصرف نوشیدنی‌های حاوی قند و سرطان وجود دارد و هنوز باید در این مورد تحقیق کرد.»

از ۲۱۹۳ مورد سرطانی که در جریان این تحقیق پی به آن برده شد، ۶۹۳ مورد سرطان پستان، ۲۹۱ مورد سرطان پروستات و ۱۶۶ مورد سرطان روده بزرگ بود.

آیا این اثبات قطعی است؟

خیر، شیوه‌ای که این تحقیق براساس آن طراحی شده به معنای آن است که قادر است الگوهای اطلاعات را مشخص کند، اما نمی‌تواند این الگوها را توضیح دهد.

بنابراین، این تحقیق نشان داده که موارد ابتلا به سرطان در بین کسانی که بیشتر نوشیدنی حاوی قند نوشیده‌اند (حدود ۱۸۵ میلی لیتر در روز) در مقایسه با کسانی که کمتر نوشیده‍اند (کمتر از ۳۰ میلی لیتر درروز) بیشتر دیده شده است.

و یک توضیح احتمالی این است که نوشیدنی‌های حاوی قند خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

در خبری بخوانید: تازه های پزشکی و سلامت

اما افرادی که بیشتر نوشیدنی‌های حاوی قند نوشیده‌اند ممکن است عادات غیرسالم دیگری نظیر خوردن نمک و کالری بیشتر نسبت به بقیه را داشته‌اند، که این موضوع، می‌تواند این مسئله را ایجاد کند که ارتباطی بین خطر ابتلا به سرطان در آن‌ها و نوشیدن نوشابه‌های حاوی قند وجود ندارد.

بنابراین، این تحقیق نمی‌تواند بگوید که نوشابه‌های حاوی قند باعث سرطان می‌شود.

به گفته دکتر آمیلیا لیک از دانشگاه تیساید «هر چند که این تحقیق دلیلی قطعی در مورد ارتباط بین مصرف قند و ابتلا به سرطان ارائه نمی‌کند، اما تصویری کلی از اهمیت جریان فعلی برای کاهش مصرف قند را نشان می‌دهد.»

او می‌افزاید: «کاهش مصرف قند در رژیم غذایی ما بسیار با اهمیت است.»

آیا این فقط درباره چاقی است؟

چاقی دلیل مهمی برای بروز برخی از سرطان‌هاست. مصرف بیش از حد نوشیدنی‌های حاوی قند، احتمال زیاد شدن وزن را افزایش می‌دهد.

با این حال این تحقیق گفته که این کل داستان نیست.

دکتر ماتیلدا توویر یکی از پژوهشگران این تیم تحقیقاتی به بی بی سی گفت: «چاقی و وزنی که در نتیجه مصرف بیش از حد نوشابه‌های حاوی قند بدست می‌آید.، مطمئنا در این زمینه نقش دارد، اما نمی‌تواند کل این ارتباط را توضیح دهد.»

‌پس چه اتفاقی می‌افتد؟

پژوهشگران فرانسوی می‌گویند که این ارتباط «شدیدا تحت تاثیر میزان قند است» و آن‎ها میزان قند خون را عامل بروز سرطان می‌دانند.

محققان همچنین بر این باورند که برخی از مواد شیمیایی در این نوشابه‌ها مثلا آن‌هایی که باعث ایجاد رنگ این نوشابه‌ها می‌شود، هم احتمالا در ابتلا به سرطان نقش دارند.

اما این تحقیق تلاشی در جهت پاسخ به این مسئله نمی‌کند.

پژوهشگران چه می‌گویند؟

تیم تحقیقاتی در دانشگاه سوربن پاریس می‌گوید که تحقیقات و مطالعات بیشتری برای تایید این یافته‌ها نیاز است.

به گفته دکتر ماتیلدا توویر «این مسئله که نوشیدنی‌های حاوی قند با افزایش خطر بیماری‌های قلبی، عروقی، اضافه وزن، چاقی و دیابت مرتبط هستند، شناخته شده است.»

«اما آن چه که ما نشان می‌دهیم این است که این قبیل نوشیدنی‌ها احتمالا با خطر بروز سرطان هم مرتبط هستند.»

اعضای این تیم تحقیقاتی می‌گویند که تحقیق آن‌ها گواه دیگری است که افزایش مالیات بر نوشیدنی‌های حاوی قند، ایده خوبی است.

کمپانی‌های تولید کننده نوشیدنی چه می‌گویند؟

مجمع تولید کنندگان نوشیدنی‌های غیرالکلی بریتانیا گفته همانطور که نویسندگان مقاله اذعان دارند، این تحقیق شواهد کافی در این زمینه ارائه نمی‌کند.

گوین پرینتگتون، مدیرعامل این مجمع هم گفته: «مصرف نوشیدنی‌های غیرالکلی به عنوان بخشی از یک رژیم متعادل برای سلامتی خوب هستند.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف18 ساعت قبل
فشار خون بالا یک مشکل سلامت شایع در جهان است. به گزارش «مدیکال دیلی»، خبر خوب این است که فشار خون بالا یا پرفشاری خون شرایطی قابل پیشگیری است. مصرف میوه و سبزیجات بیشتر نیز می‌تواند به مدیریت فشار خون کمک کند. نوشیدنی‌ها یکی از گزینه‌های راحت برای کاهش خطر فشار خون بالا و پرهیز از عوارض سلامت بالقوه دیگر هستند. چای سبزمطالعه‌ای در سال ۲۰۰۴ نشان داد که چای سبز می‌تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴7 ساعت قبل
این تعداد زنان و دختران ایرانی به صورت تفننی یا دائمی قلیان مصرف می‌کنند. وی افزود: یکی از دلایلی که باعث استقبال از استعمال قلیان در میان زنان شده است، موضوع فرهنگی و تاریخی است. در گذشته در مصرف قلیان خانواده‌های پادشاهان به خصوص در دوره قاجار این شیوه رواج داشته است. بسیاری از عکس و نقاشی‌هایی که از آن زمان باقی مانده زنان دوران قاجار را در حال کشیدن قلیان نشان می‌دهد. «مرضیه لطیفی» افزود: صرف نظر از تاثیر دود بر ناباروری زنان، استعمال دود بر پوست هم تاثیر زیانباری می‌گذارد.
برترین‌هابرترین‌ها14 ساعت قبل
در ادامه با ۱۱ میوه پر کالری که می‌توانند به افزایش وزن کمک کنند، بیشتر آشنا می‌شویم. میوه‌های تازهاگرچه بیشتر میوه‌ها کالری کمی دارند، بسیاری از آنها می‌توانند به واسطه محتوای کربوهیدرات و چربی زیاد خود به افزایش وزن کمک کنند. چهار میوه تازه که می‌توانند به افزایش وزن کمک کنند، شامل موارد زیر می‌شوند: موزموز انتخابی عالی برای افزایش وزن است. بنابر ارزیابی‌های صورت گرفته، میوه خشک شده دارای سه تا پنج برابر محتوای ریزمغذی‌های بیشتر نسبت به میوه تازه است. برای افزایش کالری دریافتی خود می‌توانید کشمش کرانت را به ماست و غذاهای پخته اضافه کنید.

فرمول میوه‌ای برای افزایش وزن!

8+
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
الفالف12 ساعت قبل
می‌توانید از ژل آلوئه‌ورا که برای درمان ریزش مو و رشد سریع آن مؤثر است، استفاده کنید. آلوئه‌ورا می‌تواند مشکلات مربوط به پوست سر از قبیل شوره و خارش سر را نیز به نحو مؤثری کاهش دهد. آب پیازپیاز از گذشته یکی از راه‌های طبیعی درمان ریزش مو بوده است. سرکه سیبعلاوه بر آسیب ناشی از خشکی، ریزش مو ممکن است به دلیل فولیکول‌های مسدود شده باشد. سیر هم مانند پیاز سرشار از مواد معدنی و ویتامین است که به‌طور طبیعی ریزش مو را کم می‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ایران یک نفتکش خارجی را در خلیج فارس متوقف کرد

خبری12 ساعت قبل

عکس، فیلم و جزییاتی از آتش‌سوزی شب گذشته در میدان تاریخی حسن‌آباد تهران

خبری19 ساعت قبل

شاهکار تازه عادل فردوسی‌پور

خبری1 روز قبل

رونمایی از اولین تلسکوپ‌های تجاری‌سازی شده داخل کشور

همشهری20 دقیقه قبل

ترغیب اقتصاد به شفافیت از مسیر بورس کالا/ظرفیت رینگ صادراتی مغفول مانده است/وجود رفتار چندگانه‌ در حوزه‌های اقتصادی کشور

میزان‌آنلاین27 دقیقه قبل

«عالیس» طلای سفید صداوسیما

آفتاب‌نیوز29 دقیقه قبل

واکنش ظریف به احتمال دیدار با سناتور آمریکایی

عصر ایران38 دقیقه قبل

جزئیات برنامه‌‌های عملیاتی اصلاح ساختار بودجه در کوتاه مدت/کدام سازمانها و وزارت خانه‌ها مسئولیت دارند؟

تسنیم38 دقیقه قبل

حمله وحشتناک موجود عظیم الجثه به توریست‌ها +عکس

فردا نیوز40 دقیقه قبل

آخرین وضعیت گونه‌های جانوری جزایر کبودان و اشک/ با مشکل گونه‌های مهاجم در جزایر کبودان و اشک رو به رو هستیم

میزان‌آنلاین40 دقیقه قبل