۲۰ سال فعال است اما شناخته شده نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. اجتماعی

۲۰ سال فعال است اما شناخته شده نیست

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
جایگاهش را بسیار مهم می‌دانند و ۲ دهه نیز از فعالیتش می‌گذرد اما هنوز آنچنان که باید شناخته شده نیست؛‌ مشکل به کجا بر می‌گردد؟

آفتاب‌‌نیوز :

پرسشی که برای پاسخ به آن کارشناسان نقطه نظرات مختلفی بیان می‌کنند و این روزها در آستانه انتخابات شورایاری‌ها تبیین آن بسیار اهمیت دارد.

کارشناسان یکی از دلایل تاثیرگذاری کمتر از انتظار این نهاد را هم در نوع کارکرد و نوع نگاه مدیران شهری به این جایگاه می‌دانند و البته تاکید می‌کنند که ضمن پرهیز از نگاه سیاسی و جناحی به شورایاری‌ها باید زمینه معرفی و بهره مندی بیشتر از ظرفیت‌های آن هم فراهم شود.

این روزها پس از پایان یافتن مهلت فعالیت دوره چهارم شورایاری‌ها در تهران، موضوع برگزاری پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها در کنار لزوم کارکردهای چنین نهادی مطرح است؛ نهادی که از سویی برخی افراد درباره تاثیرگذاری و کارکردهای آن نقدهایی را وارد می‌دانند و عده‌ای هم آن را لازمه ارتباط بیشتر و نزدیک مسئولان شهری با مردم معرفی می‌کنند و معتقدند: شورایاران در کنار مردم محلات بیش از هرکس دیگری از همه مشکلات محله هایشان مطلعند و می‌توانند با ایجاد پل ارتباطی با مدیران شهری، زمینه تحقق بهتر برنامه ریزی‌های شهری را فراهم آورند.

در آستانه برگزاری انتخابات شورایاری‌ها در پایتخت (چهارم مرداد) مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران نشستی را با عنوان «روایت شورایاری‌ها از گذشته به آینده» برگزار کرد تا کارکرد این نهاد شهری در گپ و گفت بین کارشناسان و مسئولان قبلی و فعلی شهری پایتخت نقد شود.

فرآیند ثبت نام نامزدهای شرکت در این دوره از انتخابات شوراری‌ها انجام و افزون بر ۱۲ هزار نفر آمادگی خود را برای رقابت در این رویداد اعلام کرده‌اند.

نشست روایت شورایاری‌ها از گذشته با ترکیبی از کارشناسان و مدیران سابق و فعلی شهری با حضور مرتضی طلایی عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران، مجید فراهانی عضو کنونی شورای شهر پایتخت، سید مهدی اعرابی دبیر پیشین شورایاری محله اوین، ارسطو یاری‌حصار عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی و حسین خسرونژاد عضو سابق شورایاری‌ها عصر چهارشنبه - ۱۹ تیرماه- در محل یکی از سالن‌های شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد.

نگاه غیرسیاسی و غیرجناحی به شورایاری‌ها

در ابتدای این نشست طلایی عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران در خصوص لزوم تشکیل این نهاد صحبت و بیان کرد: شورایاری‌ها بزرگترین زیرساخت برای تحقق فعالیت‌های اجتماعی مردم به منظور دستیابی به پیشرفت کشور است.

وی اضافه کرد: اهداف و دستاوردهای شورایاری‌ها باید بررسی و در آن نقدپذیری، شفافیت و حضورشان در میان مردم نیز لحاظ شود.

طلایی افزود: به نظر اگر با رعایت اصول غیرسیاسی و غیرجناحی بودن به شورایاری‌ها نگاه کنیم، بیشتر با فلسفه اصلی و شاه‌بیت اصلی این نهاد آشنا و مانوس شویم.

این عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران خواستار نهادینه‌سازی فرهنگ مشارکت در میان مردم شد و آن را لازمه و پیش‌نیاز جلب همکاری و مشارکت مردم برشمرد.

وی تاکید کرد: فرهنگ سازمانی، نهادسازی قانونی، رعایت هنجارهای قانونی، سخت‌افزارها، زیرساخت و عزم جدی مدیران پیش‌نیاز فعالیت شورایاری‌ها محسوب می‌شود.

طلایی با بیان اینکه توجه داشته باشیم که شورایاری یک نهاد نوپاست، خواستار برخورد همراه با سعه‌صدر به این موضوع و ارائه آموزش‌های لازم به اعضای آن شد.

این عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه پایتخت پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، اصلی‌ترین سرمایه چنین جامعه‌ای را مردم برشمرد و تصریح کرد: در صورتی که بخواهیم واقع‌بینانه به روند فعالیت‌های اجتماعی نگاه کنیم، امروز اعتماد مردمی به‌شدت کاهش یافته است و اگر نتوانیم برای این موضوع فکری کنیم، مشارکت برآورده نمی‌شود.

وی به ثبت‌نام ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر برای انتخابات شورایاری‌های دوره قبل اشاره کرد و اظهار داشت: باور مردم به این نهاد باعث شکل گیری آن می‌شود.

نیاز اصلی شورایاری‌ها اصلاح اساسنامه است

سید مهدی اعرابی دبیر پیشین شورایاری محله اوین تهران دیگر مهمان حاضر در جمع بود که از تجربیات خود در زمینه فعالیت شورایاری‌ها سخن گفت و اصلاح اساسنامه این نهاد را یکی از نیازهای اصلی آن برشمرد.

وی اعتلای نهاد شورایاری‌ها را نیازمند دریافت آموزش و اشراف یافتن بر قوانین برشمرد و افزود: اکنون شورایاری‌ها به جایی رسیده‌اند که می‌توانند انتخابات برگزار کنند در حالی که در گذشته چنین نگرشی نسبت به محلات و ساکنان آن وجود نداشت.

اعرابی ضمن تاکید بر آنکه در ماده ۱۲ قانون شهرداری‌ها وظایف شورایاری‌ها قید شده است، تصریح کرد: در صورتی که عده‌ای ادعا دارند در این نهاد تخلف می‌شود، نمونه‌های آن را ارائه کنند تا طبق قانون رسیدگی شود، اما وجود یک تخلف دلیل بر متخلف بودن اغلب اعضای این نهاد نیست.

این عضو سابق شورایاری محله اوین اساس مشارکت مردم در انتخابات را اعتماد دو طرفه اعلام کرد و گفت: ما در شورای شهر باید یاد بگیریم در شهر مردم با هم مساوی هستند و باید به نظر و انتظارات آنان به طور برابر پاسخگو بود.

کاری برای شورایاری‌ها انجام نشده است

حسین خسرونژاد شورایار سابق محله امامت شهر تهران نیز در ادامه این نشست گفت: کار چندانی برای شورایاری‌ها انجام نشده است، زمانی اختیارات و امکاناتی در اختیار آن قرار گرفت و بار دیگر پس گرفته شده است.

وی بیان کرد: زمانی که رهبری می‌فرمایند مردم باید در عرصه باشند و کمک کنند، منظور این است که بتوانیم در وهله اول در عرصه محله خود تاثیرگذار باشیم.

خسرونژاد یادآورشد: نقش شورای شهر و ستاد هماهنگی شورایاری‌ها را باید در روندی ۲۰ ساله دید اما مشکلات از روز اول آغاز شد و کسی آنها را ندید.

خبری: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

این عضو سابق شورایاری محله امامت ادامه داد: در سطح محله اعتقادی در ۲۰ سال گذشته در این زمینه وجود نداشت که اگر بود این حال و روز شورای محله و شورایاری نبود.

وی با بیان اینکه افراد مختلفی در شورایاری‌ها با سابقه علمی، فرهنگی و اجتماعی بسیار بالایی حضور دارند و می‌توان از کارنامه تمامی آنها دفاع کرد، افزود: طی چهار سال گذشته ۸۲ پرونده در ستاد شورایاری‌ها به خاطر تخلفات ثبت شده است که یعنی نسبت به تمامی نهادهای دیگر، افراد بسیار پاکدست‌تری در آن حضور دارند.

خسرونژاد تصریح کرد: اگر عرصه شورایاری متهم به عدم پاکدستی می‌شود، نکته اصلی این است اگر افرادی در این میان کاسبی کرده‌اند، شهردار منطقه آنان را کاسب کرده است.

این شورایار سابق گفت: چرا شهردار دیگر مناطق نتوانسته باقی افراد را کاسب کند، آن شهردار منطقه بود که متوجه شد چه کسی در عرصه شورایاری می‌تواند تراکم خرید و فروش کند یا تغییر کاربری بگیرد و اینگونه افرادی سودجویی کردند اما اینکه خود شهرداری برای تخریب این نهاد دست به کار شود، جای تعجب دارد.

وی اضافه کرد: کاری برای شورایاری انجام نشده اما تمام شهرهای توسعه یافته به سمت نهادها و مشارکت‌های محلی پیش رفته‌اند.

خسرونژاد اظهارداشت: اگر بخواهیم برای آینده شورایاری کاری کنیم باید دانش متخصصان شهری مانند اعضای شورای شهر و تجربه شهروندان در محلات با هم ترکیب شوند.

همه گروه‌ها در شورایاری‌ها نماینده دارند

ارسطو یاری‌حصار عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی نیز در ادامه این نشست گفت: در ایران هیچ نهادی را نمی‌توانیم پیدا کنیم که به اندازه شورایاری‌ها تنوع اقلیمی داشته باشد.

وی با بیان اینکه تمامی گروه‌ها و اقشار در شورایاری‌ها نماینده دارند، آن را ظرفیت ملی بزرگی خواند که باید از آن بهره برداری و استفاده کرد.

یاری حصار شورایاری را نهادی با سابقه ۲ دهه فعالیت معرفی کرد و افزود: امروز شورایاری بین آنچه که هست و آنچه باید باشد فاصله دارد و نتوانسته اهدافی که برای آن در نظر گرفته شده بود را محقق کند.

وی یادآورشد: به نظر مجموعه‌ای از عوامل باعث شده تا شورایاری‌ها به نهادی تشریفاتی تبدیل شود و ناشناخته ماندن آنها در میان مردم یکی از آسیب‌های جدی به این نهاد است.

این استاد دانشگاه گفت: رسانه‌ها بسیار کم وارد بحث معرفی شورایاری‌ها شده‌اند و از همین رو این نهاد آنگونه که باید و شاید در میان مردم شناخته نمی‌شود.

قدمت ۴۰ ساله جایگاه قانونی شورایاری‌ها

محید فراهانی عضو کنونی شورای شهر تهران نیز در پایان این نشست اعلام کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب، طبق اصل ۶ قانون اساسی بر مدیریت کشور از طریق آرای مردم تاکید شده است.

وی افزود: بر همین مبنا باید ساختار اداره شهرهای کشور به صورت پلکانی از شورای محلی، شورای شهر، شورای استان و در نهایت شورای استان‌ها شکل می‌گرفت، اما در عمل این چرخه از میانه راه عملیاتی شد.

فراهانی یادآورشد: با وجود تشکیل شوراها، انتخابات آن ۲۰ سال به تعویق افتاد و هنگامی که عملیاتی شد، آنگونه که در قانون مطرح شده بود، شکل نگرفت.

این عضو شورای شهر تهران گفت: واقعیت این است که اکنون کشور در شرایط سختی به سر می‌برد؛ از یک سو همه مردم سایه تهدیدها را بر زندگی خود احساس می‌کنند و نیز امنیت اجتماعی ما تهدید می‌شود.

وی اظهارداشت: راهکار مقابله با این مساله افزایش تاب‌آوری اجتماعی است، به هر میزان که بتوان اصول مختلف قانون اساسی و تصمیم گیری مبتنی بر مردم را احیا کرد به همان میزان می‌توان از شدت اثر بخشی تهدید‌ها کاست.

فراهانی خاطرنشان کرد: مردم احساس می‌کنند رای آنها در سرنوشتشان موثر نیست در حالی که به هر میزان بتوان در مسیر رای و انتظارات مردم حرکت کرد، زمینه دستیابی توسعه پایدار را فراهم می‌کنیم.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: قطعا این اتفاق میسر نمی‌شود مگر آنکه موانع پیش روی آن را برداریم؛ هر چند شورا فعالیت‌های خوبی داشته باشد اما انتظارات مردم نسبت به شورایاری‌ها به درستی پاسخ داده نشده است.

وی به آسیب‌های وارده به نهاد شورایاری اشاره کرد و ادامه داد: تفویض نشدن اختیار لازم به شورایاری‌ها که مسئولیت انتقال انتظارات مردم به مدیران را داشتند، منجر به این شد که مردم احساس کنند کسی انتظارات آنان را به رسمیت نمی‌شناسد.

فراهانی دیگر آسیب مطرح در این زمینه را موفق نبودن مدیران در شناخت کافی و لازم از جایگاه شورایاری‌ها اعلام و تاکید کرد: باید پذیرفت اگر به دنبال توسعه پایدار، امنیت اجتماعی و افزایش تاب آوری مردم هستیم، راهی به جز توجه و دریافت نظرات و آرای مردم نداریم و شورایاری‌ها در این زمینه بهترین نهاد هستند.

قرار است پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌های تهران چهارم مرداد امسال در بیش از ۳۵۰ محله پایتخت برگزار شود.

شورایاران پایتخت به عنوان انجمن محله در اداره بهتر محلات با مدیریت شهری همکاری می‌کنند و مدیران شهری تاکید دارند که مشارکت بیشتر شهروندان در این انتخابات به تقویت بیش از پیش نهاد شورایاری‌ها و انتخاب شورایاران کارآمدتر می‌انجامد و در نتیجه پیوند محکمتری بین مدیریت شهری و محلات شکل می‌گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز21 ساعت قبل
فرانگر: محمد علی نجفی در دومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد در خصوص سابقه خودکشی خودش به قاضی کشکولی گفت: آبان سال ۹۷ به خاطر اختلافاتی که با میترا استاد داشتم و، چون فکر می‌کردم راه به خطا رفته می‌خواستم جدا شوم، اما میترا قبول نمی‌کرد به همین خاطر تصمیم به خودکشی گرفتم و بعد از آن وقتی زنده ماندم چند نفر درباره حکم شرعی اقدام به خودکشی صحبت کردند که همانجا از کارم پشیمان شدم و در صحنه قتل هم به خاطر همین حکم شرعی خودکشی نکردم. وی افزود: به یکی از هتل‌های تهران رفتم و قرص خوردم و، چون نمی‌خواستم کسی متوجه مرگ من شود در اتاق هتل تصمیم گرفتم پس از خوردن قرص، رگ دستم را بزنم که با توجه به زیاد بودن تعداد قرص‌ها بیهوش شدم و دیگر نتوانستم رگ دستم را بزنم.

مورد عجیب موتورسوار مشهور ایرانی و قوانین نوشته و نانوشته!

تابناکتابناک16 ساعت قبل
آن گونه که در این ویدئوی کوتاه و البته تدوین شده (بله! تخلفی که مورد پذیرش راکب نیست …آیا زنان در کشورمان مجاز به راندن موتورسیکلت هستند؟ اگر خیلی سریع به این سوال پاسخ گفتید، بهتر است کمی در قضاوت هایتان تجدید نظر کنید! به گزارش «تابناک»، به تازگی ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که در نوع خود بسیار عجیب است. نکته خاص ماجرا آنجاست که خانم موتورسوار گواهینامه بین المللی رانندگی دارد و مامور پلیس تاکید دارد گواهینامه وی برای موتورسواری در پیست است. موضوعی به ظاهر ساده که به هیچ وجه ساده نیست و مناقشه برانگیز شده است.

نیمی از مناطق کشور دمای بالای ۴۰ درجه داشت

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
وی گفت: استقرار هوای بسیار گرم همچنان در چند روز آینده ادامه خواهد داشت و البته در برخی نواحی جنوب شرقی و سواحل دریای خزر شاهد بارش‌های بسیار خفیف و پراکنده خواهیم بود. کارشناس هواشناسی افزود: در نواحی شرقی و در شمال سیستان و بلوچستان در شهرستان‌های زابل، زهک و هیرمند وزش باد ۱۲۰ روزه موجب افزایش گرد و خاک و کاهش کیفیت دید می‌شود. سرکرده گفت: آسمان تهران امروز صاف است و در دمای آن در گرمترین زمان به ۴۱ درجه سانتی گراد می‌رسد.
فردا نیوزفردا نیوز14 ساعت قبل
خبرگزاری فارس: پس از مشاهده اسباب‌بازی‌هایی با شمایل گروه تروریستی داعش در مشهد و جمع‌آوری آن از مغازه‌ها، این بار در اتفاقی تازه انگشتری با نشان پرچم این گروه در یکی از طلافروشی‌های نیشابور دیده شده است. رئیس اتحادیه طلا، جواهر، فیروزه و ساعت نیشابور در گفتگو با فارس در رابطه با این موضوع گفت: در این خصوص دستورالعمل یا نامه‌ای از سمت نیروی انتظامی یا اداره صنعت، معدن و تجارت به ما نرسیده است. مهدی رفیعی خاطرنشان کرد: وقتی چنین اجناسی با چنین شمایلی در بازار توزیع می‌شود به ما اطلاع‌رسانی می‌شود، ولی تاکنون چنین اطلاع‌رسانی به ما نشده است. وی تصریح کرد: صددرصد هم‌اکنون به موضوع ورود پیدا می‌کنم و جلوی گسترش این موضوع در شهر را می‌گیریم و به واحد صنفی اعلام می‌کنیم که جواهر مدنظر را از جمع‌آوری کنند. رفیعی خاطرنشان کرد: گاهی به‌دلیل تنوع مدل‌ها و عدم اطلاع این اتفاق می‌افتد، مطمئن هستم که سوءنیتی وجود ندارد و با ورود صنف و اطلاع‌رسانی دیگر شاهد چنین مواردی نیستیم.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشسیف الله ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور درباره آمار ازدواج و طلاق در سال ۹۷ و ۹۸ اظهار کرد: ۵۵۰ هزار و ۵۶۵ رویداد ازدواج در سال ۹۷ تا ۱۵ تیرماه سال ۹۸ ثبت شده است و میانگین سن مردان در اولین ازدواج ۲۷٫۵ و میانگین سن زنان در اولین ازدواج ۲۳٫۴ است. اخبار اجتماعی- وی با اشاره به آمار طلاق ثبت شده در این مدت بیان کرد: ۱۷۵ هزار و ۶۱۴ رویداد طلاق در سال ۹۷ تا تیرماه ۹۸ ثبت شده است و میانگین سن مردان ۳۶٫۹ و میانگین سن زنان ۳۲٫۱ در طلاق بوده است.

نسل سوم

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ علی‌اکبر موسایی‌نژاد دانش اموخته انیمیشن ۷ سال است در نقاشی دیجیتال خوش درخشیده و توانسته با ابزار هنر پیام رسان ارزش‌های انقلاب باشد.

نظرها

اخبار بیشتر