بسیاری از مشکلات روانی مردم ایران به علت فضای ناشاد جامعه است/ مردم نباید لگدمال سیاست زدگی‌های ابلهانه شوند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. سلامت

بسیاری از مشکلات روانی مردم ایران به علت فضای ناشاد جامعه است/ مردم نباید لگدمال سیاست زدگی‌های ابلهانه شوند

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
بسیاری از مشکلات روانی مردم ایران به علت فضای ناشاد جامعه است/ مردم نباید لگدمال سیاست زدگی‌های ابلهانه شوند - 0

بزرگنمایی:

پیام مازند -

وزیر بهداشت و درمان گفت: بسیاری از مشکلات روحی و روانی مردم ایران به علت فضای ناشاد جامعه است درحالی که مردم نباید لگدمال سیاست زدگی‌های ابلهانه شوند.

به گزارش ایسنا مازندران، سعید نمکی طی سفری یک روزه به نوشهر و بازدید از دو بیمارستان شهید بهشتی و طالقانی این شهرستان با شرکت در جلسه شورای اداری با بیان اینکه از سال‌های بعد از انقلاب، دستاوردهای شگرفی در حوزه نظام سلامت بدست آمد، اظهار کرد: در حال حاضر در امور سلامت و درمان به دنیا نیاز نداریم و به پیشرفت‌های خوبی رسیدیم.

وی با اشاره به کاهش مرگ و میرها در عرصه نظام سلامت و توسعه زیرساخت‌های پوشش واکسیناسیون و رساندن آن به ۱۰۰ درصد تصریح کرد: کاهش چشمگیر مرگ و میر زنان باردار و کودکان به کمتر از یک دهم از سال‌های قبل از انقلاب و تولید ۹۷ درصد از داروی کشور از دستاوردهای دیگر در این حوزه است.

وزیر بهداشت و درمان ادغام آموزش نظام پزشکی را یک رخداد بزرگ دانست و گفت: در حال حاضر ۶۶ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در کشور فعال است.

نمکی با بیان اینکه مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد به دلیل مسائلی است که بر ما تحمیل شد، افزود: نفس گیرترین ایام تاریخ بعد از انقلاب برای ما رقم خورد و این مشکلات را دیوانه‌ای بنام ترامپ و یک سری دیگر از ایادی وی بر ما رقم زدند.

وی با اشاره به اینکه فاز جدیدی از تنگناهای اقتصادی برای کشور پیش آمده است، خاطرنشان کرد: این دوره سخت‌ترین و پر دغدغه‌ترین سال برای مدیران دولتی بود.

وزیر بهداشت و درمان در ادامه بیان کرد: با این حال منابع تخصیصی برای نظام سلامت کم نیست و دست اندرکاران این امر بدانند طرح تحول سلامت از طرح‌های موفق در بعد درمان و ماندگاری طبیب در مناطق محروم و رسیدگی به بیماران صعب العلاج بود که با وجود نقاط مثبت زیاد؛ نقاط منفی هم داشت.

نمکی یادآور شد: مخالفان طرح تحول دو گروه هستند، گروهی که بر هر کار مثبت این دولت می‌تازند و گروهی نیز که نقدهای کارشناسانه داشتند که طرح تحول نظام سلامت نیاز به مقدمه و زیرساختهایی داشت.

وی با بیان اینکه در طرح تحول سلامت به کاهش پرداخت از جیب بیمار، حمایت ویژه از بیماران خاص و صعب العلاج و فراهم کردن زمینه لازم جهت ماندگاری پزشک در برخی نقاط مورد هدف است، ادامه داد: باید به گونه‌ای برای ماندگاری پزشک ایجاد انگیزه شود که به جای اعمال فشار؛ با انگیزه مشغول به کار شود.

وزیر بهداشت و درمان با بیان اینکه در مرحله دوم طرح تحول نظام سلامت، اولویت با بهداشت و پیشگیری بر درمان و اولویت درمان سرپایی بر بستری آغاز شده است، تاکید کرد: امروز تغییراتی که در شاخص‌های مرگ و میر مانند قلب و عروق، حوادث جاده‌ای، سرطان و سیمای همه گیری بیماری‌ها است وزارت بهداشت کمترین سهم را دارد و تا شیوه زندگی مردم تغییر نکند در کاهش برخی از بیماری‌ها نقشی نداریم.

نمکی با اشاره به اینکه در حال حاضر درگیر بیماری‌های غیر واگیر هستیم، گفت: در سال ۹۶ حدود ۳۸۰ هزار مرگ اتفاق افتاد که از این میان مرگ ۳۱۳ هزار نفر به دلیل بیماری‌های غیرواگیر که ۹۷ هزار آن مربوط به بیماری فشار خون بود و از این بین حدود ۴۰ درصد تسبت به بالابودن فشارخونشان بی خبر بودند.

وی مازندران را یکی از پیش قراولان حرکت ملی بسیج فشارخون عنوان کرد وافزود: تعهد ما ۲۰ میلیون تست و اندازه گیری فشارخون بود اما فشار خون ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر گرفته شد که نشان از فهم مردم ما دارد.

وزیر بهداشت و درمان متذکر شد: دو میلیون و ۷۰۰ هزار مورد جدید پیدا کردیم که خبر از فشارخون خود نداشتند و ۱۰ میلیون مورد در مرحله قبل از فشار خون پیدا کردیم یعنی ۳۰ درصد نیازمند ساماندهی و مراقبت‌های ویژه در آینده هستند.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار کوتاه سلامت

نمکی؛ دیابت و بهداشت روان را از معضلات کشور دانست و ادامه داد: بسیاری از مشکلات روحی و روانی مردم ایران به علت فضای ناشاد جامعه است درحالی که مردم نباید لگدمال سیاست زدگی‌های ابلهانه شوند.

نمکی؛ بر بهداشت سالمندان تاکید کرد و گفت: سالمندان کشور ما با سایر دنیا فرق دارند زیرا جوانی نکرده پیر شدند و کودکان نیز کودکی نکرده به جوانی می‌رسند که در نتیجه جوانانی منزوی می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه برای سلامت مردان باید به صورت جدی برنامه ریزی شود زیرا گروهی مغفول ماندند، افزود: مردان نیازمند چکاپ مداوم و ورزش هستند.

وزیر بهداشت و درمان در پایان بر پیگیری، مصوب کردن و تاسیس مرکز آموزشی در غرب مازندران، ساخت ساختمان بیمه سلامت نوشهر، تامین مایحتاج اورژانس نوشهر، اختصاص طبقه‌ای به دیالیز و تاسیس بخش انژیوگرافی در بیمارستان چالوس، اختصاص آمبولانس به کلاردشت و همچنین مرکز ۱۱۵ پول و کجور اشاره کرد.

قاسم احمدی لاشکی نماینده مردم شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس، در ادامه این جلسه با اشاره به مشکلات عدیده استان مازندران در حوزه بهداشت و درمان به خصوص غرب مازندران، گفت: این استان از نظر بهداشت و درمان قوی نیست و نیازمند حمایت وزارت بهداشت است.

وی با بیان اینکه کل کشور در این حوزه مشکلاتی دارند، افزود: علت آن توزیع ناعادلانه امکانات، تجهیزات و منابع انسانی در برخی از نقاط کشور است که عده‌ای در حوزه سلامت از فقر روزانه تنزل می‌کنند.

نماینده مردم شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اگر چه وسعت زیاد است اما باید همه جا را به عدالت دید، تصریح کرد: غرب استان از دوسو با مشکلات در این حوزه مواجه است از یک سو با توجه به بعد مسافت، مهجور و دور مانده است و از سوی دیگر دو دانشگاه علوم پزشکی در ساری و بابل با فاصله ۳۰ کیلومتر احداث شد اما حتی یک دانشگاه علوم پزشکی در غرب استان وجود ندارد.

احمدی با بیان اینکه یکی از خواسته‌های این جمع یک دانشکده پزشکی در غرب استان است، بیان کرد: الزاما چون هیات علمی می‌گیرد قطعا به دنبال راهکار و درمان نیز می‌گردد و از آنجایی که دانشگاه علوم پزشکی در صلاح الدین کلا دارای دو هکتار زمین است می‌تواند فضای خوبی برای ساخت دانشکده باشد.

وی اظهار کرد: طرح تحول سلامت بسیار خوب بود اما اشکالاتی داشت زیرا همه پول به درمان می‌رسید و برای بهداشت بسیار کم هزینه شد.

نماینده مردم شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وضعیت اورژانس و دیالیز بیمارستان شهید بهشتی نوشهر بیشترین دغدغه را به همراه دارد، افزود: اورژانس بیمارستان نوشهر در خور شأن مردم نیست و با وجود جمعیت ثابت بالایی که دارد باید جمعیت شناور را نیز در نظر گرفت.

احمدی با اشاره به کمبود فضای دیالیز نوشهر، گفت: ساختمان اورژانس بیمارستان نوشهر که در حال ساخت است اگر یک طبقه برای دیالیز اضافه شود مشکلات تا حدی برطرف می‌شود.

وی نبود بخش آنژیوگرافی را در غرب مازندران یکی دیگر از مشکلات در حوزه درمان عنوان کرد و گفت: نبود این بخش باعث مرگ و میر زیادی شده است.

نماینده مردم شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: استقرار هر چه سریع‌تر پایگاه ۱۱۵ در شهرهای پول و کجور این شهرستان از ضروریات است.

انتهای پیام

بسیاری از مشکلات روانی مردم ایران به علت فضای ناشاد جامعه است/ مردم نباید لگدمال سیاست زدگی‌های ابلهانه شوند - 34

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف17 ساعت قبل
فشار خون بالا یک مشکل سلامت شایع در جهان است. به گزارش «مدیکال دیلی»، خبر خوب این است که فشار خون بالا یا پرفشاری خون شرایطی قابل پیشگیری است. مصرف میوه و سبزیجات بیشتر نیز می‌تواند به مدیریت فشار خون کمک کند. نوشیدنی‌ها یکی از گزینه‌های راحت برای کاهش خطر فشار خون بالا و پرهیز از عوارض سلامت بالقوه دیگر هستند. چای سبزمطالعه‌ای در سال ۲۰۰۴ نشان داد که چای سبز می‌تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴6 ساعت قبل
این تعداد زنان و دختران ایرانی به صورت تفننی یا دائمی قلیان مصرف می‌کنند. وی افزود: یکی از دلایلی که باعث استقبال از استعمال قلیان در میان زنان شده است، موضوع فرهنگی و تاریخی است. در گذشته در مصرف قلیان خانواده‌های پادشاهان به خصوص در دوره قاجار این شیوه رواج داشته است. بسیاری از عکس و نقاشی‌هایی که از آن زمان باقی مانده زنان دوران قاجار را در حال کشیدن قلیان نشان می‌دهد. «مرضیه لطیفی» افزود: صرف نظر از تاثیر دود بر ناباروری زنان، استعمال دود بر پوست هم تاثیر زیانباری می‌گذارد.
برترین‌هابرترین‌ها13 ساعت قبل
در ادامه با ۱۱ میوه پر کالری که می‌توانند به افزایش وزن کمک کنند، بیشتر آشنا می‌شویم. میوه‌های تازهاگرچه بیشتر میوه‌ها کالری کمی دارند، بسیاری از آنها می‌توانند به واسطه محتوای کربوهیدرات و چربی زیاد خود به افزایش وزن کمک کنند. چهار میوه تازه که می‌توانند به افزایش وزن کمک کنند، شامل موارد زیر می‌شوند: موزموز انتخابی عالی برای افزایش وزن است. بنابر ارزیابی‌های صورت گرفته، میوه خشک شده دارای سه تا پنج برابر محتوای ریزمغذی‌های بیشتر نسبت به میوه تازه است. برای افزایش کالری دریافتی خود می‌توانید کشمش کرانت را به ماست و غذاهای پخته اضافه کنید.

فرمول میوه‌ای برای افزایش وزن!

8+
عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
الفالف12 ساعت قبل
می‌توانید از ژل آلوئه‌ورا که برای درمان ریزش مو و رشد سریع آن مؤثر است، استفاده کنید. آلوئه‌ورا می‌تواند مشکلات مربوط به پوست سر از قبیل شوره و خارش سر را نیز به نحو مؤثری کاهش دهد. آب پیازپیاز از گذشته یکی از راه‌های طبیعی درمان ریزش مو بوده است. سرکه سیبعلاوه بر آسیب ناشی از خشکی، ریزش مو ممکن است به دلیل فولیکول‌های مسدود شده باشد. سیر هم مانند پیاز سرشار از مواد معدنی و ویتامین است که به‌طور طبیعی ریزش مو را کم می‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر