کامنت‌های برتر مخاطبان الف: ‌ ظریف، راه خدمت به کشور را اشتباه تشخیص داد/ چرا دولت و مجلس در بازار مسکن دخالت نمی‌کنند؟ / خروج ارز برجام در وضعیت کنونی بهترین راه‌حل است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی
کامنت‌های برتر مخاطبان الف: ‌ ظریف، راه خدمت به کشور را اشتباه تشخیص داد/ چرا دولت و مجلس در بازار مسکن دخالت نمی‌کنند؟ / خروج ارز برجام در وضعیت کنونی بهترین راه‌حل است

کامنت‌های برتر مخاطبان الف: ‌ ظریف، راه خدمت به کشور را اشتباه تشخیص داد/ چرا دولت و مجلس در بازار مسکن دخالت نمی‌کنند؟ / خروج ارز برجام در وضعیت کنونی بهترین راه‌حل است

الفخبرگزاری الف |
بینندگان «الف» هر روز با ارائه نظرات خود در تکمیل و تعمیق محتوای ارائه شده مشارکت می کنند. بسیاری از این نظرات گویای دقت و توجه مخاطبان و داوری عمومی آن ها نسبت به وقایع روز است. گزیده ای از این نظرات را هر هفته به انتخاب تحریریه «الف» بخوانید.

گزارش الف درباره بازار مسکن با عنوان «صدای مستاجران به آسمان رسید، اما در زمین کسی نمی‌شنود» با نظرات متعدد مخاطبین الف همراه شد که برخی از آنها خواندنی است:

*تنها راه برون رفت از این معضل بسیار بزرگ این است که دولت قراردادهای موجود را شکل قانونی دهد و ۲ ساله کند با حد اکثر افزایش ۲۰ درصد نسبت به قرارداد قبل و در یکسال آینده تمهیدات اساسی را برای حل این مشکل بگیرد.

*بازهم تکرار حرفهای همیشگی چرا مالیات نمی‌دهند و دلالان و سوداگران باعث گرانی مسکن میشوند این حرفهای تکراری موجب شده دولت خودش را از شرایط پیچیده مسکن کنار بکشد فرض کنید مجلس مصوب کرد خانه‌های خالی و خرید فروش خانه به مبلغ بالایی مالیات گرفته شود انوقت چه سودی برای مستأجرین دارد ایا مسکن گران‌تر میشود یا ارزانتر ایا أجاره خانه بالاتر می‌رود یا پایین‌تر. بدون شک گران‌تر چون عین آن مالیات به قیمت خانه اضافه میشود راه حل نهائی حذف هزینه‌های سنگین صدور پروانه ساخت کنترل قیمتهای رشد یافته مصالح ساختمانی ورود دولت به ساخت مجتمع‌های بزرگ کارمندی و کارگری بالاخره قشر عظیمی از جامعه کارگری فاقد مسکن هستند که اگر خانه دار شوند مستأجر خیلی کم میشود

*مجلس باید بسرعت دست بکار شود. قوانین مسکن واضح است. در تمام دنیا بیش از یک خانه مالیات پلکانی دارد. احتکار مسکن و خانه خالی جریمه دارد. افزایش اجاره سقف دارد و هر سال دولت آن را تعیین می کند. بلند کردن مستاجر قانون دارد. گرانتر اجاره دادن مالیات پلکانی حتی تا ۱۰۰% دارد و عوارض شهرداری هم اضافه می شود. الان ما کلی مسکن خالی داریم و دلالان و محتکران برای سود بیشتر خون مردم را در این شرایط سخت در شیشه کرده اند. من خیلی ها را می شناسم که ۱۰ تا ۲۰ واحد خانه خالی دارند و احتکار کرده اند.

*تنها راه ممکن در این اوج نقل و انتقالات این است که تا پایان سال سامانه‌ای طراحی شود که مستاجرین اطلاعات اجاره نامه خود را در آن ثبت کنند و بررسی شود که بر اساس آن مالکین چقدر باید مالیات پرداخت نمایند. زیرا: ۱- با این دولت و بویژه مجلس فشل امکان ساماندهی اجاره در این سه ماه تابستان بعید بنظر میرسد. ۲- اطلاعات باید توسط منحصرا مستاجرها وارد شود. چون قطعا مالکین و مشاورین املاک که ذینفع هستند طرح را با شکست مواجه می‌کنند. در حال حاضر به دلیل سر آمدن موعد اجاره، خیلی از مستاجرها مجبور به انتقال شده‌اند و بخش عظیمی از هزینه‌های ضروری خود شامل غذا و درمان را به اجاره اختصاص داده‌اند. پس طرح ساماندهی شامل این گروه که عملا انتقال را انجام داده‌اند، نمی‌شود. چون نمی‌شود زن و بچه را در کوچه و خیابان خواباند مجبوریم از غذا و درمان ضروری آنها بگذریم و به سر پناه اختصاص دهیم. با تمام وجود از خدا می‌خواهم ان شاء الله، حق آه و ضجه‌های ما را از دولت، مجلس، مالکین و مشاورین املاک بگیرد. که همگی در این بحران سهم دارند.

*مسکن هم یک کالایی است مثل بقیه کالاها. چطور انتظار دارید وقتی ارزش پول کشور یک سوم شده و قیمتها به طور متوسط بین دو تا سه برابر شده اجاره خانه افزایش نداشته باشد؟ چطور از یک قصاب که گوشت را پارسال ۴۰۰۰۰ توان می فروخته و امسال ۱۲۰۰۰۰ تومان می فروشد انتظار ندارید گوشت را به قیمت پارسال بفروشد؟ کمی منطقی باشیدصاحبخانه حتی اگر اجاره را دو برابر هم بکند که نمی تواند بعلت قدرت خرید محدود مردم چنین کاری بکند باز هم اجاره دریافتی به اندازه یک سوم اجاره پارسال قدرت خرید و ارزش ندارد. پس در واقع تنها کالایی که به نسبت پارسال ارزانتر شده اجاره خانه است چون تقریبا همه کالاها متناسب با تورم واقعی رشد کرده اند و حداقل دو برابر شده اند. هرچند کسی منکر وضعیت نامناسب اقتصادی مردم نیست ولی صاحبخانه ها مسئول بوجود آمدن شرایط فعلی نیستند آنها صرفا من باب انسانیت و نه واقعیت های علم اقتصاد می توانند با فشار آوردن بر خود مراعات حال مستاجران را بکنند که اکثر قریب به اتفاقشان کم و بیش چنین کاری را انجام می دهند.

***

برخی آرای کاربران الف درباره نظرات یک اقتصاددان درباره وضعیت اقتصادی کشور و بی‌برنامگی دولت در قبال مشکلات اقتصادی

*از ابتدای ریاست جمهوری اقای روحانی کشور و ملت را بازیچه برجام کرده است و ول کن هم نیست. ملت فریاد کردند که با استکبار نمی شود قرار داد بست . ملتی هوار کردند که امریکا با کسی دوست نیست و به همه حقه می زند. حتی از اروپا هم جاسوسی می کند و هر جا لازم باشد به اروپا هم خیانت می کند. باید با دوستان محکم در برابر استکبار ایستاد . هزینه اش را باید هم پرداخت. غیر این خود گول زدن و ملت را هوائی کردن است

*دولت آقای روحانی در چهار سال اول تورم را تک رقمی کرد. دولت آقای روحانی نرخ ارز را کاهش داده و چهار سال اول آنرا تثبیت و پول ملی را ارتقا داد. در دولت آقای روحانی محصولات کشاورزی افزایش چشمگیری داشت و در خیلی از محصولات استراتژیک به خودکفایی رسید. دولت آقای روحانی در چهار سال اول کارهای فراوانی کرد و مردم پیام مچکریم می‌دادند. اما افسوس که نگذاشتند

*این دولت از اول نگاه مردمی نداشت و هر تصمیمی گرفت که هم به کشور ضرر بزند و هم مردم را نا امید بکند برای رسیدن به هدف هایی که مد نظر خودشان بود .یعنی سازش با کدخدا و کشور را اجیر کدخدا کردن عین عربستان تا ما هم بشویم گاو شیر ده آمریکا .بیخبر از اینکه این انقلاب و شهیدان هدف پاره کردن زنجیر های استعمار بود .ولی این دولت ظرف این شش سال جز شعار چیزی عاید این مردم نکرد جز گرانی و بی ارزشی پول و پاسبورت و هزاران وعده دروغ دیگر .و چون نتوانست به هدفش برسد .کار ها را پنچر کرد تا به مردم فشار وارد شود و عکس العمل نشان دهند تا آنها به آرزویشان برسند .ولی ما تحمل می کنیم تا دوره این دولت و حامیانشان سر آید و به تاریخ سپرده شوند .البته در کنار صبر باید تحمل سختی ها را بکنیم .چاره ای نیست .

***

با پایان یافتن پخش سریال گاندو، مخاطبین الف در مطالب مرتبط با این سریال مانند «واکنش‌های داغ در فضای مجازی به سریال گاندو» نظراتشان را ارائه کردند که تعدادی از آنها خواندنی است:

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

*ای کاش با افرادی که اطلاعات ذی قیمت را به جیسون رضائیان میدادند و پستهای مهم دولتی هم دارند، به شدت برخورد میشد، الان در خیلی از ادارات و مراکز تحقیقاتی دولتی، افرادی که دوتابعیتی هستند به راحتی حضور دارندو حتی شاغلند و قطعا خیلی از آنها تحت نفوذ سرویسهای جاسوسی دشمنان هستند، ای کاش قانونی تصویب میشد که به هیچ وجه افراد دوتابعیتی دارای پستهای کلیدی و حتی کارشناسی در دارات و مراکز تحقیقاتی نباشند.

*از سریال گاندو مشخصه که وزارت خارجه ایران جلوی یک افتضاح دیگه را گرفت. جیسون جاسوس اگر با اصرار وزارت خارجه تحویل آمریکا نمیشد معلوم نمیشد الان وضعمون بدتر از این بود. به هرحال دم وزارت خارجه گرم که نذاشت به خاطر یه جاسوس کچل ۸۰ میلیون ایرانی قربانی بشن.

*این همه گرونی شد آقایون به رو خودشونم نیاوردن گفتن تقصیر تحریماست. با پخش واقعیت های این سریال کاش یکم روی این دولتیا کم شه و استعفا بدن تا همزمان با انتخابات مجلس مسئولین دولتی کارآمد بیاد سرکار که برای مردم خودش کار کنه نه به فکر عقاید غرب گرایانه باشه فیلم گاندو جز فیلم هایی بود که وقت براش گذاشته شده بود و آبگوشتی نبود و از این قبیل فیلم ها باید درس گرفت در انتخابات ها

*چجوریه که جان کری میتونه با یک تلفن، ملوانها و سربازهای اسیر انگلیسی و امریکایی رو آزاد کنه، همینطور جاسوسی مثل جیسون رضاییان رو؛ اما الان کسی به تلفن آقای ظریف جواب نمیده برای آزادی کشتی مصادره شده ایران؟ چرا هرچی امریکا و انگلیس دستور میدن، دولت ایران فورا اجرا میکنه حتی اگر ناحق و باج باشه، اما همین مقامات و دولت نمیتونن ساده‌ترین حقوق مسلم ایرانیها رو از طرف مقابل بگیرن؟

*من به شخصه به حسن نیت شخص آقای ظریف شک ندارم کاری که فکر میکرد به صلاح مردم کشورشِ داشت انجام میداد چون موقعیت خودش بالاتر از این حرفاست که بخواد مثل آدمای تازه به دوران رسیده عاشق آمریکا باشه. اما متاسفم از اینکه راه خدمت به کشورشو اشتباه انتخاب کرد و گول طرفدارانی رو خورد که تا اوضاع خوبه براش هورا می کشن اما تا اوضاع بر وفق مرادشون نباشه پشت آدمو خالی می کنن. به جای اونا اگه با دلسوزان واقعی این نظام همراه میشد در واقع سردار دیپلماسی میشد که الان نیاز نبود چوب ندونم کاری سیاست پشت پرده ی افرادی رو بخوره که برای رسیدن به قدرت و رای اوردن هر کاری میکنن

***

گام دوم هسته‌ای در این هفته اجرایی شد. و پیش از آن هم یادداشتی در الف با عنوان «چرا ایران باید گام دوم کاهش تعهدات برجامی را بردارد؟» منتشر شد. نظرات مخاطبین الف را در این باره:

*این اقدام چند ریسک دارد: 1- در برجام حق غنی سازی اورانیوم در حد مشخص به ایران داده شد و 15 سال پس از شروع برجام محدودیت ها برداشته می شوند. 2- تحریم های شورای امنیت و اتحادیه اروپا متوقف شد. اقدامات گام دوم ایران ممکن است منجر به برگشتن تحریم های شورای امنیت و اتحادیه اروپا و مهمتر از دست رفتن حق غنی سازی شود. اگر پرونده ایران باز به شورای حکام برود یا برجام از بین برود حق غنی سازی ایران هم از بین می رود و دیگر باید خواب روزی را دید که به ایران حق غنی سازی داده شود.

*حالا که همه چیز سه برابر شده اصلا از برجام خارج شوید دولت روحانی علت انعقاد برجام و تعطیل کردن صنعت هسته‌ای را دور شدن سایه جنگ و تحریم عنوان کرد الان تحریم حداکثری که شدیم و جنگ هم که بدلیل توان دفاعی بالای کشور و نزدیک بودن انتخابات امریکا فعلا منتفی است پس بهترین فرصت برای برگشتن به سال ۱۳۹۱ و قبل برجام است اگر بنا به مذاکره مجدد است باید دستمان پر باشد مثل سال ۹۲.

*رفراندوم در صورتي خوبه اجرا بشه كه ملت از همه چيز تاريخ و سياست و .. باخبر باشند كه امكانش در حال حاضر وجود نداره و اميدوارم چنين امكاني در آينده فراهم بشه ولي وقتي خيلي چيزها از ملت پنهانه و در دسترس همه نيست مطمئنا رفراندوم نتايج درستي در پي نخواهد داشت و بايد مسئولين متعهد و متدين و متدبر و تحصيلكرده كه انتخاب خود ملت هستند تصميمگيري نمايند . در جنگ همه جانبه چه اقتصادي و .. كه هميشه بوده و هست ما بايد خودمان را باور داشته باشيم و نترسيم و هر روز به قدرتمان بيافزائيم كه بتوانيم با قدرت از حقمان دفاع كنيم و كوچكترين ترس باعث امتياز دادن به حريف ميشه يعني همان ضرب المثل قديمي ترس برادر مرگ . سياست درست يعني بيشترين منفعت براي خود و بيشترين ضرر براي ديگران كه همه كشورها در حال انجام آن بوده و هستند ولي شعار برابري ميدهند و چرا ما مثل خودشان نباشيم بجاي آنكه بخواهيم فقط امتياز بدهيم .

*در هر مذاکره یا قراردادی سه رکن اساسی نیاز است. دو رکن دو طرف مذاکره هستند و رکن سوم ضمانت اجرای قرارداد. رکن سوم زمانی اهمیت پیدا می‌کند که قدرت و امکانات دو طرف مذاکره متوازن نباشد. این رکن باید دارای قدرتی باشد که بتواند تخلف دو طرف مذاکره را مورد بررسی قرار دهد و احقاق حق کند. در برجام هرچند تلاش شد این رکن در قطعنامه‌های سازمان ملل جستجو شود، اما دیدیم که عملا این سازمان در برابر آمریکا هیچ کاره است. هر توافقی با آمریکا تقریبا دچار همین سرنوشت برجام خواهد شد، مگر اینکه کاملا منافع آنها را تامین کند. در حال حاضر نیز منافع آمریکا در نبود جمهوری اسلامی است. پس در هر صورت زیر هر توافقی خواهد زد.

*ثمره این همه سال و شعار دادن انرژی هسته ای حق مسلم ماست و این همه تحریم و خوار شدن و بی ارزش شدن پول مملکت و پاسپورت و بدبختی همه عمل نکردن به فرمایشات رهبری بود .اگر دولت قاطع و با عرضه بود کشور بزرگ ایران اینقدر ذلیل و خوار نمی شد که یانکی گاوچران برای مردم با فرهنگ و بزرگ ایران خط و نشان بکشد. 

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سارقانی که از راننده نماینده مجلس سرقت کرده بودند دستگیر شدند+ فیلم لحظه سرقت

رکنارکنا11 ساعت قبل
به گزارش رکنا، سردار حمید هداوند در تشریح این خبر بیان داشت: با انتشار خبری مبنی بر مصدومیت راننده نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در مواجهه با دو سارق گوشی قاب، تیم هایی از کارگاه کارآگاهان پلیس پایتخت به بررسی موضوع پرداختند. این مقام ارشد انتظامی عنوان داشت: در بررسی‌های انجام شده این دو سارق گوشی قاپ شناسایی شده و لحظاتی قبل در یک عملیات ضربتی از سوی کارآگاهان دستگیر شدند. سردار هداوند تصریح کرد: در تحقیقات انجام شده از متهمان هر دو متهم به جرم خود اعتراف کردند. جانشین رییس پلیس پایتخت در پایان خاطرنشان کرد: متهمان اذعان داشتند که گوشی مسروقه را به یک مالخر اموال مسروقه فروختند که دستگیری این مالخر نیز در دستور کار است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم/ حامی مالی نتانیاهو: ایران باید نابود شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل

سخنان رهبرمعظم انقلاب درباره توقیف نفتکش توسط انگلستان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین15 ساعت قبل

دو رئیس پیشین دستگاه قضا و یک استخدام/ اکبر طبری را بهتر بشناسید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
سخنگوی قوه‌قضائیه، اعمال نقوذ در پرونده‌ها و بعضی روابط ناصواب را از دلایل بازداشت اکبر طبری معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه‌قضاییه اعلام کرد. عصر ایران؛ بهنام اکبری - در حالیکه چند روز پیش دفتر آیت الله آملی لاریجانی اتهامات علیه معاون اجرایی پیشین قوه قضائیه را تکذیب کرده بود، روز گذشته رسانه‌ها خبر از بازداشت اکبر طبری دادند. هنوز اتهام طبری روشن نیست، اما پیش‌تر چند نماینده مجلس ادعا‌هایی مالی درباره او مطرح کرده بود.

نظر ظریف در مورد روند غنی‌سازی ایران +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

اروپا در وقت اضافه …

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ دو روز پیش بود که خانم موگرینی پیش از آغاز نشست شورای وزرای خارجه اروپا در مصاحبه با خبرنگاران گفت: احتمالا امروز شاهد طولانی‌ترین نشست وزرای خارجه اروپا طی ۵ سال اخیر خواهیم بود و اولین محور این نشست درباره ایران است. جرمی هانت در پاسخ به این سئوال که آیا شما توافق ایران را مرده می‌دانید؟ می‌گوید: معتقدم این توافق هنوز نمرده است. خانم موگرینی هم می‌گوید: توافق ایران در وضعیت سلامت قرار ندارد، اما همچنان زنده است. وزرای امور خارجه اروپا هیچ اشاره‌ای به تعهدات خود در قبال ایران و اینکه این تعهدات انجام نشده، نکردند. به عبارتی، بازی، به وقت اضافه رسیده و اکنون توپ در زمین اروپایی هاست.

نظرها

اخبار بیشتر