تانک سوئدی با طراحی متفاوت! (+تصاویر)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سیاسی

تانک سوئدی با طراحی متفاوت! (+تصاویر)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
مطالعه گزارشات مربوط به کشته شدگان جنگ جهانی دوم و جنگ کره نشان داد که ریسک اصابت آتش دشمن مستقیما با فاکتور ارتفاع در ارتباط بوده است.

عصرایران؛ مجله تصویری سلاح- Stridsvagn ۱۰۳ که تحت عنوان تانک- اس هم شناخته می‌شود، یک نسخه سوئدی از تانک های اصلی میدان نبرد مربوط به دوران پس از جنگ جهانی دوم است. این تانک بیشتر به واسطه طراحی ظاهری غیر معمول خود شهرت یافت و همانطور که در ادامه مشاهده خواهید کرد، به جای برجک تنها مجهز به یک سلاح ثابت است.

گفتنی است که خودروهای جنگی زرهی فاقد برجک غالبا در دسته شکارچی تانک طبقه بندی می‌شوند اما Stridsvagn ۱۰۳ باتوجه به شباهت عملکردی بیشتر خود به دسته تانک ها، در همین گروه نیز جای گرفته است. امروزه این خودروی جنگی ارتش سوئد را تنها تانک تولید انبوه از جنگ جهانی دوم تاکنون می‌دانند که هیچ گونه برجکی در طراحی آن لحاظ نشده است.

طراحی و توسعه

تانک مذکور که به طور خلاصه Strv ۱۰۳ نیز گفته می‌شود، تمام مراحل طراحی و تولید خود را در سوئد پشت سر گذاشت. توسعه آن به دهه ۱۹۵۰ باز می‌گردد و نخستین تانک اصلی میدان نبرد بود که با استفاده از موتور توربینی ساخته شد. نتیجه تلاش‌های اولیه برای ساخت چنین تانکی، تمرکز بیشتر روی مانایی (قابلیت دوام بالاتر) و همچنین سطح حفاظتی خدمه بود.

در نهایت Strv ۱۰۳ توانست به جایگاه نسبتا مهمی میان نیروهای زره پوش سوئد از ۱۹۶۰ الی ۱۹۹۰ دست یابد اما به تدریج توسط مدل‌های مختلف تانک لئوپارد ۲ از جمله Stridsvagn ۱۲۱و Stridsvagn ۱۲۲جایگزین شد.

تانک لئوپارد ۲

تانک سوئدی با طراحی متفاوت! (+تصاویر) - 7

تانک فاقد برجک Strv ۱۰۳

تانک سوئدی با طراحی متفاوت! (+تصاویر) - 9

مطالعه گزارشات مربوط به کشته شدگان جنگ جهانی دوم و جنگ کره نشان داد که ریسک اصابت آتش دشمن مستقیما با فاکتور ارتفاع در ارتباط بوده است. بیش از نیمی از تانک‌های فعال در میدان نبرد به دلیل نفوذ مهمات نیروهای مقابل به برجک مجموعه از بین رفته بودند.

به همین علت تصمیم گرفته شد که نمونه‌های جدید تا اندازه ممکن از نظر ارتفاع سطح پایینی داشته باشند. راه حل این موضوع نیز محدود سازی و یا حذف کامل برجک محسوب می‌شد. این کار علاوه بر به حداقل رساندن تهدید دشمن، منتج به کاهش وزن مجموعه هم شده بود. از طرفی دیگر با تنظیم سیستم تعلیق تانک می‌توان بدنه آن را تا ۱۳ سانتی متر بیشتر دستخوش کاهش ارتفاع کرد.

اگر نگاهی به یک سری از مشخصات دیگر Strv ۱۰۳ نیز داشته باشیم، باز هم می‌توان طرح‌های حذفی متعددی را جست و جو کرد. برای مثال این تانک مجهز به یک سلاح L۷۴ با کالیبر ۱۰۵ میلی متر بود که می‌توانست از مهمات مشابه با سلاح بریتانیایی Royal Ordnance L۷ تغذیه شود.

استفاده از L۷۴ تعداد خدمه را به ۲ نفر کاهش داد: یک راننده/ توپچی و یک فرمانده (لازم به ذکر است که بیشتر طراحی‌های آن زمان نیازمند همکاری ۴ نفر خدمه بوده است). این طرح مفهومی تست‌های عملی اولیه را طی کرد اما مشخص شد که خدمه دو نفره نمی‌تواند برای پوشش دهی کارهای جانبی مانند تعمیر و نگه داری روزمره، تغییرات مسیر و بارگیری مجدد در میدان نبرد کافی باشد. بدین ترتیب در راستای بهبود کارایی جنگی مجموعه، یک خدمه دیگر تحت عنوان مسئول بخش پشتی/ اپراتور رادیویی نیز افزوده شد.

تانک سوئدی با طراحی متفاوت! (+تصاویر) - 14

Strv ۱۰۳ در ابتدا مجهز به دو موتور متفاوت شامل رولز- رویس دیزلی K۶۰ با قدرت ۲۴۰ اسب بخار برای کروز آهسته و مانور در جهت هدف گیری تانک و همچنین بوئینگ ۵۰۲ توربینی با قدرت ۳۰۰ اسب بخار به منظور تامین قدرت بیشتر بود. این قدرت بالاتر برای طی مسافت‌های طولانی‌تر با سرعت بیشتر و همچنین حرکت بدون مشکل در زمین‌های ناهموار لازم بوده است. اما متخصصین سریعا متوجه مشکلی جدی در این طراحی شدند. آنها به این نتیجه رسیدند که توربین از قدرت کافی و مورد انتظار برخوردار نیست و به همین دلیل آن را با توربین کاترپیلار که ۴۹۰ اسب بخار قدرت در اختیار مجموعه قرار می‌داد، تعویض کردند.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

لازم به ذکر است که این تغییرات پس از آن که تنها ۷۰ دستگاه از تانک مذکور ساخته شده بود، به مرحله اجرا درآمد و سعی شد که نمونه‌های پیشین نیز به سیستم جدید مجهز شوند. این اولین باری بود که از یک موتور توربینی برای تامین نیروی محرکه یک تانک تولید انبوه استفاده می‌شد. با وجود تمامی تلاش‌های نام برده، Strv ۱۰۳ هیچ گاه نتوانست عملکرد خود را در یک جنگ واقعی نشان دهد.

انواع

Stridsvagn ۱۰۳B: از آن جایی که وزن Strv ۱۰۳ در مقایسه با پروتوتایپ‌های پیش از تولید اصلی افزایش قابل توجهی داشت، به نظر می‌رسید که این مجموعه از قدرت لازمه برخوردار نباشد. به دنبال این موضوع، نسخه قوی‌تری از همان توربین گازی اما این بار توسط کمپانی کاترپیلار معرفی شد. در ادامه نسخه‌های اولیه از تانک مورد نظر که تحت عنوان مدل ۱۰۳A شناخته می‌شدند، به نمونه استاندارد B تغییر وضعیت یافتند.

Stridsvagn ۱۰۳C: یک برنامه ارتقا در سال ۱۹۸۶ آغاز شد که هدف آن تجهیز تمام تانک‌های تولیدی به سیستم کنترل آتش بهبود یافته بود. همچنین برنامه‌ای دیگر در سال ۸۸/۱۹۸۷ نیز در دست توسعه قرار گرفت که طی آن موتور رولز- رویس با یک موتور جدیدتر کمپانی دیترویت دیزل (قدرت ۲۹۰ اسب بخار) جایگزین شد. تانک‌های مدل ۱۰۳C مجهز به یک بردیاب لیزری مدرن‌تر نیز بودند.

Stridsvagn ۱۰۳D: در اواسط دهه ۱۹۹۰، نیروهای مسلح سوئد به دنبال یک تانک اصلی میدان نبرد جدید بودند و به همین علت یک دستگاه Strv ۱۰۳C به Strv ۱۰۳D ارتقا یافت. تغییرات اصلی شامل نصب کامپیوتر کنترل آتش، دیدهای حرارتی برای توپچی و فرمانده، تجهیزات مورد نیاز برای نبرد در شب و شرایط آب و هوایی بد و همچنین یک سری تغییرات جزئی در سیستم تعلیق و موتور مجموعه بود.

تانک سوئدی با طراحی متفاوت! (+تصاویر) - 22

مشخصات تانک Stridsvagn ۱۰۳

- نوع: تانک اصلی میدان نبرد

- محل تولید: سوئد

- مدت زمان خدمت: از سال ۱۹۶۷ تا ۱۹۹۷

- اپراتور اصلی: ارتش سوئد

- طراحی شده به سال: ۱۹۵۶

- تولیدکننده: شرکت سوئدی بوفورس آ. ب.

- تولید شده به سال: ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۱

- تعداد ساخته شده: ۲۹۰ دستگاه

- انواع: A، B، C، D

- وزن: ۳۹٫۷ تن برای ۱۰۳B و ۴۲٫۵ تن برای ۱۰۳C

- ارتفاع: ۱٫۹ متر تا سقف خودرو

- خدمه: ۳ نفر

- سلاح اصلی: تفنگ L۷۴

- موتور: موتور رولز- رویس K۶۰ به همراه کاترپیلار ۵۵۳ توربین گازی برای ۱۰۳A، موتور رولز- رویس K۶۰ به همراه کاترپیلار ۵۵۳ توربین گازی با قدرت بالاتر (۴۹۰ اسب بخار) برای ۱۰۳B و موتور دیترویت دیزل به همراه کاترپیلار ۵۵۳ توربین گازی برای ۱۰۳C

- نسبت نیرو به وزن: ۱۸٫۳ اسب بخار به تن (نسخه C)

- برد عملیاتی: ۳۹۰ کیلومتر

- سرعت: ۶۰ کیلومتر بر ساعت

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

تانک سوئدی با طراحی متفاوت! (+تصاویر) - 42تانک سوئدی با طراحی متفاوت! (+تصاویر) - 43تانک سوئدی با طراحی متفاوت! (+تصاویر) - 44تانک سوئدی با طراحی متفاوت! (+تصاویر) - 45

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افشاگری درباره «گاندو» | پشت‌پرده سریال‎سازی علیه دولت روحانی چه کسانی هستند؟ +فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
«یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد» یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد. این ویدئو را ببینید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد. حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور درباره سریال «گاندو» نوشت: دولت در شش سال گذشته با تمام نیرو از هیچ خدمتی فروگذار نکرد و برای اعتلای ایران و ایرانی چوب حراج بر حیثیت سیاسی خود زد. وی افزود: اما یک جریان فکری با نقابی بنام گاندو سعی در مخدوش کردن تمام زحمات این دولت دارد. این ویدئو را ببینید تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد.

سارقانی که از راننده نماینده مجلس سرقت کرده بودند دستگیر شدند+ فیلم لحظه سرقت

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، سردار حمید هداوند در تشریح این خبر بیان داشت: با انتشار خبری مبنی بر مصدومیت راننده نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در مواجهه با دو سارق گوشی قاب، تیم هایی از کارگاه کارآگاهان پلیس پایتخت به بررسی موضوع پرداختند. این مقام ارشد انتظامی عنوان داشت: در بررسی‌های انجام شده این دو سارق گوشی قاپ شناسایی شده و لحظاتی قبل در یک عملیات ضربتی از سوی کارآگاهان دستگیر شدند. سردار هداوند تصریح کرد: در تحقیقات انجام شده از متهمان هر دو متهم به جرم خود اعتراف کردند. جانشین رییس پلیس پایتخت در پایان خاطرنشان کرد: متهمان اذعان داشتند که گوشی مسروقه را به یک مالخر اموال مسروقه فروختند که دستگیری این مالخر نیز در دستور کار است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آمریکا سازمان ملل را گروگان گرفته است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی با بیان اینکه آمریکا سازمان‌های بین المللی از جمله «سازمان ملل متحد» را به گروگان گرفته است، گفت: طبق قانونی که در چارچوب مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۷ بین آمریکا و سازمان ملل وضع شده، «بند یازدهم» می‌گوید «هیچ یک از دولت‌های ایالتی، فدرال و محلی آمریکایی حق اخلال در تردد نمایندگان سیاسی و کسانی را که به دعوت سازمان ملل متحد به مقر این سازمان در نیویورک می‌روند ندارند». در دروه قبل هم شاهد بودیم که جمهوری اسلامی نام سفیری را به عنوان نماینده دائم جمهوری اسلامی نزد سازمان ملل اعلام کرد، اما دولت اوباما آن را رد کرد و الان هم محدودیت‌های گسترده‌ای را برای دیپلمات‌های و خبرنگاران ایرانی قائل شده‌اند. این کارشناس سیاست خارجی با اشاره به اینکه این اقدام، تنها نقض قوانین و عرف بین‌المللی از سوی ایالات متحده نیست، گفت: آمریکایی‌ها الان در تهران ۱۶ نهاد اطلاع‌رسانی دارند؛ از جمله «سی. اس» و بسیاری از رسانه‌های دیداری و نوشتاری و حتی سه آژانس عکس در تهران دارند؛ اما در برابر دو خبرنگار «خبرگزاری جمهوری اسلامی» و «خبرگزاری صداوسیما» محدودیت‌های بسیار شدیدی را اعمال کردند. پیش از این محدودیت ۴۰ کیلومتری بود و الان تبدیل به محدودیت یک کیلومتری برای تردد شده است.

اروپا در وقت اضافه …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ دو روز پیش بود که خانم موگرینی پیش از آغاز نشست شورای وزرای خارجه اروپا در مصاحبه با خبرنگاران گفت: احتمالا امروز شاهد طولانی‌ترین نشست وزرای خارجه اروپا طی ۵ سال اخیر خواهیم بود و اولین محور این نشست درباره ایران است. جرمی هانت در پاسخ به این سئوال که آیا شما توافق ایران را مرده می‌دانید؟ می‌گوید: معتقدم این توافق هنوز نمرده است. خانم موگرینی هم می‌گوید: توافق ایران در وضعیت سلامت قرار ندارد، اما همچنان زنده است. وزرای امور خارجه اروپا هیچ اشاره‌ای به تعهدات خود در قبال ایران و اینکه این تعهدات انجام نشده، نکردند. به عبارتی، بازی، به وقت اضافه رسیده و اکنون توپ در زمین اروپایی هاست.

بی‌فایده بودن خط و نشان کشیدن طرف‌های غربی برجام برای ایران + فیلم

رکنارکنا7 ساعت قبل
مسیر کاهش تعهدات برجامی ایران غیرقابل بازگشت است. تنها راه باقی مانده برای اتحادیه اروپا به منظور جلوگیری از نابودی توافق هسته‌ای عملی کردن تعهداتی است که تا به حال انجام نداده‌اند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

سخنان رهبرمعظم انقلاب درباره توقیف نفتکش توسط انگلستان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر