تانک سوئدی با طراحی متفاوت! (+تصاویر)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سیاسی

تانک سوئدی با طراحی متفاوت! (+تصاویر)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
مطالعه گزارشات مربوط به کشته شدگان جنگ جهانی دوم و جنگ کره نشان داد که ریسک اصابت آتش دشمن مستقیما با فاکتور ارتفاع در ارتباط بوده است.

عصرایران؛ مجله تصویری سلاح- Stridsvagn ۱۰۳ که تحت عنوان تانک- اس هم شناخته می‌شود، یک نسخه سوئدی از تانک های اصلی میدان نبرد مربوط به دوران پس از جنگ جهانی دوم است. این تانک بیشتر به واسطه طراحی ظاهری غیر معمول خود شهرت یافت و همانطور که در ادامه مشاهده خواهید کرد، به جای برجک تنها مجهز به یک سلاح ثابت است.

گفتنی است که خودروهای جنگی زرهی فاقد برجک غالبا در دسته شکارچی تانک طبقه بندی می‌شوند اما Stridsvagn ۱۰۳ باتوجه به شباهت عملکردی بیشتر خود به دسته تانک ها، در همین گروه نیز جای گرفته است. امروزه این خودروی جنگی ارتش سوئد را تنها تانک تولید انبوه از جنگ جهانی دوم تاکنون می‌دانند که هیچ گونه برجکی در طراحی آن لحاظ نشده است.

طراحی و توسعه

تانک مذکور که به طور خلاصه Strv ۱۰۳ نیز گفته می‌شود، تمام مراحل طراحی و تولید خود را در سوئد پشت سر گذاشت. توسعه آن به دهه ۱۹۵۰ باز می‌گردد و نخستین تانک اصلی میدان نبرد بود که با استفاده از موتور توربینی ساخته شد. نتیجه تلاش‌های اولیه برای ساخت چنین تانکی، تمرکز بیشتر روی مانایی (قابلیت دوام بالاتر) و همچنین سطح حفاظتی خدمه بود.

در نهایت Strv ۱۰۳ توانست به جایگاه نسبتا مهمی میان نیروهای زره پوش سوئد از ۱۹۶۰ الی ۱۹۹۰ دست یابد اما به تدریج توسط مدل‌های مختلف تانک لئوپارد ۲ از جمله Stridsvagn ۱۲۱و Stridsvagn ۱۲۲جایگزین شد.

تانک لئوپارد ۲

تانک سوئدی با طراحی متفاوت! (+تصاویر) - 7

تانک فاقد برجک Strv ۱۰۳

تانک سوئدی با طراحی متفاوت! (+تصاویر) - 9

مطالعه گزارشات مربوط به کشته شدگان جنگ جهانی دوم و جنگ کره نشان داد که ریسک اصابت آتش دشمن مستقیما با فاکتور ارتفاع در ارتباط بوده است. بیش از نیمی از تانک‌های فعال در میدان نبرد به دلیل نفوذ مهمات نیروهای مقابل به برجک مجموعه از بین رفته بودند.

به همین علت تصمیم گرفته شد که نمونه‌های جدید تا اندازه ممکن از نظر ارتفاع سطح پایینی داشته باشند. راه حل این موضوع نیز محدود سازی و یا حذف کامل برجک محسوب می‌شد. این کار علاوه بر به حداقل رساندن تهدید دشمن، منتج به کاهش وزن مجموعه هم شده بود. از طرفی دیگر با تنظیم سیستم تعلیق تانک می‌توان بدنه آن را تا ۱۳ سانتی متر بیشتر دستخوش کاهش ارتفاع کرد.

اگر نگاهی به یک سری از مشخصات دیگر Strv ۱۰۳ نیز داشته باشیم، باز هم می‌توان طرح‌های حذفی متعددی را جست و جو کرد. برای مثال این تانک مجهز به یک سلاح L۷۴ با کالیبر ۱۰۵ میلی متر بود که می‌توانست از مهمات مشابه با سلاح بریتانیایی Royal Ordnance L۷ تغذیه شود.

استفاده از L۷۴ تعداد خدمه را به ۲ نفر کاهش داد: یک راننده/ توپچی و یک فرمانده (لازم به ذکر است که بیشتر طراحی‌های آن زمان نیازمند همکاری ۴ نفر خدمه بوده است). این طرح مفهومی تست‌های عملی اولیه را طی کرد اما مشخص شد که خدمه دو نفره نمی‌تواند برای پوشش دهی کارهای جانبی مانند تعمیر و نگه داری روزمره، تغییرات مسیر و بارگیری مجدد در میدان نبرد کافی باشد. بدین ترتیب در راستای بهبود کارایی جنگی مجموعه، یک خدمه دیگر تحت عنوان مسئول بخش پشتی/ اپراتور رادیویی نیز افزوده شد.

تانک سوئدی با طراحی متفاوت! (+تصاویر) - 14

Strv ۱۰۳ در ابتدا مجهز به دو موتور متفاوت شامل رولز- رویس دیزلی K۶۰ با قدرت ۲۴۰ اسب بخار برای کروز آهسته و مانور در جهت هدف گیری تانک و همچنین بوئینگ ۵۰۲ توربینی با قدرت ۳۰۰ اسب بخار به منظور تامین قدرت بیشتر بود. این قدرت بالاتر برای طی مسافت‌های طولانی‌تر با سرعت بیشتر و همچنین حرکت بدون مشکل در زمین‌های ناهموار لازم بوده است. اما متخصصین سریعا متوجه مشکلی جدی در این طراحی شدند. آنها به این نتیجه رسیدند که توربین از قدرت کافی و مورد انتظار برخوردار نیست و به همین دلیل آن را با توربین کاترپیلار که ۴۹۰ اسب بخار قدرت در اختیار مجموعه قرار می‌داد، تعویض کردند.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

لازم به ذکر است که این تغییرات پس از آن که تنها ۷۰ دستگاه از تانک مذکور ساخته شده بود، به مرحله اجرا درآمد و سعی شد که نمونه‌های پیشین نیز به سیستم جدید مجهز شوند. این اولین باری بود که از یک موتور توربینی برای تامین نیروی محرکه یک تانک تولید انبوه استفاده می‌شد. با وجود تمامی تلاش‌های نام برده، Strv ۱۰۳ هیچ گاه نتوانست عملکرد خود را در یک جنگ واقعی نشان دهد.

انواع

Stridsvagn ۱۰۳B: از آن جایی که وزن Strv ۱۰۳ در مقایسه با پروتوتایپ‌های پیش از تولید اصلی افزایش قابل توجهی داشت، به نظر می‌رسید که این مجموعه از قدرت لازمه برخوردار نباشد. به دنبال این موضوع، نسخه قوی‌تری از همان توربین گازی اما این بار توسط کمپانی کاترپیلار معرفی شد. در ادامه نسخه‌های اولیه از تانک مورد نظر که تحت عنوان مدل ۱۰۳A شناخته می‌شدند، به نمونه استاندارد B تغییر وضعیت یافتند.

Stridsvagn ۱۰۳C: یک برنامه ارتقا در سال ۱۹۸۶ آغاز شد که هدف آن تجهیز تمام تانک‌های تولیدی به سیستم کنترل آتش بهبود یافته بود. همچنین برنامه‌ای دیگر در سال ۸۸/۱۹۸۷ نیز در دست توسعه قرار گرفت که طی آن موتور رولز- رویس با یک موتور جدیدتر کمپانی دیترویت دیزل (قدرت ۲۹۰ اسب بخار) جایگزین شد. تانک‌های مدل ۱۰۳C مجهز به یک بردیاب لیزری مدرن‌تر نیز بودند.

Stridsvagn ۱۰۳D: در اواسط دهه ۱۹۹۰، نیروهای مسلح سوئد به دنبال یک تانک اصلی میدان نبرد جدید بودند و به همین علت یک دستگاه Strv ۱۰۳C به Strv ۱۰۳D ارتقا یافت. تغییرات اصلی شامل نصب کامپیوتر کنترل آتش، دیدهای حرارتی برای توپچی و فرمانده، تجهیزات مورد نیاز برای نبرد در شب و شرایط آب و هوایی بد و همچنین یک سری تغییرات جزئی در سیستم تعلیق و موتور مجموعه بود.

تانک سوئدی با طراحی متفاوت! (+تصاویر) - 22

مشخصات تانک Stridsvagn ۱۰۳

- نوع: تانک اصلی میدان نبرد

- محل تولید: سوئد

- مدت زمان خدمت: از سال ۱۹۶۷ تا ۱۹۹۷

- اپراتور اصلی: ارتش سوئد

- طراحی شده به سال: ۱۹۵۶

- تولیدکننده: شرکت سوئدی بوفورس آ. ب.

- تولید شده به سال: ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۱

- تعداد ساخته شده: ۲۹۰ دستگاه

- انواع: A، B، C، D

- وزن: ۳۹٫۷ تن برای ۱۰۳B و ۴۲٫۵ تن برای ۱۰۳C

- ارتفاع: ۱٫۹ متر تا سقف خودرو

- خدمه: ۳ نفر

- سلاح اصلی: تفنگ L۷۴

- موتور: موتور رولز- رویس K۶۰ به همراه کاترپیلار ۵۵۳ توربین گازی برای ۱۰۳A، موتور رولز- رویس K۶۰ به همراه کاترپیلار ۵۵۳ توربین گازی با قدرت بالاتر (۴۹۰ اسب بخار) برای ۱۰۳B و موتور دیترویت دیزل به همراه کاترپیلار ۵۵۳ توربین گازی برای ۱۰۳C

- نسبت نیرو به وزن: ۱۸٫۳ اسب بخار به تن (نسخه C)

- برد عملیاتی: ۳۹۰ کیلومتر

- سرعت: ۶۰ کیلومتر بر ساعت

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

تانک سوئدی با طراحی متفاوت! (+تصاویر) - 42تانک سوئدی با طراحی متفاوت! (+تصاویر) - 43تانک سوئدی با طراحی متفاوت! (+تصاویر) - 44تانک سوئدی با طراحی متفاوت! (+تصاویر) - 45

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب7 ساعت قبل
رئیس سازمان پزشکی قانونی به سخنان رئیس‌ جمهوری درباره تعداد کشته‌شدگان در حوادث آبان‌ماه امسال واکنش نشان داد. به گزارش ایلنا، عباس مسجدی آرانی رئیس پزشکی قانونی کشور در واکنش به سخنان رئیس‌جمهوری در نشست خبری دیروز خود با اصحاب رسانه مبنی بر اینکه آمار کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه در اختیار پزشکی قانونی کشور است و اگر برای آنها روشن است که باید روشن شده باشد، اعلام کنند، گفت: دولت باید این آمار را اعلام کند. وی ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای امنیت ملی، وظیفه دولت است که این آمار را اعلام کند. رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور بیان کرد: ما به مراجع ذی‌صلاح اعلام کردیم و هیچ وظیفه‌ای مبنی بر اعلام عمومی آن نداریم و همان‌طور که گفتم، در مصوبه شورای عالی امنیت ملی که زیرمجموعه دولت و وزیر کشور رئیس آن است، مشخص شده که چه کسی باید این آمار را اعلام کند. مسجدی در پاسخ به این سوال که آیا افراد مجهول‌الهویه نیز بین کشته‌شدگان آبان‌ماه وجود داشته است، گفت: همه اطلاعات در اختیار شورای عالی امنیت ملی است.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت. علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت که متن آن در ذیل می‌آید: آیت‌الله جنتی دامت برکاتهدبیر محترم شورای نگهبانبا تقدیم سلام، این روزها هرجا می‌روم، مردم می‌پرسند دلیل رد صلاحیت شما چه بود؟ می‌گویم خودم هم نمی‌دانم. شورای نگهبان از من دعوت کرد. استاد شهید آیت‌الله مطهری نیز در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی فرمودند در جمهوری اسلامی احزاب غیراسلامی هم حق فعالیت دارند مشروط به اینکه با تابلوی خودشان فعالیت کنند نه با تابلوی اسلام.
افکارنیوزافکارنیوز10 ساعت قبل
اخبار سیاسی- وی افزود: آنچه گذشتگان برای ما انجام دادند، حاصل صدها یا هزاران سال در طول تاریخ بشر بوده است. ** تعلیم و تعلم اساس پیشرفت بشر استوی با بیان اینکه تعلم و تعلیم اساس پیشرفت بشر و حرکت انسان به سوی کمال است، گفت: اگر بخواهیم این جو را به وجود بیاوریم که جوانان مشتاق علم و تحقیق و پژوهش شوند، باید فضا را مناسب کنیم یعنی آن اکوسیستم لازم را به وجود آوریم. پیغمبر فضا را عوض کرد و به همین دلیل علم و دانش در مسیر پیشرفت قرار گرفت. ایران در مسیر رشد و علم و دانش حرکت قابل قبولی را پیدا کرده است و همه آمار این موضوع را تایید می‌کند. همین رهبران اروپایی برایشان جای شگفتی است یک ملتی در برابر این همه فشار ایستادگی می‌کند و در عین حال پیشرفت می‌کند.
الفالف7 ساعت قبل
رییس سازمان فناوری اطلاعات درباره حملات اخیر سایبری به زیرساخت‌های کشور گفت: ما نگرانیم با حمله کاری کنند که کیفیت اینترنت کاهش یابد و از این طریق این نگرانی ایجاد شود که خود حاکمیت کیفیت را پایین می‌آورد. از طرفی بعضی دیتاسنترهای ما تاکنون با چنین حملاتی مواجه نبوده‌اند و آمادگی لازم را هم نداشتند که بخواهند با این حملات برخورد کنند. رییس سازمان فناوری اطلاعات درباره تاثیر این حملات اینترنتی بر زیرساخت‌ها اظهار کرد: کیفیتی که مردم دریافت می‌کنند، تحت تاثیر قرار گرفته است. ما نگرانیم با حمله کاری کنند که کیفیت اینترنت کاهش یابد و از این طریق نارضایتی ایجاد شده و یا این نگرانی ایجاد شود که خود حاکمیت کیفیت اینترنت را پایین می‌آورد. ناظمی خاطرنشان کرد: در این شرایط و زمانی که فشار این اندازه زیاد است به طوری که باعث می‌شود کیفیت اینترنت کاهش یابد، کافی است این شایعه هم ایجاد شود که دولت اینترنت را قطع کرده که متاسفانه پذیرفتنش هم برای مردم راحت است.
الفالف8 ساعت قبل
ما به عنوان قوه بزرگ فقط یک وسعت نمی‌خواهیم بلکه به قوه قضائیه قوی می‌اندیشیم که اجرای عدالت و حق را بکند و نگاه مردم را در فرایند دادرسی و پیگیری‌های اجتماعی با خود همراه کند. رئیس قوه قضائیه با اشاره به حرکت دو سویه بین دستگاه قضا و مردم گفت: هم قوه قضائیه به مردم و نگاه به مشارکت آنها نیاز دارد و هم مردم باور، اراده و اقدام را در حوزه عمل باید داشته باشد. آیت‌الله رئیسی گفت: شاخص امروز، همدلی است که باید با مردم کار مشترکی انجام داد و پیامد آن اعتمادسازی در جامعه است و قوه قضائیه در تراز خواهد بود. وی با اشاره به دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه گفت: این دستورالعمل یکی از گام‌های مثبتی است که بیش از ۳۰ جلسه صاحبنظران وقت گذاشته‌اند تا بتوان قانونمند به مشارکت مردم نقش بدهند. وی گفت: سازوکار جدیدی در بحث نهاد داوری، میانجی‌گری و شورای حل اختلاف در دستگاه قضا ایجاد شده و در گام دوم حرکت انقلاب نقش مشارکت‌های مردمی در عموم کارها را می‌توان تعریف کرد و مقدمات آن اکنون آماده شده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴8 ساعت قبل
ساعت ۲۴-کلیپ‌هایی که اخیرا در فضای مجازی منتشر شده و در آن تبلیغات نامتعارفی از نامزدهای نمایندگی مجلس به نمایش در آمده، به سبب برخی سختگیری‌هاست. دیده شده یکی از نامزدها با پوشیدن لباس پلنگی ادعا می‌کند من پلنگ هستم و اگر وارد مجلس شوم شاخ وزیر را می‌شکنم. در سوی دیگر باید یادآور شد که با چنین نماینده‌هایی جامعه سخت به سمت دموکراسی حرکت خواهد کرد. نهایتا می‌توان گفت نباید در بررسی صلاحیت‌ها نماینده‌هایی که سلامت خود را به شکل‌های مختلف نشان داده‌اند مانند آقایان محمود صادقی، علی مطهری و … از این عرصه باز بمانند. همانطور که می‌گویند سالی که نکوست از بهارش پیداست؛ این مسائل در ارتباط با مجلس یازدهم نگرانی‌هایی را ایجاد خواهد کرد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها