«اینستکس» ضعیف‌تر از حد تصور بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سیاسی
«اینستکس» ضعیف‌تر از حد تصور بود

«اینستکس» ضعیف‌تر از حد تصور بود

مهرخبرگزاری مهر |
یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اگر اروپا در گام دوم واکنش مثبت نشان ندهد به این معنا است که احتمالاً آنها به سمت آمریکا حرکت کرده و در فشار به ایران سیاست‌های آمریکا را همراهی خواهند کرد.

نوذر شفیعی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص گام دوم ایران در واکنش به بدعهدی‌های طرف مقابل به خصوص کشورهای اروپایی در عدم انجام تعهداتشان در قالب برجام، اظهار داشت: به اعتقاد من گام دوم اقدام ایران در واکنش به عدم انجام تعهدات طرفین و باقیمانده در برجام به خصوص کشورهای اروپایی پس از پشت سر گذاشتن چهار مرحله حساس انجام شد.

وی گفت: در مرحله اول زمان ورود ایران به مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران بود، ما با حسن نیت وارد این گفتگوها شدیم و البته بر اساس ماده ۴ NPT و اساسنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دستیابی هر کشوری از جمله ایران به دانش صلح‌آمیز هسته‌ای حق مسلم و غیرقابل اجتناب به حساب می‌آید.

شفیعی افزود: دومین مرحله این است که ایران یکسال پس از خروج آمریکا از برجام، صبر استراتژیک به خرج داد به این معنا که هر آنچه را که امروز انجام می‌دهد را می‌توانست سال گذشته انجام دهد.

کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: پس از تعهد اروپایی‌ها به ایجاد سازوکار مالی برای تداوم تبادلات تجاری با ایران، مرحله سوم ما هم آغاز شد. ما تا همین امروز شاهد هستیم که هیچ گونه اتفاق خاصی در این ساز و کار رخ نداده است. شما ببینید اینستکس بسیار کوچک‌تر و ضعیف‌تر از آن چیزی بود که تصور می‌شد.

وی ادامه داد: در مرحله آخر هم ایران دو ماه به طرف‌های باقیمانده در برجام به خصوص کشورهای اروپایی فرصت داد تا آنها بتوانند در راستای انجام تعهدات خود در قالب برجام گامی بردارند که این می‌تواند عالی‌ترین درجه حسن نیت از طرف یک کشور نسبت به حقوق خود در عرصه بین‌الملل به حساب آید.

شفیعی گفت: امروز دیگر توپ در زمین اروپایی‌ها است، ایران نشان داده است که همانگونه که آمادگی لازم برای انعطاف در مسائل مختلف را دارد هر جا که لازم باشد هم با قاطعیت و جدیت لازم برخورد خواهد کرد.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

این عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه برداشتن گام دوم ایران یک مرحله تاریخی و نقطه عطفی در روابط میان ایران و اروپا است، خاطرنشان کرد: ایران کماکان راه را باز گذاشته و در صورت انجام تعهدات طرف مقابل می‌تواند به نقطه صفر یعنی زمانی که این کاهش تعهدات را شروع کرد برگردد.

وی ادامه داد: در این مرحله ایران و اروپا باید تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند به روابط دوستانه و همکاری با خود ادامه دهند یا مسیر دیگری را انتخاب خواهند کرد. اگر اروپا واکنش مثبت نشان ندهد به این معنا است که احتمالا آنها به سمت آمریکا حرکت کرده و در فشار به ایران سیاست‌های آمریکا را همراهی خواهند کرد.

شفیعی افزود: اگر این اتفاق بیافتد در حقیقت آن‌ها به رؤیای اصلی که بدل شدن به اروپای متحد و مستقل بود پشت پا خواهند زد.

کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: برای اروپایی‌ها باید این واقعیت مورد قبول باشد که ایران حق دارد نسبت به عدم انجام تعهدات آنها در قبال برجام و تأمین نشدن منافع اقتصادی ایران در راستای برجام از خود واکنش نشان دهد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: برجام نمی‌تواند به صورت یکطرفه اجرا شود و تمام هزینه‌های آن بر دوش ایران باشد و باید برای اروپا قابل درک باشد که ایران همزمان که تعهداتی را در برجام دارد و همه آنها را هم انجام داده است، از حقوقی هم برخوردار است که امروز تأمین شدن آنها در گروی انجام تعهدات طرف‌های باقیمانده در برجام به خصوص کشورهای اروپایی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف1 روز قبل
جواد افشار کارگردان سریال گاندو نیز درباره تحریم مالی صداوسیما گفت: اگر قرار است کسی تحریم شود ما هستیم نه افرادی که هیچ نقشی نداشتند. در سریال گاندو، مایکل هاشمیان به عنوان یک روزنامه نگار ایرانی- آمریکایی سوژه اصلی داستان است. بر اساس نظرسنجی‌های صدا و سیما، سریال گاندو در زمان پخس پربیننده‌ترین سریال تلویزیون بوده است. در بخشی از این جوابیه آمده بود: جناب آقای واعظی؛ سریال «گاندو» توهم و تخیل نیست. سریال «گاندو» صدای در گلو مانده مردم ایران است.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سید حسین نقوی حسینی با انتشار مطلبی در فضای مجازی افزود: کف گیر آمریکا در تحریم به ته دیگ خورده و چیزی برای عرضه ندارند. لذا حالا دنبال مفری برای بازکردن باب مذاکره هستند اما مذاکره‌ای وجود ندارد، آنها باید به تعهداتشان عمل کنند.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دو کشتی باری ایران چند هفته است که در برزیل به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر به سوختگیری و بازگشت به ایران نیستند. شرکت نفت دولتی برزیل، پتروبراس به دلیل تحریم‌های آمریکا از سوخت رسانی به این دو کشتی باری ایرانی خودداری کرده است. آمریکا اخیرا محصولات شیمیایی ایران را تحریم کرده است، اما رویترز می‌گوید یک شرکت محلی برزیلی اقدام به خرید اوره از ایران کرده است. یک خریدار محصولات شیمیایی هم به رویترز گفته است: دو کشتی باری گیر افتاده‌اند. طبق این گزارش، کشتی باوند ۵۰ هزار تن ذرت بارگیری کرده و قرار است کشتی ترمه هم ۶۶ هزار تن ذرت بارگیری کند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین22 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- رئیس کمیته هسته‌ای مجلس گفت: قطعا گام سوم ایران در حوزه کاهش تعهدات برجامی برداشته خواهد شد چرا که اروپا نه عزم و اراده و نه توان لازم برای حفظ برجام دارد. محمدابراهیم رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به گام دوم ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی و زمزمه برای طرح‌های تازه اروپا، گفت: مشی اروپایی‌ها عملا منجر به رویکردی نخواهد شد آنها به نوعی فقط حرف درمانی می‌کنند. در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به گام دوم ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی و زمزمه برای طرح‌های تازه اروپا، گفت: مشی اروپایی‌ها عملا منجر به رویکردی نخواهد شد آنها به نوعی فقط حرف درمانی می‌کنند. وی افزود: بعید است در طراحی‌های تازه اروپایی‌ها چیزی نصیب ایران شود تا به پشتوانه آن، ایران گام بعدی در کاهش تعهدات خود را برندارد. رئیس «کمیته هسته‌ای» کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: قطعا گام سوم ایران هم برداشته خواهد شد چراکه اروپا نه عزم و اراده و نه توان لازم برای حفظ برجام دارد.

کلیپی از شلیک موشک فاتح ۱۱۰

مهرمهر1 روز قبل
در تیرماه ۱۳۹۷ یک گروهک تروریستی از دموکرات‌های کردستان عراق به پاسگاه مرزی ایران در مریوان حمله کردند که منجر به شهادت ۱۰ مرزبان شد که چندی بعد سپاه پاسداران پاسخی دندان شکن به آنها داد.

بی‌فایده بودن خط و نشان کشیدن طرف‌های غربی برجام برای ایران + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
مسیر کاهش تعهدات برجامی ایران غیرقابل بازگشت است. تنها راه باقی مانده برای اتحادیه اروپا به منظور جلوگیری از نابودی توافق هسته‌ای عملی کردن تعهداتی است که تا به حال انجام نداده‌اند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

نظرها

اخبار بیشتر