اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. فرهنگ
اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

الفخبرگزاری الف |
حجت الاسلام موسوی با اشاره به حکم قرآن درباره حجاب، از نحوه برخورد با هنجارشکنان گفت.

حجت الاسلام سید حسین موسوی خطیب و کارشناس امور دینی، در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره ترویج فرهنگ حجاب و تاکید قرآن بر این اصل دینی اظهار کرد: حجاب از جمله احکام واجب در اسلام است که در دو سوره نور و احزاب به طور جدی درباره آن صحبت شده است. خداوند به پیامبر دستور داده است «به زنان و دختران مومن بگو که حجابشان را رعایت کنند و به گونه‌ای باشند که فقط صورتشان بیرون باشد.»

اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟ - 2

وی در ادامه بیان کرد: برخلاف آنچه خیلی‌ها فکر می‌کنند حجاب مصداق اسلامی ندارد، باید گفت که حجاب در قرآن آمده است؛ البته اگر در قرآن هم نیامده بود، چون در بسیاری از روایات ما به آن اشاره شده، برای ما معتبر و قابل استناد است؛ چراکه همه مطالبات و احکام در قرآن نیامده است. قرآن کلیات احکام را بیان می‌کند و بیان جزئیات را به دست پیامبر و امامان معصوم می‌سپارد.

این کارشناس دینی عنوان کرد: از نظر قانونی حجاب یک بحث ضروری است و از قوانین کشور است. احترام گذاشتن به قانون در همه دنیا یک بحث مشهور است و هر کسی که به کشوری سفر می‌کند، باید به قوانین آن نیز احترام بگذارد. همچنین از نظر انسانی هم حجاب حائز اهمیت است، چراکه انسان شأن و جایگاه والاتری دارد و از قوانین ویژه‌تری پیروی می‌کند. پس عقل حکم می‌کند که ما حجاب را رعایت کنیم.

حجت الاسلام موسوی ادامه داد: یکی از فواید حجاب این است که زن و مرد همیشه برای همدیگر جذابیت دارند؛ چراکه اگر همیشه زن و مرد در کنار هم برهنه باشند، دیگر جذابیتی برای همدیگر نخواهند داشت. شما می‌بینید که در دنیای غرب عشق بین زن و مرد کمرنگ شده است. نمی‌گوییم نیست؛ ولی خیلی کمرنگ شده و جذابیت‌های زن و مرد برای همدیگر از بین رفته است و به همجنسگرایی روی آوردند.

اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟ - 6

وی حجاب را یکی از مقوله‌های علمی و عقلی قلمداد کرد و گفت: همچنین یکی دیگر از مباحث عقلی حجاب این است که وقتی حجاب رعایت می‌شود، انسان‌ها کمتر وسوسه می‌شوند. وقتی حجاب رعایت نشود، فرصت برای وسوسه افزایش پیدا می‌کند. البته حجاب باعث این می‌شود که خانواده‌ها بیشتر حفظ شوند. این صحبت که مرد اگر مرد باشد، چشمان خود را حفظ می‌کند، درست نیست؛ مگر چند نفر از مردان ما ایده‌آل هستند؟ به خاطر همین ما باید واقع بینانه نگاه کنیم و نگاهی آرمانی و ایده آل نداشته باشیم.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی در ادامه درباره نحوه برخورد با هنجارشکنان عفاف و حجاب در کشور، افزود: اسلام معتقد است که برای تربیت کردن باید از دو روش همزمان تشویق و تنبیه استفاده کرد. البته تنبیهی که ما می‌گوییم تنبیه فیزیکی نیست. باید از بین مومنین کسانی باشند که هم امر معروف و هم نهی از منکر کنند و تذکر بدهند؛ البته تذکرهای مودبانه و نرم. همچنین در عین حال باید یکسری از قوانین باشد که به سمت فرهنگ سازی در صدا و سیما و دانشگاه و فضای مجازی پیش رویم و به صورت کاملا جدی برنامه ریزی کنیم و نقاط مثبت حجاب و ضرر‌های بد حجابی را مطرح کنیم تا افراد خودشان به سمت حجاب سوق پیدا کنند.

اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟ - 10

حجت الاسلام موسوی با تاکید بر اینکه برای حفظ و ترویج حجاب باید بیشتر به سمت کارهای فرهنگی برویم، بیان کرد: برای ترویج و حفظ حجاب باید از تجربیات دیگران استفاده کنیم. بحث اخلاق و دین در غرب روز به روز پر رنگ‌تر می‌شود و به سمت آزادی معنوی و دینی می‌روند. فرانسه که مهد لیبرالیسم در دنیاست، الان به این نتیجه رسیده که این روش شکست خورده است. ما گنجینه‌ای به نام اسلام داریم اما به آن عمل نمی‌شود. مردم دنیا به خصوص فرانسه روی فرهنگ اسلامی و دین مطالعه می‌کنند.

وی ادامه داد: ما باید دین مبین اسلام را به گوش جهان برسانیم و با ابزار فرهنگ و هنری که در دست داریم، اسلام را تبلیغ کنیم. اول باید این مباحث را برای مردم خودمان مطرح کنیم و زیبایی‌های اسلام را به آن‌ها بگوییم.

حجت الاسلام موسوی در پایان تصریح کرد: ما نیاز به معماری و مهندسی فرهنگی در زمینه اسلام داریم، این خلأ در کشور ما وجود دارد که ما در برنامه پنج ساله اقتصادی اول و دوم داریم؛ اما برنامه ریزی دقیق با جزئیات برای مباحث فرهنگی نداریم. همچنین کارگزاران عرصه فرهنگی با یکدیگر هماهنگ نیستند تا در یک راستا حرکت کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جشن دانش آموختگی

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل

شرکت‌های چندملیتی بازار دارو را بهم ریخته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
وی گفت: پزشکان ما به جای اینکه دارو را برای بیمار تجویز کنند دانسته یا ندانسته شرکت تجاری را تجویز می‌کنند و این یک تقاضای القایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازار دارویی کشور بهم بریزد. اختراعی افزود: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مطرح کردن بحث امضا‌های طلایی باعث شد تا شفافیت آغاز شود وقتی امکان ارز یارانه‌ای تأمین می‌شود باید بخش‌هایی که مسؤول تخصیص این ارز هستند با نظام‌های بازرسی و کنترلی همراه شوند و شفافیت در سیستم ایجاد شود، اما متأسفانه ضعف در نظارت باعث سوء استفاده‌ها از ارز دولتی شد. ­رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: ما می‌توانستیم با حدود ۷۰۰ میلیون دلار همه نیاز‌های دارویی کشور را تأمین کنیم، اما سوء استفاده‌ها باعث شد این بازار به قدری بزرگ شود که رکود ۴ میلیارد دلار را زدیم و این یک جنایت در حق مردم بود. اختراعی افزود: وقتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داروی مشابه داخلی وارد کشور شده است عده‌ای می‌گویند که این عدد بسیار ناچیز است و نباید به دلیل آن مردم را نگران کنیم در صورتی که این عدد به اندازه بودجه برخی کشورهاست و ما عدد و رقم‌ها از دستمان در رفته است. وی گفت: بحث امضا‌های طلایی صحت دارد و متأسفانه برخی شرکت‌ها دارو‌های وارداتی خود را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ آن در خارج از کشور به مردم فروختند.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ستاد خبری جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان، فاتح بادپروا دبیری این جشنواره را عهده دار است. یکی از اهداف اصلی برگزارکنندگان این جشنواره معرفی شهر مریوان به عنوان یکی از نقاط مهم گردشگری کشور است و قرار است در کنار جشنواره تور‌های گردشگری مریوان همچنین نمایشگاه‌های صنایع‌دستی با ارایه آداب و رسوم ۱۰ استان غربی کشور در مریوان برپا شود. چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان در ۸ بخش شامل مسابقه ایران، دیگرگونه‌های اجرایی، نمایش‌های آیینی سنتی، مسابقه تئاتر ملل، تئاتر کودک و نوجوان، مهمان (برگزیده جشنواره‌های سراسری تئاتر خیابانی) پژوهش و کارگاه‌های آموزشی می‌شود.

دوازده مینیاتور؛ روشن محمدکولیف

تابناکتابناک13 ساعت قبل

موسیقی متن فیلم پنج انگشت؛ برنارد هرمن

تابناکتابناک17 ساعت قبل
فیلم سینمایی «پنج انگشت / ۵Fingers» به کارگردانی جوزف ال. منکیه‌ویچ محصول سال ۱۹۵۲ کمپانی فاکس قرن بیستم است. در این فیلم جاسوسی، جیمز میسون، دانیل داریو، مایکل رنی، والتر همپدن، اسکار کارلویز، جان ونگراف، آلفرد زیسلر، ایوان تریسولت، کانستنتین شین، لرنس دابکین، لستر متیوز، مایکل پتی، نستور پایوا، ریچارد لو، اتو والدیس و استنلی لوگن مقابل دوربین نوربرت برودین بازی کردند. برنارد هرمن موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این فیلم می‌بینید و می‌شنوید.
برترین‌هابرترین‌ها20 ساعت قبل
بنابر آمار منتشر شده، فروش فیلم‌های کمپانی دیزنی در نیمه نخست سال ۲۰۱۹ به بیش از ۲ میلیارد دلار معادل ۱/۶ میلیارد پوند رسیده است که ۳۵ درصد از بازار فروش سینماها را تشکیل می‌دهد؛ این گزارش نشان می‌دهد که حدود یک سوم بلیت‌های فروخته شده سینما تنها در آمریکای شمالی متعلق به کمپانی «والت دیزنی» است. این در حالی است که بیشترین سهم «دیزنی» از بازار سینما آخرین بار در سال ۲۰۱۶ بود که حدود ۲۶ درصد اعلام شده بود. گفته می‌شود ۵ فیلم اصلی «دیزنی» سهم بسیار زیادی در این موفقیت داشته‌اند. دو تا از این فیلم‌ها، «انتقام‌جویان: پایان بازی» و «کاپیتان مارول» از تولیدات شرکت «مارول» هستند که در سال ۲۰۰۹ به مبلغ ۴ میلیارد دلار توسط کمپانی دیزنی خریداری شد. کمپانی «دیزنی» حتی پا را از این نیز فراتر گذاشته است: در ماه مارس این شرکت عظیم، کمپانی فاکس (قرن بیستم)، یکی از «شش غول» فیلمسازی هالیوود را نیز بلعید.

نظرها

اخبار بیشتر