قربانیان مین‌های عمل نکرده در افغانستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

قربانیان مین‌های عمل نکرده در افغانستان

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
انفجار مین و مواد منفجره در افغانستان به طور میانگین ماهانه 120 کشته و زخمی بر جا می گذارد .

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، انفجار مین و مواد منفجره در افغانستان به طور میانگین ماهانه ۱۲۰ کشته و زخمی بر جا می‌گذارد.

براساس گزارش دولت افغانستان، ماهانه ۱۲۰ نفر براثر انفجار مین، مهمات و مواد منفجره کار گذاشته شده در سراسر افغانستان کشته و زخمی می‌شوند که این آمار به گفته مقامات بلندپایه افغانستان، نگران کننده و تکان دهنده است.

نزدیک به ۶۵ درصد افراد متاثر از انفجار مین و مواد منفجره در افغانستان کودکان افغان هستند که یا جان خود را از دست می‌دهند یا با از دست دادن اعضای بدن خود معلول می‌شوند.

با وجود فعالیت مین روبی دهها موسسه دولتی و غیردولتی در افغانستان، همچنان هزاران کیلومتر از اراضی این کشور به انواع مین و مواد منفجره آلوده است که هر لحظه ممکن است با انفجار آن، جان افغان‌ها را بگیرد یا معلول کند.

از سوی دیگر گروه‌های مخالف مسلح دولت افغانستان در مناطق مختلف این کشور مین‌های جدید می‌کارند و اراضی زیرپوشش مین و مواد منفجره را در این کشور گسترش می‌دهند که این سبب مشکلات مضاعف برای دولت افغانستان و سازمان‌های مین روب شده است.

دولت افغانستان نا امنی و کمبود منابع مالی را مهمترین موانع در مسیر کشف و خنثی سازی مین‌ها و موادمنفجره کار گذاشته شده در این کشور می‌داند.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

بیمارستان «صلیب سرخ» بزرگترین مرکز ساخت اعضای مصنوعی بدن است که برای معلولان افغان دست و پای مصنوعی می‌سازد و به طور رایگان در اختیار آنها قرار می‌دهد.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

همه روزه صدها معلول افغان که عمدتا براثر انفجار مین و مواد منفجره اعضای بدن خود را از دست داده‌اند به این بیمارستان مراجعه می‌کنند تا دست و پای مصنوعی به دست آورند و انبوهی از مشکلات خود را در ادامه زندگی هر چند با مشکلات و مشقت رفع کنند.

دکتر «نجم الدین» رییس بیمارستان صلیب سرخ به خبرگزاری صدا و سیما گفت: سالانه بین ۱۰ تا ۱۲ هزار معلول برای به دست آوردن اعضای مصنوعی بدن به این بیمارستان مراجعه می‌کنند که شمار زیادی از آنها معلولان جنگ هستند.

کشته و معلول شدن مردم افغانستان براثر انفجار مین و مواد منفجره بخشی از پیامدهای حمله نظامیان آمریکا به این کشور است که افغان‌ها در ۱۸ سال گذشته آن را تجربه کرده‌اند و این حوادث جزئی از زندگی مردم جنگ زده این کشور شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

واقعا مردمی باشید

مهرمهر14 ساعت قبل

کلیپی از شلیک موشک فاتح ۱۱۰

مهرمهر1 روز قبل
در تیرماه ۱۳۹۷ یک گروهک تروریستی از دموکرات‌های کردستان عراق به پاسگاه مرزی ایران در مریوان حمله کردند که منجر به شهادت ۱۰ مرزبان شد که چندی بعد سپاه پاسداران پاسخی دندان شکن به آنها داد.

بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR، نماهنگ «بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای» را منتشر کردبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR، نماهنگ «بین سطور کاهش تعهدات هسته‌ای» را منتشر کرد.
مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دو کشتی باری ایران چند هفته است که در برزیل به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر به سوختگیری و بازگشت به ایران نیستند. شرکت نفت دولتی برزیل، پتروبراس به دلیل تحریم‌های آمریکا از سوخت رسانی به این دو کشتی باری ایرانی خودداری کرده است. آمریکا اخیرا محصولات شیمیایی ایران را تحریم کرده است، اما رویترز می‌گوید یک شرکت محلی برزیلی اقدام به خرید اوره از ایران کرده است. یک خریدار محصولات شیمیایی هم به رویترز گفته است: دو کشتی باری گیر افتاده‌اند. طبق این گزارش، کشتی باوند ۵۰ هزار تن ذرت بارگیری کرده و قرار است کشتی ترمه هم ۶۶ هزار تن ذرت بارگیری کند.
الفالف1 روز قبل
جواد افشار کارگردان سریال گاندو نیز درباره تحریم مالی صداوسیما گفت: اگر قرار است کسی تحریم شود ما هستیم نه افرادی که هیچ نقشی نداشتند. در سریال گاندو، مایکل هاشمیان به عنوان یک روزنامه نگار ایرانی- آمریکایی سوژه اصلی داستان است. بر اساس نظرسنجی‌های صدا و سیما، سریال گاندو در زمان پخس پربیننده‌ترین سریال تلویزیون بوده است. در بخشی از این جوابیه آمده بود: جناب آقای واعظی؛ سریال «گاندو» توهم و تخیل نیست. سریال «گاندو» صدای در گلو مانده مردم ایران است.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ قدیری ابیانه با اشاره به سایت بدهی لحظه‌ای امریکا افزود: بدهی دولت فدرال امریکا حدود ۲۲ تریلیون دلار معادل ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است، جمع بدهی دولت، شرکت‌ها و مردم امریکا نیز حدود ۷۲ تریلیون دلار معادل هزار و ۴۴۰ سال درآمد نفت ایران است. سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران با بیان اینکه امریکا در حال سقوط است، گفت: ​ از نظر توزیع ثروت هم اکنون ۳ نفر بیش از نیمی از جمعیت امریکا ثروت دارند. امریکا ۳۲۰ میلیون نفر جمعیت دارد که این ۳ نفر بیش از ۱۶۰ میلیون نفر ثروت دارند. قدیری ابیانه با بیان اینکه هرچند اقتصاد امریکا بزرگ است، اما میزان بدهی امریکا به اندازه اقتصادش خیلی بزرگ‌تر است، گفت: این امر برای اقتصاد امریکا بسیار شکننده است. یک زمانی بیش از ۴۰ درصد اقتصاد جهان در دست امریکا بود، اما اکنون میزان اقتصاد امریکا به زیر ۱۵ درصد رسیده است.

نظرها

اخبار بیشتر