تکلیف واردات گندم هنوز مشخص نیست/ قاچاق گندم به خارج از کشور شایعه است/ پول خرید تضمینی گندم نقد پرداخت می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
تکلیف واردات گندم هنوز مشخص نیست/ قاچاق گندم به خارج از کشور شایعه است/ پول خرید تضمینی گندم نقد پرداخت می‌شود

تکلیف واردات گندم هنوز مشخص نیست/ قاچاق گندم به خارج از کشور شایعه است/ پول خرید تضمینی گندم نقد پرداخت می‌شود

حسن حنان معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: میزان خرید داخلی و مصرف گندم هنوز مشخص نیست و درباره واردات گندم تصمیمی گرفته نشده است.

اعتمادآنلاین| حسن حنان معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران در حاشیه بازدید اصحاب رسانه از مزارع گندم و کلزا در استان لرستان درباره میزان خرید تضمینی گندم در سال جاری اظهار کرد: با توجه به اینکه هنوز ۵۰ درصد از کل خرید تضمینی گندم صورت نگرفته است نمی‌توانیم برآورد دقیقی از میزان خرید تضمینی امسال داشته باشیم.

وی افزود: اوج خرید تضمینی گندم از ۲۰ تیرماه تا ۱۵ مرداد انجام می‌شود و در صورتی که در این مدت میزان خرید مناسب نباشد باید فکری برای جایگزینی آن داشته باشیم.

هنوز درباره واردات گندم تصمیم گرفته نشده است

حنان در پاسخ به اینکه آیا در سال جاری واردات گندم خواهیم داشت گفت: هنوز درباره واردات گندم تصمیمی گرفته نشده است، زیرا میزان خرید داخلی و مصرف گندم در کشورمان هنوز به طور دقیق مشخص نیست و اگر لازم باشد برای واردات نیز اقدام می‌شود.

وی درباره برآورد خرید تضمینی صورت گرفته گفت: پیش‌بینی شده بود که در سال جاری ۱۱٫۵ میلیون تن خرید تضمینی گندم صورت گیرد. این رقم در سال گذشته ۹٫۵ میلیون تن بود.

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: مصرف گندم سالانه در کشور ۱۱٫۵ میلیون تن است و همواره ۳ تا ۵ میلیون تن نیز ذخایر استراتژی گندم داریم.

میزان خرید تضمینی گندم ۷ درصد کاهش یافت

حنان افزود: تا کنون میزان خرید تضمینی گندم در مقایسه با سال گذشته ۷ درصد کاهش داشته است، اما امیدواریم با توجه به اینکه تغییر فصل صورت گرفته است در آینده میزان خرید تضمینی گندم افزایش یابد و این کسری جبران شود در غیر این صورت برای جایگزین آن فکری می‌شود.

وی گفت: عمده دلیل کاهش خرید تضمینی گندم در سال جاری در مقایسه با سال گذشته کاهش باران‌های مؤثر در اردیبهشت ماه است به طور مثال در شمال غرب کشور (اردبیل) کاهش بارندگی داشته‌ایم.

در خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران درباره عدم تحویل گندم کشاورزان به دولت به صورت خرید تضمینی گفت: هیچ کشاورزی نیست که بخواهد گندم خود را نگهداری کند، زیرا این امر هیچ توجیه اقتصادی برای آن‌ها ندارد، گندم کالایی فسادپذیر است و کشاورزان خود نمی‌توانند آن ر ا نگهداری کنند.

حنان افزود: در صورتی که سلف‌خر‌ها نیز گندم را بخرند فضایی ندارند که بتوانند آن را نگهداری کنند و در نهایت باید آن را به دولت تحویل دهند.

پول خرید تضمینی گندم امسال به صورت نقدی پرداخت می‌شود

وی در ارتباط با زمان پرداخت پول گندم خریداری شده کشاورزان گفت: سال گذشته ۵۰ درصد پول کشاورزان به صورت نقدی پرداخت شد و مابقی آن طی ۴۵ تا ۵۰ روز تسویه شد، اما در سال جاری به صورت نقدی پرداخت می‌شود و تا ۱۲ تیرماه طلب کشاورزان به طول کامل تسویه شده است.

حنان گفت: تا به امروز ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده است که کل مبلغ خرید تضمینی آن ۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است که تا ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آن پرداخت شد ه است.

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران همچنین درباره قاچاق گندم به خارج از کشور گفت: قاچاق گندم به خارج از کشور شایعه است و مسئولین ذیربط تا به امروز حتی یک مورد از قاچاق گندم را گزارش نداده‌اند.

حنان همچنین درباره ورود گندم به جیره غذایی دام گفت: تنها ۱۰ درصد از جیره غذایی دام می‌تواند گندم باشد که رقم بالایی به حساب نمی‌آید و همیشه این اتفاق (ورود گندم به جیره غذایی دام) روال بوده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سخنان رهبرمعظم انقلاب درباره توقیف نفتکش توسط انگلستان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین16 ساعت قبل

فیلم/ ۴۵۶ میلیون دلار ارز دولتی برای «مش قربونعلی»

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
میلاد گودرزی: «مش قربونعلی» پیرمردی با تحصیلات پنجم ابتدایی که ۴۵۶ میلیون دلار ارز دولتی گرفته است و شرکت «ماشین‌سازی تبریز» در سال ۹۷ به قیمت کارشناسی سال ۹۴ به «مش قربونعلی» واگذار می‌شود!

روند کاهشی در بازار طلا و ارز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

شرکت‌های چندملیتی بازار دارو را بهم ریخته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
وی گفت: پزشکان ما به جای اینکه دارو را برای بیمار تجویز کنند دانسته یا ندانسته شرکت تجاری را تجویز می‌کنند و این یک تقاضای القایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازار دارویی کشور بهم بریزد. اختراعی افزود: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مطرح کردن بحث امضا‌های طلایی باعث شد تا شفافیت آغاز شود وقتی امکان ارز یارانه‌ای تأمین می‌شود باید بخش‌هایی که مسؤول تخصیص این ارز هستند با نظام‌های بازرسی و کنترلی همراه شوند و شفافیت در سیستم ایجاد شود، اما متأسفانه ضعف در نظارت باعث سوء استفاده‌ها از ارز دولتی شد. ­رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: ما می‌توانستیم با حدود ۷۰۰ میلیون دلار همه نیاز‌های دارویی کشور را تأمین کنیم، اما سوء استفاده‌ها باعث شد این بازار به قدری بزرگ شود که رکود ۴ میلیارد دلار را زدیم و این یک جنایت در حق مردم بود. اختراعی افزود: وقتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داروی مشابه داخلی وارد کشور شده است عده‌ای می‌گویند که این عدد بسیار ناچیز است و نباید به دلیل آن مردم را نگران کنیم در صورتی که این عدد به اندازه بودجه برخی کشورهاست و ما عدد و رقم‌ها از دستمان در رفته است. وی گفت: بحث امضا‌های طلایی صحت دارد و متأسفانه برخی شرکت‌ها دارو‌های وارداتی خود را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ آن در خارج از کشور به مردم فروختند.

نظر ظریف در مورد روند غنی‌سازی ایران +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
الفالف1 روز قبل
نشریه‌ی «هیل» وابسته به کنگره‌ی آمریکا در گزارشی با عنوان «واقعیات دهشتناک جنگ با ایران» می‌نویسد گرچه جنگ احتمالی آمریکا با ایران طولانی نخواهد بود، اما تبعات کوتاه مدت و دراز مدت آن برای منافع آمریکا «ویرانگر» است. بسیاری از موشک‌ها توسط سیستم‌های ضد موشک آمریکا سرنگون می‌شوند اما تعداد زیادی نیز به هدف برخورد کرده و خساراتی محدود به بار می‌آورند. پایگاه‌های نظامی در بندرعباس و بوشهر در خلیج فارس، جاسک و چابهار در خارج از خلیج فارس، هدف حملات موشکی قرار می‌گیرند. توانایی‌های نظامی ایران به سرعت کاهش می‌یابد. تعداد زیادی از کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس نیز از حمله‌ی سایبری به زیرساخت‌های نفتی خود خبر می‌دهند.

نظرها

اخبار بیشتر