دردسرهای افزایش جمعیت با روال کنونی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. اجتماعی
دردسرهای افزایش جمعیت با روال کنونی

دردسرهای افزایش جمعیت با روال کنونی

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24 -سایت رسمی سازمان ملل با یادآوری روز پنجشنبه ۲۰ تیرماه (۱۱ ژوئیه) به عنوان روز جهانی جمعیت گفته است این روز فرصتی برای توجه به توسعه پایدار و آینده بهتر برای نسل بشری است.این روز در ۱۱ ژوئیه ۱۹۸۷ به مناسبت رسیدن جمعیت جهان به پنج میلیارد نفر نامگذاری شده است.

جمعیت جهان با شتابی چشمگیر در حال افزایش است. مرکز آمار آمریکا در آخرین ارزیابی خود جمعیت جهان در ماه ژوئن گذشته را هفت میلیارد و ۵۷۷ میلیون نفر ارزیابی کرده، اما آمارهای برخی نهادهای بین‌المللی از جمله خود سازمان ملل نشان از افزایش جمعیت جهان به ۷٫۷ تا ۷٫۸ میلیارد نفر دارد.پیش‌بینی سازمان ملل حاکی است اگر زاد و ولد با همین روال کنونی ادامه پیدا کند، جمعیت جهان تا سال ۲۱۰۰ دو برابر خواهد شد، اما با احتساب کمترین میزان زاد و ولد این رقم حدود ۷٫۳ میلیارد نفر خواهد بود.البته، هم اکنون حدود یک سوم جمعیت جهان کمتر از ۱۹ سال سن دارند و اگر کمترین زاد و ولد در جهان اتفاق بیفتد، سهم این رده سنی از جمعیت کل جهان تا سال ۲۱۰۰ زیر ۱۰ درصد خواهد بود.افزایش جمعیت با روال کنونی نیز دردسرهای خود را دارد، از جمله کمبود مواد غذایی، از بین رفتن طبیعت، گرمایش زمین و نهایتا گسترش فقر.تنها دو کشور در جهان بیشتر از یک میلیارد نفر جمعیت دارند: چین با حدود ۱٫۴ میلیارد نفوس و هند با ۱٫۳۴ میلیارد نفر، اما انتظار می‌رود با روند کنونی، جمعیت هند در سال ۲۰۵۰ از چین پیشی بگیرد. در این سال، به احتمال زیاد جمعیت جهان به ۱۰ میلیارد نفر خواهد رسیدالبته، امید به زندگی نیز با پیشرفت علم پزشکی و صنایع بهبود یافته و به حدود ۷۲٫۶ سال رسیده است، اما در سال ۲۰۵۰ این رقم به ۷۷٫۱ سال افزایش خواهد یافت.

خبری: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

در همین زمینه شبکه سی‌ان‌ان نیز با انتشار گزارشی نوشته است برای اولین بار شمار افراد بالای ۶۵ سال از شمار کودکان زیر پنج سال پیشی گرفته است.در ۲۷ کشور، رشد جمعیت به طور میانگین منفی ۱ درصد بوده است، کشورهایی که عمدتا پیشرفته و ثروتمند هستند.سی‌ان‌ان می‌نویسد تا سال ۲۰۵۰ از هر چهار شهروند اروپایی و آمریکای شمالی، یک نفر بالای ۶۵ سال سن خواهد داشت.اما وضعیت در آفریقا و آسیا برعکس است و زاد و ولد با شتاب ادامه دارد.جمعیت ایران هم اکنون حدود ۸۲٫۹ میلیون نفر است و یکی از پرشتاب‌ترین رشد جمعیتی را در جهان داشته است.بر اساس برآوردها، هر ۲۱ ثانیه، یک کودک در ایران متولد می‌شود و هر دقیقه، زندگی یک نفر پایان می‌یابد.جمعیت ایران از ۱۰ میلیون نفر در سال ۱۹۲۰ (صد سال پیش) به ۲۰ میلیون نفر در سال ۱۹۵۵ رسید و این رقم در سال ۱۹۸۵ به ۵۰ میلیون و هم اکنون به نزدیک ۸۳ میلیون نفر اوج گرفته است. البته بر اساس آمارهای سازمان ملل، تقریبا یک میلیون نفر از نفوس ایران، مهاجران افغانی و عراقی هستند.مرکز آمار ایران نیز برآورد کرده است که جمعیت کشور تا سال ۱۴۱۵ به بالای ۹۵ میلیون نفر برسد و از این تعداد ۷۶٫۳ میلیون نفر شهرنشین باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مازن آنلاینمازن آنلاین1 روز قبل
پیام مازند - در پی فوت دو بیمار در بیمارستان کامکار قم دانشگاه علوم پزشکی قم با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: هیچ شواهدی مبنی بر ابتلا به بیماری کرونا در این دو نفر دیده نشده استتوضیح درباره فوت دو بیمار در قمدر اطلاعیه علوم پزشکی قم آمده است: به دنبال فوت ۲ بیمار با عوارض تنفسی در یکی از مراکز درمانی قم، به استحضار می‌رساند تاکنون هیچ گونه شواهدی تشخیصی مبنی بر ابتلا به بیماری کرونا دیده نشده است. در ادامه این اطلاعیه آمده است: ضمنا دو بیمار فوت شده هیچ گونه مسافرت خارج از کشور یا تماس مشکوکی نداشته‌اند. در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است: شایان ذکر است، تمامی مراکز درمانی استان در آماده باش کامل به سر برده و جای نگرانی از سوی همشهریان نیست. در این اطلاعیه خاطرنشان شده است: ضمن تکذیب کلیپ منتشره در فضای مجازی، همانگونه که مسولان وزارت بهداشت و درمان و رییس دانشگاه علوم پزشکی قم اشاره کرده است، به اطلاع مردم عزیز استان قم می‌رسانیم تاکنون هیچ مورد مثبت کرونا مشاهده نشده است. در پایان این اطلاعیه افزوده شده است: رعایت اصول بهداشتی و شستشوی دست از جمله مسائلی مورد تاکید است.
خبر فوریخبر فوری12 ساعت قبل
فرمانده انتظامی شهرستان قرچک از جان باختن یک نفر بر اثر آتش سوزی در یک کیوسک نگهبانی خبر داد. سرهنگ علی موسی پورفرمانده انتظامی شهرستان قرچک گفت: در پی اعلام خبری به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر وقوع آتش سوزی در یک کیوسک نگهبانی و محبوس شدن یک نفر در آن بلافاصله عوامل انتظامی و امدادی در محل حاضر شدند. وی افزود: با حضور عوامل آتش نشانی به سرعت آتش مهار شد، ولی متاسفانه یک جوان ۲۴ ساله به علت شدت جراحات وارده ناشی از سوختگی جان خود را از دست داد. سرهنگ موسی پور ادامه داد: کارشناسان علت اولیه مرگ این جوان را آتش گرفتن ۲ کپسول پیک نیک و محبوس شدن در کیوسک در هنگام آتش سوزی عنوان کردند. فرمانده انتظامی شهرستان قرچک در خاتمه بیان داشت: جسد متوفی تحویل پزشکی قانونی شد و تحقیقات تکمیلی در این رابطه ادامه دارد.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مهدی جمالی‌نژاد صبح امروز در همایش طرح ملی مسکن با بیان اینکه همواره یکی از چالش‌های کشور نظام شهری بوده است، گفت: متأسفانه نظام شهری ما از بیماری سندروم کلان شهری رنج می‌برد که نتیجه مهاجرت گسترده مردم از روستاها به شهرها و سپس از شهرهای میانی به کلان شهرها بوده و در دهه ۸۰ این مهاجرت‌ها به اوج خود رسید. وی ادامه داد: در زمانی که مسکن مهر اجرا می‌شد همواره یکی از دغدغه‌های نظام شهری این بود که اقداماتی انجام شود تا در کنار ساخت مسکن، نظام شهری دچار آسیب نشود این موضوع باید در زمان اجرای طرح ملی مسکن نیز مدنظر قرار گیرد. معاون وزیر کشور با اشاره به سرشماری سال ۹۵ گفت: در این سرشماری برای نخستین بار از تکنولوژی‌هایی برای تبادلات جمعیتی استفاده شد که در نتیجه آمار دقیقی از مهاجرت‌ها به دست آمد. رئیس سازمان همیاری شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور یادآور شد: بر اساس این آمارها استان تهران دیگر جزو استان‌های مهاجرپذیر نیست و شهر تهران دارای مهاجرت منفی شد به گونه‌ای که مردم ساکن در شهر تهران به شهرستان‌های استان مهاجرت کردند. جمالی نژاد افزود: چهار شهر کرج، رشت، شیراز و قم مهاجرپذیرترین شهرهای ایران به حساب می‌آیند.
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
عصر کرد - در پی فوت دو بیمار در بیمارستان کامکار قم دانشگاه علوم پزشکی قم با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: هیچ شواهدی مبنی بر ابتلا به بیماری کرونا در این دو نفر دیده نشده استتوضیح درباره فوت دو بیمار در قمدر اطلاعیه علوم پزشکی قم آمده است: به دنبال فوت ۲ بیمار با عوارض تنفسی در یکی از مراکز درمانی قم، به استحضار می‌رساند تاکنون هیچ گونه شواهدی تشخیصی مبنی بر ابتلا به بیماری کرونا دیده نشده است. در ادامه این اطلاعیه آمده است: ضمنا دو بیمار فوت شده هیچ گونه مسافرت خارج از کشور یا تماس مشکوکی نداشته‌اند. در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است: شایان ذکر است، تمامی مراکز درمانی استان در آماده باش کامل به سر برده و جای نگرانی از سوی همشهریان نیست. در این اطلاعیه خاطرنشان شده است: ضمن تکذیب کلیپ منتشره در فضای مجازی، همانگونه که مسولان وزارت بهداشت و درمان و رییس دانشگاه علوم پزشکی قم اشاره کرده است، به اطلاع مردم عزیز استان قم می‌رسانیم تاکنون هیچ مورد مثبت کرونا مشاهده نشده است. در پایان این اطلاعیه افزوده شده است: رعایت اصول بهداشتی و شستشوی دست از جمله مسائلی مورد تاکید است.
مازن آنلاینمازن آنلاین1 روز قبل
مهر گزارش می‌دهد؛ پیام مازند - ساری - روزهای تبلیغات یازدهمین دوره انتخابات از نیمه گذشت و بساط شام و ناهار صلواتی، مینی بوس‌های مجانی و برپایی همایش‌هایی با چاشنی موسیقی پاپ و جشن‌های مختلط گرم است. خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: پیام‌های بی شمار نامزدهای انتخابات در فضای مجازی و تماس‌های صوتی و تلفنی امان را بریده است، پیام را که می‌خوانی آمده است «همه دعوتید به جشن همدلی دکتر … در تالار… به صرف شام با حضور خواننده محبوب». فضای مجازی را مرور می‌کنی اوضاع وخیم‌تر از تبلیغات حقیقی است، نامزدها علنا به سیم آخر زده‌اند و از هر شیوه‌ای در حال بهره گیری هستند تا بتوانند خود را به صندلی سبز بهارستان برسانند. در حوزه انتخابیه غرب مازندران، پای شعر و شاعری هم به تبلیغات باز شده است و در ستاد یکی از کاندیداها، شاعر به اصطلاح پرآوازه این گونه شعر می‌سراید و دیگران به به می‌گفتند «به باغ می‌رود، ده به ده، مردمان کرد و عجم، همه به انتخاب تو به پا خواسته‌اند، شور و حالی برپاست… خبری در راه است». به هر سوی خیابان که می‌نگری، تمثال مبارک نامزدی هویدا است، درختان، تیرها و پست‌های برق، دیوارهای منزل اشخاص و دستگاه‌های دولتی، بیلبوردهای تبلیغاتی نامزدهایی شده‌اند که قرار است فردا با ورود به خانه ملت، قانون گرایی کنند و ناظر بر حسن اجرای قانون باشند.
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
به دلیل بارش برف؛ عصر کرد - سنندج – به دلیل بارش برف و برودت هوا، مدارس ابتدایی شهرستان بیجار در نوبت صبح امروز سه شنبه تعطیل اعلام شد و مدارس شهرستان سقز نیز با یک ساعت تاخیر فعالیت خود را آغاز می‌کنند. به گزارش خبرنگار مهر و بر اساس اعلام اداره کل آموزش و پرورش کردستان، به دلیل بارش برف، لغزندگی معابر و برودت هوا، بر اساس پیشنهاد مدیران آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق تابعه و موافقت فرمانداران محترم، امروز سه شنبه ۲۹ بهمن ماه ۹۸ تعدادی از مدارس استان در نوبت صبح تعطیل و یا با تاخیر آغاز می‌شود. بر این اساس مراکز پیش دبستانی و مدارس ابتدایی سطح شهر و روستا در شهرستان بیجار در نوبت صبح امروز سه شنبه تعطیل است. کلیه مدارس سطح شهر و روستا در شهرستان سقز و منطقه زیویه امروز سه شنبه با یک ساعت تاخیر آغاز می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر