دردسرهای افزایش جمعیت با روال کنونی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. اجتماعی
دردسرهای افزایش جمعیت با روال کنونی

دردسرهای افزایش جمعیت با روال کنونی

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24 -سایت رسمی سازمان ملل با یادآوری روز پنجشنبه ۲۰ تیرماه (۱۱ ژوئیه) به عنوان روز جهانی جمعیت گفته است این روز فرصتی برای توجه به توسعه پایدار و آینده بهتر برای نسل بشری است.این روز در ۱۱ ژوئیه ۱۹۸۷ به مناسبت رسیدن جمعیت جهان به پنج میلیارد نفر نامگذاری شده است.

جمعیت جهان با شتابی چشمگیر در حال افزایش است. مرکز آمار آمریکا در آخرین ارزیابی خود جمعیت جهان در ماه ژوئن گذشته را هفت میلیارد و ۵۷۷ میلیون نفر ارزیابی کرده، اما آمارهای برخی نهادهای بین‌المللی از جمله خود سازمان ملل نشان از افزایش جمعیت جهان به ۷٫۷ تا ۷٫۸ میلیارد نفر دارد.پیش‌بینی سازمان ملل حاکی است اگر زاد و ولد با همین روال کنونی ادامه پیدا کند، جمعیت جهان تا سال ۲۱۰۰ دو برابر خواهد شد، اما با احتساب کمترین میزان زاد و ولد این رقم حدود ۷٫۳ میلیارد نفر خواهد بود.البته، هم اکنون حدود یک سوم جمعیت جهان کمتر از ۱۹ سال سن دارند و اگر کمترین زاد و ولد در جهان اتفاق بیفتد، سهم این رده سنی از جمعیت کل جهان تا سال ۲۱۰۰ زیر ۱۰ درصد خواهد بود.افزایش جمعیت با روال کنونی نیز دردسرهای خود را دارد، از جمله کمبود مواد غذایی، از بین رفتن طبیعت، گرمایش زمین و نهایتا گسترش فقر.تنها دو کشور در جهان بیشتر از یک میلیارد نفر جمعیت دارند: چین با حدود ۱٫۴ میلیارد نفوس و هند با ۱٫۳۴ میلیارد نفر، اما انتظار می‌رود با روند کنونی، جمعیت هند در سال ۲۰۵۰ از چین پیشی بگیرد. در این سال، به احتمال زیاد جمعیت جهان به ۱۰ میلیارد نفر خواهد رسیدالبته، امید به زندگی نیز با پیشرفت علم پزشکی و صنایع بهبود یافته و به حدود ۷۲٫۶ سال رسیده است، اما در سال ۲۰۵۰ این رقم به ۷۷٫۱ سال افزایش خواهد یافت.

خبری: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

در همین زمینه شبکه سی‌ان‌ان نیز با انتشار گزارشی نوشته است برای اولین بار شمار افراد بالای ۶۵ سال از شمار کودکان زیر پنج سال پیشی گرفته است.در ۲۷ کشور، رشد جمعیت به طور میانگین منفی ۱ درصد بوده است، کشورهایی که عمدتا پیشرفته و ثروتمند هستند.سی‌ان‌ان می‌نویسد تا سال ۲۰۵۰ از هر چهار شهروند اروپایی و آمریکای شمالی، یک نفر بالای ۶۵ سال سن خواهد داشت.اما وضعیت در آفریقا و آسیا برعکس است و زاد و ولد با شتاب ادامه دارد.جمعیت ایران هم اکنون حدود ۸۲٫۹ میلیون نفر است و یکی از پرشتاب‌ترین رشد جمعیتی را در جهان داشته است.بر اساس برآوردها، هر ۲۱ ثانیه، یک کودک در ایران متولد می‌شود و هر دقیقه، زندگی یک نفر پایان می‌یابد.جمعیت ایران از ۱۰ میلیون نفر در سال ۱۹۲۰ (صد سال پیش) به ۲۰ میلیون نفر در سال ۱۹۵۵ رسید و این رقم در سال ۱۹۸۵ به ۵۰ میلیون و هم اکنون به نزدیک ۸۳ میلیون نفر اوج گرفته است. البته بر اساس آمارهای سازمان ملل، تقریبا یک میلیون نفر از نفوس ایران، مهاجران افغانی و عراقی هستند.مرکز آمار ایران نیز برآورد کرده است که جمعیت کشور تا سال ۱۴۱۵ به بالای ۹۵ میلیون نفر برسد و از این تعداد ۷۶٫۳ میلیون نفر شهرنشین باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

یک اتفاق عجیب در شمال غرب ایران/ دریاچه ارومیه زنده ماند اما … (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
آنچه دریاچه نیاز داشت آب بود که رساندند؛ از کنترل مصرف گرفته تا تونل آب، ‌ اما یک ترس همچنان باقی مانده‌است. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن ظهوری فاطمه خسروی ستاد احیاء دریاچه ارومیه دو سال است که خبرنگاران را به ارومیه می‌آورد تا از اقدامات انجام گرفته برای احیاء بزرگترین دریاچه داخلی ایران بگوید. اما بزرگترین بلای دریاچه ارومیه توسعه زمین‌های کشاورزی بود. این زمین‌‌ها هرآنچه آب در سفره‌های زیرزمینی و آبخوان‌ها بود را مصرف کردند و دریاچه که دیگر هیچ حق‌آبه‌ای نداشت روز به روز خشک‌تر شد. اما حالا قرار است هر دو باشند؛ هم زمین‌های کشاورزی و هم دریاچه، اما هر دو آب می‌خواهند؛ درست همان چیزی که هنوز علم نمی‌تواند تولیداش کند.

دورهمی ائمه جمعه سراسر کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مردم از ائمه جمعه انتظار دارند در دسترس باشند و آن‌ها می‌گفتند که از مشکلات مردم که بیشتر اقتصادی هست خبر دارندمردم، ولی نعمتان ما هستندبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ مردم از ائمه جمعه انتظار دارند در دسترس باشند و آن‌ها می‌گفتند که از مشکلات مردم که بیشتر اقتصادی هست خبر دارند.

۴۰ سامانه مبارزه با قاچاق کالا و ارز عملیاتی می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عبدالرضا رحمانی فضلی عصر امروز در حاشیه جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۹۲ تصویب، نهایی و ابلاغ شد و مهم‌ترین محور این قانون بازدارندگی و پیشگیری از قاچاق با توسعه سامانه‌هاست. وی با بیان اینکه حدود ۱۲ دستگاه اجرایی باید این سامانه‌ها را عملیاتی کنند، گفت: بخشی از سامانه‌ها فعال شده، اما ارتباط سامانه‌ها و سرویس‌دهی دستگاه‌های مختلف با یکدیگر دچار اشکال بود. وزیر کشور افزود: با نمایندگان دستگاه‌های حاضر در نشست امروز توافق نامه‌ای امضا کردیم و همه مراحل نهایی کردن حدود ۴۰ سامانه مشخص شد. رحمانی فضلی یادآور شد: هر کدام از این سامانه‌ها دارای زیرسامانه‌های مختلفی هستند که تاریخ قطعی اتمام همه آن‌ها بجز چند مورد انتهای سال ۹۸ خواهد شد و البته از ماه مرداد این سامانه‌ها عملیاتی می‌شود، ولی در انتهای سال ۹۸ همه سامانه‌ها باید فعال شوند. وزیر کشور گفت: با راه اندازی این سامانه‌ها در زمینه پیشگیری بازدارندگی، هدایت مؤثر و نظارت بر روند فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و مالی؛ کنترل‌های خوبی خواهیم داشت. وی بیان کرد: امیدواریم با راه اندازی این سامانه‌ها از میزان تخلفات کاسته و سرعت عمل دستگاه‌ها برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیشتر شود که دستگاه‌های اجرایی، تجار، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ما با اطمینان و اعتماد بیشتری بتوانند از آن استفاده کنند.

دوچرخه‌هایی که به مقصد نرسیدند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ رکاب‌هایی که سالهاست قرار است در خیابان‌های پایتخت زده شود، موضوع دوچرخه سواری پیشینه‌اش به بیش از یک دهه پیش باز می‌گردد که قرار بود پایتخت نشینان را برای یک زندگی بدون آلودگی هوا آماده کند، اما این طرح در زمان هر شهرداری که روی کار امد در همان سکوی اول باقی ماند.

افزایش ۵ درصدی بسته‌های مشترکان اینترنت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سیدمجید صدری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: با توجه به اینکه رویکرد اصلی شرکت مخابرات توجه به مشترکان و ارائه خدمات خوب است و با توجه به قطعی‌هایی که در ماه گذشته داشتیم و تاکید وزیر ارتباطات مبنی بر اینکه حقی از کسی ضایع نشود با هماهنگی سازمان تنظیم مقررات مقرر شد بخشی از اجحافی که در حق مشتریان شده است جبران شود. وی گفت: بر همین اساس پنج درصد به حجم همه مشترکان اینترنت مخابرات اضافه کردیم که به صورت خودکار و اتوماتیک اضافه می‌شود. مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: این کار از دیروز آغاز شد و همه بسته‌های مصرفی مشمول افزایش پنج درصدی وضعیت می‌شوند. وی گفت: امیدواریم پس از این شاهد قطعی نباشیم و بتوانیم خدماتی خوب، با کیفیت و با هزینه مناسب به مردم ارائه کنیم. صدری گفت: ما نخستین شرکتی هستیم که این کار را کرده‌ایم.

مراقب طبیعت باشیم

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آخر هفته که می‌شود شهروندان برای رفع خستگی یک هفته کاری دل به کوه و دشت می‌زنند و با چندین ساعت پیاده روی از فضای طبیعت بهره می‌برند. طبیعت شکننده است؛ مراقب دست هایمان باشیم که با رهاسازی زباله چهره‌اش را زشت نکنیم.

نظرها

اخبار بیشتر