ظرفیت تجاری اینس تکس چند میلیارددلاری شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سیاسی
ظرفیت تجاری اینس تکس چند میلیارددلاری شود

ظرفیت تجاری اینس تکس چند میلیارددلاری شود

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24 -تلاش آلمان، بریتانیا و فرانسه برای راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی تجارت با ایران تا کنون بی‌ثمر مانده است. علی واعظ، مدیر پروژه ایران در گروه بحران می‌گوید افزودن درآمدهای نفتی ایران به اینس‌تکس عملکرد آن را تقویت می‌کند.علی‌واعظ مدیر پروژه ایران در گروه بین‌المللی بحران است.

او در گفتگو با دویچه‌وله پیشنهاد این گروه برای تقویت سازوکار ویژه مالی اروپا برای ارتباط تجاری با ایران (اینس‌تکس) را توضیح می‌دهد.آقای واعظ به نظر می‌رسد سازوکار ویژهمالی اروپا برای ارتباط ایران (اینس‌تکس) در صورت فعلی خود منفعت چندانی برای ایران ندارد. چرا حوزه عمل این سازوکار اینقدرمحدود است؟ این سازوکار تصمیم هوشمندانه سه کشور اروپایی امضاءکننده برجام است که برای معافیت از تحریم‌های آمریکا به تجارت در زمینه نیازهای انسان‌دوستانه محدود شده است. این محدودیت امکان فشار بر این سازوکار از سوی دولت ترامپ را تقریبأ منتفی می‌کند. اما مشکل اصلی لزوما محدوده این سازوکار نیست، بلکه مسئله توان پاسخگویی آن به انتظاراتی است که از این سازوکار ایجاد شد و حال تأخیر در راه‌اندازی آن، امید زیادی را به نومیدی تبدیل کرده است.اینس‌تکس تا چه محدوده‌ای می‌تواند گسترش پیدا کند؟ تنها راهی که می‌تواند اینس‌تکس را اجرایی کند این است که سه کشور اروپایی امضاءکننده برجام مقدار قابل توجهی اعتبار صادراتی را به آن تزریق کنند و زمینه استفاده از آن را برای دیگر کشورهای اروپایی فراهم کنند. در نهایت، بدون پشتوانه و حمایت مستقل، بسیاری از شرکت‌های اروپایی با دلیل نگرانی از مجازات‌های احتمالی آمریکا از تجارت با ایران خودداری می‌کنند.گروه بحران پیشنهاد کرده است که از روسیه (و احتمالا چین) به عنوان واسطه برای صادرات نفت ایران به اروپاو واریز پول به اینس‌تکس استفاده شود. این پیشنهاد چه کمکی به اینس‌تکس می‌کند؟ همکاری میان کشورهای متعهد به توافق برجام می‌تواند اینس‌تکس را تقویت کند. روسیه با مبادلات نفتی با ایران و چین از طریق ادامه واردات نفت از ایران می‌تواند اعتبار بیشتری به سازوکار ویژه مالی اوپا بدهند. آنها می‌توانند درآمدهای نفتی ایران را به اینس‌تکس واریز کنند تا ایران از این درآمد برای پرداخت هزینه صادرات خود از آسیا و اروپا از آن استفاده کند. هیچ چیز مانند درآمدهای نفتی این سازوکار را تقویت نخواهد کرد.بنابراین اگر اروپا می‌خواهد اعتبار صادراتی را به این مکانیزم تزریق کند، باید با کشورهایی که مایل به مشارکت در زمینه تجارت انرژی با تهران هستند، همکاری کند. این همکاری ممکن است برای اروپا هزینه سنگینی داشته باشد، اما این هزینه در مقایسه با هزینه‌های یک جنگ دیگر در خاورمیانه برای اروپا -از جمله بحران پناهجویی یا رشد افراط‌گرایی در اروپا - کمتر است. اروپا حال با خطر از دست دادن اهمیت استراتژیک خود روبه‌رو است. علاوه بر این، تلاش کشورهای اروپایی برای بهبود رابطه خود با دولت ترامپ، ارتباط فرا اقیانوسی اروپا و آمریکا را بهتر نکرده است. اینس تکس زمانی که به یک مکانیسم معنادار برای حفظ تجارت انسان‌دوستانه بین ایران و اروپا تبدیل شود. در حال حاضر اینس‌تکس حتی نزدیک به این مرحله هم نیست. این سازوکار زمانی می‌تواند توجیهی برای بازگشت کامل ایران به برجام باشد که ظرفیت تجاری چند میلیارد دلاری دو جانبه در اختیار شما قرار دهد.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

منبع: دویچه وله

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم23 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور امریکا روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که ایالات متحده در صددتغییر نظام در ایران نیست بلکه می‌خواهد با این کشور همکاری نماید. پیشتر، وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که مراحل آغاز تحویل اس-۴۰۰ به کشور در حال انجام شدن است. ​دسامبر سال ۲۰۱۷ ترکیه اعلام کرد قرارداد خرید دو فروند سامانه اس- ۴۰۰ از روسیه را به ارزش دو میلیارد دلار نهایی کرده است. بر اساس مفاد قرارداد، ۴۵ درصد هزینه را ترکیه به صورت نقد می‌پردازد (که بخشی از آن را پیش پرداخت کرده است) و ۵۵ درصد آن بصورت وام روسیه به به ترکیه پرداخت می‌شود. انتهای پیام/.

سارقانی که از راننده نماینده مجلس سرقت کرده بودند دستگیر شدند+ فیلم لحظه سرقت

رکنارکنا12 ساعت قبل
به گزارش رکنا، سردار حمید هداوند در تشریح این خبر بیان داشت: با انتشار خبری مبنی بر مصدومیت راننده نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در مواجهه با دو سارق گوشی قاب، تیم هایی از کارگاه کارآگاهان پلیس پایتخت به بررسی موضوع پرداختند. این مقام ارشد انتظامی عنوان داشت: در بررسی‌های انجام شده این دو سارق گوشی قاپ شناسایی شده و لحظاتی قبل در یک عملیات ضربتی از سوی کارآگاهان دستگیر شدند. سردار هداوند تصریح کرد: در تحقیقات انجام شده از متهمان هر دو متهم به جرم خود اعتراف کردند. جانشین رییس پلیس پایتخت در پایان خاطرنشان کرد: متهمان اذعان داشتند که گوشی مسروقه را به یک مالخر اموال مسروقه فروختند که دستگیری این مالخر نیز در دستور کار است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم/ حامی مالی نتانیاهو: ایران باید نابود شود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل

فیلم | جان باختن ۱۷نفر در دو حادثه رانندگی در خوانسار و ایرانشهر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
عباس ایروانی مالک گروه قطعات خودروی عظام گفت: ما یکی از تامین‌کنندگان اصلی قطعات برای خودروسازان بزرگ هستیم و طی سال‌های گذشته، علی‌رغم فشارهای گسترده اقتصادی و تحریم‌های بین‌المللی، توانستیم نیاز خودروسازان و عموم مردم را به قطعات یدکی خودرو تامین کنیم.
تابناکتابناک1 روز قبل
جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در یک دهه گذشته روابط پرفراز و نشیبی داشته‌اند و روابط میان آن‌ها تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی بوده است. در همین راستا، روابط میان دو کشور همواره از سوی بازیگرانی هدف قرار گرفته است. جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در یک دهه گذشته روابط پرفراز و نشیبی داشته‌اند و روابط میان آن‌ها تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی بوده است. با این حال، مقامات جمهوری آذربایجان علی رغم آنکه در مواقعی سیاست‌های ضد ایرانی را دنبال کرده‌اند، تلاش کرده‌اند از تنش و مواجهه جدی با ایران اجتناب کنند. بعضی از همسایگان ایران مانند عربستان سعودی، اسرائیل و تا همین اواخر امارات متحده عربی، ایالات متحده را به سوی جنگ با ایران سوق می‌دهند. دیگرانی، مانند عراق، عمان و قطر، سیاست «بی طرفی فعال» را دنبال می‌کنند و به دنبال برقراری دیپلماسی میان واشنگتن و تهران به جای جنگ هستند.

سخنان رهبرمعظم انقلاب درباره توقیف نفتکش توسط انگلستان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین16 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر