جولان قاچاقچیان در صادرات زعفران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. اقتصادی
جولان قاچاقچیان در صادرات زعفران

جولان قاچاقچیان در صادرات زعفران

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت24 - حسینی گفت: بخش عمده ای از صادرات زعفران توسط افراد غیر حرفه‌ای انجام می‌شود، از این رو صادرکنندگان واقعی به حاشیه رفته اند.

حسینی گفت: بخش عمده‌ای از صادرات زعفران توسط افراد غیر حرفه‌ای انجام می‌شود، از این رو صادرکنندگان واقعی به حاشیه رفته‌اند.

علی حسینی عضو شورای ملی زعفران در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه قیمت زعفران در روزهای اخیر تغییر محسوسی نداشته است، اظهار کرد: هم اکنون حداقل نرخ هر کیلو زعفران ۸ میلیون و حداکثر ۱۲ میلیون تومان است.

وی با اشاره به اینکه بازار زعفران در رکود به سر می‌برد، افزود: افزایش عرضه در برابر تقاضا موجب شد قیمت زعفران در یک ماه اخیر حدود یک میلیون تومان کاهش یابد، از طرفی، چون زمان زیادی تا آغاز فصل برداشت باقی نمانده است، خارجی‌ها در نخریدن محصول سماجت می‌کنند تا قیمت‌ها افت کند.

حسینی قیمت زعفران در بازار را پیش بینی کرد و گفت: باتوجه به شرایط کنونی بازار داخلی و صادراتی پیش بینی می‌شود که نوسان خاصی اتفاق نیفتد، چرا که امکان رقابت صادرکنندگان واقعی با قاچاقچیان وجود ندارد.

عضو شورای ملی زعفران با انتقاد از حضور پررنگ قاچاقچیان در امر صادرات زعفران بیان کرد: با توجه به آنکه قاچاقچیان متعهد به کیفیت و بازگشت ارز نیستند، بنابراین زعفران را با قیمتی کمتر از نرخ‌های واقعی در بازار‌های هدف صادر می‌کنند که این امر ضربه مهلکی به صادرات رسمی زعفران توسط صادرکنندگان حرفه‌ای وارد می‌کند.

در سایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

وی ادامه داد: با وجود آنکه بخش عمده زعفران توسط افراد غیر حرفه‌ای انجام می‌شود، از این رو صادرکنندگان واقعی به حاشیه رفته‌اند و یا مقدار صادرات آن‌ها کاهش یافته است.

حسینی با بیان اینکه مشکلات پیمان سپاری ارزی زمینه را برای کاهش صادرات در کشور ایجاد کرده است، افزود: با توجه به آنکه بخش عمده زعفران به صورت غیر قانونی از کشور خارج می‌شود، بنابراین انتظار می‌رود با کاهش بروکراسی‌ها و سخت گیری‌های تعهدات ارزی، مشکلات صادرات مرتفع شود. هر چند که انتظار دولت مبنی بر بازگشت ارز به کشور به حق است، اما شرایط باید به گونه‌ای مدیریت شود تا صادرکننده متضرر نشود.

این مقام مسئول با انتقاد از تعلل گمرک در اعلام آمار صادرات زعفران گفت: بنابر آخرین آمار تا پایان فروردین ۱۲ تن زعفران به بازار‌های هدف صادر شده، از آن تاریخ به بعدی آمار‌ی اعلام نشده است، در حالیکه گمرک تا پایان هفته باید آمار صادرات اردیبهشت و خرداد را اعلام کند.

وی در پایان درباره آخرین وضعیت تولید زعفران تصریح کرد: با توجه به افزایش بارندگی‌ها و سطح زیر کشت پیش بینی می‌شود که تولید زعفران به ۵۰۰ تن برسد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری3 ساعت قبل
مدیرعامل شرکت پشتیبانی اموردام کشور گفت: ۲۰ هزار تن گوشت قرمز و مرغ برای شب عید در نمایشگاه‌های بهاره عرضه می‌شود که موجب تعادل بازار خواهد شد. «حسن عباسی معروفان» روز چهارشنبه افزود: طبق روال هر سال جهت متعادل سازی قیمت گوشت در شب عید، با شروع برگزاری نمایشگاه‌های بهاره ۱۰ هزار تن گوشت قرمز گوساله وارداتی به بازار عرضه می‌شود. وی گفت: در صورت نیاز، ذخایر بیشتری به بازار عرضه می‌شود تا مصرف‌کنندگان در تامین کالاهای اساسی مورد نیاز شب عید دچار مشکل نشوند. متعادل شدن قیمت گوشت قرمز در روزهای آتیعباسی معروفان افزود: برف اخیر در تردد و حمل و نقل عرضه دام زنده و گوشت قرمز مشکلاتی ایجاد کرده بود که همین امر موجب افزایش قیمت در برخی استان‌ها شد. مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: شرایط آب و هوایی متعادل شده است بنابر این انتظار می‌رود قیمت انواع گوشت قرمز در بازار مصرف کاهش یابد.
خبر فوریخبر فوری4 ساعت قبل
رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: امروز چهار دستگاه خودرو توسط رئیس جمهور بازدید شد که از این تعداد، یک دستگاه به صورت شاسی است. رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار کرد: از برنامه‌های وزارت صنعت، خروج خودروهای قدیمی و پرمصرف از چرخه تولید و ورود خودروهای جدید است. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: امروز چهار دستگاه خودرو توسط رئیس جمهور بازدید شد که از این تعداد، یک دستگاه به صورت شاسی است. وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: این خودروها مطابق با استانداردهای روز با مصرف سوخت و آلودگی کمتر تولید می‌شود. رحمانی گفت: طی برنامه ریزی صورت گرفته در سال آیند و ۱۴۰۰ تولید خودروهای جدید در دستور کار قرار دارد.
ایلناایلنا3 ساعت قبل
عضو هیات مدیره و معاون اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش از آماده سازی کیش ایر برای واگذاری بخشی از سهام آن در بازار سهام خبر داد. آخوندی گفت: در عین حال حرکت به سمت کاهش پروازهای چارتری و تلاش برای سودهی کیش ایر آغاز شده است و گام‌های استواری برداشته شده است. عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش افزود: این روند بر درآمدزایی کیش ایر اثر مطلوبی خواهد داشت. آخوندی تصریح کرد: بر اساس حرکت به اصل ۴۴ قانون اساسی اقدامات و مقدمات لازم در خصوص اصلاح ساختار مالی و عرضه ۱۰ درصد از سهام کیش ایر از طریق بازار سرمایه صورت گرفته و هماهنگی لازم با سازمان خصوصی سازی صورت گرفته است. وی گفت: همانگونه که بارها مدیرعامل محترم و رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد کیش تاکید کرده‌اند، شفافیت و افزایش بهره بری از بزرگترین محورهای فعالیت سازمان منطقه آزاد کیش است که این فرآیند از مسیر بازار سرمایه تحقق می‌یابد و با عرضه کیش ایر عملیاتی میشود.
ایرناایرنا10 ساعت قبل
«قاسم تقی زاده خامسی» در صفحه اینستاگرام خود نوشت: روزهای گذشته برف درگیلان و آذربایجان توانست تا حدودی کمبود بارش را در این استان‌ها جبران کند، اما هنوز ۲۰ استان کشوربین ۱۹تا ۵۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش بارندگی دارند. وی اضافه کرد: مدل‌های هواشناسی معتبرجهان نشان می‌دهدکه از روز پنجشنبه باردیگردر همه استان‌هابه جز کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان بارندگی خواهیم داشت. معاون وزیر نیرو نوشت: وزیرراه و شهرسازی درجلسه شورای عالی شهرسازی از اینکه مردم به هشدارها در روزهای برفی و بحرانی توجه نمی‌کنند، متعجب بود و گفت: هفته گذشته گویی هرچه بیشتر اخطار داده شد، تعداد ورودی خودرو از عوارضی رشت بالاتر رفت. تقی زاده خامسی اضافه کرد: هرچند در این کم توجهی به اخطارها، انتشار اخبارنادرست در فضای مجازی و بی توجهی مردم به رسانه‌های رسمی نقش جدی دارد، اما نحوه اطلاع رسانی نیز بی تاثیر نیست. وی نوشت: تلفن همراه که اکنون در دسترس عموم است باید به هنگام بحران بکارگرفته شودتا مردم در نقاط دور دست کشور نیز از بحران مطلع شوند. پیامک‌های کوتاه، واضح و قاطع در مورد اخطار بارندگی، کولاک و خطر سیل باید مهم‌ترین ابزار اطلاع رسانی در موارد پیش از بحران باشد.
عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است با توجه به اینکه بسیاری از کالاهای کشاورزی و محصولات غذایی مردم مستقیما از طریق ارز بازار آزاد یا نیمایی تامین نمی‌شوند، تغییر نرخ ارز در بازار آزاد تاثیر مستقیمی بر قیمت این کالاها نخواهد داشت. این عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه دلیلی برای افزایش قیمت کالاها در هفته‌های باقی مانده تا پایان سال وجود ندارد، بیان کرد: به نظر آنچه در روزهای گذشته در بازار ارز رخ داده نیز بیشتر جنبه روانی دارد و ترس از افزایش قیمت‌ها نیز در همین جو و فضا شکل گرفته است. به گزارش ایسنا، پس از افزایش قیمت بنزین در آبان ماه امسال، دولت اعلام کرد که نظارت‌ها برای کنترل قیمت‌ها و مقابله با گران‌فروشی را تشدید خواهد کرد. بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، نظارت بر بازار شب عید نیز از اسفند ماه آغاز و تا پایان تعطیلات نوروز ادامه خواهد یافت. دولت اعلام کرده با توجه به اهمیت تامین مایحتاج مردم، در سال ۱۳۹۹ نیز به تعدادی از کالاهای اساسی، ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص می‌دهد.
عصر ایرانعصر ایران4 ساعت قبل
معاون حقوقی و فنی مالیاتی سازمان مالیاتی کشور گفت: با توجه به تفاهمنامه همکاری فیمابین این سازمان و سازمان نظام پزشکی، امروز ۳۰ بهمن ماه آخرین مهلت ثبت نام پزشکان در سامانه پایانه فروش است. به گزارش ایلنا، محمود علیزاده با بیان اینکه بر اساس تفاهم نامه همکاری بین سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان نظام پزشکی که به منظور تسهیل و تسریع در اجرای قانون نصب و راه اندازی پایانه فروشگاهی توسط حرف و مشاغل پزشکی منعقد شد، فعالان حوزه درمان، تا ۳۰ بهمن ماه فرصت پیدا کردند تا در سامانه پایانه فروشگاهی ثبت نام کنند؛ که براین اساس امروز، آخرین مهلت ثبت نام پزشکان در سامانه مذکور است. وی تاکید کرد: کلیه مشاغلی که در سال جاری، مشمول ثبت نام در سامانه پایانه فروش شده‌اند، از ابتدای سال ۱۳۹۹ ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش (پایانه پرداخت متصل به شبکه پرداخت بانکی) و صدور صورتحساب فروش (فاکتور) مطابق مقررات هستند.

نظرها

اخبار بیشتر