گاندو: به نام ما، به کام دیگران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سرگرمی
گاندو: به نام ما، به کام دیگران

گاندو: به نام ما، به کام دیگران

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
در خصوص سریال «گاندو» که طی هفته‌های اخیر در شبکه ۳ سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می‌شود و به مراحل پایانی خود رسیده، می‌توان به چند نکته مهم اشاره کرد.

نخست اینکه ساخت و پردازش تصویری و شکلی این فیلم به لحاظ رسانه‌ای کار متفاوت و جدیدی در تلویزیون ایران محسوب می‌شود. به این معنی که قابلیت‌هایی در این فیلم مورد استفاده قرار گرفته است که به ‌طور نسبی و به لحاظ فنی یک گام رو به جلو محسوب می‌شود. اما نکته بعدی به محتوای این سریال بازمی‌گردد. در این سریال، یک‌سری افراد کاملا خوب و خطاناپذیر حضور دارند که نجات دهنده ملک و ملت و منافع هستند، با وجود اینکه اکثریت نظام یا ناکارآمدند یا فاسد یا مشکوک به خیانت و سازش.

آنچه عملا در این فیلم نشان داده می‌شود، این است که نظامی در ایران حضور دارد که در آن هیچکس کارش را درست انجام نمی‌دهد و صرفا عده‌ای اقلیت هستند که در حال حفظ و نجات کل مملکت هستند. در این میان کسانی هستند که عنوان می‌کنند این فیلم تخیلی و در فضایی فانتزی است و مشابه این نوع فیلم‌ها در خارج از کشور نیز زیاد ساخته می‌شود. به طور مثال در سریال Homeland عده‌ای از ایران قصد دارند، مقر سازمان سیا را منفجر کنند یا حتی در فیلم سینمایی «سقوط لندن» نیروهای داعش رییس‌جمهور امریکا را در لندن به گروگان گرفته و شکنجه می‌کنند. امثال این نوع فیلم‌ها در غرب زیاد ساخته می‌شود که اغراق و دروغ فراوانی در آن وجود دارد ضمن اینکه نقاط ضعف سیستم نیز به نماش گذاشته می‌شود.

ولی متاسفانه تفاوت این فیلم‌ها با گاندو در این است که در آن موارد، اغلب پیام نهایی فیلم این است که سیستم سالم است و درست کار می‌کند و عده خاصی هستند که مرتکب اشتباه می‌شوند و عده‌ای هستند که با اصلاح این اشتباهات موردی و نامعمول، سیستم را به جایگاه واقعی و سالم خود بازمی‌گردانند. اما در گاندو این را نمی‌بینیم. در گاندو با سیستمی مواجه هستیم که در اغلب قریب به اتفاق بخش اجرایی، ناکارآمد و فاسد است و فقط عده خاصی در تلاش هستند که آن را نجات داده و جلوی نابودی آن را بگیرند. از همین رو گاندو را می‌توان یک نوع خودزنی خودخواسته و آگاهانه درون سیستمی دانست. ظاهر قضیه این است یک جناح، جناح دیگری را هدف قرار می‌دهد اما … در باطن این فیلم، ادعای افرادی را که معتقدند، منافع ملی در جمهوری اسلامی لحاظ نمی‌شود را دنبال می‌کند.

گاندو خیلی خلاصه و سرراست نشان می‌دهد که اکثریت افراد تاثیرگذار درون نظام، افراد مطلوب و سالمی نیستند. در واقع این یک پاس گل طلایی و حرفه‌ای و هدیه‎ای به مخالفان نظام است که معتقد به براندازی‌اند و برای سرنگونی تلاش می‌کنند.

نکته دیگر اینکه با مطالعه در ادبیات و تاریخ‌نگاری سازمان‌های امنیتی دنیا درمی‌یابیم که دستگاه‌های مشابه و موازی امنیتی در اروپا و امریکا هم وجود دارند ولی در نهایت هر چقدر با یکدیگر اختلاف داشته باشند، خروجی عملکرد آنان، هماهنگ و یکسان در جهت منافع ملی کشور و مصالح نظام خواهد بود. ولی در گاندو تنها یک دستگاه سالم و کارآمد وجود دارد و سایر دستگاه‌ها ناکارآمدند و مانع ایجاد می‌کنند. که این نیز یک نوع خودزنی جدی درون سیستمی است. این سریال نشان می‌دهد در بین دستگاه‌های امنیتی و اجرایی، یک نوع نزاع و مناقشه همه ‌جانبه وجود دارد و گویی به جز حکم تیر هر گونه دشمنی را بر یکدیگر روا می‌دارند.

در این بین گاندو تا جایی پیش می‌رود که برخی اتهاماتی که قبلا توسط امریکا و اسراییل علیه ایران مطرح شده از جمله ماجرای ربوده شدن لوینسکی مامور اف. بی. آی در کیش عملا و تلویحا تایید می‌شود و به سادگی می‌تواند تبدیل به ابزار دست دشمنان شود. حتی در بحث انفجار انبار موشکی ایران در ملارد نیز در این فیلم اشاراتی در تایید مواضع ایران‌ستیزان مطرح می‌شود که به می‌تواند خلاف مصالح و امنیت ملی تلقی شود. تا جایی که گاهی این شایبه ایجاد می‌شود که این فیلم واقعا با بودجه داخلی درست شده یا خارجی؟ به هر روی در بخش‌هایی از این سریال به نظر می‌رسد که مصالح و منافع جناحی کوتاه‌مدت و مقطعی به مصالح ملی و منافع راهبردی کشور ترجیح داده شده است.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

نوع برخوردی که در گاندو با وزارت امورخارجه ایران می‌شود نیز بسیار قابل توجه است. تصویر گاندو از صدر تا ذیل دستگاه دیپلماسی ایران افرادی خائن، ترسو، عافیت‌طلب و ناکارآمد است. تا جایی که شخص جواد ظریف را در این فیلم این‌گونه به نمایش می‌گذارد. مضحکه کردن کل دستگاه دیپلماسی ایران، ابزار و روشی است که دقیقا در راستای منافع حاکمان تندروی امریکایی، غربی، عربی و اسراییلی است که قصد دارند القا کنند، دستگاه سیاست خارجی ایران هیچ کاره است و طرف حساب ما آنها نیستند.

عملا این فیلم تمام ادعاهای قبلی و فعلی دشمنان ایران را درباره غیرقابل اعتماد و غیرقابل مذاکره بودن کشور تایید می‌کند و در جهت تضعیف مذاکرات بین‌المللی است. گویی که امروز و فردایی نیست و ایران نیازی به گفت‌وگوی آبرومند با جامعه بین‌المللی با حفظ احترام و اعتبار وزارت خارجه ندارد.

اما موضوعی که در این بین سوال‌برانگیز است، استفاده و سوءاستفاده از اسناد طبقه‌بندی شده مربوط به یک پرونده امنیتی است که سال‌های زیادی از آن نمی‌گذرد. اساسا در هیچ کشوری از دنیا چنین پرونده پرحاشیه و جنجالی را که مدت کوتاهی از آن گذشته، افشا نمی‌کنند و مورد بهره‌برداری تبلیغاتی و رسانه‌ای قرار نمی‌دهند. چراکه این استفاده ابزاری در جهت منافع راهبردی ملی کشور نیست. حتی اگر پرونده مختومه نیز شده باشد، رگه‌ها و ابعاد مختلفی در آن وجود دارد که قابل ردیابی است و این‌گونه جریانی و جهت‌دار به چنین پرونده مهم امنیتی پرداختن کاملا چنین پرونده‌ مهمی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

در تمام کشورهای دنیا با وجود اینکه قانون دسترسی آزاد به اطلاعات وجود دارد، فشار زیادی روی دستگاه‌های امنیتی است که اسناد خود را در زمان کوتاه‌تری منتشر کنند با این وجود ما شاهد آن هستیم که اسناد امنیتی در این موضوعات مستثنی هستند. اکنون به ندرت اسناد محرمانه امنیتی دهه ۱۹۵۰ میلادی در بریتانیا منتشر شده است. دلیل آن هم این است که مسائل امنیتی، جاسوسی و ضد جاسوسی از جمله مباحثی است که با منافع ملی بلندمدت گره خورده و نباید برای تسویه حساب‌های آنی و کوتاه‌مدت از آن سوءاستفاده کرد. این فیلم به خوبی نشان داد که یک سوءاستفاده از پرونده‌های امنیتی در راستای منافع حزبی صورت گرفته است که این موضوع می‌تواند برای منافع ملی بسیار خطرناک باشد.

مساله دیگری که در این بین وجود دارد یک جو عجیب ارعاب و تهدیدی به وجود آمده است که هر کسی که در مورد این سریال بحث و انتقاد می‌کند به این معنی است که منافعش به خطر افتاده یا اینکه خود آن فرد جاسوس است و علیه منافع و مصالح نظام صحبت می‌کند. اساسا فضای مناسبی برای نقد منصفانه و بدون ملاحظه و ترس وجود ندارد. از همین رو فضایی ایجاد کردند که کسی جرات مخالفت با فیلم را نداشته باشد. در نتیجه این فضای ناسالم، راه برای نقد منصفانه و جدی داخلی بسته شده و در مقابل، سوژه اصلی سریال با نگارش و انتشار شبه ‌خاطرات خود در سراسر جهان، و هم‌اکنون در لندن، به ارایه روایت یک‌طرفه خود از ماجرا مشغول است.

در پایان باید گفت که این فیلم قصد دارد یک دیدگاه کلاسیک و جهان سومی را ارایه دهد که عده خاص و جناح خاصی هستند که حق دارند و می‌توانند نگران منافع ملی و مصالح نظام باشند و دیگران نه حق دارند و نه می‌توانند و نه باید وارد این چارچوب شوند. مساله مهم هم این است، عده‌ای که خود را نگران منافع ملی می‌دانند در واقع دانای کل و خیرخواه مطلق هستند و دیگران صلاحیت آنها را ندارند که وارد این مقوله‌ها شده و برای حفظ و اعتلای مملکت خود راهکارهای دیگری را ارایه کنند.

* منتشر شده در روزنامه اعتماد مورخ ۱۸ تیر ۹۸

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا10 ساعت قبل
به گزارش رکنا، سحر قریشی نیز در این کنسرت حضور داشت و به تماشای کنسرت بهنام بانی نشست. این کنسرت در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی برگزار شد. در اتمام این کنسرت سحر قریشی با بهنام بانی تصویر یادگاری گرفت وبا گزاشتن سبیلی که شکل و مدل سبیل بهنام بانی بود ,شوخی جالبی را با این خواننده مبتدی انجام داد که چهره بشاش بهنام خان را در تصویر ملاحظه می‌کنید که چقدر این شوخی برایش خوشایند بوده هست. به گزارش پارس ناز بهنام بانی خیلی زود به شهرت رسید و با آهنگای خاص خود مخاطب زیادی را به خود جذب کرده هست که با آهنگ هایش به شهرت و محبوبیت زیادی دست یافته هست، چهره خاص خودش را دارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

از فشن‌شو تا پرده سینما؛ مدل‌های مشهوری که بازیگر شدند

4+
برترین‌هابرترین‌ها13 ساعت قبل
انتخابانتخاب3 ساعت قبل
یکی از خبرهایی که طی چند سال اخیر مدام در سیاتل تکرار می‌شود این است که نوزادانی در بیمارستان کودکان سیاتل دچار عفونت حاد شده و از دنیا می‌روند. الیزابت هات، دختر پنج ماهه، ماهها درگیر عفونت قالب آسپرژیلوس بود و در نهایت در بیمارستان سیاتل جان باخت. اما خانواده وی نتوانستند این مرگ را بپذیرند و در نتیجه از وکیل خود درخواست کردند علیه بیمارستان سیاتل اقامه دعوی کنند. سال گذشته، بیمارستان سیاتل تأیید کرد که شش بیمار مبتلا به همان عفونت آسپرژیلوس فوت کرده‌اند و از سال ۲۰۰۱ تاکنون چندین نفر دیگر بیمار شده‌اند. خانواده گفتند: "پزشکان و کارمندان در بیمارستان کودکان سیاتل برای نجات جان کودک ما بسیار سخت و دلسوزانه تلاش کردند.
مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، عبدالکریم گراوند عصر چهارشنبه در نشست کارگروه پژوهش و فناوری استان بوشهر اظهار داشت: نقشه جامع گردشگری استان باید از سوی مراکز علمی و آموزشی استان با حضور اساتید برجسته موردبررسی قرارگرفته و تدوین شود. وی بر لزوم تحقیقات علمی برای شناسایی راهکارهای اجرایی به منظور استفاده از ظرفیت دریا جهت توسعه گردشگری در استان تأکید و تصریح کرد: پیوند دانشگاه و دستگاه‌های اجرایی یک اقدام مبارک است. گراوند اضافه کرد: بدون شک نقش مراکز علمی و دانشگاهی استان در تدوین اسناد مربوط به توسعه و پیشرفت استان بی‌بدیل است. گراوند اظهار داشت: نقشه جامع گردشگری استان باید از سوی مراکز علمی و آموزشی استان با حضور اساتید برجسته موردبررسی قرارگرفته و تدوین شود. استاندار بوشهر تأکید کرد: با توجه به ظرفیت‌های عمده دریا در زمینه‌های مختلف ازجمله گردشگری، انتظار است سایر دانشگاه‌های استان هم در حوزه مطالعات توسعه گردشگری دریایی ورود کرده و اساتید دانشگاهی در این زمینه راهکارهای خود را ارائه کنند.
همشهریهمشهری2 ساعت قبل
به طور خلاصه موارد زیر قابل ذکر است:۱- تست دوپینگ از ورزشکار گرفته شده است و نامبرده همکاری لازم را داشته است. ۲- ادامه روند مسابقه بعد از مشخص شدن آزمایش، جرایم مالی بیشتری درپی داشت. ۴- روند حذف ورزشکار ما سریعا و بلافاصله بعد از اعلام نتایج از سوی آزمایشگاه کلن صورت گرفت. ۵- با توجه به مشکوک بودن مربیان به ورزشکاران نامه نگاری از سوی فدراسیون کشتی و فدراسیون پزشکی ورزشی در اسرع وقت انجام شد. ۶- بعلت ترافیک کاری آزمایشگاه کلن نتایج دیر اعلام شده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ساعت قبل
نسخه ترمیم‌شده فیلم «در حال و هوای عشق» ساخته «وونگ کاروای» پس از ۲۰ سال در بخش کلاسیک جشنواره کن به روی پرده می‌رود. اعتمادآنلاین| بخش کلاسیک هفتاد و سومین دوره جشنواره فیلم کن از نمایش نسخه ترمیم‌شده و با کیفیت ۴K فیلم «در حال و هوای عشق» ساخته «وونگ کاروای» کارگردان معروف هنگ‌گنگی به مناسبت بیستمین سال ساخت این فیلم خبر داد. «در حال و هوای عشق» در سال ۲۰۰۰ در بخش رقابتی جشنواره فیلم کن یکی از نامزدهای نخل طلا بود و جایزه بهترین بازیگر مرد (تونی لونگ) و جایزه بزرگ دستاورد فنی را به خود اختصاص داد و حالا پس از گذشت ۲۰ سال نسخه ترمیم‌شده این فیلم بر اساس نگاتیوهای اصلی و با نظارت «وونگ کاروای» آماده نمایش شده است. قرار است نسخه ترمیم‌شده «در حال و هوای عشق» پس از نمایش در جشنواره کن، در تابستان در سینماهای فرانسه و دیگر کشورها نیز به نمایش گذاشته شود. هفتاد و سومین جشنواره فیلم کن از تاریخ ۱۲ تا ۲۳ می‌ (۲۳ اردیبهشت تا ۳ خرداد) در فرانسه برگزار می‌شود و امسال «اسپایک لی» کارگردان هالیوودی ریاست هیات داوران بخش رقابتی را بر عهده خواهد داشت.

نظرها

اخبار بیشتر