گاندو: به نام ما، به کام دیگران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سرگرمی
گاندو: به نام ما، به کام دیگران

گاندو: به نام ما، به کام دیگران

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
در خصوص سریال «گاندو» که طی هفته‌های اخیر در شبکه ۳ سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می‌شود و به مراحل پایانی خود رسیده، می‌توان به چند نکته مهم اشاره کرد.

نخست اینکه ساخت و پردازش تصویری و شکلی این فیلم به لحاظ رسانه‌ای کار متفاوت و جدیدی در تلویزیون ایران محسوب می‌شود. به این معنی که قابلیت‌هایی در این فیلم مورد استفاده قرار گرفته است که به ‌طور نسبی و به لحاظ فنی یک گام رو به جلو محسوب می‌شود. اما نکته بعدی به محتوای این سریال بازمی‌گردد. در این سریال، یک‌سری افراد کاملا خوب و خطاناپذیر حضور دارند که نجات دهنده ملک و ملت و منافع هستند، با وجود اینکه اکثریت نظام یا ناکارآمدند یا فاسد یا مشکوک به خیانت و سازش.

آنچه عملا در این فیلم نشان داده می‌شود، این است که نظامی در ایران حضور دارد که در آن هیچکس کارش را درست انجام نمی‌دهد و صرفا عده‌ای اقلیت هستند که در حال حفظ و نجات کل مملکت هستند. در این میان کسانی هستند که عنوان می‌کنند این فیلم تخیلی و در فضایی فانتزی است و مشابه این نوع فیلم‌ها در خارج از کشور نیز زیاد ساخته می‌شود. به طور مثال در سریال Homeland عده‌ای از ایران قصد دارند، مقر سازمان سیا را منفجر کنند یا حتی در فیلم سینمایی «سقوط لندن» نیروهای داعش رییس‌جمهور امریکا را در لندن به گروگان گرفته و شکنجه می‌کنند. امثال این نوع فیلم‌ها در غرب زیاد ساخته می‌شود که اغراق و دروغ فراوانی در آن وجود دارد ضمن اینکه نقاط ضعف سیستم نیز به نماش گذاشته می‌شود.

ولی متاسفانه تفاوت این فیلم‌ها با گاندو در این است که در آن موارد، اغلب پیام نهایی فیلم این است که سیستم سالم است و درست کار می‌کند و عده خاصی هستند که مرتکب اشتباه می‌شوند و عده‌ای هستند که با اصلاح این اشتباهات موردی و نامعمول، سیستم را به جایگاه واقعی و سالم خود بازمی‌گردانند. اما در گاندو این را نمی‌بینیم. در گاندو با سیستمی مواجه هستیم که در اغلب قریب به اتفاق بخش اجرایی، ناکارآمد و فاسد است و فقط عده خاصی در تلاش هستند که آن را نجات داده و جلوی نابودی آن را بگیرند. از همین رو گاندو را می‌توان یک نوع خودزنی خودخواسته و آگاهانه درون سیستمی دانست. ظاهر قضیه این است یک جناح، جناح دیگری را هدف قرار می‌دهد اما … در باطن این فیلم، ادعای افرادی را که معتقدند، منافع ملی در جمهوری اسلامی لحاظ نمی‌شود را دنبال می‌کند.

گاندو خیلی خلاصه و سرراست نشان می‌دهد که اکثریت افراد تاثیرگذار درون نظام، افراد مطلوب و سالمی نیستند. در واقع این یک پاس گل طلایی و حرفه‌ای و هدیه‎ای به مخالفان نظام است که معتقد به براندازی‌اند و برای سرنگونی تلاش می‌کنند.

نکته دیگر اینکه با مطالعه در ادبیات و تاریخ‌نگاری سازمان‌های امنیتی دنیا درمی‌یابیم که دستگاه‌های مشابه و موازی امنیتی در اروپا و امریکا هم وجود دارند ولی در نهایت هر چقدر با یکدیگر اختلاف داشته باشند، خروجی عملکرد آنان، هماهنگ و یکسان در جهت منافع ملی کشور و مصالح نظام خواهد بود. ولی در گاندو تنها یک دستگاه سالم و کارآمد وجود دارد و سایر دستگاه‌ها ناکارآمدند و مانع ایجاد می‌کنند. که این نیز یک نوع خودزنی جدی درون سیستمی است. این سریال نشان می‌دهد در بین دستگاه‌های امنیتی و اجرایی، یک نوع نزاع و مناقشه همه ‌جانبه وجود دارد و گویی به جز حکم تیر هر گونه دشمنی را بر یکدیگر روا می‌دارند.

در این بین گاندو تا جایی پیش می‌رود که برخی اتهاماتی که قبلا توسط امریکا و اسراییل علیه ایران مطرح شده از جمله ماجرای ربوده شدن لوینسکی مامور اف. بی. آی در کیش عملا و تلویحا تایید می‌شود و به سادگی می‌تواند تبدیل به ابزار دست دشمنان شود. حتی در بحث انفجار انبار موشکی ایران در ملارد نیز در این فیلم اشاراتی در تایید مواضع ایران‌ستیزان مطرح می‌شود که به می‌تواند خلاف مصالح و امنیت ملی تلقی شود. تا جایی که گاهی این شایبه ایجاد می‌شود که این فیلم واقعا با بودجه داخلی درست شده یا خارجی؟ به هر روی در بخش‌هایی از این سریال به نظر می‌رسد که مصالح و منافع جناحی کوتاه‌مدت و مقطعی به مصالح ملی و منافع راهبردی کشور ترجیح داده شده است.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

نوع برخوردی که در گاندو با وزارت امورخارجه ایران می‌شود نیز بسیار قابل توجه است. تصویر گاندو از صدر تا ذیل دستگاه دیپلماسی ایران افرادی خائن، ترسو، عافیت‌طلب و ناکارآمد است. تا جایی که شخص جواد ظریف را در این فیلم این‌گونه به نمایش می‌گذارد. مضحکه کردن کل دستگاه دیپلماسی ایران، ابزار و روشی است که دقیقا در راستای منافع حاکمان تندروی امریکایی، غربی، عربی و اسراییلی است که قصد دارند القا کنند، دستگاه سیاست خارجی ایران هیچ کاره است و طرف حساب ما آنها نیستند.

عملا این فیلم تمام ادعاهای قبلی و فعلی دشمنان ایران را درباره غیرقابل اعتماد و غیرقابل مذاکره بودن کشور تایید می‌کند و در جهت تضعیف مذاکرات بین‌المللی است. گویی که امروز و فردایی نیست و ایران نیازی به گفت‌وگوی آبرومند با جامعه بین‌المللی با حفظ احترام و اعتبار وزارت خارجه ندارد.

اما موضوعی که در این بین سوال‌برانگیز است، استفاده و سوءاستفاده از اسناد طبقه‌بندی شده مربوط به یک پرونده امنیتی است که سال‌های زیادی از آن نمی‌گذرد. اساسا در هیچ کشوری از دنیا چنین پرونده پرحاشیه و جنجالی را که مدت کوتاهی از آن گذشته، افشا نمی‌کنند و مورد بهره‌برداری تبلیغاتی و رسانه‌ای قرار نمی‌دهند. چراکه این استفاده ابزاری در جهت منافع راهبردی ملی کشور نیست. حتی اگر پرونده مختومه نیز شده باشد، رگه‌ها و ابعاد مختلفی در آن وجود دارد که قابل ردیابی است و این‌گونه جریانی و جهت‌دار به چنین پرونده مهم امنیتی پرداختن کاملا چنین پرونده‌ مهمی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

در تمام کشورهای دنیا با وجود اینکه قانون دسترسی آزاد به اطلاعات وجود دارد، فشار زیادی روی دستگاه‌های امنیتی است که اسناد خود را در زمان کوتاه‌تری منتشر کنند با این وجود ما شاهد آن هستیم که اسناد امنیتی در این موضوعات مستثنی هستند. اکنون به ندرت اسناد محرمانه امنیتی دهه ۱۹۵۰ میلادی در بریتانیا منتشر شده است. دلیل آن هم این است که مسائل امنیتی، جاسوسی و ضد جاسوسی از جمله مباحثی است که با منافع ملی بلندمدت گره خورده و نباید برای تسویه حساب‌های آنی و کوتاه‌مدت از آن سوءاستفاده کرد. این فیلم به خوبی نشان داد که یک سوءاستفاده از پرونده‌های امنیتی در راستای منافع حزبی صورت گرفته است که این موضوع می‌تواند برای منافع ملی بسیار خطرناک باشد.

مساله دیگری که در این بین وجود دارد یک جو عجیب ارعاب و تهدیدی به وجود آمده است که هر کسی که در مورد این سریال بحث و انتقاد می‌کند به این معنی است که منافعش به خطر افتاده یا اینکه خود آن فرد جاسوس است و علیه منافع و مصالح نظام صحبت می‌کند. اساسا فضای مناسبی برای نقد منصفانه و بدون ملاحظه و ترس وجود ندارد. از همین رو فضایی ایجاد کردند که کسی جرات مخالفت با فیلم را نداشته باشد. در نتیجه این فضای ناسالم، راه برای نقد منصفانه و جدی داخلی بسته شده و در مقابل، سوژه اصلی سریال با نگارش و انتشار شبه ‌خاطرات خود در سراسر جهان، و هم‌اکنون در لندن، به ارایه روایت یک‌طرفه خود از ماجرا مشغول است.

در پایان باید گفت که این فیلم قصد دارد یک دیدگاه کلاسیک و جهان سومی را ارایه دهد که عده خاص و جناح خاصی هستند که حق دارند و می‌توانند نگران منافع ملی و مصالح نظام باشند و دیگران نه حق دارند و نه می‌توانند و نه باید وارد این چارچوب شوند. مساله مهم هم این است، عده‌ای که خود را نگران منافع ملی می‌دانند در واقع دانای کل و خیرخواه مطلق هستند و دیگران صلاحیت آنها را ندارند که وارد این مقوله‌ها شده و برای حفظ و اعتلای مملکت خود راهکارهای دیگری را ارایه کنند.

* منتشر شده در روزنامه اعتماد مورخ ۱۸ تیر ۹۸

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | توضیح داماد محمدعلی نجفی درباره عزل وکیلش از وکالت شهردار پیشین تهران

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
اگر خرید جک s۳ را به عنوان گزینه نهایی خود برای صاحب شدن یک کراس آور انتخاب کرده‌اید، شاید بهتر باشد که کمی در این انتخاب خود فکر کنید و در مورد ویژگی‌ها و مشخصات آن مطالعه بیشتری داشته باشید.

فیلم | درگیری مخاطبان پردیس سینمایی باغ کتاب با حراست

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرآنلاین؛ چند روزی است که اختلاف ساعت کاری پردیس سینمایی باغ کتاب با دیگر بخش‌های این مجموعه برای مخاطبان سینما دردسرساز شده است. سانس پایانی پردیس سینمایی باغ کتاب راس ساعت ۲۳:۵۹ آغاز به کار می‌کند در حالیکه چراغ‌ها، پله‌ها و درهای برقی این مجموعه پیش از پایان بخش آخرین سانس سینماها به کل خاموش می‌شود و موجبات نارضایتی مخاطبان را فراهم می‌کند. این اتفاق در شب گذشته (سه شنبه شب) که به دلیل نیم بها بودن قیمت بلیط، سالن‌ها حجم زیادی از مخاطب را به خود می‌بینند، موجب درگیری مردم با کارکنان حراست و ورود پلیس برای حل و فصل ماجرا شد.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 روز قبل
در ماههای اخیر و علیرغم فروش بالای فیلم‌ها، به نظر می‌رسید کیانو ریوز به شدت تنها و کمی افسرده است. درست همانطور که آشنایی جولی و برد پیت در فیلم مشهور «آقا و خانم اسمیت» منجر به جدایی برد پیت از همسرش جنیفر آنیستون و ازدواج او با آنجلینا جولی شد. آنجلینا جولی از مدتها پیش به فهرست بازیگران این فیلم پیوسته است، اکنون خبرها حکایت از پیوستن کیانو ریوز به این پروژه دارند. به محض این که خبر پیوستن احتمالی کیانو ریوز به این پروژه سینمایی مطرح شد، این مسئله نیز مطرح شد که جولی در مجاب کردن کارگردان برای انتخاب ریوز نقش داشته است. اگر این شایعات حقیقت داشته باشد باید بپذیریم که رابطه جولی و پیت واقعا و برای همیشه تمام شده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط‌عمومی سازمان میراث فرهنگی، محمدابراهیم لاریجانی با بیان این خبر گفت: در راستای تحقق اهداف توسعه گردشگری کشور در حوزه تبلیغات به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزار‌های بازاریابی و ضرورت سامان‌دهی تهیه و تولید اقلام تبلیغاتی بین‌المللی به‌ویژه استانداردسازی، جهت‌دهی و اثربخش کردن آن‌ها منطبق با علایق و سلایق کشور‌های بازار هدف، کلیه ادارات استانی متبوع و موسساتی که به‌نحوی از انحا امور تبلیغاتی به ایشان ارجاع می‌شود؛ ملزم به رعایت و اجرای شیوه‌نامه تهیه و تولید اقلام تبلیغاتی گردشگری شده‌اند. وی افزود: با وجود تنوع قابل ملاحظه اقلام تبلیغاتی و وسعت رسانه‌های موجود در این حوزه بنا بر آسیب‌شناسی به‌عمل‌آمده از اقلام تولیدات ادارات‌کل استان‌ها تولیداتی، چون کتابچه‌ها و نماهنگ‌های استانی مورد واکاوی و استانداردسازی قرار گرفت. بر این اساس یکسان بودن اقلام و تطابق نداشتن با نیاز‌های مخاطب و بازار‌های هدف در اغلب تولیدات مشهود بود. لاریجانی با بیان اینکه بر اساس نتایج آسیب‌شناسی صورت گرفته، از این پس اقلام تبلیغاتی گردشگری با رویکرد کشور‌های بازار هدف تولید خواهد شد؛ ادامه داد: «به منظور اثر‌بخشی تبلیغات صورت گرفته لازم است اولویت‌بندی معرفی محصولات متناسب با علایق و سلایق کشور‌های هدف و ظرفیت‌های گردشگری بالفعل و بالقوه در استان تولید شود. مدیر‌کل بازاریابی و تبلیغات گردشگری با اشاره به اینکه امروز «شیوه‌نامه تهیه و تولید اقلام تبلیغاتی گردشگری» به عنوان ریلی، جهت‌دهی و دستیابی به هدف غایی یعنی معرفی کشورمان در ساختاری مشخص و استاندارد را به همراه خواهد داشت، تصریح کرد: بر این اساس کلیه ادارات‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ۳۱ استان و همه افراد فعال در حوزه تبلیغات گردشگری با اشراف به نوع بازار هدف، با هوشمندی کامل از نوع مشخص اقلام تبلیغاتی، رنگ مورد نظر، زبان، محتوا، عکس و … استفاده می‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر