برنامه تاجیکستان و قزاقستان برای افزایش حجم تجارت به ۲ میلیارد دلار
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
برنامه تاجیکستان و قزاقستان برای افزایش حجم تجارت به ۲ میلیارد دلار

برنامه تاجیکستان و قزاقستان برای افزایش حجم تجارت به ۲ میلیارد دلار

فارسخبرگزاری فارس |
نخست وزیر قزاقستان در یک سفر رسمی به تاجیکستان سفر و با «قاهر رسول زاده» همتای تاجیکی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «عسکر مامین» نخست وزیر قزاقستان در یک سفر رسمی به تاجیکستان سفر و با «قاهر رسول زاده» همتای تاجیکی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

مذاکرات نخست وزیران تاجیکستان و قزاقستان با شرکت هیأت‌های دو طرف برگزار و سپس رسول زاده و مامین در نشست مطبوعاتی شرکت کردند.

نخست وزیر تاجیکستان ضمن سخنانی در این نشست نتیجه مذاکرات با همتای قزاق خود را مثبت و پرثمر ارزیابی کرد و گفت: در جریان این مذاکرات توافقاتی که در جریان سفر رئیس جمهور تاجیکستان در ماه مارس سال جاری به قزاقستان به دست آمده بود، مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: تاجیکستان و قزاقستان با پیروی از روند مشارکت استراتژیک میان دو کشور در آینده نیز همکاری‌های متقابل به نفع مردم دو کشور را ادامه خواهند داد.

رسول زاده، قزاقستان را یکی از شرکای مهم تجاری تاجیکستان خواند و گفت: حجم تجارت سالانه میان دو کشور حدود ۹۰۰ میلیون دلار است.

وی در ادامه افزایش تجارت و ظرفیت صادراتی دو طرف را از جمله مسائلی خواند که در جریان این مذاکرات مورد بررسی قرار گرفت.

رسول زاده در این راستا، با اشاره به اهمیت فعالیت کمیسیون بین دولتی همکاری‌های اقتصادی دو کشور اجرای نقشه راه کمیسیون مشترک بین دولتی برای سال‌های ۲۰۱۹-۲۰۲۲ در زمینه افزایش مبادله تجاری میان دو کشور تا ۲ میلیارد دلار را امیدوار کننده خواند.

وی گفت: در این مذاکرات بر اهمیت ایجاد شرایط مناسب برای تجار و بررسی مسائل عملی گسترش و تعمیق بیشتر ارتباطات میان محافل تجاری دو کشور تاکید شد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

رسول زاده با اشاره به توافق روسای جمهور دو کشور برای افزایش صادرات محصولات کشاورزی تاجیکستان به قزاقستان گفت: در این راستا مسائل مربوط به ایجاد مراکز عمده فروشی در مناطق مختلف تاجیکستان با سرمایه گذاری طرف قزاقی برای پردازش، ذخیره سازی و انتقال محصولات کشاورزی به بازار‌های قزاقستان بررسی شد.

وی بررسی امکان ایجاد شرکت‌های مشترک قزاقی و تاجیکی در زمینه فراوری گندم و توزیع آن به بازار‌های محلی و کشورهای سوم را از جمله موضوعاتی خواند که طی این مذاکرات مورد بررسی قرار گرفت.

رسول زاده با آنکه تعاملات در زمینه انرژی را یکی از جنبه‌های مهم همکاری دو کشور خواند توسعه بیشتر روابط میان دو کشور در حوزه حمل و نقل و ارتباطات را از جمله دیگر جنبه‌های مهم همکاری دوجانبه تاجیکستان و قزاقستان عنوان کرد.

نخست وزیر تاجیکستان توافق دو طرف در زمینه افزایش سهمیه دانشجویان تاجیکی و قزاقی برای تحصیل در دانشگاه‌های دو کشور را از جمله دیگر توافقات دو طرف در نتیجه این مذاکرات خواند.

مامین نیز به نوبه خود نتیجه مذاکرات دوجانبه کشورش و تاجیکستان را مثبت ارزیابی کرد و گفت: اگرچه قزاقستان امروزه بعد از روسیه دومین شریک مهم تجاری تاجیکستان می‌باشد، اما تمام امکانات برای تبدیل یافتن «نورسلطان» به شریک تجاری شماره اول «دوشنبه» در آینده نزدیک وجود دارد.

وی ابراز اطمنیان کرد که مذاکرات هیات‌های دو طرف به همکاری‌های تجاری و سرمایه گذاری میان دو کشور انگیزه جدی خواهد بخشید.

در پایان مذاکرات دو طرف ۷ سند جدید همکاری به امضا رسید.

برنامه تاجیکستان و قزاقستان برای افزایش حجم تجارت به ۲ میلیارد دلار - 17برنامه تاجیکستان و قزاقستان برای افزایش حجم تجارت به ۲ میلیارد دلار - 18برنامه تاجیکستان و قزاقستان برای افزایش حجم تجارت به ۲ میلیارد دلار - 19برنامه تاجیکستان و قزاقستان برای افزایش حجم تجارت به ۲ میلیارد دلار - 20برنامه تاجیکستان و قزاقستان برای افزایش حجم تجارت به ۲ میلیارد دلار - 21برنامه تاجیکستان و قزاقستان برای افزایش حجم تجارت به ۲ میلیارد دلار - 22برنامه تاجیکستان و قزاقستان برای افزایش حجم تجارت به ۲ میلیارد دلار - 23برنامه تاجیکستان و قزاقستان برای افزایش حجم تجارت به ۲ میلیارد دلار - 24برنامه تاجیکستان و قزاقستان برای افزایش حجم تجارت به ۲ میلیارد دلار - 25برنامه تاجیکستان و قزاقستان برای افزایش حجم تجارت به ۲ میلیارد دلار - 26برنامه تاجیکستان و قزاقستان برای افزایش حجم تجارت به ۲ میلیارد دلار - 27برنامه تاجیکستان و قزاقستان برای افزایش حجم تجارت به ۲ میلیارد دلار - 28برنامه تاجیکستان و قزاقستان برای افزایش حجم تجارت به ۲ میلیارد دلار - 29برنامه تاجیکستان و قزاقستان برای افزایش حجم تجارت به ۲ میلیارد دلار - 30

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سخنان رهبرمعظم انقلاب درباره توقیف نفتکش توسط انگلستان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین16 ساعت قبل

فیلم/ ۴۵۶ میلیون دلار ارز دولتی برای «مش قربونعلی»

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
میلاد گودرزی: «مش قربونعلی» پیرمردی با تحصیلات پنجم ابتدایی که ۴۵۶ میلیون دلار ارز دولتی گرفته است و شرکت «ماشین‌سازی تبریز» در سال ۹۷ به قیمت کارشناسی سال ۹۴ به «مش قربونعلی» واگذار می‌شود!

روند کاهشی در بازار طلا و ارز

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظر ظریف در مورد روند غنی‌سازی ایران +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

شرکت‌های چندملیتی بازار دارو را بهم ریخته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
وی گفت: پزشکان ما به جای اینکه دارو را برای بیمار تجویز کنند دانسته یا ندانسته شرکت تجاری را تجویز می‌کنند و این یک تقاضای القایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازار دارویی کشور بهم بریزد. اختراعی افزود: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مطرح کردن بحث امضا‌های طلایی باعث شد تا شفافیت آغاز شود وقتی امکان ارز یارانه‌ای تأمین می‌شود باید بخش‌هایی که مسؤول تخصیص این ارز هستند با نظام‌های بازرسی و کنترلی همراه شوند و شفافیت در سیستم ایجاد شود، اما متأسفانه ضعف در نظارت باعث سوء استفاده‌ها از ارز دولتی شد. ­رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: ما می‌توانستیم با حدود ۷۰۰ میلیون دلار همه نیاز‌های دارویی کشور را تأمین کنیم، اما سوء استفاده‌ها باعث شد این بازار به قدری بزرگ شود که رکود ۴ میلیارد دلار را زدیم و این یک جنایت در حق مردم بود. اختراعی افزود: وقتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داروی مشابه داخلی وارد کشور شده است عده‌ای می‌گویند که این عدد بسیار ناچیز است و نباید به دلیل آن مردم را نگران کنیم در صورتی که این عدد به اندازه بودجه برخی کشورهاست و ما عدد و رقم‌ها از دستمان در رفته است. وی گفت: بحث امضا‌های طلایی صحت دارد و متأسفانه برخی شرکت‌ها دارو‌های وارداتی خود را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ آن در خارج از کشور به مردم فروختند.
الفالف1 روز قبل
نشریه‌ی «هیل» وابسته به کنگره‌ی آمریکا در گزارشی با عنوان «واقعیات دهشتناک جنگ با ایران» می‌نویسد گرچه جنگ احتمالی آمریکا با ایران طولانی نخواهد بود، اما تبعات کوتاه مدت و دراز مدت آن برای منافع آمریکا «ویرانگر» است. بسیاری از موشک‌ها توسط سیستم‌های ضد موشک آمریکا سرنگون می‌شوند اما تعداد زیادی نیز به هدف برخورد کرده و خساراتی محدود به بار می‌آورند. پایگاه‌های نظامی در بندرعباس و بوشهر در خلیج فارس، جاسک و چابهار در خارج از خلیج فارس، هدف حملات موشکی قرار می‌گیرند. توانایی‌های نظامی ایران به سرعت کاهش می‌یابد. تعداد زیادی از کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس نیز از حمله‌ی سایبری به زیرساخت‌های نفتی خود خبر می‌دهند.

نظرها

اخبار بیشتر