آخرین وضعیت مصادره اموال گلناره کریم اوا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
آخرین وضعیت مصادره اموال گلناره کریم اوا

آخرین وضعیت مصادره اموال گلناره کریم اوا

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
دادگاهی در فرانسه به مصادره اموال گلناره کریم اوا دختر رئیس جمهور سابق ازبکستان حکم داد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، دادگاه رسیدگی به اموال گلناره کریم اوا دختر رئیس جمهور سابق ازبکستان در جلسه ۹ ژوئیه خود دستور به مصادره اموال وی در فرانسه داد. پول‌های حاصل از فروش آپارتمانی در پاریس، یک ویلا در منطقه سنت تروپز و یک کاخ ییلاقی در حومه پاریس که به صورت غیرقانونی به دست آمده‌اند به خزانه دولت ازبکستان بازگردانده خواهد شد.

دو هفته پیش دفتر مطبوعاتی دادستان سوئیس در گزارشی اعلام کرد پس از بررسی‌های ۶ ساله، دلیل دریافت غیرقانونی برخی مبالغ از شرکت‌های خارجی در ازبکستان مشخص شد. بر اساس این طرح این مبالغ به کشورهای خارجی از جمله سوئیس منتقل شده و مورد پولشویی قرار گرفتند. بر اساس بازرسی‌های انجام گرفته، حکم اولیه صادر شده و ۱۳۰میلیون فرانک سوئیس برابر با حدود ۱۳۳میلیون دلار به‌عنوان دارایی‌های مفقود شده به ازبکستان بازگردانده خواهد شد. یکی از بستگان گلناره کریم اوا نیز در سوئیس توسط دادگاه فدرال این کشور به دلیل مشارکت در یک طرح غیرقانونی برداشت پول از شرکت‌های مشغول به کار در ازبکستان و پولشویی این مبالغ در خارج از کشور، محکوم شده است. گفته می‌شود این حکم همچنان بدوی است. این متهم که بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ فعال بود و اکنون محکومیت زندان خود را در ازبکستان می‌گذراند، محکوم به پرداخت ۳۹۰ هزار فرانک سوئیل و تضمین بازگشت ۱۳۰ میلیون فرانک دیگر به این جمهوری آسیای مرکزی شده است. دادستانی کل سوئیس از سال ۲۰۱۲ در جریان فعالیت‌های مشکوک دستیار گلناره کریموا و مدیر عامل و شریک تابع ازبکی شرکت روسی حوزه ارتباطات، آغاز شد. اما پس از آن این پرونده به دو نفر دیگر از کارکنان کریموا تسری یافت که یکی از آن‌ها از بستگان وی بود، و دیگری نیز خود دختر رئیس‌جمهور سابق ازبکستان. دختر رئیس‌جمهور سابق ازبکستان به سبب مسئولیتی که در نمایندگی دائم این کشور در سازمان ملل متحد در ژنو داشت از مصونیت دیپلماتیک برخوردار بود. این مصونیت نیز با دستور دادگاه سوئیس در سال ۲۰۱۳ تعلیق شده است. در سوئیس، پنج مظنون همچنان تحت تحقیق و بازپرسی هستند و بیش از ۶۵۰ میلون فرانک دیگر از دارایی‌ها مسدود شده است.

تصمیم مقامات فرانسوی در مورد مصادره اموال کریم اوا با تحقیقات قضائی سوئیس مرتبط است. دفتر دادستانی فرانسه در سال ۲۰۱۴ تحقیقاتی را به ظن پولشویی از سوی کریم اوا و در ارتباط با مقامات سوئیسی آغاز کرد. در تاریخ ۵ سپتامبر ۲۰۱۴ یک آپارتمان در پاریس، یک ویلا در گاسین در نزدیکی سنت تروپز و یک کاخ ییلاقی در حومه پاریس از سوی دادستانی فرانسه توقیف شد. بر اساس گزارش رسانه‌های فرانسوی آپارتمان به قیمت ۳۱ میلیون یورو، ویلا به قیمت ۲٫۴ میلیون یورو و کاخ ییلاقی نیز به قیمت ۲۸ میلیون یورو خریداری شده است.

تحقیقات دادستانی فرانسه به این نتیجه رسید که این سه ملک به عنوان رشوه جهت دسترسی به بازار مخابرات ازبکستان به کریم اوا داده شده است. منبع این پول‌ها نیز از شرکت‌های ثبت شده در سوئد، روسیه و هلند آمده است. دادستانی فرانسه اعلام کرد که در ارتباط با این تحقیقات مجبور به سفر به کشورهای مختلفی شده‌اند.

تصمیم نهایی در مورد اموال کریم اوا در فرانسه سال جاری و از سوی مقامات ازبکستان در تاشکند گرفته شد. مذاکرات در این رابطه حدود ۱۸ ماه به طول انجامید. افسران فرانسوی این پرونده در ژانویه ۲۰۱۹ به تاشکند سفر کرده و درباره ملاحظات قانونی بازپرداخت این پول‌ها با مقامات ازبکستانی گفتگو کردند.

آپارتمان کریم اوا در پاریس در مزایده‌ای به مبلغ ۱۴ میلیون یورو فروخته شد، تقریبا دو برابر کم‌تر از قیمت خریداری شده آن. بخشی از این مبلغ و در حدود ۲ میلیون یورو از سوی دادستانی فرانسه جهت بازپرداخت هزینه‌های مربوط به تحقیقات آن‌ها برداشته خواهد شد.

گلناره کریم اوا هم اکنون به جرم فساد در ازبکستان زندانی است. وی محکوم به تحمل ده سال زندان شده است اما در صورت بازگرداندن تمامی اموالی که به صورت غیرقانونی به دست آورده است، محکومیت وی به پنج سال کاهش خواهد یافت.

در تاریخ ۱ ژوئیه مقامات سوئیس بنا به درخواست تجدیدنظر وکیل گلناره کریم اوا بازگشت دارائی‌های وی در حدود ۵۵۰ میلیون فران سوئیس ا به ازبکستان را تعلیق کرد. گرگوری مانگئات وکیل کریم اوا در این رابطه گفت: «سومین پیروزی مهم پیش از دادگاه کیفری فدرال سوئیس را در تاریخ ۱ ژوئیه به دست آوردیم. استرداد ۵۵۵ میلیون فرانک بلافاصله معلق شد. تا زمانی که مقامات ازبکستان به بازداشت خودسرانه موکلم پایان ندهند، با آن‌ها همکاری نخواهیم کرد. فشارها بر کریم اوا افزوده شده و جان وی در خطر است.»

در همین رابطه دختر گلناره کریم اوا در صفحه اینستاگرامی خود نیز تایید کرد که مقامات سوئیس بازگشت دارائی‌های مادرش به ازبکستان را تعلیق کرده است. او همچنین اظهار داشت که مادرش در حال بازگرداندن تمام دارایی‌هایش است و ۱۳۳میلیون دلار نیز به‌زودی در آینده نزدیک به دولت ازبکستان تحویل داده خواهد شد. ایمان کریموا در ادامه در این زمینه نوشت: «الباقی این مبالغ با کمی تأخیر به کشور بازمی‌گردد، چراکه دادگاه سوئیس اظهار نگرانی کرده است که ممکن است امکانات لازم بهداشتی و درمانی برای او (گلناره کریموا) فراهم نشده باشد. شرایط او در بازداشت بدتر از دیگر زندانیانی است که در آنجا حضور دارند و علت این امر فشارهای وارد شده از سوی دفتر دادستانی کل است. این تصمیم مادرم نیست و ازبکستان چندین بار هشدار داده که باید به وضعیت او رسیدگی شود. بنا بر قانون اساسی ازبکستان، این نوع از رابطه با یک زندانی خلاف حقوق او است. اگرچه اسناد و شواهدی وجود دارد، اما اظهارات مقامات رسمی بر این امر تصریح می‌کند که خشونت‌های اتهامی مشاهده نشده است. وکلای سوئیس و دیگر مشارکت‌کنندگان در این پروسه پس از سفر به ازبکستان به گونه دیگری فکر می‌کنند. افکار عمومی می‌بایست در خصوص ناسازگاری دادستان‌ها و سرمایه‌هایی که با تأخیر به کشور باز می‌گردند نگران باشند. این اقدامات هیچ دلیلی ندارد مگر آن که رئیس‌جمهور کارکنان این ساختار دولتی را مداوما تغییر می‌دهد. به محض این که حقوق مادر من مورد نظارت قرار بگیرد، سوئیس مشکل انتقال سرمایه‌های او به ازبکستان را حل می‌کند. همه این را می‌خواهند، هم مردم و هم مادر من.»

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

هفته گذشته بود که دختر گلناره کریم اوا روسای زندان زانگیوتا را به اعمال فشار بر مادرش متهم کرد. وکیل گلناره کریم اوا نیز اعلام کرد که ماه گذشته موکلش در شرایط سختی قرار گرفته است؛ وضعیت سلامتی وی بدتر شده و از دسترسی به کمک‌های پزشکی محروم شده است. دختر الناره کریم اوا درباره آخرین وضعیت مادرش اعلام کرد: «مادرم به دلیل فشارهایی که از سوی رئیس زندان بر وی وارد می‌شود در خطر است. شرایطی که در آن قرار دارد حتی برای مجرمین خطرناک نیز وجود ندارد». وی افزود از آنجایی که وضعیت سلامت مادرش طی یک ماه گذشته بدتر شده است و با توجه به فعالیت‌هایی که طی چند ماه گذشته جهت بازگشت پول‌ها صورت گرفته از مقامات درخواست تعلیق حکم وی را داده بودند. پیش از این رسانه‌ها از آزادی ۹ زن از زندان زانگیوتا در تاریخ ۲۸ ژوئن خبر داده بودند. نام گلناره کریم اوا نیز در این لیست بود. اما خبرگزاری دولتی ازبکستان در اول ژوئیه اعلام کرد که شش نفر از زندانیان زن از زندان زانگیوتا آزاد شده‌اند، اما اشاره‌ای به اسامی زندانیان آزاد شده نکرد.

ثریا رحمانوا، رئیس خدمات مطبوعاتی دفتر دادستانی کل ازبکستان نیز در واکنش به اظهارات دختر و وکیل گلناره کریم اوا گفت: «دفتر دادستانی کل موظف نیست که در خصوص اظهارات و قضاوت‌هایی که توسط اقوام و نزدیکان گلناره کریموا در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود، پاسخ داده و نظر خود را اعلام نماید. البته آن‌ها حق چنین کاری را دارند، ولی در حال حاضر بیانیه رسمی توسط او تنها زمانی منتشر می‌شود که وی با بازرس دیدار کند.» در اواسط ماه ژوئن، علوقبیک محمداف، کمیسیونر حقوق بشر پارلمان ازبکستان گفته بود که وضعیت جسمی و سلامت گلناره کریموا رضایت‌بخش است، اما بازرس هیچ جزئیاتی را درخصوص بازگشت دارایی‌های وی نگفته است. علاوه بر این در تاریخ ۲۵ ژوئن، یکی از نمایندگان دادگاه عالی ازبکستان اعلام کرده که هیچ‌کس هنوز مقامات قضایی را برای پرونده گلناره کریموا تعیین نکرده است. اکرام مسلم‌اف، یکی از نمایندگان دادگاه عالی ازبکستان در این زمینه اظهار داشته بود: «در پرونده گلناره کریموا هیچ‌کس هنوز درخواستی به دادگاه عالی نداده است. اطلاعات مختلفی در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود که او تبرئه و آزاد شده است، اما اعضای خانواده او این اظهارات را مطرح کرده‌اند. در حال حاضر ما هیچ سندی را در خصوص پرونده گلناره کریموا بررسی نکرده‌ایم.»

گلناره کریم اوا بازرگان، طراح جواهر، دیپلمات و خواننده اهل ازبکستان است. وی دختر اسلام کریموف رئیس‌جمهور سابق ازبکستان است و زمانی از او به‌عنوان جانشین احتمالی پدرش یاد می‌شد. کریم اوا رئیس شورای سرپرستی بنیاد همایش فرهنگ و هنر ازبکستان و مؤسس مارک پوشاک و جواهرات گلی و از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ سفیر ازبکستان در دفتر سازمان ملل متحد در ژنو بود. در اواخر سال ۲۰۱۳ به سبب قانون شکنی‌های نامحتاطانه او و اطرافیانش در کارهای بین‌المللی تجاری مانند چندین رسوایی مالی، از طرف پدرش دستور حبس خانگی او صادر شد.

روز چهارشنبه ۲۳ نوامبر ۲۰۱۶ در روزنامه ماسکوفسکی کامسامولتس اعلام شد که او مسموم شده و درگذشته و پنهانی دفن شده‌است. فرزندش در ۲۵ نوامبر ۲۰۱۶ خبر مرگ گلناره را تکذیب کرد.

او در اواسط ماه مارس گذشته در تاشکند به‌دلیل شکستن حصر خانگی دستگیر و برای اولین‌بار به‌عنوان متهم روانه زندان شد. پیش از نیز طبق اسناد موجود در دادگاه آمریکا از او به‌عنوان متهم یاد می‌شد. وی به مشارکت در یک طرح بین‌المللی رشوه‌خواری و نقض قوانین مبارزه با فساد مالی خارجی آمریکا متهم است. دولت ازبکستان نیز بستگان اسلام کریموف رئیس‌جمهور سابق این کشور را که به‌نوعی مرتبط با این پرونده هستند زیر ذره‌بین قرار داده است. ام‌تی‌اس بزرگترین ارائه‌دهنده شبکه تلفن همراه روسیه که از متهمان این پرونده است در هفتم مارس اعلام کرد که ۸۵۰میلیون دلار برای پایان دادن به این پرونده پرداخت خواهد کرد. طبق اسناد موجود در دادگاه آمریکا، کریم اوا و همدست او بهزاد احمد‌ اف از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲ برای صدور مجوز واردات تلفن همراه طی یازده سال ۸۶۵میلیون دلار رشوه دریافت کرده‌اند. شرکت‌های ام‌ تی اس، ویمپلکام، تلیا سونوا اسکاندیناوی متهم به پرداخت مبالغ زیادی برای دور زدن سازمان مبارزه با فساد مالی آمریکا و دیگر سازمان‌ها هستند.

بر اساس گزارش دادستان کل ازبکستان، گلناره کریم‌اوا در ۱۲ کشور خارجی بیش از یک‌میلیارد و ۳۰۰میلیون دلار، ۶۳‌میلیون و ۵۰۰هزار یورو، ۲۷‌میلیون و ۱۰۰‌هزار پوند و ۱۸‌میلیون و ۵۰۰‌هزار فرانک را ذخیره کرده است. در سوئیس نیز مبلغی به ارزش ۷۷۷میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و همچنین ویلاهایی به ارزش ۱۸میلیون و ۵۰۰‌هزار فرانک متعلق به وی موجود است. نرخ کلی ضرر وارده به دولت و شهروندان ازبکستان از ۲ پرونده کیفری علیه گلناره کریم‌اوا معادل یک‌تریلیون و ۲۷۰‌میلیارد صوم یا یک‌میلیارد و ۶۰۰‌میلیون دلار و ۲۶میلیون و ۱۰۰هزار یورو است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

۴۰ سامانه مبارزه با قاچاق کالا و ارز عملیاتی می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عبدالرضا رحمانی فضلی عصر امروز در حاشیه جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۹۲ تصویب، نهایی و ابلاغ شد و مهم‌ترین محور این قانون بازدارندگی و پیشگیری از قاچاق با توسعه سامانه‌هاست. وی با بیان اینکه حدود ۱۲ دستگاه اجرایی باید این سامانه‌ها را عملیاتی کنند، گفت: بخشی از سامانه‌ها فعال شده، اما ارتباط سامانه‌ها و سرویس‌دهی دستگاه‌های مختلف با یکدیگر دچار اشکال بود. وزیر کشور افزود: با نمایندگان دستگاه‌های حاضر در نشست امروز توافق نامه‌ای امضا کردیم و همه مراحل نهایی کردن حدود ۴۰ سامانه مشخص شد. رحمانی فضلی یادآور شد: هر کدام از این سامانه‌ها دارای زیرسامانه‌های مختلفی هستند که تاریخ قطعی اتمام همه آن‌ها بجز چند مورد انتهای سال ۹۸ خواهد شد و البته از ماه مرداد این سامانه‌ها عملیاتی می‌شود، ولی در انتهای سال ۹۸ همه سامانه‌ها باید فعال شوند. وزیر کشور گفت: با راه اندازی این سامانه‌ها در زمینه پیشگیری بازدارندگی، هدایت مؤثر و نظارت بر روند فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و مالی؛ کنترل‌های خوبی خواهیم داشت. وی بیان کرد: امیدواریم با راه اندازی این سامانه‌ها از میزان تخلفات کاسته و سرعت عمل دستگاه‌ها برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیشتر شود که دستگاه‌های اجرایی، تجار، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ما با اطمینان و اعتماد بیشتری بتوانند از آن استفاده کنند.

جریمه ۱۳۴ میلیارد ریالی به علت گرانفروشی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
محمد علی اسفنانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزود: در یک پرونده، شرکتی به علت گرانفروشی پنج هزار و ۲۰۰ دستگاه گوشی تلفن همراه ۱۷ میلیارد ریال و شرکتی دیگر بابت گران فروشی دو هزار و ۸۴۰ دستگاه تلفن همراه، ۱۱۲ میلیارد ریال و شرکت سوم هم بابت گران فروشی ۱۶ هزار و ۷۰۰ دستگاه تلفن همراه به مبلغ پنج میلیارد ریال جریمه شدند. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیاسفنانی افزود: یک شرکت خارجی مواد سلولزی هم که برای تهیه دستمال کاغذی و امثال آن موادی وارد می‌کرد به علت گران فروشی به ۱۵۲ میلیارد ریال جریمه محکوم شد. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چرا با وجود کاهش تدریجی نرخ دلار ما با کاهش قیمت کالا‌ها مواجه نیستیم؟ گفت: این مطلب بسیار مهم است و خطاب به اقتصاددانان کشور عرض می‌کنم که اتفاق جدیدی در اقتصاد کشور روی داده است. وی گفت: ۱۶۸ کیسه پوشاک خارجی قاچاق هم کشف و متهم این پرونده به پرداخت ۸۳ میلیارد ریال جریمه نقدی محکوم شد. اسفنانی افزود: یک شرکت خارجی مواد سلولزی هم که برای تهیه دستمال کاغذی و امثال آن موادی وارد می‌کرد به علت گران فروشی به ۱۵۲ میلیارد ریال جریمه محکوم شد. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چرا با وجود کاهش تدریجی نرخ دلار ما با کاهش قیمت کالا‌ها مواجه نیستیم؟ گفت: این مطلب بسیار مهم است و خطاب به اقتصاددانان کشور عرض می‌کنم که اتفاق جدیدی در اقتصاد کشور روی داده است.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
شتابدهنده‌های صادراتی در راه مناطق آزادبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، این تفاهم نامه در راستای توسعه فعالیت‌های مرتبط با صنایع فرهنگی و خلاق در مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی، استفاده از توانمندی‌های علمی، تخصصی و اجرایی طرفین و افزایش همکاری‌های مشترک و با موضوع هم افزایی و افزایش همکاری‌های مشترک برای تبدیل مناطق آزاد تجاری صنعتی به الگوی توسعه صنایع فرهنگی و خلاق برای سرزمین اصلی، منعقد شد. تبدیل مناطق آزاد به قطب ‏های صنایع خلاق در کشور، ایجاد مزیت ‏های ویژه و تأمین بستر‌ها و زیرساخت‏‌های موردنیاز برای سهولت فعالیت‌های اقتصادی در حوزه صنایع خلاق، تلاش و همکاری مشترک برای جذب سرمایه ‏گذاران و متخصصان ایرانی خارج از کشور برای حضور در مناطق آزاد و ایجاد زمینه سرمایه‌گذاری‌های جدید در حوزه صنایع خلاق و نیز استفاده از تجارب ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز در توسعه صنایع خلاق مناطق آزاد از جمله مهم‌ترین اهداف این تفاهم نامه است. هم چنین برنامه ریزی برای تأسیس شتاب دهنده‌های حوزه صنایع خلاق در مناطق آزاد برای حمایت بیشتر از فعالان این بخش و نیز جلب همکاری شتاب‌دهنده‌های فعال کشور برای فعالیت در مناطق آزاد تجاری صنعتی با هماهنگی و تصویب کارگروه مشترک میان دو سازمان و هدایت و راهبری آن به سمت و سوی فعالیت‌های صرفا صادراتی و صادرات کالا‌های خلاق محور، از دیگر اهداف این تفاهم نامه است. تهیه فرصت‌ها و بسته‌های پیشنهادی برای فعالان حوزه صنایع خلاق و فراهم کردن امکان استفاده از تسهیلات مالی برای طرح‌های سرمایه گذاری بخش خصوصی، همکاری و برنامه ریزی مشترک برای اجرای رویداد‌های منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی در حوزه صنایع فرهنگی و خلاق و انتقال میزبانی رویداد‌های ریشه دار به مناطق آزاد، استفاده از ظرفیت صندوق‌های پژوهش و فناوری و تبیین و گسترش مزیت‌های موجود در مناطق آزاد و تهیه بسته‌های پیشنهادی برای فعالان حوزه صنایع خلاق برای جذب فعالان این حوزه به مناطق آزاد؛ عناوین مهم‌ترین محور‌های همکاری مشترک بین این دو سازمان در این تفاهم نامه خواهد بود. این تفاهم نامه همکاری میان «محمدرضا رستمی» معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و «سید محمدحسین سجادی نیری» دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز امضاء شد. معان فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، از تاسیس شتابدهنده‌های صادراتی در مناطق آزاد خبر داد. ​محمدرضا رستمی با اشاره به اینکه در حوزه صنایع خلاق در بخش شتابدهنده‌های صادراتی، مناطق آزاد ارس و اروند پیشرو هستند، افزود: ظرفیت‌های خوبی در زمینه فعالیت شتابدهنده‌ها با رویکرد صادرات در مناطق آزاد وجود دارد و اقدامات اولیه هم برای تاسیس آن‌ها انجام شده است. وی گفت: در منطقه آزاد کیش فرآیند‌های شکل گیری یکی از این شتابدهنده‌ها و مراکز نوآوری و فناوری در حال انجام است. هم چنین در حال تدوین برنامه نظام صنایع خلاق در مناطق آزاد کشور هستیم و نخستین همایش بین المللی صنایع خلاق نیز در سالجاری در جزیره کیش برگزار خواهد شد. رستمی همکاری مناطق آزاد با سازمان‌های دولتی و غیر دولتی را که در حوزه صنایع خلاق فعالیت دارند مورد تاکید قرار داد و گفت: با وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت همکاری و تعامل نزدیکی در حوزه صنایع خلاق داریم و اختصاص میز تخصصی صادرات صنایع خلاق به مناطق آزاد نیز در همین راستا بوده است. به گفته معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ​ کارآفرینی و رونق اقتصادی در مناطق آزاد در سایه مشارکت‌های اجتماعی و توجه به ظرفیت‌های جامعه محلی اتفاق می‌افتد. وی افزود: یکی از رویکرد‌های معاونت‌های فرهنگی در سازمان‌های مناطق آزاد حمایت از کارآفرینی و رونق اقتصادی در سایه مشارکت اجتماعی و نیز استفاده حداکثری از مشارکت‌های نهادی و مردمی است. رستمی اضافه کرد: در این راستا با همکاری وزارت کشور، سند مسئولیت اجتماعی مناطق آزاد تدوین شده و به زودی به مرحله اجرا و تصویب خواهد رسید. وی همچنین از امضاء دو تفاهم نامه برای توسعه صنعت گردشگری و اعطاء تسهیلات به سرمایه گذاران و فعالان حوزه گردشگری در مناطق آزاد خبر داد و گفت: تخصیص یکهزار میلیارد تومان تسهیلات در این بخش در دستور کار قرار گرفته است. هم چنین امسال ۷ مجموعه فرهنگی و گردشگری از جمله هتل و مرکز تفریحی و تجاری در مناطق آزاد با همت سرمایه گذاران خارجی به بهره برداری می‌رسد. رستمی افزود: قرار است تفاهم نامه‌ای هم میان سازمان‌های مناطق آزاد اروند و ماکو با محوریت تبادل گردشگر و گردشگری ترکیبی متشکل از گردشگران داخلی و خارجی امضاء شود. معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هم چنین از امضاء تفاهم نامه دیگری در حوزه گردشگری خبر داد و در این باره گفت: نشست‌هایی با مدیران سازمان صدا و سیما به منظور برقراری همکاری‌های مشترک در حوزه تبلیغات و معرفی ظرفیت‌های گردشگری در مناطق آزاد برگزار شد و در این راستا تفاهم نامه‌ای با سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منعقد شد تا تبلیغات مناطق آزاد و ظرفیت‌های گردشگری این مناطق به صورت ملی و بین المللی و بدون هیچ هزینه‌ای معرفی شوند. وی به ظرفیت‌های فراوان گردشگری در منطقه آزاد ماکو و ساخت هتل‌ها و مراکز اقامتی جدید در این منطقه اشاره کرد و گفت: با بهره برداری از فرودگاه ماکو امکان افزایش پرواز‌ها از سایر نقاط کشور به این منطقه فراهم شده و با توجه به وجهه سرمایه گذاری و تجارت و نیز توسعه گردشگری در منطقه، بهره وری بیشتر از ظرفیت‌های فرودگاه می‌تواند به توسعه روز افزون ماکو کمک کند. وی توسعه همکاری‌های آموزشی و دانشگاهی را از دیگر اقدامات بیان کرد و گفت: همکاری‌های بین المللی با دانشگاه‌های امیر کبیر (پلی تکنیک) و نا
ایبناایبنا15 ساعت قبل
به گزارش ایبنا، بخشی از ساختار معاونت‌ها و دفاتر گمرک ایران با توجه به موافقت سازمان اداری و استخدامی تغییر کرد. بر این اساس، طبق نامه احمد ذاکری، معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک خطاب به معاون امور گمرکی آمده است: با عنایت به موافقت‌های انجام شده از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور مبنی بر تغییرات ساختاری در حوزه معاونت امور گمرکی از طریق سامانه ملی ساختار دستگاه‌های اجرایی کشور به پیوست، ساختار تفصیلی مربوط به آن معاونت به شرح ذیل جهت آگاهی ارسال می‌شود. تغییر عنوان معاونت فنی و امور گمرکی به «معاونت امور گمرکی» تغییر عنوان مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه به «دفتر واردات» تغییر و تفکیک دفتر تعیین ارزش و تعریف به «دفتر تعرفه» و «دفتر ارزش» انتقال دفتر ترانزیت از زیرمجموعه معاونت حقوقی و نظارت به زیرمجموعه معاونت امور گمرکیاطلاعیه گمرک

ساختمان‌های عجیبی که هوش از سرتان می‌برد+ تصاویر

4+
الفالف17 ساعت قبل
انتخابانتخاب12 ساعت قبل
دو میلیون تومان کاهش قیمت، اتفاقی است که امروز برای پژو پارس افتاده و قیمت آن را از ۹۷ میلیون تومان به ۹۵ میلیون تومان رسانده. پژو ۴۰۵ GLX امروز ۷۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد و مدل دوگانه‌سوز آن با فاصله یک میلیون تومان و با قیمت ۷۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. هرچند امروز تغییری در قیمت سمند EF۷ مشاهده نمی‌شود، اما سمند LX حدود یک میلیون تومان ارزان شده و با قیمت ۷۷ میلیون تومان فروخته می‌شود. امروز دنا پلاس توربو ۱۷۰ میلیون تومان قیمت دارد که حدود ۸۰ میلیون تومان بالاتر از قیمت مصوب کارخانه است. همچنین امروز پژو ۲۰۷ دنده‌ای با کاهش قیمت یک میلیونی به ۱۲۱ میلیون تومان رسیده و پژو ۲۰۷ اتوماتیک همچنان با قیمت ۱۶۰ میلیون تومان فروخته می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر