حمله مجدد بایدن به ترامپ و سیاست‌های خارجه‌اش
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. بین‌المللی
حمله مجدد بایدن به ترامپ و سیاست‌های خارجه‌اش

حمله مجدد بایدن به ترامپ و سیاست‌های خارجه‌اش

ایسناخبرگزاری ایسنا |
جو بایدن در یک سخنرانی درباره دورنمای سیاست خارجی خود در صورت رسیدن به ریاست جمهوری گفت: چنانچه رئیس جمهور شود همه آسیب‌هایی که ترامپ به سیاست خارجه آمریکا وارد کرده را جبران خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، جو بایدن، معاون رئیس جمهوری سابق و کاندیدای پیشتاز رقابت‌های داخلی حزب دموکرات برای تعیین نامزد ریاست جمهوری در یک سخنرانی یک ساعته در دانشگاه شهر نیویورک دستورکارهایش برای سیاست خارجی را مشخص کرد.

او در این سخنرانی وعده داد که رهبری دموکراتیک آمریکا در جهان را بازیابی خواهد کرد و با هم‌پیمانان آمریکا در راستای مقابله با چالش‌های جهانی از تروریسم گرفته تا تغییرات آب و هوایی و عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای همکاری خواهد کرد.

او بخش عمده این سخنرانی خود را صرف حمله به ترامپ و سیاست‌ها و اقداماتش کرد.

بایدن به مستمعین خود گفت: جهان می‌بیند که دونالد ترامپ چطور فردی است، فردی غیرصادق، ناآگاه و بی‌محابا، گاهی فاسد به شکل خطرناک بی‌کفایت و نالایق و از نظر من او از انجام یک رهبری جهانی و رهبری در داخل ناتوان است.

طرحی که بایدن برای سیاست خارجه خود ارائه داد کاملا عکس رویکرد اول آمریکای دونالد ترامپ از هر جنبه است. با وجود این‌که بایدن وعده داد یک سیاست خارجی آینده‌نگر همراه با تعامل با جهان را در پیش بگیرد اما در عین حال در سخنرانی خود تمرکز زیادی بر این داشت که وضعیتی که قبلا در جهان و در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما بوده را مجددا بازیابی کند.

به گزارش فاکس نیوز، بایدن در این سخنرانی ترامپ را یک فرد دمدمی مزاج و متکبر دانست و سیاست خارجی او را تحریک شده با کژخلقی‌های توییتری خواند.

بایدن گفت: من معتقدم که هدف کلی سیاست خارجی ما باید دفاع و پیشبرد در حوزه امنیت و دستیابی به موفقیت و ارزش‌های دموکراتیکی که آمریکا از آن حمایت می‌کند، باشد. هر رئیس جمهوری که دموکرات و چه جمهوری‌خواه در تاریخ مدرن ما و در دوره قبل از دونالد ترامپ این دستور کار اساسی را درک و اجرا کرده است.

بایدن در این سخنرانی تاکید کرد: تا پیش از این البته این رویکرد به این شکل فراگیر به حال خود رها نشده بود.

بایدن با اشاره به دیدار سال ۲۰۱۸ ترامپ با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت: ترامپ مکررا در برابر ولادیمیر پوتین از منافع آمریکا، جامعه اطلاعاتی آمریکا و آنطور که من تاکید دارم از منافع مردم آمریکا عقب‌نشینی کرد. من استدلال می‌کنم که این دیدار یکی از شرم‌آورترین عملکردی بود که یک رئیس جمهوری در تاریخ مدرن آمریکا داشت.

بایدن همچنین ترامپ را متهم کرد به این‌که عاشق دیکتاتوری قاتل در کره شمالی شده است.

وی افزود: ترامپ از کره شمالی گرفته تا ایران، روسیه و عربستان سعودی نه فقط در قبال این کشورها مساله عدم اشاعه هسته‌ای را کمرنگ نکرده بلکه باعث افزایش هرچه بیشتر اشاعه هسته‌ای، راه افتادن یک رقابت جدید تسلیحات هسته‌ای، حتی استفاده از سلاح‌های هسته‌ای شده است.

بایدن همچنین گفت‌: ترامپ در حال کوبیدن به پایه و اساس ائتلاف ناتو است.

وی تاکید کرد: رئیس جمهوری آمریکا ائتلاف‌های دموکراتیک ما را تضعیف می‌کند در حالی که دیکتاتورهایی را در آغوش می‌گیرد که غرور او را ارضاء می‌کند.

بایدن افزود: اگر رئیس‌جمهور شوم اکثر نیروهای آمریکا را از افغانستان خارج می‌کنم و به حمایت آمریکا از مداخله نظامی در یمن پایان می‌دهم و بار دیگر بر تعهد کشورم در قبال ناتو تاکید می‌کنم.

وی همچنین تاکید کرد، از امنیت اسرائیل صرف نظر از میزان اختلاف با رهبر کنونی‌اش حمایت می‌کند، اشاره او به بنیامین نتانیاهو بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر10 ساعت قبل
دغدغه اصلی فرهاد مجیدی برای بازی امروز غیبت مهاجمان اصلی تیمش به دلیل مصدومیت و تردید او در انتخاب ۳ بازیکن از بین ۶ مدافع آماده به بازی برای دفاع میانی است. محمد دانشگر محتمل‌ترین انتخاب مجیدی برای قرار گرفتن در پست مدافع میانی سمت راست می‌باشد. مجیدی برای خط حمله‌اش یک انتخاب قطعی و کلی تردید برای انتخاب نفر بعدی دارد. مرادی می‌تواند یک گزینه مناسب برای حضور در ترکیب اصلی و یک گزینه مناسب‌تر برای تعویض باشد. گزینه بعدی و کم احتمال‌تر برای خط حمله، علی دشتی است که البته شواهد نشان می‌دهد احتمال اینکه او در ترکیب اصلی قرار بگیرد زیاد نیست.
ایرناایرنا9 ساعت قبل
بخش عمده این تسلیحات پس از عبور از مرز ترکیه و سوریه و به گروه‌های تروریستی ازجمله هیات تحریر الشام (جبهه النصره سابق) داده شده است. در روزهای اخیر روسیه و ترکیه یکدیگر را در وضعیت پیش آمده در ادلب سوریه متهم کرده‌اند. دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه نیز در پاسخ به اتهام رئیس جمهوری ترکیه به روسیه در مورد ادلب گفت که ترکیه متعهد شده بود کانون تروریستی در ادلب را خنثی کرده و از بین ببرد. وی افزود: ترکیه بجای ازبین بردن تروریست‌ها در ادلب همچنان به ارتش سوریه و مراکز نظامی روسیه حمله می‌کند اقدامی که روسیه زیر بار آن نخواهد رفت. در بیانیه روز پنجشنبه وزارت دفاع روسیه آمده است: سلاح‌ها برای تروریست‌ها در ادلب از ترکیه ارسال می‌شود.
ورزش۳ورزش۳12 ساعت قبل
استقلال امروز در غیاب زوج ویرانگر خط حمله خود به دنبال اولین برد آسیایی و فتح کویت است. به نوعی می‌توان این تغییر را تنها تفاوت استقلال این هفته با هفته قبل در اربیل دانست چون مجیدی چندان تمایلی به این ایجاد دگرگونی کلی نشان نداده است. در پست دفاع چپ هروه میلیچ دوباره به ترکیب بازخواهد گشت تا میلاد زکی پور بعد از نمایش خوبی که در اربیل داشت دوباره نیمکت نشین شود. اما مهم‌ترین تغییرات استقلال امروز در خط حمله خواهد بود جایی که به جای زوج ویرانگر و مصدوم حالا همه نگاه‌ها به ارسلان مطهری و مرتضی تبریزی دوخته شده است. با این تفاسیر ترکیب ۱۱ نفره احتمالی در مصاف سرنوشت ساز با الاهلی به این شرح خواهد بود؛ «سیدحسین حسینی؛ محمد دانشگر، روزبه چشمی، نیکولای بودروف، وریا غفوری، هروه میلیچ؛ علی کریمی، فرشید باقری، مسعود ریگی؛ ارسلان مطهری و مرتضی تبریزی».
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: من باور دارم که کشورهای همسایه همچون عربستان سعودی خواهان کاهش تنش‌ها نیستند. وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: من باور دارم که کشورهای همسایه همچون عربستان سعودی خواهان کاهش تنش‌ها نیستند. وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به امکان مذاکره با عربستان سعودی اظهارکرد: ما برای مذاکره آماده‌ایم. نخست وزیر پاکستان از ما خواست تا با عربستان مذاکره کنیم. ظریف در ادامه تصریح کرد: پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی از عرب‌ها پیغامی دریافت کردیم که می‌گفتند ما خواهان مذاکره هستیم.
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، محمدعلی الحوثی رئیس شورای عالی انصارالله یمن امروز به ادعای اخیر آمریکا مبنی بر توقیف یک فروند کشتی حامل سلاح در نزدیکی یمن واکنش نشان داد. وی با بیان این مطلب افزود: با رصد اخبار متوجه شدیم که دزدان دریایی آمریکا یک کشتی را در دریای عرب توقیف کرده‌اند. اگر آنطور که دزدان دریایی آمریکایی ادعا می‌کنند که این کشتی به سمت یمن در حرکت بوده؛ چرا مانع آن نشدند تا خود را به بنادر یمن برساند و آن‌جا توقیف شود؟ بنادری که در سیطره نیروهای مسلح و کمیته‌های جمهوری یمن [وابسته به عبد ربه منصور هادی] در طول دریای سرخ است. لازم به ذکر است آمریکا روز پنجشنبه مدعی شد که یک کشتی حامل سلاح در دریای عرب را در روز یکشنبه (۲۰ بهمن) توقیف کرده است و این کشتی حامل ۱۵۰ موشک ضد تانک و سه موشک زمین به هوا بوده است.
تسنیمتسنیم9 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: «در پی سلسله رایزنی‌های فشرده دیپلماتیک و با همکاری موثر قوه قضائیه و سازمان اطلاعات سپاه، آقای احمد خلیلی شهروند ایرانی که به بهانه نقض تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا و به درخواست دادستانی این رژیم در آلمان بازداشت شده و در معرض استرداد به آمریکا قرار داشت، شب گذشته آزاد و به همراه وزیر امور خارجه به میهن بازگشت.» انتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها