پذیرش اندک داوطلبان در آزمون‌ وکالت باعث ایجاد «انحصار» در این حرفه/ لزوم حذف ظرفیت از آزمون وکالت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
پذیرش اندک داوطلبان در آزمون‌ وکالت باعث ایجاد «انحصار» در این حرفه/ لزوم حذف ظرفیت از آزمون وکالت

پذیرش اندک داوطلبان در آزمون‌ وکالت باعث ایجاد «انحصار» در این حرفه/ لزوم حذف ظرفیت از آزمون وکالت

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
تعدادی از دانش‌آموختگان رشته حقوق در اعتراض به تعیین ظرفیت برای آزمون وکالت، مقابل مرکز وکلای قوه‌ قضائیه تجمع کردند؛ حذف ظرفیت از آزمون وکالت و جایگزینی صلاحیت علمی به جای آن از جمله مطالبات تجمع‌کنندگان بود.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم؛ در تجمع روز چهارشنبه، تجمع‌کنندگان خواسته‌هایی داشتند که از آن جمله می‌توان به شکستن انحصار از حرفه وکالت، احیای پروانه وکالت کارگشایی و حذف ظرفیت از آزمون وکالت اشاره داشت.

در همین راستا، پای صحبت‌ها و درد دل‌های تجمع‌کنندگان نشستیم تا شاید بتوانیم صدای رسای آنها باشیم.

یکی از تجمع‌‌کنندگان یکی از راه‌های توسعه و پیشرفت کشور را ارتقای امنیت قضایی مردم دانست و گفت: ارتقای امنیت قضایی موجب کاهش اختلافات در آحاد جامعه و بالا رفتن سطح کیفیت زندگی مردم می‌شود؛ خوشبختانه امروز در جمهوری اسلامی، راه آموزش عالی برای همگان باز است و از همین رو تعدادی زیادی از جوانان کشور به سمت آموزش رشته حقوق در دانشگاه‌ها گرایش پیدا کردند اما این روزها فرصت مذکور توسط افراد ذی‌نفع وکالت، به تهدید تبدیل شده است.

وی افزود: به طور قطع، یکی از راه‌های ارتقای امنیت قضایی مردم، افزایش تعداد وکلا و دسترسی سهل و کم هزینه به وکیل است؛ قوه قضائیه باید راهکاری بدهد و از این فرصت استفاده کند؛ اگر این کار انجام شود امنیت قضائی به وجود آمده و حتی می‌تواند موجب کاهش پرونده‌های ورودی به محاکم از یک سو و عادلانه شدن درآمدها در حرفه وکالت شود.

این دانش‌آموخته رشته حقوق در پاسخ به این پرسش که مطالبه شما از رئیس مرکز وکلای قوه‌قضائیه چیست، گفت: از مرکز وکلای قوه‌ قضائیه درخواست داریم به فارغ‌التحصیلان حقوق به چشم یک فرصت نگاه کنند نه تهدید؛ امروزه می‌بینیم که بسیاری از جوانان در دانشگاه‌ها به رشته حقوق یا پزشکی روی می‌آورند و علت آن هم درآمدهای ناشی از انحصار ایجاد شده در این دو حرفه است؛ اگر به میزان کافی وکیل یا پزشک داشته باشیم، قطعا انحصارها شکسته می‌شود و ضمن افزایش اشتغال در کشور، هزینه‌های مردم کاهش می‌یابد.

یکی دیگر از حاضران در این تجمع، تجمع مذکور را اعتراضی به ظرفیت‌های پایین جذب کارآموز وکالت دانست و گفت: پذیرش اندک داوطلبان در آزمون‌های وکالت، باعث ایجاد انحصار در حرفه وکالت شده است؛ ‌ خوشبختانه امروز با رئیس مرکز وکلای قوه‌قضائیه جلسه صمیمانه و خوبی داشتیم و آقای بهادری جهرمی، قول‌هایی در راستای رفع انحصار داد.

وی تاکید کرد: به هر حال قوه قضائیه به دلیل نظارت بر کانون‌های وکلا، در برخورد با ایجاد انحصار، می‌تواند موثر باشد و فقط کافی است، دستگاه قضایی اراده قوی در این راستا داشته باشد.

این دانش آموخته حقوق به احیای پروانه وکالت کارگشایی را یکی از مطالبات جامعه حقوقی و فارغ‌التحصیلان حقوق خواند و افزود: علت این مطالبه این است که بازار خدمات حقوقی دایره گسترده و وسیعی دارد؛ یکی از این مصادیق، پروانه کارگشایی است؛ پروانه کارگشایی در قانون وکالت وجود دارد اما بعد از اصلاح قانون وکالت، پروانه کارگشایی منسوخ یا عملا مطرود گذاشته شد؛ بحث پروانه وکالت کارگشایی تا سال ۹۷ در قانون بودجه در بند مطالبات دولت وجود داشت و چون قانون بودجه از قوانین بالادستی محسوب می‌شود، قطعا نسخ گذشته را نقض می‌کند و باعث می‌شود قانون مجدد احیا شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

وی در پاسخ به این پرسش که احیای این پروانه چه تاثیری دارد، گفت: پروانه کارگشایی در حد وکالت پایه سه محسوب می‌شود و صلاحیتش در حد مشاوره حقوقی و وکالت در شوراهای حل اختلاف است و کسی که پروانه کارگشایی دارد قطعا از فیلترهایی رد می‌شود؛ فرد مذکور یک مدرک تحصیلی دارد که نهاد صادر‌کننده به او صلاحیت این را داده که این کار را انجام دهد؛ دارنده این پروانه می‌تواند در برخی دعاوی مثل دعاوی اداره کار، اداره ثبت، شهرداری، دعاوی مالیاتی و حتی در دعاوی شوارهای حل اختلاف صلاحیت ورود داشته باشد.

این دانش‌آموخته رشته حقوق، احیای پروانه کارگشایی را موجب افزایش تعداد وکلای پایه سه عنوان و تصریح کرد: این اتفاق به رشد بازار خدمات حقوقی در کشور کمک می‌کند و عملا می‌توانیم بگوییم قشر عظیمی از فارغ‌التحصیلان حقوق با یک مصاحبه ساده، می‌توانند پروانه کارگشایی دریافت کنند.

تجمع‌کننده دیگری در پاسخ به این پرسش که مطالبه­ شما از مسئولان مرکز وکلا و مشاوران قوه چیست، ‌گفت: مسئله­ اصلی ما بیکاری فارغ‌التحصیلان رشته­ حقوق است؛ طبق قانون نباید برای دریافت مجوز کسب و کار نباید سختی در نظر بگیرند؛ دانشجویان رشته­‌های دیگر، پس از فارغ‌التحصیلی به طور مستقیم وارد بازار کار می‌شوند اما در رشته حقوق اینگونه نیست و دانش‌آموختگان حقوق پس از پایان تحصیل، برابر سد بزرگی به نام آزمون کالت قرار می‌گیرند و سالانه تنها ۳ درصد از متقاضیان، می‌توانند به عنوان کارآموز وکالت پذیرفته شوند یعنی مثلا از ۷۰ هزار شرکت­ ‌کننده فقط ۳ هزار نفر در کل کشور قبول می‌شوند.

وی تاکید کرد: این مسئله دغدغه­ اصلی دانش‌آموختگان حقوق است و تقاضا داریم ظرفیت به طور کلی از آزمون وکالت حذف شود و صلاحیت علمی جایگزین آن شود ضمن آن چنین کاری کاملا موافق اصل ۴۴ قانون اساسی و فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر رفع موانع کسب و کار است.

وی افزود: هدف ما از تجمع در مقابل مرکز وکلای قوه‌قضائیه، رساندن صدای‌مان به گوش مسئولان این مرکز است که قصد دارند در آینده آزمون وکالت برگزار کنند و از آنها می‌خواهیم ظرفیت در پذیرش وکلا حذف شود؛ برخی از آقایان معتقدند اگر ظرفیت از پذیرش آزمون وکالت برداشته شود، تعداد وکلا افزایش یافته و بازار اشباع می‌شود و می‌گویند در حال حاضر نیز تعداد زیادی از وکلا بیکار هستند در حالیکه معتقدیم با افزایش تعداد وکلا در جامعه، فضا رقابتی شده و هر کس خدمات بهتر و ارزان‌تری ارائه بدهد، طبیعتاً موفق‌تر خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

یک اتفاق عجیب در شمال غرب ایران/ دریاچه ارومیه زنده ماند اما … (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
آنچه دریاچه نیاز داشت آب بود که رساندند؛ از کنترل مصرف گرفته تا تونل آب، ‌ اما یک ترس همچنان باقی مانده‌است. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن ظهوری فاطمه خسروی ستاد احیاء دریاچه ارومیه دو سال است که خبرنگاران را به ارومیه می‌آورد تا از اقدامات انجام گرفته برای احیاء بزرگترین دریاچه داخلی ایران بگوید. اما بزرگترین بلای دریاچه ارومیه توسعه زمین‌های کشاورزی بود. این زمین‌‌ها هرآنچه آب در سفره‌های زیرزمینی و آبخوان‌ها بود را مصرف کردند و دریاچه که دیگر هیچ حق‌آبه‌ای نداشت روز به روز خشک‌تر شد. اما حالا قرار است هر دو باشند؛ هم زمین‌های کشاورزی و هم دریاچه، اما هر دو آب می‌خواهند؛ درست همان چیزی که هنوز علم نمی‌تواند تولیداش کند.

فیلم | جان باختن ۱۷نفر در دو حادثه رانندگی در خوانسار و ایرانشهر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
عباس ایروانی مالک گروه قطعات خودروی عظام گفت: ما یکی از تامین‌کنندگان اصلی قطعات برای خودروسازان بزرگ هستیم و طی سال‌های گذشته، علی‌رغم فشارهای گسترده اقتصادی و تحریم‌های بین‌المللی، توانستیم نیاز خودروسازان و عموم مردم را به قطعات یدکی خودرو تامین کنیم.

خانم چادری و آقای ریشوی پاساژ پروانه!

4+
الفالف1 روز قبل

۴۰ سامانه مبارزه با قاچاق کالا و ارز عملیاتی می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عبدالرضا رحمانی فضلی عصر امروز در حاشیه جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۹۲ تصویب، نهایی و ابلاغ شد و مهم‌ترین محور این قانون بازدارندگی و پیشگیری از قاچاق با توسعه سامانه‌هاست. وی با بیان اینکه حدود ۱۲ دستگاه اجرایی باید این سامانه‌ها را عملیاتی کنند، گفت: بخشی از سامانه‌ها فعال شده، اما ارتباط سامانه‌ها و سرویس‌دهی دستگاه‌های مختلف با یکدیگر دچار اشکال بود. وزیر کشور افزود: با نمایندگان دستگاه‌های حاضر در نشست امروز توافق نامه‌ای امضا کردیم و همه مراحل نهایی کردن حدود ۴۰ سامانه مشخص شد. رحمانی فضلی یادآور شد: هر کدام از این سامانه‌ها دارای زیرسامانه‌های مختلفی هستند که تاریخ قطعی اتمام همه آن‌ها بجز چند مورد انتهای سال ۹۸ خواهد شد و البته از ماه مرداد این سامانه‌ها عملیاتی می‌شود، ولی در انتهای سال ۹۸ همه سامانه‌ها باید فعال شوند. وزیر کشور گفت: با راه اندازی این سامانه‌ها در زمینه پیشگیری بازدارندگی، هدایت مؤثر و نظارت بر روند فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و مالی؛ کنترل‌های خوبی خواهیم داشت. وی بیان کرد: امیدواریم با راه اندازی این سامانه‌ها از میزان تخلفات کاسته و سرعت عمل دستگاه‌ها برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیشتر شود که دستگاه‌های اجرایی، تجار، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ما با اطمینان و اعتماد بیشتری بتوانند از آن استفاده کنند.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در این دیدار که عصر امروز در حوزه ریاست قوه قضاییه برگزار شد، وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور گزارشی از عملکرد و مشکلات این سازمان ارایه کرد. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی هم در سخنانی بر اهمیت جایگاه سازمان بهزیستی در کمک به مددجویان و افراد آسیب دیده و ضعیف جامعه تاکید کرد. خبر تکمیلی ارسال می‌شود …
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشیافته‌ها نشان می‌دهد رژیم غذایی حاوی نمک زیاد موجب بروز نفخ در افراد می‌شود. محققان با بررسی مجدد مطالعه دو دهه اخیر موسوم به DASH-Sodium، دریافتند مصرف میزان زیاد سدیم موجب افزایش نفخ در بین شرکت کنندگان شده بود. اخبار اجتماعی- ​محققان همچنین دریافتند رژیم غذایی DASH با میزان فیبر زیاد در مقایسه با رژیم غذایی کنترل کم فیبر، موجب افزایش نفخ شد. گفتنی است رژیم غذایی DASH یک رژیم غذایی پرفیبر است که دارای میزان نسبتا کم چربی و میزان بالا میوه، مغزیجات آجیلی و سبزیجات است. محققان دریافتند رژیم غذایی DASH پرفیبر احتمال نفخ را تا ۴۱ درصد افزایش می‌دهد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

بازتاب سخنان امروز مقام معظم رهبری در رسانه‌های بین‌المللی

اعتمادآنلاین1 روز قبل

اتحادیه اروپا تحریم‌های موشکی و هسته‎ای علیه کره شمالی را تمدید کرد

میزان‌آنلاین1 روز قبل

افزایش آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی کرمانشاه

مهر1 روز قبل

وعده عجیب نامزد انتخابات مجلس+توضیح تلویزیون درباره شرکت دوغی!

خبرآنلاین1 روز قبل

افزایش فقر غذایی جهانی برای سومین سال متوالی

اقتصاد آنلاین10 ساعت قبل

واکنش توییتری‌ها به تجزیه ایران توسط موگرینی +تصاویر

مشرق‌نیوز1 روز قبل

امسال ۱۵۳ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی پیش‌بینی شده است/ ۴۰ درصد اقتصاد ایران معاف از مالیات است

اعتمادآنلاین18 ساعت قبل

ساخت نسل جدید سلول‌های خورشیدی پربازده و ارزان قیمت

ایسنا10 ساعت قبل

بسته خبری لژیونرها/میلاد جانشین تیرنی در سلتیک؟

ایران ورزشی1 روز قبل

۹ فروند شناور سنگین تحویل مرزبانی می‌شود/اختلافات‌ مرزی با کشورها نداریم

تسنیم1 روز قبل