رتبه پنجم ایران در تولید زباله‌های ۲۰۰ تا ۴۰۰ ساله
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. اجتماعی
رتبه پنجم ایران در تولید زباله‌های ۲۰۰ تا ۴۰۰ ساله

رتبه پنجم ایران در تولید زباله‌های ۲۰۰ تا ۴۰۰ ساله

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: در ایران سالانه بیش از ۱۵۰ هزار تن پلاستیک تولید می‌شود و رتبه پنجم استفاده از پلاستیک را در جهان داراست.

به گزارش سلامت نیوز، سعید منصوری، کارشناس ارشد محیط زیست در گفت‌وگو با پانا با اشاره به نامگذاری روز بدون پلاستیک در ایران اظهار کرد: روز ۲۱ تیرماه از سال ۹۱ با هدف ارتقای سطح آگاهی مردم درباره زیان‌های رهاسازی و استفاده بی‌رویه از کیسه‌های پلاستیکی و تغییر سبک زندگی، به نام روز بدون کیسه پلاستیکی نامگذاری شد. امسال نیز شعار روز بدون نایلکس «کمی کمتر کیسه پلاستیکی مصرف کنیم» تعیین شده بود. البته مصرف پلاستیک و تبعات محیط زیستی آن به موضوعی جهانی تبدیل شده است به طوری که اتحادیه اروپا با توجه به اهمیت مقابله با آلاینده‌های پلاستیکی پیشنهاد ممنوعیت استفاده از پلاستیک‌های یکبارمصرف را ارائه کرده و خواستار جمع‌آوری بطری‌های پلاستیکی تا سال ۲۰۲۵ شده است.

این کارشناس محیط زیست گفت: سالانه حدود ۱۳میلیون تن پلاستیک به اقیانوس‌ها ریخته می‌شود، گفت: در ایران نیز سالانه بیش از ۱۵۰ هزار تن پلاستیک تولید می‌شود و رتبه پنجم استفاده از پلاستیک را در جهان داراست.

وی با بیان اینکه زمان تجزیه کیسه‌های پلاستیکی بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ سال است، گفت: کیسه‌های پلاستیکی به همراه باد جابه‌جا و وارد رودخانه‌ها و کانال‌های آب می‌شوند که در نتیجه باعث گرفتگی آبراهه‌ها می‌شوند و در بسیاری موارد به علت ساکن ماندن آب، موجب افزایش زاد و ولد انواع حشره‌های موذی می‌شوند.

این کارشناس محیط زیست با اشاره به قوانین سایر کشورها در ممنوعیت استفاده از کیسه‌های پلاستیکی گفت: طی سال‌های اخیر برای کاهش مصرف کیسه‌های پلاستیکی در تعدادی از کشورها قانون ممنوعیت استفاده از کیسه‌های پلاستیکی وضع شده است. برای مثال در سال ۲۰۱۷ میلادی، کنیا با وجود از دست دادن ۸۰ هزار فرصت شغلی قانون منع استفاده از کیسه‌های پلاستیکی را وضع و اعلام کرد که استفاده از کیسه‌های پلاستیکی، فروش، تولید و حمل این کیسه‌ها تا ۴۰ هزار دلار جریمه مالی یا حکم حبس تا چهار سال را به همراه دارد.

در وبسایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب | اخبار درباره سلامت

در سال ۲۰۱۷ میلادی، کنیا با وجود از دست دادن ۸۰ هزار فرصت شغلی قانون منع استفاده از کیسه‌های پلاستیکی را وضع اعلام کرد

منصوری درباره وضع قوانین محدودیت استفاده از پلاستیک در ایران نیز گفت: سال گذشته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد که میزان استفاده از پلاستیک و مشتقات آن در کشور بسیار زیاد و نگران‌کننده است اما تاکنون سیاستی برای کنترل مصرف کیسه‌ها و بطری‌های پلاستیکی و ظروف یکبارمصرف در سازمان محیط زیست و نهادهای قانون‌گذار کشور در نظر گرفته نشده است.

وی با تأکید بر اینکه کاهش استفاده از پلاستیک در کشور نیازمند ارائه راهکارهای کاربردی با مشارکت مردم است، گفت: نهادهای مربوط باید از سرمایه‌گذاری در پلاستیک‌های تجدیدپذیر حمایت کنند و طرح‌های تشویقی برای استفاده نکردن شهروندان از پلاستیک در نظر بگیرند. یکی از راهکارهای دیگر ضرورت فرهنگ‌سازی با استفاده از آموزش در میان مردم است.

به گفته منصوری، یکی از کارهایی که برای کاهش مصرف کیسه‌های پلاستیکی می‌توان انجام داد، اهدای کیسه‌های پارچه‌ای به شهروندان از سوی شهرداری‌هاست و شهرداری‌ها می‌توانند در تغییر الگوی مصرف کیسه‌های پلاستیکی تأثیرگذار باشند.

این کارشناس محیط زیست تأکید کرد: با اینکه وضع قوانین در حوزه کنترل تولید و مصرف پلاستیک می‌تواند نقش بسزایی در کاهش آلودگی ناشی از پلاستیک‌ها داشته باشد، نقش هریک از شهروندان در این موضوع غیر قابل انکار است و آموزش و فرهنگساری می‌تواند منجر به کاهش مصرف مواد پلاستیکی شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز14 ساعت قبل
مواردی این چنینی همگی از نشانه‌های بروز بیماری آلزایمر است. خبرگزاری ایسنا: بیماری آلزایمر شروع تدریجی و خاموش دارد، ممکن است طولانی‌مدت جلب توجه نکرده و به اشتباه تصور شود که این تغییرات بخشی از روند طبیعی پیری است. عدم توجه به علائم بیماری موجب می‌شود که بیماری دیر تشخیص داده شود و این در حالی است که با تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر می‌توان سیر پیشرفت بیماری را کنترل کرد و معلولیت ناشی از بیماری را حداقل تا پنج سال به تعویق انداخت. فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است در خیابان، راه خود را گم کرده و نداند که چگونه به آنجا رفته است و یا نتواند از آنجا به خانه خود برگردد. تغییرات در شخصیتبه صورت طبیعی ممکن است شخصیت افراد با افزایش سن کمی تغییر کند، ولی تغییر شخصیت در فرد مبتلا به بیماری آلزایمر می‌تواند شدیدتر باشد.
فردا نیوزفردا نیوز11 ساعت قبل
«جیمی دفرن» ۴۸ساله از بلژیک بعد از شکستن رکورد جهانی طولانی‌ترین زمان اتوکردن بی‌وقفه (۸۲ ساعت) در سال ۲۰۱۶، به تازگی رکورد عجیب دیگری زده است: طولانی‌ترین زمان نشستن روی کاسه توالت! برترین‌ها: «جیمی دفرن» ۴۸ساله از بلژیک بعد از شکستن رکورد جهانی طولانی‌ترین زمان اتوکردن بی‌وقفه (۸۲ ساعت) در سال ۲۰۱۶، به تازگی رکورد عجیب دیگری زده است: طولانی‌ترین زمان نشستن روی کاسه توالت! هیچ رکورد رسمی برای این کار وجود ندارد، چون گینس چنین دسته‌ای ندارد، اما وقتی دفرن شنید که یک نفر ۱۰۰ ساعت روی تخت سلطنت نشسته، فکر کرد او هم می‌تواند. هدف او این بود که ۱۶۸ ساعت روی کاسه توالت بنشیند و تقریبا ۵ روز نشست، اما فقط ۱۱۶ ساعت دوام آورد، چون بدنش دیگر کشش نداشت. اگرچه او نتوانست به رکورد ۱۶۸ ساعته خود برسد، اما ۱۱۶ ساعت هم بیشترین زمانی است که تاکنون یک فرد روی کاسه توالت نشسته است و دفرن امیدوار است که این تلاش به عنوان یک رکورد جهانی رسمی شناخته شود.
الفالف1 روز قبل
در بسیاری از موارد، افزایش وزن بنا به شرایط پزشکی مختلف ایجاد می‌شود و ربطی به پرخوری و عدم تحرک ندارد. در ادامه ۵ وضعیت پزشکی تعجب آوری که منجر به اضافه وزن غیر عادی می‌شوند و راه‌های کنترل آن‌ها را می‌توانید بهتر بشناسید: اختلالات خواب: بی خوابی در نتیجه آپنه خواب یا حتی سندرم پای بی قرار، باعث کمک به افزایش وزن می‌شود. دریافت حداقل ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه روز برای کنترل وزن و پیشگیری از اضافه وزن ضروری به نظر می‌رسد. اختلال درد مزمن: هر وضعیتی که باعث بروز درد مزمن بشود، از جمله فیبرومیالژیا، ورم مفاصل، و سیاتیک می‌تواند منجر به کاهش سطح فعالیت و اضافه وزن شود. اگر از دارو‌های کاهنده درد عصب استفاده می‌کنید، برای کنترل اضافه وزن، حتما با پزشک تان مشورت کنید.
الفالف1 روز قبل
می‌توانید از ژل آلوئه‌ورا که برای درمان ریزش مو و رشد سریع آن مؤثر است، استفاده کنید. آلوئه‌ورا می‌تواند مشکلات مربوط به پوست سر از قبیل شوره و خارش سر را نیز به نحو مؤثری کاهش دهد. آب پیازپیاز از گذشته یکی از راه‌های طبیعی درمان ریزش مو بوده است. سرکه سیبعلاوه بر آسیب ناشی از خشکی، ریزش مو ممکن است به دلیل فولیکول‌های مسدود شده باشد. سیر هم مانند پیاز سرشار از مواد معدنی و ویتامین است که به‌طور طبیعی ریزش مو را کم می‌کنند.

نیمی از مناطق کشور دمای بالای ۴۰ درجه داشت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: استقرار هوای بسیار گرم همچنان در چند روز آینده ادامه خواهد داشت و البته در برخی نواحی جنوب شرقی و سواحل دریای خزر شاهد بارش‌های بسیار خفیف و پراکنده خواهیم بود. کارشناس هواشناسی افزود: در نواحی شرقی و در شمال سیستان و بلوچستان در شهرستان‌های زابل، زهک و هیرمند وزش باد ۱۲۰ روزه موجب افزایش گرد و خاک و کاهش کیفیت دید می‌شود. سرکرده گفت: آسمان تهران امروز صاف است و در دمای آن در گرمترین زمان به ۴۱ درجه سانتی گراد می‌رسد.

حمله قلبی را بیشتر بشناسید+علائم

3+
الفالف1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر