ساخت کامپیوترهای کوانتومی با الهام از قوانین گرانش
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. زومیت
  4. تکنولوژی
ساخت کامپیوترهای کوانتومی با الهام از قوانین گرانش

ساخت کامپیوترهای کوانتومی با الهام از قوانین گرانش

زومیتخبرگزاری زومیت |
کارکرد کامپیوترهای کوانتومی با قوانین نسبیت عام و قوانین هندسی گرانش، ارتباط نزدیکی دارد.

اگر نحوه‌ی کار با سیستم‌ها‌ی رایانش کوانتومی را فرا بگیریم و بتوانیم آن‌ها را مهار کنیم، رایانش کوانتومی در آینده، قدرت و مقیاس سیستم‌ها‌ی محاسباتی ما را متحول خواهد‌ کرد. دانشمندان به‌تازگی با پی بردن به اینکه چگونه می‌توان به‌خوبی از رایانش کوانتومی استفاده‌ کرد، ‌ دریافته‌اند که گرانش کلید رسیدن به این هدف است.

به‌صورت خاص، قوانین هندسی‌ای که به ما اجازه می‌دهند با توجه به گرانش در نسبیت عام کم‌ترین فاصله‌ی میان دو نقطه را در یک فضا‌ی خمیده پیدا‌ کنیم، می‌توانند بهترین و پر‌بازده‌ترین راه را برای پردازش اطلاعات در یک کامپیوتر کوانتومی پیدا‌کنند.

نکاتی که در مورد کوتاه‌ترین مسیر برای سفر بین دو نقطه چه روی سطح یک سیاره‌ی کروی و چه در یک کامپیوتر کوانتومی وجود‌ دارند، به‌نام ژئودزیک شناخته می‌شوند. پژوهشگرانی که در این پژوهش جدید نقش‌ داشتند گفته‌اند که با استفاده از یکی از شاخه‌ها‌ی ویژه‌ی محاسبات کوانتومی به‌نام نظریه‌ی میدان همدیس، می‌توانند سریع‌ترین محاسبات ممکن را انجام‌دهند.

پاول کاپیوتا، فیزیکدان دانشگاه کایوتو ژاپن به وب‌سایت Phys.org می‌گوید:

در مرحله‌ای که ما در آن هستیم، یافتن طول کمینه در هندسه‌ی پیچیدگی با حل مسئله‌ی گرانش برابر است. این همان کاری است که با تنظیم قوانین گرانشی در نظریه‌ها‌ی میدان همدیس در فضا‌ی دو‌بعدی برای دستیابی به محاسبات مطلوب، قصد انجام آن را داشتیم.

تطبیق‌دادن امکانات رایانش کوانتومی با یک رویداد فیزیکی و کاربردی، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها‌یی است که دانشمندان با آن مواجه هستند. اگر بخواهیم کامپیوتر‌ها‌ی کوانتومی را به بیرون از آزمایشگاه گسترش‌ دهیم، موارد کاهش نرخ خطا و کم‌کردن دخالت عوامل بیرونی در کارکرد این کامپیوتر‌ها، دو عامل کلیدی و مهم هستند.

ساخت کامپیوترهای کوانتومی با الهام از قوانین گرانش - 7

پژوهش تازه‌ی دانشمندان برپایه‌ی پژوهشی انجام شده است که ارتباط بین رایانش کوانتومی و هندسه را بررسی کرده‌ بود؛ با‌این‌حال پژوهش اخیر با تکیه بر ارائه‌ی یک توصیف فراگیر از پیچیدگی پا را فراتر نهاده؛ بدین معنی که تلاش کرده است تا ارتباط پیش‌تر شناخته‌نشده‌ی میان پیچیدگی و گرانش را نشان دهد.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار مهم تکنولوژی و فناوری

درحال حاضر، این شرایط تنها بر تعداد خاصی از حالت‌ها‌ی کوانتومی اعمال می‌شود؛ اما درنهایت یافته‌ها می‌توانند به‌صورت گسترده‌تری به‌کاربرده شوند. کاپیوتا به Phys. org گفت:

ما نشان‌ دادیم که در نظریه‌ها‌ی میدان همدیس دو‌بعدی با دروازه‌ها‌ی کوانتومی داده‌شده توسط تانسور‌ها‌ی تکانه - انرژی، طول اینگونه ژئودزیک‌ها با اعمال گرانش دو‌بعدی محاسبه می‌شود.

محاسبات کوانتومی بر مبنا‌ی مفهوم کیوبیت (یک واحد اطلاعات که می‌تواند در یک زمان چندین حالت را نشان‌دهد) پایه‌ریزی‌شده است. شبیه صفر و یک‌ها‌یی که بیت‌ها‌ی مورد استفاده درکامپیوتر‌ها‌ی کلاسیک با آن‌ها برنامه‌ریزی شده‌اند. اما کنترل این کیوبیت‌ها بسیار دشوار است و نیاز به دقت فراوان دارد.

در سال‌ها‌ی اخیر شاهد آن بودیم که فیزیکدان‌ها به‌تدریج فضا‌ی مورد نیاز برای ذخیره‌ی کیوبیت‌ها را کم و کم‌تر کردند. آن‌ها همچنین دقت کیوبیت‌ها را نیز بالا برده‌اند. درنتیجه، اکنون باید بتوانیم به نتایجی که از کامپیوتر‌ها‌ی کوانتومی به‌دست می‌آید اطمینان کنیم. به‌تازگی شاهد هستیم که کامپیوتر‌ها‌ی کوانتومی قدیمی‌تر کیوبیت‌های بیشتری را نگه می‌دارند و همین کیوبیت‌ها را برای مدت بیشتری در حالت‌ها‌ی کوانتومی حفظ می‌کنند.

هر‌بار که قسمت کوچکی از کل مشکل حل می‌شود ما یک قدم به فهم وعده‌ای که در مورد رایانش کوانتومی داده‌شده‌است نزدیک‌تر می‌شویم و قوانین هندسی توصیف‌کننده‌ی گرانش به ما کمک می‌کنند تا بتوانیم از این ظرفیت به‌نحو بیشتری استفاده‌کنیم. کاپیوتا به Phys. org گفت:

ما نشان‌ دادیم که خانواده‌هایی از سامانه‌های کوانتومی وجود دارد که در آن‌ها، پیچیدگی وظایف فراگیر معین با استفاده از گرانش کلاسیک به‌خوبی بر‌آورد شده است.

این پژوهش در مجله‌ی Physical Review Letters منتشر‌شده‌است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لوتوس اوایا رونمایی شد؛ اولین ابرخودرو تمام برقی بریتانیا

زومیتزومیت1 روز قبل
لوتوس برای تولید اولین ابرخودرو و محصول برقی‌اش در تمام بخش‌ها سنگ تمام گذاشته است. اوایا (Evija) نام ابر خودروی برقی لوتوس است که در زبان عبری «اولین چیز» معنی می‌دهد؛ مقامات لوتوس یا انتخاب این نام، سنت قدیمی استفاده از حرف E در اول نام هر محصول را با تولید اولین ابرخودرو و مدل تمام برقی ترکیب کرده‌اند. علاوه‌بر این، اوایا که با کد داخلی Type ۱۳۰ شناخته می‌شود، اولین هایپرکار تمام برقی بریتانیا و اولین خودروی تولیدی لوتوس با حمایت‌های برند چینی جیلی هم خواهد بود. لوتوس که پس از یک دهه به‌زودی محصولی جدید تولید می‌کند، اوایا را نقطه‌ی شروعی برای طراحی انواع مدل‌های آینده معرفی می‌کند. لوتوس اوایا به پنچ حالت رانندگی مختلف شامل نهایت ظرفیت پیمایش یا اقتصادی، شهری، بزرگراه، اسپرت و پیست مجهز است.
انتخابانتخاب1 روز قبل
شرکت شیائومی اعلام کرده که گوشی ردمی نوت ۷ را با رنگبندی جدید نقره‌ای یخی وارد بازار می‌کند. این خبری خوش برای افرادی است که دوست دارند گوشی هایی با رنگبندی جدید داشته باشند. بسیاری از کاربران جوان و بانوان هم دوست دارند گوشی آنان از رنگ‌های خاص برخوردار باشد. شرکت شیائومی ردمی نوت ۷ را در سراسر جهان با رنگ‌های متنوعی ارائه می‌کند اما همزمان در حال گسترش پالت رنگی خود است و قرار است یک نسخه با رنگ نقره یا یخی را نیز به پالت رنگی خود بیفزاید که البته احتمالا ابتدا در بازار داخلی (چین) ارائه می‌شود. نکته جالب توجه این است که احتمالا هر دو نسخه ردمی نوت ۷ یعنی ردمی نوت ۷ با تراشه اسنپدراگون ۶۶۰ و ردمی نوت ۷ پرو این تغییر رنگ را تجربه خواهند کرد.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
خبرگزاری تسنیم: سرهنگ عباس دولتشاهی، فرمانده انتظامی کوهدشت عصر امروز در جمع خبرنگاران این شهرستان اظهار داشت: نیروی انتظامی شهرستان کوهدشت در راستای مبارزه با قاچاق کالا به‌ویژه در بحث خودروهای خارجی موفق شدند از طریق پلیس راه و عوامل آگاهی تعداد ۱۸ دستگاه خودروی خارجی را توقیف کنند. وی ارزش خودروهای خارجی توقیف‌شده را بیش از ۵۰میلیارد تومان دانست و افزود: این خودروها در حال اعزام به مقصد اربیل عراق از طریق خوزستان بود که با هوشیاری مأموران انتظامی کوهدشت توقیف و مراتب آن تحت بررسی‌ست. فرمانده انتظامی کوهدشت عنوان کرد: ما موظف به برخورد با هرگونه قاچاق کالا به‌ویژه خودروی قاچاق هستیم و قول می‌دهیم با جدیت و هوشیاری در مقوله قاچاق اقدامات اساسی را در سطح این شهرستان انجام دهیم.
چرخانچرخان1 روز قبل
وی در ادامه صحبت‌هایش قول مساعد تغییر و بازسازی طراحی این بخش از خودروهای لکسوس را داد. البته رونمایی از خودروهای تمام برقی شاید خبرساز برای برند لکسوس نباشد ولی طراحی ظاهری جدید از این خودروسازی به طور قطع سر وصدای زیادی را به پا خواهد کرد و حتی ممکن است برخی از مالکان خودروهای لکسوس از این موضوع ناراحت شوند. این رو هم بخون: نگاهی کوتاه به لکسوس LX۵۷۰ مدل ۲۰۱۹با این وجود انتظار می‌رود این کانسپت جدید تمام برقی جلو پنجره و توری مشبک جدیدی داشته باشد. شاید این کانسپت جدید لکسوس با رونمایی شدن پلتفرم، طراحی، داده‌های تکنیکی و باتری با قدرت جدید بتواند تغییری در بازار جهانی بدهد. قرار است تا سال ۲۰۲۵ میلادی تویوتا و لکسوس رویهم رفته ۱۰ خودروی تمام برقی جدید را وارد دنیای خودروسازی کنند.
ایمناایمنا10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار ایمنا، قیمت برخی از انواع گوشی موبایل (برند اپل) امروز پنجشنبه – ۲۷ تیر ماه - به شرح زیر در جدول آمده‌ است؛
چرخانچرخان3 ساعت قبل
بازار خودروهای خارجی نیز همانند بازار داخلی‌ها راکد شده و البته قیمت‌ها کاهش قابل توجهی نداشته‌اند ولی عملا خریداری در این بازار وجود نداشته و قدرت خرید مشتریان نیز کاهش پیدا کرده است. به همین دلیل شرکت‌های خودروساز همانند کرمان موتور برای تسهیل خرید مشتریان اقدام به ارائه شرایط فروش اقساطی هیوندای آزرا ۲۰۱۹ نموده است که از جزئیات جذابی برخوردار است. به گزارش چرخان، شرکت خودروسازی کرمان موتور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مشتریان متقاضی خرید هیوندای آزرا ۲۰۱۹ می‌توانند با استفاده از تسهیلات ارائه شده توسط کرمان موتور اقدام به خرید نمایند که شرایط بازپرداخت اقساط تسهیلات با توجه به تمایل مشتری قابل تنظیم خواهد بود. این شرکت خودروساز که ماه‌هاست توانسته با متعادل کردن عرضه و تقاضا برای محصولاتش بازار به مراتب بهتری را در مورد محصولات خودش ایجاد کند، حالا برای یکی از جذاب‌ترین محصولات خود وارد عمل شده و عملا با توجه به قیمت بازار آزاد این محصولات می‌توان گفت که استقبال خوبی از این شرایط فروش اقساطی خواهد شد. این رو هم بخون: ارزش گمرکی هیوندای آزرا ۲۰۱۹ چقدر است؟ شرایط فروش اقساطی هیوندای آزرا ۲۰۱۹شرایط و قوانین این شرایط فروش:

نظرها

اخبار بیشتر