تحلیل سخت افزار: قسمت دوم از وضعیت پردازنده‌های اینتل
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مجله سخت‌افزار
  4. تکنولوژی
تحلیل سخت افزار: قسمت دوم از وضعیت پردازنده‌های اینتل

تحلیل سخت افزار: قسمت دوم از وضعیت پردازنده‌های اینتل

در قسمت اول تحلیل سخت افزاری که به منظور روشن و شفاف سازی مسیر اینتل در راستای معرفی پردازنده های جدید این شرکت منتشر شد، به مقایسه و ترکیب دو گروه متفاوت از داده ها پرداختیم؛ داده های پیشین و داده هایی که هم اکنون منتشر شده اند. در صورتی که قسمت نخست را مطالعه کرده باشید، می توانید به سراغ بخش دوم بیایید؛ در این صورت امکان گمراهی برای شما عزیزان وجود دارد.

در قسمت نخست این فرضیه مطرح شد که طبق داده‌های پیشین، اینتل پردازنده‌های Comet Lake را با سوکت LGA ۱۱۵۹ عرضه نماید؛ اما در داده‌های جدید که به همراه چند اسلاید منتشر شده است، متوجه شدیم که سناریوی دیگری هم وجود دارد؛ پردازنده‌های Comet Lake همچنان به عنوان پاسخ موقت در نظر گرفته شده و در اوایل سال ۲۰۲۰ یعنی در همان ابتدای این سال معرفی می‌شوند.

آنها به سوکت LGA ۱۲۰۰ مجهز بوده و با پرچمداری یک ۱۰ هسته و یا ۱۲ هسته‌ای معرفی می‌شوند؛ این پردازنده‌ها با چیپست‌های سری ۴۰۰ عرضه شده و برای گذرگاه، از تکنیک DMI ۳٫۰ استفاده خواهد شد که دارای پهنای باند بیشتری است. اینتل همچنان با گذرگاه‌های PCI-Express ۳٫۰ وارد میدان شده و همانطور که در گذشته هم گفته بود، نیازی به درگاه سریعتر در مادربردهای خانگی نمی‌بیند؛ البته این صحبت در زمینه کارت‌های گرافیک، حتی پرچمداران ثابت شده است.

تحلیل سخت افزار: قسمت دوم از وضعیت پردازنده‌های اینتل - 3

اما ظاهرا طبق اسلاید‌های جدید، وجود پردازنده‌های Comet Lake در بازار چندان طول نمی‌کشد، پردازنده‌های Ice Lake برای نیمه دوم سال ۲۰۲۰ و احتمالا کمی پس از آن، وارد میدان خواهند شد؛ اما نگران نباشید برای ارتقاء به نسل بعدی یعنی پردازنده‌های ۱۰ نانومتری، نیازی به تعویض مادربرد نخواهد بود. پردازنده‌های Comet Lake هم با سوکت LGA ۱۲۰۰ عرضه شده و پردازنده‌های Ice Lake نیز این سوکت سازگار هستند که عملا نیازی به تهیه مادربرد جدید نخواهد بود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوزه تکنولوژی و فناوری

تحلیل سخت افزار: قسمت دوم از وضعیت پردازنده‌های اینتل - 6

از این رو در یک سال می‌توان با یک مادربرد دو نسل از پردازنده‌های این شرکت را مورد استفاده قرار داد. و اما در زمینه پردازنده‌های HEDT نیز اینتل دستی بر آتش خواهد داشت؛ این شرکت پردازنده‌های جدید Cascade Lake را با کد رمز Glacial Falls معرفی خواهد که به اواخر سال ۲۰۱۹ می‌رسد. پردازنده‌های Cascade Lake-X با چیپست‌های X۲۹۹ هم سازگار است اما قطعا یک یا دو چیپست جدید با آن معرفی می‌شود. به عنوان مثال همان X۲۹۹Gهایی که در کامپیوتکس هم شیطنت کرده بودند. و یا X۴۹۹ احتمالی که یک بار دست کم نام آن را بر روی یک مادربرد دیدیم.

توان حرارتی این غول‌های پردازشی به ۱۶۵ وات رسیده و اینبار از نظر معماری، هسته و توان پردازشی بسیار بروزرسانی خواهند شد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر