حجاب، الزامی اجتماعی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اجتماعی

حجاب، الزامی اجتماعی است

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای زنان و خانواده: حجاب ​ طبق نص صریح قرآن، اجباری نیست بلکه الزامی است اجتماعی
حجاب، الزامی اجتماعی است - 0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ کبری خزعلی امروز در گفتگوی ویژه اخبار قرآنی با موضوع عفاف و حجاب، ضمن تبریک دهه کرامت افزود: ​ ­ تقارن زیبای این ایام با جریان قیام گوهرشاد و­ روز عفاف و حجاب یادآور مساله‌ای مهم است که از مسجدی آغاز شد که با خلوص یک زن ساخته شده است بانویی بزرگوار که حتی در خاندانی اشرافی توانست روند­ زندگی خود و خانواده‌اش را در جهت خدمت به ادب، هنر و قرآن تغییر دهد.

وی در پاسخ به این سوال که حجاب امری شخصی است یا اجتماعی گفت: در زندگی همیشه مجموعه‌ای از برنامه‌ها و الزامات وجود دارد که شامل باید‌ها و نباید‌هایی اثرگذار است همچون قوانین راهنمایی­ و رانندگی که می‌خواهد در جامعه سالم حرکت کنیم و­ هنگامی که این قوانین رعایت شود می‌توان با مسالمت از فرصت‌ها استفاده کرد ضمن اینکه مزاحمتی برای دیگران ایجاد نمی‌شود و حجاب مصداق این امر است.

خزعلی تاکید کرد: هر عاقلی موظف است این الزامات و باید‌ها و نباید‌ها را رعایت کند و حضور اجتماعی انسان می‌طلبد که ملزم به آن باشد همانطور که در بسیاری از دانشگاه‌ها در خصوص پوشش دانشجویان پسر و دختر الزامات و باید و نباید‌هایی وجود دارد.

نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای زنان و خانواده افزود: ​ اتفاقا دستور اسلام درباره حجاب بسیار ساده‌تر از قوانینی است که در بسیاری از دانشگاه‌های کشور‌های دیگر وجود دارد در قرآن پوشش سر تا زیر سینه و یک پوشش کلی و سراسری برای بدن سفارش شده است و اگر ما انسان را موجودی اجتماعی می‌دانیم طبق قرآن رعایت آن موجب حضور اجتماعی می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا حجاب خصوصی است یا اجتماعی گفت:: سه بعد حق الله، حق الناس و حق النفس در حجاب رعایت شده است و اگر نگاه من و شما به عنوان نگاه انسانی متفکر دارای تجربه است باید بدانیم که حفظ کرامت انسانی ما در پرتو علم و عملکردی است که باید ارائه شود نه نگاه جنسی و ابزاری.

خزعلی افزود: ​زنان مومن چه آن‌هایی که حجاب برتر و نمره بیست را انتخاب کرده‌اند و چه آن‌هایی که مانتوی پوشیده­ و باوقار دارند حتما دوست ندارند که به آن‌ها نگاه ابزاری شود و این نگاه را اهانت به خود می‌دانند.

نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای زنان و خانواده تصریح کرد: زنان ما همواره در هاله‌ای از کرامت و عفاف زیسته‌اند و این زیست را خود انتخاب کرده‌اند و با انتخاب جمهوری اسلامی ایران، ​حجاب و ارزش‌های اسلامی را انتخاب کردند و طبق اصل چهار قانون اساسی ملزم به رعایت آن شده‌اند و اگر مغایر با آن رفتار شود قابل قبول نیست و تشخیص آن با شورای نگهبان است.

وی درباره تاثیر بی حجابی بر کانون گرم خانواده گفت:: بی حجابی موجب تزلزل خانواده می‌شود و با ضربه زدن به کانون گرم خانواده مسایل و آسیب‌هایی به دنبال دارد و در واقع کسانی که حجاب را رعایت نمی‌کنند به هتک حرمت و شکستن قانون اقدام کرده‌اند و این جرم است که اگر فرد، ​ مسئول و یا وکیلی به آن معترض است در حقیقت در کار فرد قانون شکن و بی حجاب شریک است.

در خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان | مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای زنان و خانواده گفت:: همه ما حق داریم قانون شکن را محکوم کنیم و بحمدالله قوه قضاییه در این زمینه تحرک خوبی نشان داده و امید را در دل مردم ایجاد کرده است بنابراین آمر به معروف در حقیقت به قرآن عمل می‌کند و اگر با او برخورد معترضانه صورت گیرد همانطور که مکرر دیده می‌شود و موارد متعددی که به شهادت افراد منجر شده است متاسفانه به دلیل اجرا نشدن درست قانون است، زیرا آمر به معروف باید مصونیت و حق­ اجازه عمل داشته باشد و اگر شکایتی نیزدر این زمینه است در آن صورت هم باید به قانون مراجعه شود نه اعمال شخصی.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: ما همه در یک کشتی هستیم و باید به داد هم برسیم، اما متاسفانه رفتار‌های اجتماعی و حقوق اجتماعی به ما به درستی آموزش داده نشده و بر این باورم که در صورت آموزش صحیح حجاب در خانواده و در آموزش و پرورش و … دختران و زنان ما حتی یک بار دچار تعرض در نگاه نامحرم نخواهند شد.

خزعلی یادآور شد: اگر زن در هاله وقار و عفاف باشد هیچ گاه اجازه نمی‌دهد کوچکترین تعرضی به او شود چقدر ما در خصوص مصوبات آموزش و پرورش در این باره مطالبه‌گر بوده‌ایم که اگر بی حجابی را به عنوان یک بیماری­ و لغزش بدانیم مثل یک طبیب با آن رفتار کرده و به درمان می‌اندیشیم و باید گفت: این فرصت در دانشگاه‌ها و مدارس وجود ندارد.

وی افزود: ​ مسئولان حکومتی باید زمینه سازی کنند، زیرا کار حکومت زمینه سازی برای رشد معرفت­ فکری، قوای عقلی همچنین احساسی و نیز زمینه سازی برای اجرای سبک زندگی در جامعه است بنابراین حجاب جبر نیست بلکه الزامی است طبق قوانین، ​ این قوانین در سال ۷۶ یعنی دوره اصلاحات بازنگری شد در سال ۸۴ یعنی آخر اصلاحات سیاست‌ها و راهبرد‌ها تعیین شد آیا از ۲۳۶ بند راهبردی آن مسئولان حتی ۶ بند را اجرا کرده‌اند ضمن اینکه باید گفت: در برنامه ششم که اصلا ورود پیدا نکرد و معلوم نیست در این سال‌ها به کجا خواهد رفت؟

نماینده شورایعالی انقلاب فرهنگی در شورای زنان و خانواده گفت:: ما آنجا که باید شکایتی یا مساله‌ای را نزد مدیر مسئول یا مدیر دانشگاه ببریم تنها به جوان و یا کسی که رعایت نمی‌کند اعتراض می‌کنیم در صورتی که باید با افراد همزبانی و همدلی صورت گیرد و برایشان ­ مسئله و در اینجا امر حجاب تبیین شود.

خزعلی در پایان با معرفی کتاب‌هایی در زمینه حجاب و قوانین امر به معروف­ و نهی از منکر همچنین مصوباتی در خصوص تحکیم خانواده و مسایل مربوط به زنان گفت: معتقدم ۹۰ درصد ضعف‌ها به دلیل ضعف در اجراست و باید مردم هم از دولت در اجرای آن و هم در نظارت بر سیاست‌ها مطالبه‌گر باشند تا تاثیر این مطالبات در زندگی محسوس شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

یک اتفاق عجیب در شمال غرب ایران/ دریاچه ارومیه زنده ماند اما … (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
آنچه دریاچه نیاز داشت آب بود که رساندند؛ از کنترل مصرف گرفته تا تونل آب، ‌ اما یک ترس همچنان باقی مانده‌است. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن ظهوری فاطمه خسروی ستاد احیاء دریاچه ارومیه دو سال است که خبرنگاران را به ارومیه می‌آورد تا از اقدامات انجام گرفته برای احیاء بزرگترین دریاچه داخلی ایران بگوید. اما بزرگترین بلای دریاچه ارومیه توسعه زمین‌های کشاورزی بود. این زمین‌‌ها هرآنچه آب در سفره‌های زیرزمینی و آبخوان‌ها بود را مصرف کردند و دریاچه که دیگر هیچ حق‌آبه‌ای نداشت روز به روز خشک‌تر شد. اما حالا قرار است هر دو باشند؛ هم زمین‌های کشاورزی و هم دریاچه، اما هر دو آب می‌خواهند؛ درست همان چیزی که هنوز علم نمی‌تواند تولیداش کند.

دورهمی ائمه جمعه سراسر کشور

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مردم از ائمه جمعه انتظار دارند در دسترس باشند و آن‌ها می‌گفتند که از مشکلات مردم که بیشتر اقتصادی هست خبر دارندمردم، ولی نعمتان ما هستندبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ مردم از ائمه جمعه انتظار دارند در دسترس باشند و آن‌ها می‌گفتند که از مشکلات مردم که بیشتر اقتصادی هست خبر دارند.

دوازده مینیاتور؛ روشن محمدکولیف

تابناکتابناک1 روز قبل

شرکت‌های چندملیتی بازار دارو را بهم ریخته‌اند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی گفت: پزشکان ما به جای اینکه دارو را برای بیمار تجویز کنند دانسته یا ندانسته شرکت تجاری را تجویز می‌کنند و این یک تقاضای القایی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود بازار دارویی کشور بهم بریزد. اختراعی افزود: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با مطرح کردن بحث امضا‌های طلایی باعث شد تا شفافیت آغاز شود وقتی امکان ارز یارانه‌ای تأمین می‌شود باید بخش‌هایی که مسؤول تخصیص این ارز هستند با نظام‌های بازرسی و کنترلی همراه شوند و شفافیت در سیستم ایجاد شود، اما متأسفانه ضعف در نظارت باعث سوء استفاده‌ها از ارز دولتی شد. ­رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی گفت: ما می‌توانستیم با حدود ۷۰۰ میلیون دلار همه نیاز‌های دارویی کشور را تأمین کنیم، اما سوء استفاده‌ها باعث شد این بازار به قدری بزرگ شود که رکود ۴ میلیارد دلار را زدیم و این یک جنایت در حق مردم بود. اختراعی افزود: وقتی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار داروی مشابه داخلی وارد کشور شده است عده‌ای می‌گویند که این عدد بسیار ناچیز است و نباید به دلیل آن مردم را نگران کنیم در صورتی که این عدد به اندازه بودجه برخی کشورهاست و ما عدد و رقم‌ها از دستمان در رفته است. وی گفت: بحث امضا‌های طلایی صحت دارد و متأسفانه برخی شرکت‌ها دارو‌های وارداتی خود را با قیمتی حتی بالاتر از نرخ آن در خارج از کشور به مردم فروختند.

جشن دانش آموختگی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

موسیقی متن فیلم پنج انگشت؛ برنارد هرمن

تابناکتابناک1 روز قبل
فیلم سینمایی «پنج انگشت / ۵Fingers» به کارگردانی جوزف ال. منکیه‌ویچ محصول سال ۱۹۵۲ کمپانی فاکس قرن بیستم است. در این فیلم جاسوسی، جیمز میسون، دانیل داریو، مایکل رنی، والتر همپدن، اسکار کارلویز، جان ونگراف، آلفرد زیسلر، ایوان تریسولت، کانستنتین شین، لرنس دابکین، لستر متیوز، مایکل پتی، نستور پایوا، ریچارد لو، اتو والدیس و استنلی لوگن مقابل دوربین نوربرت برودین بازی کردند. برنارد هرمن موسیقی متن این فیلم را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این فیلم می‌بینید و می‌شنوید.

نظرها

اخبار بیشتر