حجاب، الزامی اجتماعی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اجتماعی

حجاب، الزامی اجتماعی است

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای زنان و خانواده: حجاب ​ طبق نص صریح قرآن، اجباری نیست بلکه الزامی است اجتماعی
حجاب، الزامی اجتماعی است - 0

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ کبری خزعلی امروز در گفتگوی ویژه اخبار قرآنی با موضوع عفاف و حجاب، ضمن تبریک دهه کرامت افزود: ​ ­ تقارن زیبای این ایام با جریان قیام گوهرشاد و­ روز عفاف و حجاب یادآور مساله‌ای مهم است که از مسجدی آغاز شد که با خلوص یک زن ساخته شده است بانویی بزرگوار که حتی در خاندانی اشرافی توانست روند­ زندگی خود و خانواده‌اش را در جهت خدمت به ادب، هنر و قرآن تغییر دهد.

وی در پاسخ به این سوال که حجاب امری شخصی است یا اجتماعی گفت: در زندگی همیشه مجموعه‌ای از برنامه‌ها و الزامات وجود دارد که شامل باید‌ها و نباید‌هایی اثرگذار است همچون قوانین راهنمایی­ و رانندگی که می‌خواهد در جامعه سالم حرکت کنیم و­ هنگامی که این قوانین رعایت شود می‌توان با مسالمت از فرصت‌ها استفاده کرد ضمن اینکه مزاحمتی برای دیگران ایجاد نمی‌شود و حجاب مصداق این امر است.

خزعلی تاکید کرد: هر عاقلی موظف است این الزامات و باید‌ها و نباید‌ها را رعایت کند و حضور اجتماعی انسان می‌طلبد که ملزم به آن باشد همانطور که در بسیاری از دانشگاه‌ها در خصوص پوشش دانشجویان پسر و دختر الزامات و باید و نباید‌هایی وجود دارد.

نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای زنان و خانواده افزود: ​ اتفاقا دستور اسلام درباره حجاب بسیار ساده‌تر از قوانینی است که در بسیاری از دانشگاه‌های کشور‌های دیگر وجود دارد در قرآن پوشش سر تا زیر سینه و یک پوشش کلی و سراسری برای بدن سفارش شده است و اگر ما انسان را موجودی اجتماعی می‌دانیم طبق قرآن رعایت آن موجب حضور اجتماعی می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا حجاب خصوصی است یا اجتماعی گفت:: سه بعد حق الله، حق الناس و حق النفس در حجاب رعایت شده است و اگر نگاه من و شما به عنوان نگاه انسانی متفکر دارای تجربه است باید بدانیم که حفظ کرامت انسانی ما در پرتو علم و عملکردی است که باید ارائه شود نه نگاه جنسی و ابزاری.

خزعلی افزود: ​زنان مومن چه آن‌هایی که حجاب برتر و نمره بیست را انتخاب کرده‌اند و چه آن‌هایی که مانتوی پوشیده­ و باوقار دارند حتما دوست ندارند که به آن‌ها نگاه ابزاری شود و این نگاه را اهانت به خود می‌دانند.

نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای زنان و خانواده تصریح کرد: زنان ما همواره در هاله‌ای از کرامت و عفاف زیسته‌اند و این زیست را خود انتخاب کرده‌اند و با انتخاب جمهوری اسلامی ایران، ​حجاب و ارزش‌های اسلامی را انتخاب کردند و طبق اصل چهار قانون اساسی ملزم به رعایت آن شده‌اند و اگر مغایر با آن رفتار شود قابل قبول نیست و تشخیص آن با شورای نگهبان است.

وی درباره تاثیر بی حجابی بر کانون گرم خانواده گفت:: بی حجابی موجب تزلزل خانواده می‌شود و با ضربه زدن به کانون گرم خانواده مسایل و آسیب‌هایی به دنبال دارد و در واقع کسانی که حجاب را رعایت نمی‌کنند به هتک حرمت و شکستن قانون اقدام کرده‌اند و این جرم است که اگر فرد، ​ مسئول و یا وکیلی به آن معترض است در حقیقت در کار فرد قانون شکن و بی حجاب شریک است.

در خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان | مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در شورای زنان و خانواده گفت:: همه ما حق داریم قانون شکن را محکوم کنیم و بحمدالله قوه قضاییه در این زمینه تحرک خوبی نشان داده و امید را در دل مردم ایجاد کرده است بنابراین آمر به معروف در حقیقت به قرآن عمل می‌کند و اگر با او برخورد معترضانه صورت گیرد همانطور که مکرر دیده می‌شود و موارد متعددی که به شهادت افراد منجر شده است متاسفانه به دلیل اجرا نشدن درست قانون است، زیرا آمر به معروف باید مصونیت و حق­ اجازه عمل داشته باشد و اگر شکایتی نیزدر این زمینه است در آن صورت هم باید به قانون مراجعه شود نه اعمال شخصی.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: ما همه در یک کشتی هستیم و باید به داد هم برسیم، اما متاسفانه رفتار‌های اجتماعی و حقوق اجتماعی به ما به درستی آموزش داده نشده و بر این باورم که در صورت آموزش صحیح حجاب در خانواده و در آموزش و پرورش و … دختران و زنان ما حتی یک بار دچار تعرض در نگاه نامحرم نخواهند شد.

خزعلی یادآور شد: اگر زن در هاله وقار و عفاف باشد هیچ گاه اجازه نمی‌دهد کوچکترین تعرضی به او شود چقدر ما در خصوص مصوبات آموزش و پرورش در این باره مطالبه‌گر بوده‌ایم که اگر بی حجابی را به عنوان یک بیماری­ و لغزش بدانیم مثل یک طبیب با آن رفتار کرده و به درمان می‌اندیشیم و باید گفت: این فرصت در دانشگاه‌ها و مدارس وجود ندارد.

وی افزود: ​ مسئولان حکومتی باید زمینه سازی کنند، زیرا کار حکومت زمینه سازی برای رشد معرفت­ فکری، قوای عقلی همچنین احساسی و نیز زمینه سازی برای اجرای سبک زندگی در جامعه است بنابراین حجاب جبر نیست بلکه الزامی است طبق قوانین، ​ این قوانین در سال ۷۶ یعنی دوره اصلاحات بازنگری شد در سال ۸۴ یعنی آخر اصلاحات سیاست‌ها و راهبرد‌ها تعیین شد آیا از ۲۳۶ بند راهبردی آن مسئولان حتی ۶ بند را اجرا کرده‌اند ضمن اینکه باید گفت: در برنامه ششم که اصلا ورود پیدا نکرد و معلوم نیست در این سال‌ها به کجا خواهد رفت؟

نماینده شورایعالی انقلاب فرهنگی در شورای زنان و خانواده گفت:: ما آنجا که باید شکایتی یا مساله‌ای را نزد مدیر مسئول یا مدیر دانشگاه ببریم تنها به جوان و یا کسی که رعایت نمی‌کند اعتراض می‌کنیم در صورتی که باید با افراد همزبانی و همدلی صورت گیرد و برایشان ­ مسئله و در اینجا امر حجاب تبیین شود.

خزعلی در پایان با معرفی کتاب‌هایی در زمینه حجاب و قوانین امر به معروف­ و نهی از منکر همچنین مصوباتی در خصوص تحکیم خانواده و مسایل مربوط به زنان گفت: معتقدم ۹۰ درصد ضعف‌ها به دلیل ضعف در اجراست و باید مردم هم از دولت در اجرای آن و هم در نظارت بر سیاست‌ها مطالبه‌گر باشند تا تاثیر این مطالبات در زندگی محسوس شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور9 ساعت قبل
شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی مقیسه با تبدیل قرار بازداشت فاطمه خویشوند از چهره‌های اینستاگرامی معروف به «سحر تبر» به قرار وثیقه موافقت نکرد. درفشان همچنین با توجه به برگزاری یک جلسه محاکمه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در ۲۳ دی امسال اظهار کرد: دادگاه یکم اردیبهشت ماه سال آینده را برای برگزاری جلسه بعدی دادگاه تعیین کرده است. فاطمه خویشوند معروف به سحر تبر از شاخ‌های به اصطلاح اینستاگرامی است که ۱۸ سال دارد و تا سوم راهنمایی بیشتر درس نخوانده و طبق آنچه در برنامه خبری ۲۰:۳۰ پخش شد، پدر و مادرش از هم جدا شده‌اند و با مادرش زندگی می‌کرد. شهرت «فاطمه خویشوند» به خاطر عکس‌ها و فیلم‌های عجیب و غریبی است که از خود در اینستاگرام منتشر می‌کرد و سحر تبر نامی است که او برای خود در اینستاگرام برگزید. تصاویر سحر تبر در اینستاگرام روز به روز عجیب‌تر و ترسناک‌تر می‌شد و برای اینکه عجیب‌تر هم به نظر برسد اقدام به گریم‌های آنچنانی می‌کرد و بیش از پیش خود را ترسناک نشان می‌داد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴8 ساعت قبل
شمار کودکان شاغل در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵به میزان ۱۱٫۵درصد و نسبت به سال ۱۳۹۴نیز ۱۰٫۲درصد افزایش را نشان می‌دهد. طبق داده‌های مرکز آمار ایران، میزان افراد شاغل در کشور در سال ۱۳۹۶در حدود ۲۳میلیون است؛ یعنی درصد کودکان کار شاغل حدود ۲٫۱۷درصد از کل جمعیت شاغل در کشور در سال ۱۳۹۶است. تعداد کودکان کار در سال ۱۳۹۶به حدود نیم میلیون نفر رسیده است که اکثر آنهادر معرض انواع آسی بهای اجتماعی قرار دارند. در این صورت تعداد افراد زیر خط فقر نسبی در سال ۱۳۹۵و پساز آن بیش از ۲۲میلیون نفر یعنی بیش از یکچهارم جمعیت کشور بوده است. از سوی دیگر، مددجوی تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور خدمتگیرنده سازمان بهزیستی کشور است که دارای پرونده مددجویی بوده و واجد شرایط بهرهمندی از خدمات سازمان بهزیستی کشور است.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
در حالی‌که سازمان هواشناسی هشدار ورود سامانه بارشی به کشور را داده، مسئولان آبی وضعیت سدها را نرمال اعلام کرده‌اند و گفته شده که …در حالی‌که سازمان هواشناسی هشدار ورود سامانه بارشی به کشور را داده، مسئولان آبی وضعیت سدها را نرمال اعلام کرده‌اند و گفته شده که اقدامات مدیریت سیلاب انجام شده است. معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به پیش‌بینی سازمان هواشناسی درباره باران‌های سیل‌آسا، تصریح کرد: پیش‌بینی‌هایی که در ۴۸ ساعت اخیر و نهایتا سه روز انجام می‌شود، قابل اطمینان است، چراکه پیش‌بینی‌هایی که برای بهمن‌ماه و اسفندماه صورت گرفت، چندان مطابق نبود و استان گیلان را تحت تاثیر قرار داد. این عدد حتی از پارسال نیز که سال‌تری بود، ۵ درصد بیشتر بوده است. ورود سامانه بارشی جدید به کشورطبق اعلام سازمان هواشناسی، امروز، یکشنبه به تدریج سامانه بارشی جدیدی از شمال غرب وارد کشور می‌شود و در دامنه‌های زاگرس مرکزی واقع در غرب و شمال غرب بارش برف و در ارتفاعات البرز در استان‌های قزوین، البرز و دامنه‌های زاگرس مرکزی در جنوب غرب بارش پراکنده را به دنبال دارد. در اواخر وقت روز دوشنبه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی این روز بارش برف در جنوب آذربایجان غربی، غرب کردستان، شمال کرمانشاه و جنوب لرستان شدت بیشتری دارد.
انتخابانتخاب9 ساعت قبل
رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از بارش برف در محورهای ١٠ استان خبر داد. سرهنگ نادر رحمانی در این باره اظهار کرد: بر اساس آخرین گزارشهای دریافتی هم اکنون شاهد بارش برف در محورهای استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، اردبیل، قزوین، همدان، البرز، محورهای دیواندره-بیجار، بیجار-زنجان استان کردستان، محور اسالم-خلخال استان گیلان و محورهای هراز و فیروزکوه در شرق استان تهران هستیم. رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از بارش باران در برخی از محورهای مواصلاتی کشور خبر داد و افزود: شاهد بارش باران در محورهای استانهای ایلام، کردستان، گیلان، تهران، چهارمحال و بختیاری و مازندران هستیم. وی بر لزوم به همراه داشتن زنجیر چرخ برای تردد در برخی از محورهای مواصلاتی تاکید کرد و گفت: تردد در برخی محورهای استان آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل فقط با زنجیر چرخ امکانپذیر است. به گفته رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا، اکثر محورهای اردبیل دارای مه گرفتگی همراه با کاهش دید هستند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین8 ساعت قبل
به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، پیش اطلاعیه سازمان حج و زیارت در خصوص فراخوان دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری حج تمتع سال ۱۳۹۹ منتشر شد. ضمنا زمان بندی و نحوه مراجعه اولویت‌های فوق الذکر (در قالب اولویت‌های اصلی و ذخیره) و اسامی و مشخصات کاروان‌ها برای انتخاب و ثبت نام، در دهه اول اسفند ماه سالجاری اعلام خواهد شد. بدیهی است در صورت عدم انتخاب و ثبت نام در کاروان‌ها توسط مشمولین تشرف در زمانبندی اعلام شده، سازمان اولویت‌های ذخیره (اولویت‌های از نیمه اول اردیبهشت ۱۳۸۶ به بعد) را به صورت روزشمار فراخوان خواهد نمود. مجددا یادآوری و تأکید می‌نماید کلیه دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری علی‌الحساب حج تمتع با مراجعه به سامانه نسبت به تکمیل و به روز رسانی اطلاعات خود اقدام نمایند. ضمنا سایر جزئیات تکمیلی در این خصوص در اطلاعیه‌های بعدی سازمان به اطلاع واجدین شرایط خواهد رسید.
ایلناایلنا9 ساعت قبل
سقوط میلگردها موجب مرگ یک کارگر در اصفهان شد. به گزارش خبرنگار ایلنا، یک کارگر هنگام بارگیری میلگرد به خودرو در اصفهان جان خود را از دست داد. در این حادثه که روز گذشته، ۲۷ بهمن ماه در خیابان امام خمینی اصفهان رخ داد، میلگرد‌ها براثر بی احتیاطی از محل بارگیری بر روی کارگر واژگون و موجب مرگ وی شد. در نهایت به علت شدت جراحت این کارگر جان خود را از دست داد و جسد او تحویل عوامل انتظامی اصفهان شد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها