ترور فرماندهان «حشد شعبی»؛ طرح مشترک جدید بعثی آمریکایی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. بین‌المللی
ترور فرماندهان «حشد شعبی»؛ طرح مشترک جدید بعثی  آمریکایی

ترور فرماندهان «حشد شعبی»؛ طرح مشترک جدید بعثی آمریکایی

مهرخبرگزاری مهر |
آمریکایی ها که بیش از هر زمان دیگری از وجود «حشد شعبی» در عراق آزرده خاطر هستند، با همکاریِ بقایای عناصر رژیم بعثی، طرح ترور فرماندهان «حشد شعبی» را تدارک دیده اند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: به نظر می‌رسد که ایالات متحده آمریکا خیز بلندی برای برهم زدن ثبات سیاسی در عراق برداشته است و تحت هیچ شرایطی قصد ندارد از اقدامات خود در این زمینه صرفنظر و عقب نشینی کند؛ هرچند که سلسله اقدامات ثبات زدای واشنگتن در عراق مسأله جدیدی نیست و همواره به اشکال مختلف در این کشور دیده شده است.

اخیرا نیز زمزمه‌های توطئه جدیدی از سوی ایالات متحده آمریکا در عراق به گوش می‌رسد؛ توطئه‌ای که حاکی از تلاش‌های ایالات متحده آمریکا برای ترور فرماندهان «حشد شعبی» به عنوان جزئی از ساختار نیروهای مسلح عراق، است. پر واضح است که هدف اصلی و اساسی از توطئه مذکور، ثبات‌زدایی از عراق و وارد کردن آن به ورطه تنش‌ها و مناقشات سیاسی بیهود و بی‌ثمر است.

درهمین ارتباط، کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق اعلام کرده است: «توطئه جدید آمریکایی‌ها و عناصر بعث این است که سران حشد شعبی را ترور کنند». این کمیسیون در ادامه همچنین تأکید کرده است: «برخی از گروه‌های تروریستی تحت حمایت آمریکا نیز مأمور شده‌اند که به صورت مستقیم، برخی از رهبران حشد شعبی را ترور کنند. حشد شعبی تنها مانع پش روی طرح‌های آمریکا برای تحمیل سلطه خود بر دولت عراق است؛ زیرا وجود آن، بر منافع آمریکا در عراق و منطقه، تأثیر می‌گذارد».

کمیسیون مذکور همچنین اعلام کرده است: «واشنگتن در تلاش است که برای حفظ منافع خود، از حشد شعبی خلاص شود و طرح‌های زیادی نیز برای حمله به آن دارد». این توطئه اخیر آمریکایی‌ها در حالی است که «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق روز چهارشنبه هفته جاری در سخنانی ضمن تمجید از فداکاری‌های حشد شعبی تأکید کرده بود که این گروه خون‌های زیادی را برای عراق و آزادسازی آن از لوث تکفیری‌ها داده است.

ترور فرماندهان «حشد شعبی»؛ طرح مشترک جدید بعثی  آمریکایی - 5

در هر صورت، به نظر می‌رسد آنچه که به مذاق آمریکایی‌ها خوش نیامده و آنها را وادار به توطئه‌چینی‌های پی در پی علیه عراق و حاکمیت ملی آن کرده است، روند دموکراسی است که در این کشور جریان دارند؛ روند و پروسه‌ای که از اردیبهشت ماه سال گذشته و با انتخابات پارلمانی کلید خورد و این روند تا امروز نیز ادامه دارد. درست پس از انتخابات پارلمانی سال گذشته بود که برقراری نوعی ثبات در عراق آغاز شد و اکنون نیز دولت، احزاب و جریان‌های سیاسی مختلف برای تداوم آن تلاش می‌کنند.

روند دموکراسی در عراق با برگزاری انتخابات پارلمانی سال گذشته درحالی آغاز شد که کارشکنی‌های گسترده‌ای برای ممانعت از آن به عمل آمد و آمریکایی‌ها نیز تمام تلاش خود را برای لغو و یا تعویق این انتخابات به کار بستند. با تمامی اینها، عزم و اراده ملت عراق و عدم همکاری احزاب و جریان‌های سیاسی با کارشکنی‌ها و سنگ اندازی‌های خارجی، موجب شد تا این انتخابات در موعد مقرر خود برگزار شده و به آغاز روند دموکراسی مورد مخالفت آمریکایی‌ها، کمک کرده و آن را تسهیل نماید.

این روند اما با تشکیل ائتلاف‌های بزرگ سیاسی در پارلمان تداوم پیدا کرد؛ به گونه‌ای که پس از برگزاری انتخابات و تشکیل جلسات پارلمان، رفته رفته احزاب و جریان‌های سیاسی به تشکیل ائتلاف‌های مشترک با یکدیگر روی آوردند تا بتوانند از قدرت بیشتری در عرصه سیاسی برای حمایت از حقوق مردم و همچنین مقابله با بیگانگان، زیاده خواهی‌ها و تجاوزگری‌های آنها، برخوردار باشند.

ترور فرماندهان «حشد شعبی»؛ طرح مشترک جدید بعثی  آمریکایی - 10

به عنوان نمونه می‌توان به تشکیل ائتلاف‌های بزرگ «الاصلاح» و «البناء» اشاره کرد که محصول انتخابات پارلمانی سال گذشته بود و با تشکیل آنها روند دموکراسی در عراق تداوم پیدا کرد، چراکه چنین ائتلاف‌هایی، اتحاد و همبستگی میان احزاب و جریان‌های سیاسی را بیش از پیش تقویت کرد و بر قدرت و توان آنها برای حمایت از حقوق مردم و مقابله با توطئه‌های بیگانگان، افزود.

این همان مسأله است که به مذاق ایالات متحده آمریکا خوش نیامده است، چراکه آمریکایی‌ها خود به خوبی می‌دانند که حضور ائتلاف‌های سیاسی بزرگ در عراق می‌تواند ضمن تثبیت ثبات سیاسی در این کشور، به تحقق دستاوردهای چشمگیر و ملموس در عرصه‌های مختلف نیز منجر شود. به همین دلیل است که واشنگتن تمام تلاش خود را برای ثبات زدایی از عراق و برهم زدن اوضاع امنیتی در این کشور به کار بسته است و توطئه برای ترور فرماندهان حشد شعبی تنها گوشه‌ای از این اقدامات محسوب می‌شود.

تحرکات مشکوک آمریکایی‌ها در عراق نیز در سایه همین هراس از تحقق دستاوردهای سیاسی و میدانی در این کشور صورت می‌پذیرد. مقامات ایالات متحده همچنین نمی‌توانند همگرایی میان احزاب و جریان‌های سیاسی با دولت را تحمل کنند، چراکه آنها به عینه شاهدند که حتی جریان هاو احزاب سیاسی منتقد در این کشور نیز در چارچوب حاکمیت عراق گام برمی دارند. از همین روی آنها به دنبال آن هستند تا در صفوف اقشار مختلف عراق انشقاق ایجاد کرده و احزاب و جریان‌های سیاسی را در مقابل دولت بغداد قرار دهند. هدف اصلی و اساسی از این اقدام، ایجاد بحران سیاسی در عراق است.

این تلاش‌ها در حالی است که همگان می‌دانند وجود گروه‌های مختلف که با نگاه به منافع ملی و نه حزبی به مسائل می‌نگرند و به نوعی می‌توانند در قامت منتقد ظاهر شوند، می‌تواند زمینه‌های پیشرفت هر کشوری را فراهم آورد؛ حال آنکه برخی تلاش می‌کنند تا از این مسأله به عنوان دستاویزی برای تحقق اهداف خود در ایجاد هرج و مرج در عراق بهره برداری کنند.

در هر صورت، تلاش‌های مذبوحانه ایالات متحده آمریکا در عراق درحالی روز به روز بیشتر به چشم می‌خورد که نه دولت و نه احزاب و جریان‌های سیاسی این کشور تمایلی به ورود به تنش‌ها و مناقشات سیاسی مورد علاقه واشنگتن ندارند. ناگفته پیداست که طرح و نقشه ترور فرماندهان ارشد حشد شعبی درچارچوب استراتژی‌های واشنگتن برای سلب ثبات سیاسی از عراق است که صورت می‌گیرد.

بدون شک این استراتژی نمی‌تواند با فرمان اخیر «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق مبنی بر قرار گرفتن این گروه در ساختار نیروهای مسلح این کشور بی ارتباط باشد؛ فرمانی که بسیاری از گروه‌ها و جریان‌های عراقی حمایت قاطعانه خود از آن را اعلام کردند و واشنگتن نیز به شدت از آن آزرده خاطر شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

هشدار روسیه درمورد سناریوی نظامی علیه ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با هشدار درمورد خطرات سناریو توسل به گزینه نظامی علیه ایران، تاکید کرد چنین اقدامی فروپاشی منطقه را درپی خواهد داشت. ماریا زاخارووا گفت پیش بینی نتایج سناریوی توسل به اقدام نظامی علیه ایران حتی برای کسانی که در این زمینه کارشناس نیستند‎ هم آسان است و منطقه هنوز از پیامدهای ناشی از تحولات در لیبی و سوریه و یمن عبور نکرده است. سناریوی نظامی علیه ایران به فروپاشی منطقه منجر خواهد شد. زاخاروا گفت جامعه بین المللی هنوز نتوانسته است برای بازگرداندن ثبات به منطقه خاورمیانه راهی پیدا کند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور امریکا روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که ایالات متحده در صددتغییر نظام در ایران نیست بلکه می‌خواهد با این کشور همکاری نماید. پیشتر، وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که مراحل آغاز تحویل اس-۴۰۰ به کشور در حال انجام شدن است. ​دسامبر سال ۲۰۱۷ ترکیه اعلام کرد قرارداد خرید دو فروند سامانه اس- ۴۰۰ از روسیه را به ارزش دو میلیارد دلار نهایی کرده است. بر اساس مفاد قرارداد، ۴۵ درصد هزینه را ترکیه به صورت نقد می‌پردازد (که بخشی از آن را پیش پرداخت کرده است) و ۵۵ درصد آن بصورت وام روسیه به به ترکیه پرداخت می‌شود. انتهای پیام/.
انتخابانتخاب1 روز قبل
نیروهای آمریکایی این ائتلاف بین المللی را فرماندهی خواهند کرد، اما وظیفه اسکورت نفت کش‌های تجاری بر عهده کشتی‌های کشورهای دیگر قرار خواهد گرفت. این پیشنهاد جدید در واکنش به حملات اخیر به نفت کش‌ها در خلیج عمان ارائه شده است. این هفته همچنین (ادعا شد که) نیروهای ایرانی به دنبال جلوگیری از عبور یک نفت کش بریتانیایی از تنگه هرمز بودند. در نهایت، به کشتی‌های جنگی آمریکا اجازه داده شد که تمام اقدامات لازم را برای محافظت از نفت کش‌ها انجام دهند. در نتیجه، چندین نفت کش باید در ورودی آب‌های خلیج منتظر یک کشتی اسکورت کننده بمانند و در قالب یک گروه حرکت کنند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم، سه شنبه ویدیویی تحت عنوان «عاقبت به خیری تنها برای تقواپیشگان از تونس است» در اینترنت منتشر شد که در آن گروهی از عناصر داعش به انجام حملات بیشتر به تونس تشویق و بر بیعت مجدد خود با ابوبکر بغدادی، سرکرده این گروه تروریستی تأکید می‌کنند. وی افزود: "تا زمانی که در عبادت هستیم هرگز از کوبیدن دشمنان خدا خسته نمی‌شویم. این عنصر داعش همچنین نسخه‌ای را از روزنامه النبأ وابسته به داعش نشان می‌دهد که در آن خبری با تیتر سه حمله انتحاری سربازان داعش علیه نیروهای امنیتی تونس چاپ شده است. یکی دیگر از عناصر موجود در این ویدیو می‌گوید: "به برادران مجاهدتان ملحق شوید و هر کس که از این امر باز بماند دشمن خدا است. در ویدیوی مذکور همچنین سه گروه دیگر نشان داده شده که با سر دادن شعارهای داعش بر بیعت با سرکرده این گروه تروریستی تأکید می‌کنند.
الفالف1 روز قبل
برخی رسانه‌های عربی منطقه در روزهای اخیر اخباری درباره درخواست امارات متحده عربی از ایران برای کمک به خروج آبرومندانه از باتلاق یمن منتشر کرده‌اند. همزمان بازار ارز شاهد کاهش قیمت‌ها و تثبیت کامل بوده که برخی این موضوع را به کاهش فشار امارات متحده عربی به صرافی‌های ایرانی نسبت داده‌اند. در این تجاوز امارات متحده عربی به صورت کامل در کنار عربستان ایستاد تا بتوانند به زعم خودیمن را ظرف چند روز یا هفته تصرف نمایند. در چنین شرایطی بسیاری از تحلیل گران اذعان می‌کنند امارات متحده عربی تلاش هایی را برای رهایی از این وضعیت بغرنج آغاز کرده است. به همین دلیل روشن است که این وضعیت می‌تواند ضربات مهلکی به اقتصاد امارات متحده عربی وارد نماید.

فیلم | رقص پیروزی بیسبالیست‌های ایران برای صعود

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
تیم‌ملی بیس‌بال ایران که در مسابقات قهرمانی بیس‌بال غرب آسیا شرکت کرده است، توانست در دیداری برتر با نتیجه ۸ بر ۴ از سد تیم ملی تیم ملی بنگلادش بگذرد و به مرحله نیمه نهایی بازیها صعود کند. شاگردان علی امامزاده در این بازی توانستند در ۹ اینینگ، ۸ ران داشته باشند و در مقابل ۴ ران حریف، در رقابتی برتر از سد رقیب بگذرند. آنها بعد از این پیروزی درحالی که موسیقی ما فرزندان ایرانیم را زمزمه می‌کردند، جشن پیروزی گرفتند.

نظرها

اخبار بیشتر