پیشرفت‌های نظام سلامت نسبت به سایر حوزه‌ها چشمگیرتر بوده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. سلامت
پیشرفت‌های نظام سلامت نسبت به سایر حوزه‌ها چشمگیرتر بوده است

پیشرفت‌های نظام سلامت نسبت به سایر حوزه‌ها چشمگیرتر بوده است

برناخبرگزاری برنا |
سخنان صریح وزیر بهداشت در شورای مشترک سلامت شهرستانهای نوشهر، چالوس و کلاردشت

به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ سعید نمکی در شورای مشترک سلامت شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت در بیمارستان رازی چالوس، اظهار داشت: در نظام سلامت کاملا از کشورهای دنیا، بی نیاز هستیم اما در خیلی از حوزه‌ها نیازمند مراقبت‌های ویژه از بیرون از کشور هستیم بنابراین رشد و توسعه در عرصه سلامت با لطف خدا و همت همکاران ما در همه رشته‌ها و رده‌ها، ارزشمند بوده و توانسته‌ایم مرگ و میر گروه‌های آسیب پذیر به ویژه زنان و کودکان را کاهش داده و حتی به یک دهم چهل سالی قبل برسانیم.

وی تصریح کرد: هر کس بگوید وضعیت مازندران از نظر حوزه سلامت با ۳۰ سال پیش، یکسان است، بی انصافی کرده و تحولات شگرفی رخ داده اما گام هایی که برداشته‌ایم، به دلیل مسائلی مانند دوران ۸ ساله دفاع مقدس و تحریم‌ها و تهدیدهایی که به ما تحمیل شد، متناسب با نیازهای این منطقه و شأن مردم آن نیست، اما بدون تعارف بدانیم نفس گیر‌ترین ایام اقتصادی بعد از انقلاب اسلامی با حضور دیوانه‌ای به نام ترامپ در آمریکا، همین سالهایی است که در آن قرار داریم چنانکه با جریانات استکباری و صهیونیستی و ارتجاعی منطقه همدستی دارد و فاز جدیدی از تنگناهای اقتصادی برای ما رخ داده است.

*شرایط سخت اقتصادی و بیمه نظام جمهوری اسلامی ایران

وزیر بهداشت افزود: شرایط اقتصادی امسال برای مردم، بسیار دشوار است و برای مدیران دولتی، روزهای سخت‌تری به حساب می‌آید و ایام پر دغدغه و پرالتهابی است اما تردید ندارم تا زمانی که دعای سحرگاهان یک مادر شهید و تا زمانی که دعای نیمه شب یک مجروح جانباز قطع نخاعی در این کشور وجود دارد، کشور و نظام جمهوری اسلامی بیمه شده و قطعا از این روزهای سخت با سرافرازی خواهد گذشت.

دکتر نمکی با بیان اینکه به رغم شرایط سخت اقتصادی کنونی منابع مناسبی برای نظام سلامت کشور در نظر گرفته شده است، گفت: امسال نسبت به سال قبل، وضعیت منابع وزارت بهداشت انشاالله بهتر خواهد بود، طرح تحول نظام سلامت به عنوان طرحی موفق در توسعه زیرساخت‌های حوزه سلامت به ویژه در حوزه درمان، ماندگاری تیم پزشکی در مناطق محروم، حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج و همچنین کاهش پرداختی از جیب مردم، موفقیت‌های بزرگی به دست آورد و این راستا با جدیت دنبال خواهد شد.

*نقاط مثبت و منفی طرح تحول نظام سلامت

وی یادآور شد: طرح تحول نظام سلامت البته نقاط مثبت و نقاط منفی داشت و افرادی که بر نظام سلامت، تاختند دو گروه بودند؛ گروهی که بر هر کار مثبت این دولت می‌تازند و انگار جز این، نگاهی ندارند که امیدواریم خدا به آنها انصاف دهد و آنهایی که دچار کج اندیشی هستند را شفا دهد و گروهی دیگر نیز نقدهای کارشناسانه و منصفانه‌ای به طرح تحول نظام سلامت داشتند که باید شنید و برخی از اشکالات آنها وارد بود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت نیاز به مقدماتی مانند پرونده الکترونیک سلامت، نظام ارجاع و پزشکی خانواده و راهنماهای بالینی داشت، گفت: اگر قرار بود بیمه همگانی و طرح تحول نظام سلامت را اجرا کنیم، بدون ایجاد این زیرساخت‌ها، هزینه‌های قابل توجهی به کشور تحمیل می‌کنیم که در نهایت می‌بینیم که حتی وزیر محترم بهداشت سابق، وزارت بهداشت را ترک می‌کند، بنده در سازمان برنامه و بودجه هم گفتم که قطار طرح تحول نظام سلامت را در هیچ ایستگاهی متوقف نمی‌کنم اما آن را در حال حرکت تعمیر خواهم کرد.

*دلایل قبول مسئولیت در وزارت بهداشت

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: بنده به دو دلیل به وزارت بهداشت آمدم؛ یکی اینکه نقصان‌های طرح تحول نظام سلامت را حل و فصل کرده و نقاط قوت آن را تقویت کنم و دوم اینکه به مناطق کمتر برخوردار کشور به شکل ویژه‌ای رسیدگی کنم و به عدالت در سلامت و توزیع عادلانه منابع بپردازیم.

وی ضمن تاکید بر لزوم ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی جهت مشارکت در حوزه سلامت بویژه در مناطق کمتر برخوردار کشور، گفت: متاسفانه امروز بخش خصوصی را تقریبا فراموش کرده‌ایم که این ناشی از اشکالات دیدگاهی ما است و برای بخش خصوصی در نقاط کمتر برخوردار باید ایجاد انگیزه کنیم، تدبیری اندیشیده‌ایم و طرح آن در حال اتمام است و نمی‌توانیم با همان مکانیسمی که پزشکان را در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران نگه می‌داریم، در بیمارستان سراوان هم حفظ کنیم.

وزیر بهداشت از اولویت بهداشت و پیشگیری بر درمان و همچنین تقدم درمان سرپایی بر بستری به عنوان فاز دوم طرح تحول نظام سلامت یاد کرد و افزود: در مرحله‌ای توانستیم مرگ و میر زنان و کودکان را به یک دهم کاهش دهیم چون فرزندان مان را با ۵ دلار علیه ۶ بیماری مهلک مسری قابل پیشگیری با واکسن، واکسینه می‌کردیم و وزارت بهداشت در کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری‌های واگیر، بزرگترین نقش آفرینی را داشت اما وزارت بهداشت برای پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر مانند سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، فشارخون و حوادث جاده‌ای کمترین تاثیر را دارد.

*تاثیر وزارت بهداشت در کاهش حوادث جاده‌ای

دکتر نمکی افزود: وزارت بهداشت چه میزان در کاهش حوادث جاده‌ای به جز در حوزه درمان مصدومان، تاثیرگذار است؟ پیچ خطرناک، جاده ناایمن، خودروی غیر استاندارد و رفتار نادرست رانندگی، چقدر با وزارت بهداشت، مرتبط است؟ تا شیوه زندگی ما تغییر نکند چقدر می‌توانیم در کاهش چاقی و دیابت و فشارخون و … موثر باشیم؟ سیمای همه گیری بیماریها مدتهاست از بیماری‌های واگیر به غیرواگیر تغییر کرده است.

وی با اشاره به جان باختن ۷۷ نفر بدنبال سیلاب‌های ابتدای سال ۹۸، گفت: با اینکه در سال ۹۶ حدود ۹۷ هزار مورد از مرگ و میر مردم ایران به دلیل فشارخون بالا بوده است، اما ما بی خبر هستیم و مهم‌تر از همه اینکه از این ۹۷ هزار نفر، حداقل ۴۰ درصد از آنها از فشارخون بالای خود، خبر نداشته‌اند. ماشین‌های دیالیز کشور نسبت به ۵ سال پیش، حداقل ۱۰ برابر شده و موارد ابتلا به نارسایی‌های کلیوی، کماکان رو به افزایش است و از عوامل اصلی این بیماری، فشارخون بالا و دیابت است.

*مازندران؛ یکی از استان‌های پیشرو در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون

وزیر بهداشت از استان مازندران به عنوان یکی از استان‌های پیشرو در اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون یاد کرد و گفت: از ۴۰ میلیون جمعیت هدف ۳۰ تا ۷۰ سال، بنا بود فشارخون ۲۰ میلیون نفر را ثبت کنیم که به لطف خدا، فشارخون ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر ثبت شد که نشان از فهم و خرد مردم ایران دارد، در حالیکه دولت ترامپ به مردم آمریکا التماس می‌کند که واکسن سرخک تزریق کنند، اما مردم رغبتی ندارند، اما با یک اعلان و بسیج ملی، ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر فشارخون خود را در ایران ثبت کردند.

در خبری بخوانید: اخبار سلامت پزشکی

دکتر نمکی اضافه کرد: در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون، حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بیمار جدید مبتلا به پرفشاری خون، شناسایی کردیم که از بیماری خود، خبر نداشتند و خوشبختانه یا متاسفانه ۱۰ میلیون نفر را در مرحله پیش از ابتلا به فشارخون بالا، شناسایی کردیم که با ساماندهی و مراقبت ویژه و آموزش، در آینده شاهد کاهش بار نظام سلامت در بخش‌های مراقبت‌های ویژه و دیالیز و امثالهم خواهیم بود.

* جریاناتی در کشور بیشتر به گریستن مردم تا شاد کردن آنها، دل بسته‌اند

وی بهداشت روان را یکی از معضلات کشور عنوان و خاطرنشان کرد: توفیق دارم که ۳۰ سال پیش، مراقبت‌های سلامت روان را در نظام شبکه بهداشت و درمان کشور، ادغام کردیم. مشکلات بهداشت روان کشور به دلیل فضای ناشاد جامعه، بسیار زیاد است و متاسفانه همه کمک می‌کنند که فضای کشور، غمگین‌تر شود در حالیکه بارها مقام معظم رهبری فرمودند که فضای کشور را شاد و بانشاط کنید اما ما از آن سو، ضجه، گریه، اندوه و غصه، یاس و ناامیدی را تبلیغ می‌کنیم و انگار جریاناتی در کشور بیشتر به گریستن مردم تا شاد کردن آنها، دل بسته‌اند.

*وزیر بهداشت همه مردم ایران هستم

وزیر بهداشت با بیان اینکه بارها عرض کرده‌ام قطار وزارت بهداشت و سلامت این مردم را به لوکوموتیو سیاست نمی‌بندم، افزود: بنده وزیر بهداشت همه مردم ایران اعم از شیعه، سنی، مسیحی، کلیمی، زرتشتی، اصلاح طلب، اصولگرا، بدون خط سیاسی، و حتی زندانیان محکوم به اعدام هستم، اخیرا هم یکی از دوستان با سیاست در یکی از استانهای کشور، در امری که کاملا در حوزه اختیارات وزیر و وزارت بهداشت است، مداخله کرد که صریحا موضع گرفتم، اجازه نمی‌دهم که یک رییس دانشگاه به دلیل مخالف بودن نماینده یک منطقه با دولت، به آن منطقه کمتر رسیدگی کند و در هر صورت، مردم نباید لگدمال سیاست زدگی‌ها شوند.

*در آینده با سالمندان روان نژند روبرو هستیم

دکتر نمکی به افزایش جمعیت سالمندان در کشور و ضرورت برنامه ریزی برای مقابله با موج سالمندی جمعیت در آینده اشاره کرد و گفت: سالمندان ایرانی با سالمندان سایر کشورها، چه بسا متفاوت هستند چون بسیاری جوانی نکرده، پیر شده‌اند همانگونه که جوانان کشور به دلیل کلاس‌های بسیار مافیای آموزشی که در کشور شکل گرفته، کودکی نکرده، جوان و منزوی می‌شوند، سالمندان افسرده، پر هزینه هستند چون سلامت خود را کنترل نمی‌کنند و در آینده با جمعیت سالمند روان نژندی و افسرده روبرو هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: خوشبختانه کار ما در راه اندازی پرونده الکترونیک سلامت، تمام شده است و مازندران، یکی از استان هایی بود که در آن پزشک خانواده اجرا شد اما نقصان‌ها و همزمان برکاتی به همراه داشت، در هر حال باید ابتدا پرونده الکترونیک سلامت را آغاز می‌کردیم چون یک ریل و زیرساخت است و از این به بعد پزشکی خانواده و سیستم ارجاع را اجرا کنیم و استان مازندران در این زمینه، پیشتاز است و می‌خواهیم این استان، در کنترل هزینه‌ها و پیشگیری از تقاضاهای القایی و منطقی کردن خدمات هم پیشتاز باشد.

*موافقت با ایجاد دانشکده در غرب استان مازندران

وزیر بهداشت در خصوص ایجاد دانشکده علوم پزشکی در غرب استان مازندران، تاکید کرد: اعتقاد داریم که نباید از تعدد مراکز آموزشی بی مورد دفاع کنیم اما اگر از استقرار پایگاه‌های آموزش عالی در مناطقی مانند غرب مازندران دفاع کنیم، به ارتقای سطح علمی، آموزشی و خدماتی این مناطق کمک کرده‌ایم و نباید فراموش کنیم که توسعه از مسیر آموزش می‌گذرد.

وی افزود: در منطقه کلاردشت، برخی خوش نشین‌های مرفه زندگی می‌کنند، بنده البته دارایی زیادی ندارم و دلم هم ویلای کلاردشت نمی‌خواهد، اما در نظر داشته باشیم، آمدن افراد پردرآمد در این منطقه، اقتصاد این منطقه را متحول می‌کند ولی بنا نیست سرانه افراد ضعیف بومی را نثار افرادی کنیم که از مناطق دیگر آمده و وضعیت مالی بسیار خوبی دارند و تقاضا دارم که از این افراد در توسعه زیرساخت‌های حوزه سلامت کمک بگیرید، همچنین بها و تاوان تخریب طبیعت را باید به مردم این منطقه پرداخت کنیم.

دکتر نمکی در خصوص برطرف کردن مشکلات منطقه غرب استان مازندران از جمله راه اندازی ساختمان جدید بیمه سلامت چالوس، توسعه بخش دیالیز بیمارستان شهید بهشتی نوشهر، راه اندازی بخش آنژیوگرافی در این منطقه از استان مازندران، توزیع نیروی انسانی، تخصیص آمبولانس برای شهرستان کلاردشت، تکمیل مرکز اورژانس کجور و اختصاص اتوبوس آمبولانس به غرب استان مازندران قول مساعد داد.

*حاشیه‌های نشست و یکی از خبرنگاران

در همین هنگام یکی از خبرنگاران حاضر در جلسه عنوان کرد که امیدواریم این وعده‌ها همانند وعده‌های رییس جمهور سابق نباشد که دکتر نمکی پاسخ داد: بنده یا وعده نمی‌دهم یا اگر وعده‌ای دهم، محکم پای آن ایستاده‌ام. ۵ سال، عمده بودجه کشور را مدیریت کردم و با همه مسئولان استانی صحبت کنید که اگر بنده وعده‌ای دادم که محقق نشده، حرف شما درست است. وزیر کشور یکی از حرف هایی که به استانداران می‌زد این بود که اگر دکتر نمکی، وعده داده، اطمینان داشته باشید محقق می‌شود.

وی اضافه کرد: از این خبرنگار عزیز که ما را مقایسه کرد، می‌خواهم که حتما وعده‌های بنده را به همراه نماینده تام الاختیار بنده، پیگیری کند و هر کجا که تصمیمی محقق نشد، با بنده تماس بگیرد.

در همین زمان این خبرنگار که برداشت نادرستی از صحبت‌های وزیر بهداشت مبنی بر بی نیازی کشور در حوزه درمان داشته بود، بین سخنان دکتر نمکی آمد که وزیر بهداشت عنوان کرد: گفتم که در حوزه درمان از اعزام بیماران به خارج از کشور بی نیاز شدیم. پدرم در بیمارستان کاشان، جان خود را از دست داد و مادرم هم چندین بار در بیمارستان کاشان بستری شده است و همین امروز هم در همان کاشان بستری است، اعتقادم بر این است که اگر بیمارستان کاشان، در خور مادر بنده نیست، در شأن مردم هم نیست و اگر هم هست، برای مادر بنده نیز هست. این حرف‌ها را بعنوان حرف‌های پوپولیستی نمی‌گویم. همسر من زمانی که زایمان کرد، رییس دانشگاه بودم و گفتم باید در اتاق ۶ تخته همان شهر بماند، چون خون همسر بنده، سرخ‌تر از خون زنان روستایی آن دیار نیست، تا کنون در خانه ما، هنوز یک قرص خارجی مصرف نشده، از مسیر پاویون هم رفت و آمد نمی‌کنم و خودم نان و گوشت و مایحتاج را می‌خرم تا حداقل بفهمم مردم چه مشکلات و دردهایی دارند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف1 روز قبل
در بسیاری از موارد، افزایش وزن بنا به شرایط پزشکی مختلف ایجاد می‌شود و ربطی به پرخوری و عدم تحرک ندارد. در ادامه ۵ وضعیت پزشکی تعجب آوری که منجر به اضافه وزن غیر عادی می‌شوند و راه‌های کنترل آن‌ها را می‌توانید بهتر بشناسید: اختلالات خواب: بی خوابی در نتیجه آپنه خواب یا حتی سندرم پای بی قرار، باعث کمک به افزایش وزن می‌شود. دریافت حداقل ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه روز برای کنترل وزن و پیشگیری از اضافه وزن ضروری به نظر می‌رسد. اختلال درد مزمن: هر وضعیتی که باعث بروز درد مزمن بشود، از جمله فیبرومیالژیا، ورم مفاصل، و سیاتیک می‌تواند منجر به کاهش سطح فعالیت و اضافه وزن شود. اگر از دارو‌های کاهنده درد عصب استفاده می‌کنید، برای کنترل اضافه وزن، حتما با پزشک تان مشورت کنید.
الفالف1 روز قبل
فشار خون بالا یک مشکل سلامت شایع در جهان است. به گزارش «مدیکال دیلی»، خبر خوب این است که فشار خون بالا یا پرفشاری خون شرایطی قابل پیشگیری است. مصرف میوه و سبزیجات بیشتر نیز می‌تواند به مدیریت فشار خون کمک کند. نوشیدنی‌ها یکی از گزینه‌های راحت برای کاهش خطر فشار خون بالا و پرهیز از عوارض سلامت بالقوه دیگر هستند. چای سبزمطالعه‌ای در سال ۲۰۰۴ نشان داد که چای سبز می‌تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند.

حمله قلبی را بیشتر بشناسید+علائم

3+
الفالف1 روز قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴19 ساعت قبل
این تعداد زنان و دختران ایرانی به صورت تفننی یا دائمی قلیان مصرف می‌کنند. وی افزود: یکی از دلایلی که باعث استقبال از استعمال قلیان در میان زنان شده است، موضوع فرهنگی و تاریخی است. در گذشته در مصرف قلیان خانواده‌های پادشاهان به خصوص در دوره قاجار این شیوه رواج داشته است. بسیاری از عکس و نقاشی‌هایی که از آن زمان باقی مانده زنان دوران قاجار را در حال کشیدن قلیان نشان می‌دهد. «مرضیه لطیفی» افزود: صرف نظر از تاثیر دود بر ناباروری زنان، استعمال دود بر پوست هم تاثیر زیانباری می‌گذارد.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، گنجاندن یک پیاز در رژیم غذایی روزانه می‌تواند مشکلات و بیماری‌ها را درمان کرده و سرطان را از شما دور کند. برخی از خواص پیاز به شرح زیر هستند: - پیاز ضد انعقاد خون است. - پیاز خون ساز است. - پیاز ضد درد است. - پیاز ضد فشارخون است.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
معاون مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت: با استقرار پرونده الکترونیک سلامت، امکان دریافت برخی خدمات عمومی بر روی تلفن همراه مردم میسر شد و این از مزایا یا ارزش افزوده‌ای است که نظام سلامت الکترونیک می‌تواند به مردم ارائه کند که در صرفه جویی وقت، هزینه و انرژی موثر است. وی تصریح کرد: شیوه دیگر نوبت دهی و نوبت گیری مربوط به نظام ارجاع است و وقتی بهیار یا پزشک در سطح یک خدمات، تشخیص می‌دهد که بیمار باید به سطوح بالاتر از جمله پزشک متخصص یا فوق تخصص مراجعه کند، امکان ارجاع و نوبت گیری در چندین مرکز برای بهیار یا پزشک در سطح یک خدمات وجود دارد و بیمار گرفتار نوبت گیری نیست و این خدمت در حال گسترش است. معاون مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت با اشاره به وجود سامانه‌های متعدد و گاها مشابه و همسو در وزارت بهداشت، گفت: در وزارت بهداشت از نظر وجود سامانه‌های متعدد و مشابه و همسو، شاهد تضییع منابع هستیم و برخی سامانه‌ها بدون اینکه به یک معماری یکپارچه وفادار باشند، راه اندازی شده و در یکپارچگی داده‌ها و فرآیندها، موفقیت چندانی تا کنون نداشته‌ایم. براساس گزارش وبدا، انصاری یادآور شد: حتما مدیران وزارت بهداشت باید مکلف و ملزوم شوند که سامانه‌های حوزه معاونت خود را با هماهنگی مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، با یک معماری و برنامه مشخص، تهیه کنند تا بتوانیم منابع را مدیریت کنیم. انتهای پیام

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ایران یک نفتکش خارجی را در خلیج فارس متوقف کرد

خبری1 روز قبل

عکس، فیلم و جزییاتی از آتش‌سوزی شب گذشته در میدان تاریخی حسن‌آباد تهران

خبری1 روز قبل

شاهکار تازه عادل فردوسی‌پور

خبری1 روز قبل

هشدار وزیر آموزش انگلیس درباره خبرهای جعلی اینترنتی

ایسنا3 دقیقه قبل

قیمت گوشی موبایل تا پایان تابستان ارزان می‌شود

تجارت‌نیوز5 دقیقه قبل

تمدید قرارداد «عسکری» با نفت مسجدسلیمان + عکس

تسنیم5 دقیقه قبل

میزان خسارات آتش سوزی در میدان حسن آباد/آخرین وضعیت گونه‌های جانوری جزایر کبودان و اشک/ آغاز عملیات بازگشت زائران حج به ایران از ۲۶ مرداد

میزان‌آنلاین6 دقیقه قبل

کاراته قهرمانی آسیا| رزیتا علیپور دومین فینالیست بانوان/ عسگری از راهیابی به دیدار نهایی بازماند

تسنیم6 دقیقه قبل

بازگشت تیم شطرنج سایپا به ایران با استقبال مسئولین

ایسنا8 دقیقه قبل

قم| آیت‌الله حائری (ره) از بعد اخلاقی انسانی بسیار سلیم النفس و متخلق بود

تسنیم9 دقیقه قبل