چرا کویت، قطر و عمان به دنبال وساطت میان ایران و آمریکا هستند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. بین‌المللی

چرا کویت، قطر و عمان به دنبال وساطت میان ایران و آمریکا هستند؟

انتخابخبرگزاری انتخاب |
حکومت قطر نیز در سال های اخیر به خاطر سیاست هایش به طور مکرر در تعاملات خود با عربستان به مشکل برخورده است. به عنوان مثال، می توان به حمایت سعودی ها از کودتا علیه پادشاه قطر در سال 1960 و محاصره اقتصادی قطر در سال 2017 اشاره کرد. از سوی دیگر، تهران و دوحه روابط نسبتا خوب و پایداری را در سال های اخیر تجربه کرده اند. ایران در مدت محاصره اقتصادی قطر توسط امارات و عربستان به این کشور اجازه داد که از مسیرهای هوایی و بنادر خود استفاده کند.
چرا کویت، قطر و عمان به دنبال وساطت میان ایران و آمریکا هستند؟ - 0

المانیتور نوشت: بعد از آنکه ایران ماه گذشته پهپاد جاسوسی آمریکا را در نزدیکی تنگه هرمز سرنگون کرد، منطقه تا آستانه شروع جنگ پیش رفت. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در ابتدا دستور حمله به سه موضع در داخل ایران را صادر کرده بود. اما در نهایت از تصمیم خود منصرف شد. واشنگتن تهدید کرده است که تحریم‌های بیشتری را علیه تهران وضع خواهد کرد. مقامات ایرانی نیز در واکنش اعلام کرده‌اند که برخی تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای را به حالت تعلیق درخواهند آورد. در حال حاضر در بین کشورهای عربی خلیج فارس اجماعی در مورد حل کردن این بحران وجود ندارد.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: ‌آقای ترامپ اعلام کرده است که عجله‌ای برای حل کردن مناقشه بین تهران و واشنگتن وجود ندارد. اما کشورهای اروپایی در هفته‌های اخیر تلاش‌های خود برای راه اندازی سازوکار مالی اینستکس را افزایش داده‌اند. کشورهای عربی خلیج فارس می‌دانند که عواقب جنگ در منطقه ابتدا دامن آن‌ها را خواهد گرفت. اما آن‌ها در مورد نحوه برخورد با رویکرد ترامپ در قبال ایران اختلاف نظر دارند. عربستان و امارات از کمپین فشار حداکثری واشنگتن حمایت می‌کنند اما قطر و کویت رویکرد دیگری را اتخاذ کرده‌اند.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در تاریخ ۱۹ مه از قطر به خاطر بی طرف ماندن در تنش‌های اخیر انتقاد کرد. علاوه براین، سکوت عمان در مقابل حمله اخیر حوثی‌های یمن به فرودگاه ابها نیز باعث ناراحتی رهبران سعودی شد. از سوی دیگر، قطر و عمان در حال تلاش برای کاهش تنش در منطقه هستند. آقای یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان در تاریخ ۲۰ مه برای دیدار با جواد ظریف، همتای ایرانی خود به تهران سفر کرد. آقای محمد بن عبدالرحمان، وزیر امور خارجه قطر نیز پیش از این در اواسط ماه مه به تهران سفر کرده بود. ظاهرا هدف از هر دو سفر، میانجیگری بین تهران و واشنگتن بوده است. علاوه بر این، وزیر خارجه قطر در دو مصاحبه جداگانه از نقش عربستان و امارات در تشدید تنش‌ها در منطقه ابراز نگرانی کرد.

اقدامات و بیانیه‌های متناقض دولت ترامپ در ماه‌های اخیر باعث سردرگمی همه کشورهای منطقه شده است. آن‌ها از یک سو تهران را تهدید به اقدام نظامی می‌کنند و از سوی دیگر اعلام کرده‌اند که بدون هیچ پیش شرطی حاضر به مذاکره هستند. اما عربستان، امارات و بحران همواره از افزایش فشار بر ایران حمایت کرده‌اند. آن‌ها اخیرا برای متحد کردن کشورهای عربی و مسلمان علیه ایران اجلاسی را در شهر مکه برگزار کردند. از سوی دیگر، کشورهایی همچون عمان، کویت و قطر در ماه‌های اخیر نسبت به بی ثبات شدن منطقه ابراز نگرانی کرده‌اند و به طور فعال در حال تلاش برای میانجیگری بین تهران و واشنگتن هستند. البته اختلافات بین کشورهای عربی ارتباطی به تحولات اخیر ندارد.

برای درک بهتر اختلافات اخیر در بین کشورهای عربی خلیج فارس باید نگاهی به روابط بین آنها و ایران در سال‌های اخیر داشته باشیم. این دو دستگی بیشتر ناشی از اختلاف نظر آنها در مورد ایران برای منطقه است. در دهه‌های اخیر تهران و ریاض همیشه برای تسلط بر منطقه با یکدیگر رقابت داشته‌اند. اما عمان، کویت و قطر تصور می‌کنند که توازن قوا بین ایران و عربستان به حفظ ثبات و امنیت آن‌ها در منطقه خلیج فارس کمک کرده است.

خانم لولوه الخاطر، سخنگوی وزارت خارجه قطر در مصاحبه‌ای گفت: «قطر، عمان و کویت بر اساس یک تحلیل هزینه-فایده در مورد مسائل منطقه‌ای قضاوت می‌کنند. ما نگرانی زیادی در مورد احتمال وقوع جنگ در خلیج فارس داریم. جنگ می‌تواند ضربه مهلکی به رشد اقتصادی و پروژه‌های جاه طلبانه ما وارد کند».

با مروری بر تاریخ منطقه متوجه می‌شویم که تهران به تدریج روابط خود را با کشورهای عمان، کویت و قطر تقویت کرده است. در اوایل دهه ۱۹۶۰ سعودی‌ها در حال پشتیبانی از شورش ظفار علیه سلطان عمان بودند، اما ایرانی‌ها با ارائه کمک‌های نظامی نقش مهمی در بقای حکومت عمان ایفا کردند. بعد از انقلاب اسلامی فضای خوبی برای گسترش روابط بین ایران و عمان شکل گرفت، به طوری که عمان در طول مذاکرات هسته‌ای به عنوان یک کانال ارتباطی بین تهران و واشنگتن عمل کرد.

خانم حنینه المغیری، سفیر عمان در آمریکا طی مصاحبه با بر اهمیت مذاکره برای حل مناقشات منطقه‌ای تاکید کرد. او اشاره کرد که کشورش به دنبال توسعه روابط خوب با همه کشورهای منطقه است.

عبدالله الشایجی، استاد علوم سیاسی در دانشگاه کویت در مورد سیاست منطقه‌ای کشورش گفت: «امیر کویت معتقد است که نباید در مناقشه‌های منطقه‌ای طرف کسی را بگیرد. علاوه بر این، کویتی‌ها علاقه دارند که نقش میانجی را بین تهران و کشورهای خلیج (فارس) ایفا کنند. به همین خاطر باید موضعی بی طرفانه را اتخاذ کنند».

حکومت قطر نیز در سال‌های اخیر به خاطر سیاست هایش به طور مکرر در تعاملات خود با عربستان به مشکل برخورده است. به عنوان مثال، می‌توان به حمایت سعودی‌ها از کودتا علیه پادشاه قطر در سال ۱۹۶۰ و محاصره اقتصادی قطر در سال ۲۰۱۷ اشاره کرد. از سوی دیگر، تهران و دوحه روابط نسبتا خوب و پایداری را در سال‌های اخیر تجربه کرده‌اند. ایران در مدت محاصره اقتصادی قطر توسط امارات و عربستان به این کشور اجازه داد که از مسیرهای هوایی و بنادر خود استفاده کند.

اگرچه کشورهای قطر، کویت و عمان اختلاف نظرهایی در مورد دخالت‌های تهران در کشورهای منطقه دارند، اما آن‌ها در طول سه دهه گذشته با تهدیدی از جانب تهران مواجه نشده‌اند. مناقشات اخیر بین این کشورها و عربستان نیز باعث نزدیک‌تر شدن آن‌ها به تهران شد. این سه کشور از زمان شروع مذاکرات هسته‌ای بر روی این موضوع اجماع داشتند که تهران باید از طریق روش‌های مسالمت آمیز کنترل شود.

همان طور که اشاره کردیم، ترامپ ظاهرا عجله‌ای برای گفت و گو با ایران ندارد. به همین خاطر شاید در هفته‌های آینده شاهد حرکت دو کشور به سمت یک راه حل مسالمت آمیز باشیم. در این صورت میانجیگری کویت، عمان و قطر نقش مهمی در دست یابی به یک توافق جدید بین واشنگتن و تهران خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم23 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور امریکا روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که ایالات متحده در صددتغییر نظام در ایران نیست بلکه می‌خواهد با این کشور همکاری نماید. پیشتر، وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که مراحل آغاز تحویل اس-۴۰۰ به کشور در حال انجام شدن است. ​دسامبر سال ۲۰۱۷ ترکیه اعلام کرد قرارداد خرید دو فروند سامانه اس- ۴۰۰ از روسیه را به ارزش دو میلیارد دلار نهایی کرده است. بر اساس مفاد قرارداد، ۴۵ درصد هزینه را ترکیه به صورت نقد می‌پردازد (که بخشی از آن را پیش پرداخت کرده است) و ۵۵ درصد آن بصورت وام روسیه به به ترکیه پرداخت می‌شود. انتهای پیام/.

فیلم | جان باختن ۱۷نفر در دو حادثه رانندگی در خوانسار و ایرانشهر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
عباس ایروانی مالک گروه قطعات خودروی عظام گفت: ما یکی از تامین‌کنندگان اصلی قطعات برای خودروسازان بزرگ هستیم و طی سال‌های گذشته، علی‌رغم فشارهای گسترده اقتصادی و تحریم‌های بین‌المللی، توانستیم نیاز خودروسازان و عموم مردم را به قطعات یدکی خودرو تامین کنیم.
تابناکتابناک1 روز قبل
جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در یک دهه گذشته روابط پرفراز و نشیبی داشته‌اند و روابط میان آن‌ها تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی بوده است. در همین راستا، روابط میان دو کشور همواره از سوی بازیگرانی هدف قرار گرفته است. جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در یک دهه گذشته روابط پرفراز و نشیبی داشته‌اند و روابط میان آن‌ها تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی بوده است. با این حال، مقامات جمهوری آذربایجان علی رغم آنکه در مواقعی سیاست‌های ضد ایرانی را دنبال کرده‌اند، تلاش کرده‌اند از تنش و مواجهه جدی با ایران اجتناب کنند. بعضی از همسایگان ایران مانند عربستان سعودی، اسرائیل و تا همین اواخر امارات متحده عربی، ایالات متحده را به سوی جنگ با ایران سوق می‌دهند. دیگرانی، مانند عراق، عمان و قطر، سیاست «بی طرفی فعال» را دنبال می‌کنند و به دنبال برقراری دیپلماسی میان واشنگتن و تهران به جای جنگ هستند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز16 ساعت قبل
به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم، سه شنبه ویدیویی تحت عنوان «عاقبت به خیری تنها برای تقواپیشگان از تونس است» در اینترنت منتشر شد که در آن گروهی از عناصر داعش به انجام حملات بیشتر به تونس تشویق و بر بیعت مجدد خود با ابوبکر بغدادی، سرکرده این گروه تروریستی تأکید می‌کنند. وی افزود: "تا زمانی که در عبادت هستیم هرگز از کوبیدن دشمنان خدا خسته نمی‌شویم. این عنصر داعش همچنین نسخه‌ای را از روزنامه النبأ وابسته به داعش نشان می‌دهد که در آن خبری با تیتر سه حمله انتحاری سربازان داعش علیه نیروهای امنیتی تونس چاپ شده است. یکی دیگر از عناصر موجود در این ویدیو می‌گوید: "به برادران مجاهدتان ملحق شوید و هر کس که از این امر باز بماند دشمن خدا است. در ویدیوی مذکور همچنین سه گروه دیگر نشان داده شده که با سر دادن شعارهای داعش بر بیعت با سرکرده این گروه تروریستی تأکید می‌کنند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش سومریه نیوز، این وزارت‌خانه در بیانیه‌ای اعلام کرد، از طریق بخش حقوقی پرونده بازگرداندن کودکان داعش به کشورشان را با نهادهای ذی‌ربط یعنی شورای عالی قضایی، وزارت دادگستری و سازمان‌های امنیتی پیگیری می‌کند. طبق این بیانیه، دولت بغداد پس از انجام اقدامات قانونی لازم و اطمینان از تضمین حقوق ۳۳ کودک روسی متعلق به زنان داعشی، دهم ژوئیه ۲۰۱۹ ضمن هماهنگی با سفارت روسیه در بغداد، آنها را به این کشور تحویل داد. این وزارت‌خانه پیش از این در تعدادی از عملیات تحویل کودکان با ملیت‌های مختلف روسیه، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان، آلمان، فرانسه، گرجستان، بلاروس، فنلاند، اکراین و ترکیه مشارکت داشت و طی این عملیات‌ها ۴۷۳ کودک به کشورشان بازگردانده شدند. الزبیدی که یکی از رهبران بارز مجلس اعلای اسلامی عراق است، احتمال داد، بغدادی در لیبی باشد. وی پیش‌بینی کرد، داعش از لیبی به مصر و تونس هم حمله کرده و تلاش می‌کند بخشی از آفریقا را تحت کنترل خود درآورد.

اروپا در وقت اضافه …

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ دو روز پیش بود که خانم موگرینی پیش از آغاز نشست شورای وزرای خارجه اروپا در مصاحبه با خبرنگاران گفت: احتمالا امروز شاهد طولانی‌ترین نشست وزرای خارجه اروپا طی ۵ سال اخیر خواهیم بود و اولین محور این نشست درباره ایران است. جرمی هانت در پاسخ به این سئوال که آیا شما توافق ایران را مرده می‌دانید؟ می‌گوید: معتقدم این توافق هنوز نمرده است. خانم موگرینی هم می‌گوید: توافق ایران در وضعیت سلامت قرار ندارد، اما همچنان زنده است. وزرای امور خارجه اروپا هیچ اشاره‌ای به تعهدات خود در قبال ایران و اینکه این تعهدات انجام نشده، نکردند. به عبارتی، بازی، به وقت اضافه رسیده و اکنون توپ در زمین اروپایی هاست.

نظرها

اخبار بیشتر