نمایش‌ میدانی محوطه تئاتر شهر را تصرف می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. اجتماعی
نمایش‌ میدانی محوطه تئاتر شهر را تصرف می‌کند

نمایش‌ میدانی محوطه تئاتر شهر را تصرف می‌کند

همشهریخبرگزاری همشهری |
محمد سرابی: محوطه چهار راه ولیعصر و پارک دانشجو متاثر از ساختمان تئاتر شهر به‌عنوان یک مرکز هنری ارزشمند است. شاید بتوان با استفاده از همین ویژگی بخشی از مشکل دستفروشی در این نقطه را رفع کرد.

براساس توافق‌های صورت‌گرفته میان مجموعه تئاتر شهر، شهرداری تهران و اداره کل هنرهای نمایشی؛ علاوه بر تداوم طرح انضباط شهری در محدوده چهارراه ولیعصر، نمایش‌های میدانی به‌صورت پیوسته و در تمامی طول سال در این فضا اجرا خواهد شد.

مدیر مجموعه تئاتر شهر از پیش‌نویس تفاهمی گفته است که طبق آن محوطه تئاتر شهر به محل اجراهای آیینی تبدیل می‌شود و این تفاهمنامه به‌زودی به امضای مجموعه و شهرداری تهران می‌رسد.

سعید اسدی در این‌باره می‌گوید: باید تکلیف ساختمان کناری تئاتر شهر نیز روشن شود و با تبدیل آن به یک مرکز رشد تئاتری، موزه زنده هنرهای نمایشی، کتابخانه، فضای نمایشگاهی و گالری خیابانی به توسعه امکانات نمایشی در این فضا کمک کنیم. همچنین کارگاه‌های ارائه و فروش مهارت‌های هنری و شکل‌دهی به بازار مهارت‌های هنری به جای محصول از دیگر طرح‌هایی است که شهرداری می‌تواند در به ثمر رسیدن آن نقش اساسی داشته باشد.

شهردار منطقه ۱۱ نیز در این‌باره می‌گوید: با توجه به اجرای طرح انضباط شهری و پیراستن فضای اطراف مجموعه تئاترشهر، شهرداری و سازمان فرهنگی هنری آمادگی کامل دارند تا در زمینه پشتیبانی مالی و سخت‌افزاری اجرای آثار نمایشی در پهنه رودکی و ازجمله در پیشخوان تئاتر شهر با مجموعه تئاتر شهر همکاری کنند.

نصرالله آبادیان از ردیف بودجه مستقلی برای اجرای آثار نمایشی میدانی در این پهنه برای سال آینده خبر داده است.

شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی کشور نیز در این زمینه می‌گوید: تعامل و همکاری ما می‌تواند به خروج از این شرایط کمک کند. ما می‌دانیم که چه فشاری را از جانب دستفروشان تحمل می‌کنید؛ ولی واقعیت این است که آنها نیز برای معیشت خود نیاز به مکان‌های مجزایی دارند و مجموعه تئاتر شهر نباید به عنوان مکانی که ثبت ملی شده است در این زمینه متضرر شود.

محوطه تئاتر شهر زمانی به یک بحران تبدیل شد که میان دو نفر - که گویا از دستفروشان چهارراه ولیعصر بوده‌اند - نزاع مسلحانه و تیراندازی اتفاق افتاد.

در خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

معضل دستفروشان

این روزها اگر در میادین بزرگ تهران و یا سایر شهرهای بزرگ ایران قدم بزنید، دسته‌های مختلفی از دستفروشان را می‌بینید که اجناس متنوعی دارند. اجناسی که قیمت‌شان نسبت به مغازه‌ها کمتر و کیفیت آنها معمولا ‌پایین‌تر است. در وضعیت اقتصادی کنونی و افزایش روزبه‌روز قیمت‌ها؛ دیگر اغلب مردم نمی‌توانند به کیفیت کالاهایی که می‌خرند، فکر کنند. شاید به همین دلیل مشتریان دستفروشان در خیابان‌ها و یا متروی تهران روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کنند. از طرف دیگر افزایش بیکاری هم به زیاد شدن تعداد دستفروشان منجر می‌شود.

اواخر خرداد امسال، شهرداری منطقه ۱۱ از آمادگی شهرداری برای جمع‌آوری دستفروشان خبر داده بود. برای اجرای این طرح با نهادهای مسئول و ازجمله نیروی انتظامی هماهنگی لازم انجام شده بود. اجرای طرح انضباط شهری در محور چهارراه ولیعصر، جمهوری، لبافی‌نژاد و پیرامون تئاتر شهر و پارک دانشجو مصوبه شورای تأمین استان نیز دریافت و به نیروی انتظامی، یگان حفاظت شهرداری تهران، معاونت خدمات شهری، حریم‌بان و شهربان ابلاغ شده بود.

در روز نهم تیرماه، ۱۷۰دستفروش خیابان ولی‌عصر با نوشتن نامه‌ای خطاب به شهرداری، خواهان توقف طرح ضربتی انضباط شهری شدند. مدتی پس از آن نیز ۳۰۰ فعال اجتماعی و روزنامه‌نگار با نگارش نامه دیگری خواستار رسمیت بخشیدن به حرفه دستفروشی و ادامه کار دستفروشان شدند.

اکنون از تعداد دستفروشان در فضای اطراف چهارراه ولیعصر و پارک دانشجو کاسته شده و مسیر رفت‌وآمد عابران که به‌شدت باریک شده بود دوباره به شکل اولیه خود بازگشته است اما برای تداوم این شرایط باید راهی به‌جز استقرار دائمی مأموران یافت. شاید برپایی نمایش‌های خیابانی بتواند به بهبود و حفظ فضای اطراف ساختمان تئاتر شهر کمک کند. کد خبر ۴۴۷۴۸۲

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز16 ساعت قبل
یک کارمند اداره پست بریتانیا با روش عجیب خود در ارسال مرسوله پستی سوژه شبکه‌های اجتماعی شد. او به جای تحویل عادی بسته، آن را از پنجره خانه گیرنده روی تخت وی انداخت. انتخاب: یک کارمند اداره پست بریتانیا با روش عجیب خود در ارسال مرسوله پستی سوژه شبکه‌های اجتماعی شد. او به جای تحویل عادی بسته، آن را از پنجره خانه گیرنده روی تخت وی انداخت. یک کارمند اداره پست بریتانیا که به نظر کمی تنبل می‌رسد از روشی جدید و عجیب برای ارسال نامه استفاده می‌کند.

آغاز به کار نمایشگاه الکامپ ۹۸

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
گزارش اختصاصیآغاز به کار نمایشگاه الکامپ ۹۸فعالان صنعت الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک در بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ ۹۸، آخرین یافته‌های علمی و صنعتی خود را به نمایش گذاشتند
فردا نیوزفردا نیوز17 ساعت قبل
مواردی این چنینی همگی از نشانه‌های بروز بیماری آلزایمر است. خبرگزاری ایسنا: بیماری آلزایمر شروع تدریجی و خاموش دارد، ممکن است طولانی‌مدت جلب توجه نکرده و به اشتباه تصور شود که این تغییرات بخشی از روند طبیعی پیری است. عدم توجه به علائم بیماری موجب می‌شود که بیماری دیر تشخیص داده شود و این در حالی است که با تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر می‌توان سیر پیشرفت بیماری را کنترل کرد و معلولیت ناشی از بیماری را حداقل تا پنج سال به تعویق انداخت. فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است در خیابان، راه خود را گم کرده و نداند که چگونه به آنجا رفته است و یا نتواند از آنجا به خانه خود برگردد. تغییرات در شخصیتبه صورت طبیعی ممکن است شخصیت افراد با افزایش سن کمی تغییر کند، ولی تغییر شخصیت در فرد مبتلا به بیماری آلزایمر می‌تواند شدیدتر باشد.
فردا نیوزفردا نیوز14 ساعت قبل
«جیمی دفرن» ۴۸ساله از بلژیک بعد از شکستن رکورد جهانی طولانی‌ترین زمان اتوکردن بی‌وقفه (۸۲ ساعت) در سال ۲۰۱۶، به تازگی رکورد عجیب دیگری زده است: طولانی‌ترین زمان نشستن روی کاسه توالت! برترین‌ها: «جیمی دفرن» ۴۸ساله از بلژیک بعد از شکستن رکورد جهانی طولانی‌ترین زمان اتوکردن بی‌وقفه (۸۲ ساعت) در سال ۲۰۱۶، به تازگی رکورد عجیب دیگری زده است: طولانی‌ترین زمان نشستن روی کاسه توالت! هیچ رکورد رسمی برای این کار وجود ندارد، چون گینس چنین دسته‌ای ندارد، اما وقتی دفرن شنید که یک نفر ۱۰۰ ساعت روی تخت سلطنت نشسته، فکر کرد او هم می‌تواند. هدف او این بود که ۱۶۸ ساعت روی کاسه توالت بنشیند و تقریبا ۵ روز نشست، اما فقط ۱۱۶ ساعت دوام آورد، چون بدنش دیگر کشش نداشت. اگرچه او نتوانست به رکورد ۱۶۸ ساعته خود برسد، اما ۱۱۶ ساعت هم بیشترین زمانی است که تاکنون یک فرد روی کاسه توالت نشسته است و دفرن امیدوار است که این تلاش به عنوان یک رکورد جهانی رسمی شناخته شود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران به همراه هیاتی برای بررسی و حل مشکلات مربوط به اربعین به عراق سفر کرد. هیات اعزامی ایرانی در دیدار با مکارم سرکنسول ایران در نجف اشرف به تشریح فعالیت‌های پیش بینی شده از سوی شهرداری تهران در راهپیمایی اربعین حسینی پرداخت که در این جلسه مقرر شد نماینده‌ای از شهرداری تهران جهت حضور در شهر نجف به سرکنسول معرفی شود. در ادامه این سفر، یزدانی معاون خدمات شهری و رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران با موسوی تولیت مسجد کوفه و مزار میثم تمار به بحث و تبادل نظر پرداختند که در این جلسه فعالیت‌های شهرداری تهران در شهر کوفه، در خصوص موارد مربوط به نحوه خدمات رسانی به زائران و عاشقان حسینی در مراسم پیاده روی اربعین تشریح شد. انتهای پیام/

نسل سوم

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ علی‌اکبر موسایی‌نژاد دانش اموخته انیمیشن ۷ سال است در نقاشی دیجیتال خوش درخشیده و توانسته با ابزار هنر پیام رسان ارزش‌های انقلاب باشد.

نظرها

اخبار بیشتر