خواب مثل بانک نیست، شما نمی‌توانید آن را پس‌انداز کنید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سلامت
خواب مثل بانک نیست، شما نمی‌توانید آن را پس‌انداز کنید

خواب مثل بانک نیست، شما نمی‌توانید آن را پس‌انداز کنید

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24-ما می‌خوابیم چون خوابیدن فایده‌های گوناگونی برای ذهن و بدن ما دارد. بنا بر آخرین پژوهش‌ها، هیچ سیستمی در مغز و بدن ما نیست که با خوابیدن کارکردش بهتر نشود و اگر خوب و کافی نخوابیم صدمه نبیند

متیو واکر نویسندهٔ کتاب‌های پرفروش و استاد عصب‌شناسی و روان‌شناسی دانشگاه کالیفرنیاست. او به پرسش‌های بی‌بی‌سی دربارهٔ روش‌های زندگی متناسب با خواب، اگر کارمان شیفتی است چه کنیم و اینکه چرا بهتر است قبل از خواب از مصرف الکل و کافئین پرهیز کنیم، پاسخ داده است. "وقتی شما به خواب عمیق فرو می‌روید که به آن مرحلهٔ حرکت سریع چشم (REM) می‌گویند، مغز شما توانایی محافظت و کنترل بدن‌تان را از دست می‌دهد و به همین دلیل بدن‌تان بر اثر خواب‌هایی که می‌بینید حرکت نمی‌کند «.» اما هرچه سن‌تان بالاتر می‌رود، آن بخش از مغز که بدن را مهار ‌می‌کند و بی‌حرکت نگه می‌دارد، کارش مختل می‌شود. از این رو افراد در خواب حرکت‌هایی که در خواب می‌بینند را انجام می‌دهند. ما همچنین این امر را در حیوانات می‌بینم که تنها نشانه‌ای است که به ما ثابت می‌کند حیوانات هم مثل آدم‌ها خواب می‌بینند".

چه ارتباطی میان کمبود خواب و سلامت روانی وجود دارد؟

"من در این زمینه تحقیقات بسیاری انجام داده‌ام و این تحقیقات نشان می‌دهد که خواب ناکافی و نامناسب فقط نشانه و نتیجه‌ٔ بیماری روانی نیست، بلکه علت و عامل به‌وجودآورندهٔ بسیاری از بیماری‌های روانی از جمله افسردگی و اضطراب همین بی‌خوابی است «. آیا می‌توانید صدمهٔ سال‌ها بی‌خوابی و بدخوابی را جبران کنید؟» هم بله و هم خیر. خواب مثل بانک نیست، شما نمی‌توانید آن را پس‌انداز کنید یا قرض بگیرید و زمانی دیگر پس بدهید «.» این ماجرای همه‌ یا هیچ است، آسیبی که بر اثر خواب ناکافی به شما وارد می‌شود، دیگر شده است، هرچند هرگز برای شروع برنامهٔ خواب مناسب و بهتر دیر نیست".

زمان مناسب برای پرهیز از کافئین

" باید ۱۴ ساعت قبل از رفتن به رختخواب از مصرف کافئین خودداری کنید. اگر برای کار یا هدف دیگری نیاز به کافئین دارید که بیدار بمانید، اشکالی ندارد، اما حواس‌تان باشد که به این روش وضعیت کمبود خواب مزمن خود را جبران نمی‌کنید". همیشه ساعت ۳ نیمه‌شب از خواب بیدار می‌شوم و دوباره خوابم نمی‌برد، چطور می‌توانم این عادت بد را از بین ببرم؟

خبری: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

خواب‌تان نمی‌برد، مراقبه کنید

"مراقبه یکی از راه‌هایی که می‌توانید امتحان کنید تا سیستم عصبی خود را آرام کنید و دوباره به خواب بروید. کتاب‌های مفید و برنامه‌ها و اپ‌های بسیاری وجود دارد که در این زمینه شما را راهنمایی می‌کند «.» توصیهٔ دیگر این است که اگر بیش از ۱۵ دقیقه در تخت دراز کشیده‌اید و خواب‌تان نبرده است، بلند شوید و به اتاق دیگری بروید. اتاق باید کم‌نور باشد و فقط وقتی به رختخواب برگردید که خواب‌تان گرفته باشد. این راهی است برای اینکه مغز یاد بگیرد بودن در رختخواب به معنای خواب است نه بیدار ماندن «.» هیچوقت سر میز غذاخوری نمی‌نشینید تا گرسنگی از راه برسد، پس چرا باید در رختخواب دراز بکشید تا خستگی و خواب از راه برسد؟"

و خواب‌های عجیب‌وغریب؟"

ما فکر می‌کنیم یکی از کارکردهای خواب‌دیدن این است که تمام اطلاعاتی که داریم را جمع کند و با آگاهی و دانشی که در پس‌زمینهٔ ذهن خود داریم ترکیب کند تا ما بتوانیم شبکه‌ای از ارتباطات در ذهن خود بسازیم «.» درست مثل بازی پین‌بال حافظه می‌ماند که شما همهٔ خاطره‌های تازه را جمع می‌کنید و می‌بینید کدام مناسب است و چنین است که مغز تلاش می‌کند ارتباط‌هایی میان آنها برقرار کند «.» درست مثل وقتی که جستجوگر گوگل اشتباه کند و شما به طور اتفاقی به صفحهٔ ۲۰ بروید که هیچ ربطی به موضوعی که می‌خواهید ندارد. خواب‌دیدن نوعی حل مسائل و رفع مشکلات یا نوعی تحلیل داده‌ها و اطلاعات است که مسائلی را که شما در بیداری نمی‌توانید حل کنید، حل می‌کند".

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف1 روز قبل
در بسیاری از موارد، افزایش وزن بنا به شرایط پزشکی مختلف ایجاد می‌شود و ربطی به پرخوری و عدم تحرک ندارد. در ادامه ۵ وضعیت پزشکی تعجب آوری که منجر به اضافه وزن غیر عادی می‌شوند و راه‌های کنترل آن‌ها را می‌توانید بهتر بشناسید: اختلالات خواب: بی خوابی در نتیجه آپنه خواب یا حتی سندرم پای بی قرار، باعث کمک به افزایش وزن می‌شود. دریافت حداقل ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه روز برای کنترل وزن و پیشگیری از اضافه وزن ضروری به نظر می‌رسد. اختلال درد مزمن: هر وضعیتی که باعث بروز درد مزمن بشود، از جمله فیبرومیالژیا، ورم مفاصل، و سیاتیک می‌تواند منجر به کاهش سطح فعالیت و اضافه وزن شود. اگر از دارو‌های کاهنده درد عصب استفاده می‌کنید، برای کنترل اضافه وزن، حتما با پزشک تان مشورت کنید.
الفالف1 روز قبل
فشار خون بالا یک مشکل سلامت شایع در جهان است. به گزارش «مدیکال دیلی»، خبر خوب این است که فشار خون بالا یا پرفشاری خون شرایطی قابل پیشگیری است. مصرف میوه و سبزیجات بیشتر نیز می‌تواند به مدیریت فشار خون کمک کند. نوشیدنی‌ها یکی از گزینه‌های راحت برای کاهش خطر فشار خون بالا و پرهیز از عوارض سلامت بالقوه دیگر هستند. چای سبزمطالعه‌ای در سال ۲۰۰۴ نشان داد که چای سبز می‌تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند.

حمله قلبی را بیشتر بشناسید+علائم

3+
الفالف1 روز قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴19 ساعت قبل
این تعداد زنان و دختران ایرانی به صورت تفننی یا دائمی قلیان مصرف می‌کنند. وی افزود: یکی از دلایلی که باعث استقبال از استعمال قلیان در میان زنان شده است، موضوع فرهنگی و تاریخی است. در گذشته در مصرف قلیان خانواده‌های پادشاهان به خصوص در دوره قاجار این شیوه رواج داشته است. بسیاری از عکس و نقاشی‌هایی که از آن زمان باقی مانده زنان دوران قاجار را در حال کشیدن قلیان نشان می‌دهد. «مرضیه لطیفی» افزود: صرف نظر از تاثیر دود بر ناباروری زنان، استعمال دود بر پوست هم تاثیر زیانباری می‌گذارد.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، گنجاندن یک پیاز در رژیم غذایی روزانه می‌تواند مشکلات و بیماری‌ها را درمان کرده و سرطان را از شما دور کند. برخی از خواص پیاز به شرح زیر هستند: - پیاز ضد انعقاد خون است. - پیاز خون ساز است. - پیاز ضد درد است. - پیاز ضد فشارخون است.
ایسناایسنا58 دقیقه قبل
معاون مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت: با استقرار پرونده الکترونیک سلامت، امکان دریافت برخی خدمات عمومی بر روی تلفن همراه مردم میسر شد و این از مزایا یا ارزش افزوده‌ای است که نظام سلامت الکترونیک می‌تواند به مردم ارائه کند که در صرفه جویی وقت، هزینه و انرژی موثر است. وی تصریح کرد: شیوه دیگر نوبت دهی و نوبت گیری مربوط به نظام ارجاع است و وقتی بهیار یا پزشک در سطح یک خدمات، تشخیص می‌دهد که بیمار باید به سطوح بالاتر از جمله پزشک متخصص یا فوق تخصص مراجعه کند، امکان ارجاع و نوبت گیری در چندین مرکز برای بهیار یا پزشک در سطح یک خدمات وجود دارد و بیمار گرفتار نوبت گیری نیست و این خدمت در حال گسترش است. معاون مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت با اشاره به وجود سامانه‌های متعدد و گاها مشابه و همسو در وزارت بهداشت، گفت: در وزارت بهداشت از نظر وجود سامانه‌های متعدد و مشابه و همسو، شاهد تضییع منابع هستیم و برخی سامانه‌ها بدون اینکه به یک معماری یکپارچه وفادار باشند، راه اندازی شده و در یکپارچگی داده‌ها و فرآیندها، موفقیت چندانی تا کنون نداشته‌ایم. براساس گزارش وبدا، انصاری یادآور شد: حتما مدیران وزارت بهداشت باید مکلف و ملزوم شوند که سامانه‌های حوزه معاونت خود را با هماهنگی مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، با یک معماری و برنامه مشخص، تهیه کنند تا بتوانیم منابع را مدیریت کنیم. انتهای پیام

نظرها

اخبار بیشتر