درباره بیماری خطرناک مننژیت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سلامت
درباره بیماری خطرناک مننژیت

درباره بیماری خطرناک مننژیت

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24-هر کسی در هر سنی می‌تواند مبتلا به بیماری مننژیت شود. مننژیت بیماری‌ای است بسیار خطرناک که حتی می‌تواند باعث مرگ شود. اما این بیماری انواعی مختلف دارد.بیماری مننژیت یا سرسام (آماس سر) بر اثر عفونت و التهاب پرده‌های محافظی ایجاد می‌شود که مغز و نخاع را پوشانده‌اند و به آن‌ها شامه‌گان (مننژ) می‌گویند

متداول‌ترین نوع مننژیت نوع ویروسی آن است. مننژیتی که عامل باکتریایی داشته باشد به ندرت دیده می‌شود و در عین حال بسیار خطرناک‌تر است. این نوع مننژیت به وسیله باکتری پنوموکوک یا مننگوکوک منتقل می‌شود. چنانچه پزشک تشخیص دهد که مننژیت عامل باکتریایی دارد آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. بدون استفاده از داروی مناسب چنین نوع مننژیتی می‌تواند باعث مرگ شود.

مهم‌ترین علائم بیماری

رایج‌ترین نشانه‌های مننژیت شبیه به علائم بیماری گریپ هستند. از جمله تب بالا، سردرد شدید، بدن‌درد، حالت تهوع و استفراغ، که هیچکدام نشانه خاصی نیستند که امکان تشخیص سریع بیماری را بدهند. در اغلب موارد بیماران به نور و صدا نیز حساس هستند. همچنین امکان دگرگون شدن وضعیت ذهن و هوشیاری وجود دارد، برای نمونه بیمار نمی‌تواند به وضوح حرف بزند. یک علامت مهم دیگر این بیماری خشکی پس گردن است. بیمار به هنگام حرکت دادن سرش احساس درد شدید می‌کند چون نخاع و شامه‌گان بر اثر حرکت کشیده می‌شوند. دردناک‌تر از این برای بیمار هنگامی است که چانه‌اش را به سمت پایین، یعنی قفسه سینه‌اش حرکت می‌دهد. بر اثر این حرکت خشکی پس‌گردن بیشتر می‌شود. این علائم می‌توانند در عرض مدتی کوتاه بروز کنند.

روند عادی رشد بیماری

باکتری‌هایی که باعث ایجاد مننژیت می‌شوند تجزیه شده و مقدار زیادی مواد سمی را در خون آزاد می‌کنند که باعث به وجود آمدن لخته‌های خون یا ترومبوز می‌شود. این لخته‌های خون موجب مسدود شدن رگ‌های کوچک‌تر می‌گردند. از آنجا که لخته‌های خون زیادی ساخته می‌شوند فاکتورهای منعقدکننده خون کاهش می‌یابد تا زمانی که به اتمام می‌رسند. همین باز می‌تواند موجب ایجاد خونریزی در پوست‌، غشای مخاطی و ارگان‌های داخلی بدن شود. نقطه‌های قرمز یا قهوه‌ای رنگ روی پوست، نشانه بیرونی این روند است. این نقطه‌ها در ابتدا اندازه سر سوزن هستند اما به زودی بزرگ‌تر می‌شوند.

درمان

مهم‌ترین آزمایش برای تشخیص مننژیت نمونه‌برداری از مایع مغزی-نخاعی است. همراه با آن آزمایش خون و نیز کشت خون باید صورت گیرد. چنانچه پزشک تشخیص دهد که بیمار مبتلا به مننژیت است، فورا آنتی‌بیوتیک، ‌اغلب به صورت تزریق آمپول، تجویز می‌کند. دارویی که تجویز می‌شود «آنتی‌بیوتیک با طیف وسیع» نام دارد که همان‌گونه که از نامش پیداست علیه طیف وسیعی از باکتری‌ها مؤثر است‌؛ از جمله علیه آن‌هایی که می‌توانند علت بیماری مننژیت باکتریایی باشند.

مهم‌ترین اصل آن است که به سرعت عمل شود، حتی اگر پزشک هنوز صد در صد نمی‌داند که بیمار مبتلا به مننژیت است یا نه. وگرنه ممکن است بیمار بدون مداوا در بدترین حالت در عرض ۲۴ ساعت بر اثر ابتلا به مننژیت باکتریایی بمیرد.

آسیب‌های جبران‌ناپذیر

جان به در بردن از مننژیت باکتریایی لزوما به معنای آن نیست که هیچ اثری از این بیماری به جای نمانده است. مننژیت می‌تواند آسیب‌هایی جبران‌ناپذیر به بدن وارد آورد. از جمله آن‌ها آسیب به مغز، ناشنوایی و نابینایی هستند. اما این بیماری پیامدهای بد دیگری نیز می‌تواند داشته باشد، برای نمونه ممکن است سپتیسمی (گندخونی) در بدن به وجود بیاید که در بدترین حالت باعث ضرورت قطع عضو (آمپوتاسیون) یا معلولیت سخت، از جمله ناشنوایی، نابینایی، آسیب سیستم عصبی و بروز علائم فلجی بشود. همچنین ممکن است به روان بیمار آسیب شدید وارد آید. حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از همه بیمارانی که به مننژیت باکتریایی مبتلا شده‌اند از یکی از عواقب این بیماری رنج می‌برند.

خبری: اخبار سلامت پزشکی

مناطق خطرناک

در سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۳۱۸ هزار و ۴۰۰ نفر در سراسر دنیا بر اثر ابتلا به مننژیت باکتریایی جانشان را از دست دادند. بیشترین تعداد مردگان در کشورهای واقع در «کمربند مننژیت» بودند که از سنگال تا اتیوپی کشیده شده است. البته چهار کشوری که شمار مبتلایان به مننژیت باکتریایی در آن‌ها بالا بوده خارج از این کمربند واقع شده‌اند. این چهار کشور عبارتند از هند، پاکستان، افغانستان و چین. به طور معمول از ماه نوامبر تا ژوئن در مناطق یادشده شمار بیماران مبتلا به مننژیت افزایش می‌یابد.

مننژیت ویروسی

مننژیتی که به علت ویروس عارض شده باشد بسیار کم‌تر از شکل باکتریایی آن خطرناک است. نشانه‌های مننژیت ویروسی نیز شبیه علائم گریپ هستند و در این مورد هم در نهایت پس گردن خشک می‌شود. اما علائم بیماری مننژیت ویروسی در مقایسه با مننژیت باکتریایی در مدت زمان طولانی‌تری و به مرور بروز می‌کنند. معمولا چندین روز طول می‌کشد تا همه این نشانه‌ها آشکار شوند. مننژیتی که علت آن ویروس، قارچ یا باکتری باشد واگیر است. ویروس‌هایی که می‌توانند باعث مننژیت بشوند برای نمونه ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ و ۲‌، ویروس آنسفالیت کنه‌ای که از طریق کنه منتقل می‌شود و ویروس واریسلا زوستر (که باعث آبله مرغان هم می‌شود) هستند.

پیشگیری با واکسن

از ابتلا به مننژیت می‌توان با واکسن پیشگیری کرد. می‌توان با واکسن مانع عفونت‌های ناشی از باکتری‌های پنوموکوک و مننگوکوک شد. واکسن ضد باکتری هموفیلوس آنفلوآنزا نیز وجود دارد. این باکتری به ویژه می‌تواند باعث ابتلا به مننژیت در نزد کودکان شود. «کمیسیون واکسیناسیون دایم» حتی توصیه می‌کند که این واکسن به نوزادان تزریق شود. مننژیت ویروسی ممکن است بر اثر ویروس اوریون عارض شده باشد. در این مورد هم می‌توان با زدن واکسن از ابتلا به بیماری جلوگیری کرد. واکسن مورد استفاده در این مورد ضد اوریون، سرخک و سرخجه است. بنابراین امکانات برای حفاظت از بدن در برابر مننژیت ویروسی یا باکتریایی وجود دارد.

منبع: دویچه وله

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴-مطالعات نشان می‌دهد زایمان زودهنگام موجب تغییر قابل توجه در عملکرد مغز نوزاد در طول زمان خواب می‌شود و می‌تواند بر سایر عملکردها هم تاثیر منفی داشته باشد. محققان کلینیک شبکه مغز برگوفر فنلاند دریافتند زایمان زودهنگام می‌تواند موجب تغییر فعالیت مغز در طول خواب شود و بر سلامت مغز نوزاد هم در آینده تاثیر گذارد. در این مطالعه، محققان داده‌های مربوط به فعالیت مغز ۹۴ نوزاد را در فنلاند بررسی کردند. ۴۲ نوزاد خیلی زودتر از موعد و در هفته ۲۷ بارداری بدنیا آمده بودند و گروه کنترل متشکل از ۵۲ نوزاد هم در پایان کامل بارداری بدنیا آمده بودند. دکتر «لوکا کوچی»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «کیفیت خواب، بخصوص در نوزادان تازه متولدشده، نشانه اصلی سلامت مغز است.
الفالف1 روز قبل
می‌توانید از ژل آلوئه‌ورا که برای درمان ریزش مو و رشد سریع آن مؤثر است، استفاده کنید. آلوئه‌ورا می‌تواند مشکلات مربوط به پوست سر از قبیل شوره و خارش سر را نیز به نحو مؤثری کاهش دهد. آب پیازپیاز از گذشته یکی از راه‌های طبیعی درمان ریزش مو بوده است. سرکه سیبعلاوه بر آسیب ناشی از خشکی، ریزش مو ممکن است به دلیل فولیکول‌های مسدود شده باشد. سیر هم مانند پیاز سرشار از مواد معدنی و ویتامین است که به‌طور طبیعی ریزش مو را کم می‌کنند.
خبر فوریخبر فوری9 ساعت قبل
عوامل موثر بر ایجاد بیماریهای دستگاه تناسلی زنان، شامل طیف وسیعی از عوامل است که برخی ژنتیکی یا فامیلی است اما برخی در طول زندگی بر سلامت دستگاه تناسلی اثر می‌گذارد. در نواحی مرطوب ومناطق گرم که بدن سریع عرق می‌کند، لباس زیر باید سریع تعویض شود، چون رطوبت، رشد میکروبها و قارچها را سرعت می‌بخشد، پس لازم است دستگاه تناسلی پس از هربار شستشو، حتما خشک شود تا زمینه حضور عوامل بیماریزا فراهم نشود. شرایط فیزیکی و شیمیایی محیط کارشرایط فیزیکی و شیمیایی محیط کار می‌تواند بر سلامت دستگاه تناسلی اثر مضر داشته باشد، از جمله این عوامل، اشعه ایکس‏، گازهای شیمیایی و درجه حرارت بالاست که در صورت مواجه طولانی مدت می‌تواند باعث ناتوانی جنسی و ناباروری یا ایجاد ناهنجاریهای مادرزادی شوند. اختلالات و بیماریهای شایع دستگاه تناسلیاختلالات دستگاه تناسلی زنان ممکن است جزئی یا جدی و شدید باشند اما غالبا موجب اضطراب و ناراحتی می‌شوند؛ اختلالات خوشخیم زنان، علائم و نشانه‌های متنوعی را نشان می‌دهند که بر حسب گروههای سنی مختلف، متفاوت هستند. دلایل خونریزی غیرطبیعی از واژنخونریزی غیرطبیعی واژینال می‌تواند به خاطر شرایط زنان و دیگر مشکلات پزشکی باشد.

حمله قلبی را بیشتر بشناسید+علائم

3+
الفالف1 روز قبل
فارسفارس11 ساعت قبل
نائب رئیس اول کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، مهم‌ترین هدف دولت و مجلس را توجه به پیشگیری از بیماری‌ها دانست و گفت: سیاست وزارت بهداشت و مجلس توجه به پیشگیری از طریق آموزش است. به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، محمدحسین قربانی امروز در نشست خبری با بیان اینکه مهم‌ترین هدف مجلس کمک به حوزه سلامت کشور است، اظهار کرد: جامعه برای داشتن آرامش نیاز به خدمات درمانی و بهداشتی مناسبی دارد که طرح تحول سلامت یک منابع مالی ثابتی را در اختیار حوزه سلامت قرارداد. وی با اشاره به اقدامات مجلس برای کمک به حوزه درمان در کشور گفت: مجلس با اقدامات لازم، سعی داشته تا سلامت را به دورترین نقاط کشور منتقل کرده و با آموزش نیروهای متخصص و فرستادن این افراد به شهرستان‌ها به حوزه کشور کمک کند. نائب رئیس اول کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی مهم‌ترین هدف دولت و مجلس را توجه به پیشگیری از بیماری‌ها دانست و گفت: سیاست وزارت بهداشت و مجلس توجه به پیشگیری از طریق آموزش است زیرا اگر تمام هزینه‌های وزارت بهداشت به حوزه درمان اختصاص داده شود مشکلات حل نمی‌شود. قربانی با اشاره به ریل‌گذاری مجلس در حوزه سلامت خاطرنشان کرد: اگر وزارت بهداشت این روند را ادامه دهد با ریل‌گذاری که مجلس در حوزه سلامت انجام داده است علاوه بر پیشگیری از بیماری‌ها، مدیریت منابع خوبی در حوزه سلامت شکل می‌گیرد‌‌.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴23 ساعت قبل
این تعداد زنان و دختران ایرانی به صورت تفننی یا دائمی قلیان مصرف می‌کنند. وی افزود: یکی از دلایلی که باعث استقبال از استعمال قلیان در میان زنان شده است، موضوع فرهنگی و تاریخی است. در گذشته در مصرف قلیان خانواده‌های پادشاهان به خصوص در دوره قاجار این شیوه رواج داشته است. بسیاری از عکس و نقاشی‌هایی که از آن زمان باقی مانده زنان دوران قاجار را در حال کشیدن قلیان نشان می‌دهد. «مرضیه لطیفی» افزود: صرف نظر از تاثیر دود بر ناباروری زنان، استعمال دود بر پوست هم تاثیر زیانباری می‌گذارد.

نظرها

اخبار بیشتر