وقتی زبان ملتهب می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سلامت
وقتی زبان ملتهب می‌شود

وقتی زبان ملتهب می‌شود

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
انواع مختلفی از گلوسیت وجود دارند که یکی از آنها به نام گلوسیت حاد شناخته می شود. در این نوع، التهاب زبان به طور ناگهانی رخ می دهد و علائم اغلب شدید هستند.

به گزارش مشرق، به نقل از «اکتیو بیت»، موارد مختلفی می‌توانند به شکل گیری گلوسیت یا التهاب زبان منجر شوند و این شرایط انواع مختلفی دارد. در ادامه با گلوسیت بیشتر آشنا می‌شویم. زبان یک اندام ماهیچه‌ای کوچک در دهان است که به چشیدن و بلعیدن غذا و همچنین تکلم کمک می‌کند. گاهی اوقات زبان ممکن است به گلوسیت مبتلا شود که تورم، قرمزی و شکل گیری ظاهری صاف روی سطح زبان را به همراه دارد.

نوع: گلوسیت حاد

انواع مختلفی از گلوسیت وجود دارند که یکی از آنها به نام گلوسیت حاد شناخته می‌شود. در این نوع، التهاب زبان به طور ناگهانی رخ می‌دهد و علائم اغلب شدید هستند.

افزون بر تورم، از دیگر علائم گلوسیت حاد می‌توان به درد و تنگی نفس (Dyspnea) اشاره کرد. گلوسیت حاد بیشتر به واسطه یک واکنش آلرژیک یا در نتیجه آسیب دیدگی زبان، مانند سوختگی یا گاز گرفتگی رخ می‌دهد.

نوع: گلوسیت مزمن

در گلوسیت مزمن، التهاب زبان به طور مکرر رخ می‌دهد و ممکن است به عنوان نشانه‌ای از یک بیماری و شرایط سلامت دیگر آغاز شود. گلوسیت مزمن شایع‌تر از گلوسیت حاد است.

یک زیرنوع آن به نام گلوسیت مزمن سطحی شناخته می‌شود که در آن خود زبان ملتهب نمی‌شود، بلکه بیشتر غشائی که آن را پوشش داده است تحت تاثیر قرار می‌گیرد. این نوع خاص به طور ویژه بین افراد معتاد به الکل، مصرف کنندگان تنباکو، و آنهایی که به بیماری‌های مزمن معده یا روده مبتلا هستند، دیده می‌شود.

نوع: گلوسیت آتروفیک

در گلوسیت آتروفیک که به نام گلوسیت هانتر نیز شناخته می‌شود، زبان رنگ اصلی خود را از دست می‌دهد و سطح آن صاف می‌شود.

صاف شدن زبان به معنای آن است که بسیاری از جوانه‌های چشایی خود که در حالت عادی سطح زبان را پوشش می‌دهند، از دست رفته‌اند. این می‌تواند ظاهری براق و صاف به زبان ببخشد.

نوع: گلوسیت ایدیوپاتیک

گلوسیت ایدیوپاتیک به واسطه التهاب در غشای مخاطی و کل ماهیچه زبان تعریف می‌شود. متاسفانه، دلیل این نوع خاص از گلوسیت نامشخص است.

افراد مبتلا به گلوسیت ایدیوپاتیک با صاف شدن زبان مواجه هستند و اغلب تا ۵۰ درصد یا بیشتر از جوانه‌های چشایی خود را از دست می‌دهند که ظاهری براق و صاف به زبان می‌بخشد.

دلیل: واکنش‌های آلرژیک

یکی از شایع‌ترین دلایل گلوسیت، به ویژه گلوسیت حاد، یک واکنش آلرژیک است. این واکنش‌های آلرژیک ممکن است به واسطه داروها، غذاها، و محرک‌های بالقوه دیگر شکل بگیرند و جوانه‌های چشایی و بافت‌های ماهیچه زبان را ملتهب سازند.

برخی داروهای مورد استفاده برای درمان فشار خون بالا که به نام مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین شناخته می‌شوند از محرک‌های رایج هستند و همچنین می‌توان به دهانشویه‌ها، خوشبوکننده‌های دهان، خمیردندان‌ها، پلاستیک در دندان‌های مصنوعی، و رنگ‌ها در آبنبات‌ها اشاره کرد.

دلیل: بیماری و عفونت‌ها

گلوسیت ممکن است در نتیجه ابتلا به یک بیماری، به ویژه آنهایی که سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهند، شکل بگیرد. زیرا آنها ممکن است به ماهیچه‌ها و جوانه‌های چشایی زبان حمله کنند. هرپس سیمپلکس، ویروسی که موجب تبخال‌ها و تاول‌های اطراف دهان می‌شوند یکی از نمونه‌ها در این زمینه است.

عفونت‌ها از جمله آنهایی که به واسطه باکتری‌ها، مخمرها، یا قارچ‌ها شکل می‌گیرند نیز می‌توانند موجب گلوسیت شوند. به عنوان مثال، می‌توان به برفک اشاره کرد که موجب بروز وصله‌های سفید روی زبان و درون دهان می‌شود. بهداشت ضعیف دهان و دندان و تولید کم بزاق (خشکی دهان) می‌توانند به عفونت منجر شوند که احتمال ابتلا به گلوسیت را افزایش می‌دهد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

دلیل: کمبود ویتامین‌ها

کمبود ویتامین و مواد مغذی یکی دیگر از دلایل شایع گلوسیت است. به عنوان مثال، اگر به میزان کافی آهن دریافت نکنید، احتمال مواجهه با سطوح پایین میوگلوبین افزایش می‌یابد. این شرایط می‌تواند به گلوسیت منجر شود زیرا میوگلوبین پروتئینی در گلبول‌های قرمز خون است که برای سلامت ماهیچه، از جمله بافت ماهیچه زبان اهمیت دارد.

از دیگر کمبودهای ویتامینی که می‌توانند به گلوسیت منجر شوند می‌توان به ویتامین B۱۲، ویتامین E، ریبوفلاوین، فولات، و نیاسین اشاره کرد. بدون در نظر گرفتن این که کدام ویتامین مقصر است، این نوع از گلوسیت معمولا به گلوسیت کمبود ویتامین ارجاع می‌شود.

دلیل: آسیب دیدگی دهان

همان گونه که پیشتر اشاره شد، آسیب دیدگی یا بروز زخم در دهان می‌تواند به گلوسیت منجر شود. از نمونه‌های رایج می‌توان به بافت گاز گرفته، بریده، جویده شده یا سوخته روی زبان یا نقاط دیگر دهان اشاره کرد. افزون بر این، التهاب ممکن است به واسطه لوازم دندانسازی مانند سیم کشی ارتودنسی یا دندان مصنوعی نامناسب رخ دهد.

پیرسینگ زبان نیز می‌تواند احتمال ابتلا به گلوسیت را افزایش دهد زیرا این اندام ماهیچه‌ای را هرچه بیشتر مستعد ابتلا به عفونت و زخم‌ها می‌سازد.

علائم

اگرچه پیشتر به برخی علائم گلوسیت اشاره شد اما تکرار آنها ضرری ندارد. درد یا حساسیت به لمس در کنار تورم یا التهاب در زبان از جمله شایع‌ترین علائم هستند.

در برخی موارد، تورم ممکن است چنان شدید شود که توانایی فرد برای بلعیدن، جویدن، یا صحبت کردن را تحت تاثیر قرار دهد. در این شرایط دریافت کمک پزشکی فوری اهمیت دارد. زبان ممکن است تغییر رنگ داده و رنگ پریده یا قرمز روشن شود و به واسطه از دست دادن جوانه‌های چشایی ظاهری صاف به خود بگیرد.

درمان: داروها

چگونگی درمان گلوسیت تا حد زیادی به دلیل این شرایط بستگی دارد. اگر گلوسیت ناشی از یک عفونت باکتریایی، قارچی یا مخمری باشد، پزشک شما ممکن است برای تسکین علائم و بهبود عفونت دارو تجویز کند.

در ترکیب با آنتی بیوتیک‌ها یا داروهای دیگر، کورتیکواستروئیدهای موضعی ممکن است تجویز شده و برای کمک به کاهش علائم درد و قرمزی زبان یا بخش‌های دیگر دهان به کار گرفته شوند.

درمان: مراقبت خانگی

در موارد دیگر گلوسیت، روش‌های مراقبت خانگی ممکن است بهترین گزینه درمان باشند. به عنوان مثال، اگر این شرایط به واسطه یک ویروس شکل گرفته باشد، پزشک می‌تواند یک برنامه روتین برای درمان علائم در خانه را ارائه کند. این برنامه شامل مراقبت از سلامت زبان و کل دهان از طریق دو بار مسواک زدن در روز و استفاده از نخ دندان می‌شود.

یا اگر گلوسیت به واسطه کمبود یک ویتامین مشخص شکل گرفته است، شاید دنبال کردن یک رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی که با کمبود آنها مواجه هستید، بهترین گزینه درمان باشد. در مواردی که گلوسیت به واسطه یک واکنش آلرژیک یا محرک شکل گرفته است، تشخیص دلیل و از بین بردن یا پرهیز از آن برای پیشگیری از واکنش‌های آینده اهمیت دارد.

منبع: عصر ایران

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف1 روز قبل
در بسیاری از موارد، افزایش وزن بنا به شرایط پزشکی مختلف ایجاد می‌شود و ربطی به پرخوری و عدم تحرک ندارد. در ادامه ۵ وضعیت پزشکی تعجب آوری که منجر به اضافه وزن غیر عادی می‌شوند و راه‌های کنترل آن‌ها را می‌توانید بهتر بشناسید: اختلالات خواب: بی خوابی در نتیجه آپنه خواب یا حتی سندرم پای بی قرار، باعث کمک به افزایش وزن می‌شود. دریافت حداقل ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه روز برای کنترل وزن و پیشگیری از اضافه وزن ضروری به نظر می‌رسد. اختلال درد مزمن: هر وضعیتی که باعث بروز درد مزمن بشود، از جمله فیبرومیالژیا، ورم مفاصل، و سیاتیک می‌تواند منجر به کاهش سطح فعالیت و اضافه وزن شود. اگر از دارو‌های کاهنده درد عصب استفاده می‌کنید، برای کنترل اضافه وزن، حتما با پزشک تان مشورت کنید.
الفالف1 روز قبل
فشار خون بالا یک مشکل سلامت شایع در جهان است. به گزارش «مدیکال دیلی»، خبر خوب این است که فشار خون بالا یا پرفشاری خون شرایطی قابل پیشگیری است. مصرف میوه و سبزیجات بیشتر نیز می‌تواند به مدیریت فشار خون کمک کند. نوشیدنی‌ها یکی از گزینه‌های راحت برای کاهش خطر فشار خون بالا و پرهیز از عوارض سلامت بالقوه دیگر هستند. چای سبزمطالعه‌ای در سال ۲۰۰۴ نشان داد که چای سبز می‌تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند.

حمله قلبی را بیشتر بشناسید+علائم

3+
الفالف1 روز قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴20 ساعت قبل
این تعداد زنان و دختران ایرانی به صورت تفننی یا دائمی قلیان مصرف می‌کنند. وی افزود: یکی از دلایلی که باعث استقبال از استعمال قلیان در میان زنان شده است، موضوع فرهنگی و تاریخی است. در گذشته در مصرف قلیان خانواده‌های پادشاهان به خصوص در دوره قاجار این شیوه رواج داشته است. بسیاری از عکس و نقاشی‌هایی که از آن زمان باقی مانده زنان دوران قاجار را در حال کشیدن قلیان نشان می‌دهد. «مرضیه لطیفی» افزود: صرف نظر از تاثیر دود بر ناباروری زنان، استعمال دود بر پوست هم تاثیر زیانباری می‌گذارد.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، گنجاندن یک پیاز در رژیم غذایی روزانه می‌تواند مشکلات و بیماری‌ها را درمان کرده و سرطان را از شما دور کند. برخی از خواص پیاز به شرح زیر هستند: - پیاز ضد انعقاد خون است. - پیاز خون ساز است. - پیاز ضد درد است. - پیاز ضد فشارخون است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴-مطالعات نشان می‌دهد زایمان زودهنگام موجب تغییر قابل توجه در عملکرد مغز نوزاد در طول زمان خواب می‌شود و می‌تواند بر سایر عملکردها هم تاثیر منفی داشته باشد. محققان کلینیک شبکه مغز برگوفر فنلاند دریافتند زایمان زودهنگام می‌تواند موجب تغییر فعالیت مغز در طول خواب شود و بر سلامت مغز نوزاد هم در آینده تاثیر گذارد. در این مطالعه، محققان داده‌های مربوط به فعالیت مغز ۹۴ نوزاد را در فنلاند بررسی کردند. ۴۲ نوزاد خیلی زودتر از موعد و در هفته ۲۷ بارداری بدنیا آمده بودند و گروه کنترل متشکل از ۵۲ نوزاد هم در پایان کامل بارداری بدنیا آمده بودند. دکتر «لوکا کوچی»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «کیفیت خواب، بخصوص در نوزادان تازه متولدشده، نشانه اصلی سلامت مغز است.

نظرها

اخبار بیشتر