تغییر رویکرد کشاورزی در آذربایجان غربی؛ کلزا جایگزین محصولات پر آب‌بر‌ شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
تغییر رویکرد کشاورزی در آذربایجان غربی؛ کلزا جایگزین محصولات پر آب‌بر‌ شد

تغییر رویکرد کشاورزی در آذربایجان غربی؛ کلزا جایگزین محصولات پر آب‌بر‌ شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
آذربایجان غربی ۲.۳ درصد مساحت اراضی کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده و آبراهه اصلی معیشت مردم استان از این طریق تامین می‌شود،‌ اما با تغییر رویکرد و جایگزینی کشت کلزا ‌می‌توان بر مشکلات فائق آمد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، آذربایجان غربی با برخورداری از۷۰۰ هزار تا یک‌میلیون هکتار اراضی قابل‌کشت یکی از استان‌های مستعد کشت انواع محصولات کشاورزی است و سالانه بیش از ۵۰ درصد از اراضی این استان به کشت گندم اختصاص می‌یابد و جلوگیری از کشت مستمر گندم در مزارع برای بهبود کیفیت محصول، تنوع در کشت و کشت‌های جایگزین یکی از برنامه‌های استان برای توسعه در عرصه کشاورزی است.

دانه روغنی کلزا به سبب داشتن قابلیت‌های مناسب یکی از محصولات مستعد وپربازده برای جایگزینی محصولات کشاورزی در آذربایجان غربی به شمار می‌رود اما یکی از دیگر عوامل ضرورت توسعه کشت کلزا نیاز کشور به این محصول است و سالیانه ۹۰ درصد دانه روغنی و مواد اولیه کارخانجات روغن خوراکی کشور وارد می‌شود و هرسال برای این منظور چهار میلیارد دلار ارز از کشور خارج می‌شود.

با زیر کشت بردن این محصول علاوه بر خودکفایی در تولید دانه‌های روغنی، صرفه‌جویی در مصرف آب کشاورزی، کنترل آفت‌ها، درآمد ۲ برابری از هرهکتار نسبت به کشت گندم و رعایت تنوع کشت در مزارع ظرفیت و مزیت‌های دیگری به سطح استان افزوده می‌شود و جهاد کشاورزی نیز از بهره‌برداران کشت کلزا با توزیع بذر یارانه‌ای و خریداری این محصول با نرخ ۲۸ هزار ریال حمایت لازم را انجام می‌دهد.

با توجه به اهمیت آب در سطح کشور به‌ویژه در آذربایجان غربی و روند احیای دریاچه ارومیه، تغییر نگرش و روش کشاورزان در این منطقه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و اینکه در راستای سیاست‌های کلی ستاد کشوری احیای دریاچه ارومیه برای طرح‌های نکاشت و ممانعت از کشت محصولات آب بر مانند چغندرقند و سیب زمینی ترویج فرهنگ کشت کلزا نیز مورد توجه بیشتر قرارمی‌گیرد.

برداشت ۱۴ هزار تنی محصول کلزا در آذربایجان غربی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به میزان کشت گیاه کلزا در سطح استان می‌گوید: پیش‌بینی می‌شود امسال از پنج هزار و ۲۰۰ هکتار سطح زیر کشت گیاه کلزا بیش از ۱۴ هزار تن دانه روغنی این محصول در آذربایجان غربی برداشت شود.

رسول جلیلی بابیان اینکه قیمت خرید تضمینی دانه روغنی کلزا ۳۴ هزار و ۳۹۸ریال در سال جاری تعیین‌شده است، می‌افزاید: برداشت کلزا از مورخه ۲۶خردادماه در مرحله اول از سطح مزارع پلدشت آغازشده و بعد از آن در سایرشهرستان‌های استان آغاز می‌شود که تعداد ۱۰ مرکز خرید دولتی نیز در سطح شهرستان‌های پلدشت، خوی، سلماس، ارومیه، نقده، پیرانشهر، بوکان و شاهین‌دژ، میاندوآب و مهاباد برای تسهیل در امر خرید و رفاه حال زارعان کلزا کار استان در نظر گرفته‌شده است.

وی تصریح می‌کند: امسال بذر یارانه‌ای به کشاورزان ارائه شده و دستگاه‌های ریزکارنده و هد برداشت نیز به‌صورت یارانه‌ای در اختیار زارعان قرار داده شده و کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی نیز در این راستا برگزار می‌شود و انواع کودهای مورد نیاز پاییزه و بهاره نیز برای متقاضیان تأمین شده است.

تغییر رویکرد کشاورزی در آذربایجان غربی؛ کلزا جایگزین محصولات پر آب‌بر‌ شد - 11

لزوم نظارت بر مراحل کشت کلزا

جلیلی با بیان اینکه انواع سموم حشره‌کش موردنیاز نیز به کشاورزان ارائه و نظارت‌ها بر مراحل کاشت، داشت و برداشت محصول انجام‌شده است، می‌گوید: در تمامی مزارع ارقام هیبریدی و گواهی‌شده کشت می‌شود و به تمامی شهرستان‌ها ارقامی یکسان بین زارعان توزیع‌شده و بذرهای توزیعی هم تولید داخلی و هم هیبرید خارجی می‌شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی تأکید می‌کند: در سال گذشته هشت هزار و ۱۹۷ تن کلزا از زارعان استان خریداری شد که پیش‌بینی‌ها بیانگر افزایش دو برابری محصول در امسال است همچنین تاکنون مقدار ۲۵۰۰ تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان این محصول در استان خریداری‌شده که ۴۵۰ تن از این میزان کلزای خریداری‌شده به مقصد کارخانه روغن‌کشی اصفهان حمل شده است.

تغییر رویکرد کشاورزی در آذربایجان غربی؛ کلزا جایگزین محصولات پر آب‌بر‌ شد - 15

صرفه جویی ۵۰ درصدی در مصرف آب با کشت گیاه کلزا

رئیس اداره تولیدات گیاهی نقده می‌گوید: دولت در تهیه بذر کلزا ۷۰ درصدقیمت بذر را به‌صورت یارانه پرداخت می‌کند که این امر به افزایش استقبال کشاورزان از کشت این محصول شده است وکلزا محصول کم آب‌بر و استراتژیکی است که کشت آن به تقویت و اصلاح خاک کمک می‌کند.

فیروز فرجامی می‌افزاید: کشت کلزا نسبت به دیگر محصولات مثل چغندرقند۵۰ درصد کاهش مصرف آب را در پی داردو از گیاهان دانه روغنی مهم در مناطق معتدل بوده و دارای طیف به نسبت وسیعی از سازگاری اقلیمی است دانه کلزا دارای ۲۵ تا ۵۵ درصد روغن، ۱۸ تا ۲۴درصد پروتئین بوده و به خاطر اسیدهای چرب اشباع نشده و فاقد کلسترول ازکیفیت تغذیه‌ای بالایی برخوردار است.

برداشت اندک کلزا در ایران نسبت به کشور‌های اروپایی

وی تاکید می‌کند: سالانه بیش از ۵۵ میلیون تن کلزا در کشور‌های عضو اتحادیه اروپا، چین و کانادا به عنوان سه تولید کننده اصلی این محصول به دست می‌آید که متاسفانه میزان تولید این محصول در ایران بسیار اندک و کمتر از ۳۰۰ هزار تن در سال برآورد می‌شود که این رقم نیز در سال‌های اخیر با توجه ویژه وزارت جهاد شاورزی به دست آمده است.

وی تصریح می‌کند: تأمین روغن موردنیاز کشور و جلوگیری از خروج ارز، تأمین علوفه موردنیاز دام و طیور و تأمین امنیت غذایی و سلامت جامعه از اهداف توسعه کشت دانه‌های روغنی است کشت دانه روغنی کلزا در تناوب با گندم موجب تقویت خاک و پایداری تولید گندم در کشور می‌شود و ترویج آن طی سال‌های اخیرعاملی برای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی آذربایجان غربی بوده است.

گزارش از زهرا بخشی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴-مطالعات نشان می‌دهد زایمان زودهنگام موجب تغییر قابل توجه در عملکرد مغز نوزاد در طول زمان خواب می‌شود و می‌تواند بر سایر عملکردها هم تاثیر منفی داشته باشد. محققان کلینیک شبکه مغز برگوفر فنلاند دریافتند زایمان زودهنگام می‌تواند موجب تغییر فعالیت مغز در طول خواب شود و بر سلامت مغز نوزاد هم در آینده تاثیر گذارد. در این مطالعه، محققان داده‌های مربوط به فعالیت مغز ۹۴ نوزاد را در فنلاند بررسی کردند. ۴۲ نوزاد خیلی زودتر از موعد و در هفته ۲۷ بارداری بدنیا آمده بودند و گروه کنترل متشکل از ۵۲ نوزاد هم در پایان کامل بارداری بدنیا آمده بودند. دکتر «لوکا کوچی»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «کیفیت خواب، بخصوص در نوزادان تازه متولدشده، نشانه اصلی سلامت مغز است.

فیلم | موزیک ویدئو جدید رضا صادقی با نقش آفرینی رزیتا غفاری

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
درصد زیادی از زمانی که برای انتخاب خانه صرف می‌شود برای بررسی گزینه‌هایی است که اگر در ابتدا اطلاعاتی درباره آنها وجود داشته باشد احتمالا کسی برای بازدید از انها نمی‌رود. با اطلاعات موجود در آدرس بازدیدهای بهتری خواهید داشت زیرا در بررسی اولیه مورد پسند بوده و ارزش بازدید حضوری دارند.
برترین‌هابرترین‌ها21 ساعت قبل
وزیر خارجه آلمان گفت تروئیکای اروپایی و روسیه و چین انتظار دارند ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای عمل کند. خبرگزاری مهر: به نقل از رویترز، «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان بر لزوم عمل به تعهدات برجامی از سوی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد. وی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «سرگئی لاوروف» همتای روس خود گفت کشورهای باقی مانده در توافق هسته‌ای از ایران می‌خواهند که به تعهدات خود پایبند بماند. ماس در عین حال اقدامات برجامی اخیر ایران در کاستن از تعهداتش را به باد انتقاد گرفت و گفت امضا کنندگان برجام در تلاش هستند که تعهدات خود را به انجام برسانند. با این حال وزیرخارجه آلمان اینستکس را تنها یکی از ابزارها برای تداوم برجام دانسته، هرچند توضیحات بیشتری درباره سایر ابزارها و اقدامات برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران نداده است.
روزنوروزنو1 روز قبل
علی کریمی هافبک باشگاه استقلال تهران که در آستانۀ جدایی از این تیم قرار داشت، در مذاکرات شفاهی خود با امیرحسین فتحی مدیر آبی‌ها توانست به توافق نهایی دست پیدا کند تا نهایتا او با حضور در دفتر مدیریت این مدیر استقلالی، رسما توافق خود را بر روی کاغذ بیاورد. بر اساس اخبار رسمی منتشر شده، علی کریمی به همراه مدیربرنامه‌های خود تا ساعاتی دیگر در باشگاه استقلال حضور خواهد یافت و قراردادش را به طور رسمی با استقلال تمدید خواهد کرد تا پروندۀ او نیز در بازار نقل و انتقالات بسته شود.

آتش نشانان هیچ وقت کم کار نمی‌گزارند

مهرمهر1 روز قبل
چهارشنبه شب یک مورد آتش سوزی در میدان حسن آباد به آتش‌نشانی اعلام شد که بلافاصله ۷ ایستگاه آتش‌نشانی همراه با تجهیزات در محل حضور دارند و مثل همیشه با تلاش و سخت کوشی آتش را مهار کردند.
فارسفارس16 ساعت قبل
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم با اشاره به اجرای گام دوم ایران در کاهش تعهدات برجامی گفت: اگر محکم بر منطق و مطالباتمان ایستادگی کرده و بر آن اصرار کنیم غربی‌ها عقب‌نشینی خواهند کرد. وی افزود: گام دوم ایران در کاهش تعهداتش بر خلاف مفاد برجام نیست و طبق قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل چنین اجازه‌ای به جمهوری اسلامی داده شده است که اگر طرف غربی (آمریکا و اروپا) به تعهداتشان عمل نکردند ایران می‌تواند فعالیت‌های سابق خود را ادامه دهد. عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم افزود: امیدواریم که گام‌های دوم و سوم بر نوع تغییر رفتار و دیدگاه اروپا و آمریکا تأثیر بگذارد ولی اگر گام‌های بعدی را هم برداریم طرف مقابل این قاطعیت و جدیت جمهوری اسلامی را دیده و ناچار است تعهداتش را عملی کند. آصفری گفت: ما اگر محکم بر منطق و مطالباتمان ایستادگی کرده و بر آن اصرار کنیم غربی‌ها عقب‌نشینی خواهند کرد. وی افزود: با اجرای گام دوم حتما مقابل یکه‌تازی آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها خواهیم ایستاد.

نظرها

اخبار بیشتر