پایان قتل‌عام جنگل‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. اقتصادی
پایان قتل‌عام جنگل‌ها

پایان قتل‌عام جنگل‌ها

همشهریخبرگزاری همشهری |
محمد باریکانی: شمال ایران براساس اعلام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ۲میلیون و ۱۰۰هزار هکتار پوشش جنگلی دارد.

اما مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور آمار جنگل‌های شمال را یک میلیون و ۶۵۰هزار هکتار اعلام کرده است که بیانگر وجود شکاف ۴۵۰هزار هکتاری در آمار جنگل‌های کشور است.

از این اختلاف آماری که بگذریم، طرح تنفس ۱۰ساله جنگل‌های شمال کشور، بهره‌برداری از جنگل‌های شمال را از ۲سال قبل ممنوع کرد. اما آیا ممنوعیت بهره‌برداری از جنگل‌های شمال که حمیدرضا عدل، معاون فنی، زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه آن ‌را «جراحی اقتصادی شمال کشور» خوانده است، قادر به جلوگیری از نابودی جنگل‌ها و بهبهود وضعیت اقتصادی جامعه محلی در شمال کشور خواهد بود؟سالانه ۳هزار هکتار جنگل در نیم قرن اخیر نابود شده

براساس آمارهای موجود از سال ۱۳۳۴تا سال ۱۳۸۶، سالانه ۳هزار هکتار از جنگل‌های شمال کشور به‌دلیل بهره‌برداری افسارگسیخته از جنگل‌ها، توسعه شهرها، جاده‌کشی، ویلاسازی و سدسازی نابود شده است.

دکتر هادی کیادلیری، استاد دانشگاه، رئیس انجمن علمی جنگلبانی ایران و مدیر گروه جنگل، مرتع و آبخیزداری دانشگاه علوم و تحقیقات در این رابطه به همشهری گفته است که در نیم قرن اخیر سالانه ۵۰۰هزار تا ۲میلیون مترمکعب از جنگل‌های شمال کشور در سال بهره‌برداری شد که نابودی پوشش گیاهی جنگل‌های شمال ایران را سرعت بخشید.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: در نیم قرن اخیر نگاه به جنگل‌های شمال کشور بنگاه چوب بود. درحالی‌که این نگاه سال‌هاست در کشورهای پیشرفته تغییر کرده و نگاه اقتصادی به جنگل به سمت جنبه‌های اکوسیستمی و اکولوژیکی جنگل‌ها تغییر کرده است.

رئیس انجمن علمی جنگلبانی ایران تأکید کرد: در کشورهای پیشرفته نیز زمانی جنگل‌ها را برای بهره‌برداری چوب می‌خواستند. اما متوجه شدند که جنگل‌ها علاوه بر قابلیت بالای ذخیره آب در جذب کربن نیز اهمیت زیادی دارند.

به گفته او، طرح تنفس جنگل در ایران نیز زمانی یک طرح موفق است که علاوه بر جلوگیری از برداشت چوب از جنگل‌ها، ویلاسازی و دپوی زباله از این گستره سبز نیز برچیده شود.

این استاد دانشگاه با اعلام اینکه در طرح تنفس جنگل حتی یک شاخه از درختان نیز نباید قطع شود گفت: واردات چوب برای صنایع وابسته به جنگل‌های کشور بهتر از جنگل‌تراشی در ایران است.بهره‌برداری از جنگل آسان‌ترین روش برای کسب سود بیشتر

هادی کیادلیری با تأکید بر لزوم تداوم طرح تنفس جنگل، مهلت ۱۰ساله این طرح برای احیای پوشش گیاهی جنگل‌ها را کافی ندانست و گفت: طرح تنفس جنگل به هیچ‌وجه به‌معنای آغاز دوباره بهره‌برداری از جنگل پس از ۱۰سال نیست و این طرح باید تداوم داشته باشد.

او به منتقدان طرح تنفس جنگل نیز تاخت و افزود: امیدوارم آنها که بر طبل بهره‌برداری دوباره از جنگل‌ها می‌کوبند به‌خود بیایند و بدانند با این سرمایه ملی چه می‌کنند؟

کیادلیری در توضیح جراحی اقتصادی شمال کشور با طرح تنفس جنگل تأکید کرد: به دریاچه ارومیه نگاه کنید. دورتادور این دریاچه به بهانه درآمدزایی و ایجاد اشتغال برای مردم، سد ساختند اما چه اتفاقی افتاد؟ فاجعه اقتصادی به‌وجود آمد.

بهره‌برداری از جنگل‌ها هم آسان‌ترین راه برای کسب سود بیشتر با از بین بردن ثروت طبیعی کشور است که آن هم به فاجعه اقتصادی و زیست‌محیطی ختم می‌شود. می‌گویند بهره‌برداری از جنگل به اقتصاد جامعه محلی کمک می‌کند. پس باید پرسید چرا مردمی که در روستاهای واقع در جنگل‌های شمال زندگی می‌کنند هنوز فقیر هستند و زندگی‌شان سامان نگرفته است؟

رئیس جامعه علمی جنگلبانی کشور با ابراز امیدواری نسبت به نگاه مثبت سازمان برنامه و بودجه و مسئولان دولتی به اجرای طرح تنفس جنگل افزود: عمق جنگل‌های شمال کشور در سال‌های گذشته به‌دلیل برداشت بی‌رویه چوب خالی شد. روستاها تبدیل به شهرک‌های ویلایی شدند و با جاده‌کشی در دل جنگل تاخت‌وتاز غیرمسئولانه در جنگل‌های شمال افزایش یافت. مدیریت غلط نیز نابودی جنگل‌های ایران را تسریع کرد.موفقیت طرح تنفس جنگل در گرو اقدام ملی

جنگل‌های شمال کشور نیازمند فرصت تجدیدپذیری هستند تا توان احیا و بازتولید پوشش گیاهی پس از پشت سرگذاشتن دوره نابودی سریع افزایش یابد. طرح تنفس جنگل در این دیدگاه نیازمند اقدام ملی و تدوین یک بسته همه‌جانبه است تا با مدیریت صحیح در حاشیه این طرح، توان بازآفرینی جنگل‌ها نیز تشدید شود.

دکتر حسین آخانی، استاد گیاه‌شناسی دانشگاه تهران و کارشناس محیط‌زیست در این رابطه به همشهری گفت: برداشت بی‌رویه از منابع طبیعی در دهه‌های اخیر منجر به از دست دادن بخش وسیعی از جنگل‌ها و فرسایش شدید مراتع در ایران شد. حالا زمان فرصت دادن به تجدیدپذیری اکوسیستم‌هاست.

او معتقد است که طرح تنفس جنگل نباید تنها محدود به جنگل‌های شمال کشور شود و تجدید رویشگاه‌های زاگرسی نیز باید در این طرح دیده شود.

آخانی افزود: وضعیت جنگل‌های زاگرسی از جنگل‌های شمال کشور هم بدتر است. برداشت چوب از آنها انجام می‌شود. زمین‌های کشاورزی به درون جنگل‌های زاگرسی کشیده شده است و چرای شدید دام نیز در رویشگاه‌های زاگرسی ادامه دارد. به‌دلیل باز بودن جنگل‌های زاگرسی، علاقه زیادی نیز برای تصاحب زمین‌های جنگلی در این بخش ایجاد شده و بر حجم آتش‌سوزی در جنگل‌های زاگرسی افزوده است؛ بنابراین باید نگاه ملی و فراگیر در طرح تنفس جنگل وجود داشته باشد.

به گفته این استاد دانشگاه، اگر تخریب جنگل‌ها ادامه یابد، آثار نامطلوب فرسایش خاک در اثر از بین رفتن عامل پایداری خاک یعنی ریشه گیاهان که در سیل اخیر در گلستان و در مناطق زاگرسی مشاهده شد، تکرار می‌شود.

آخانی درخصوص شیوه اجرای طرح تنفس جنگل تأکید کرد: نمی‌توان در یک دستگاه از طرح تنفس جنگل در شمال کشور حمایت ‌کرد و در دستگاهی دیگر، مجوز ساخت سدهای متعدد صادر شود که سدسازی خود تیر خلاص به جنگل‌های شمال کشور است.

او با بیان اینکه طرح تنفس جنگل باید به‌صورت یک پکیج دیده شود، افزود: در این پکیج باید فکری به حال فاضلاب و زباله‌های رها شده در جنگل‌های شمال کرد. باید جنگل‌های شمال کشور را به‌عنوان منبع جذب درآمد پایدار با رونق گردشگری مسئولانه معرفی و با توسعه حمل‌ونقل عمومی، محدودیت سفر با خودروی شخصی به شمال کشور ایجاد کرد. مهم‌تر از این موارد باید شمال کشور را با همکاری همه‌جانبه دستگاه‌های مسئول از معضل زمین‌خواری نجات داد.

آخانی تأکید کرد: اگر بهره‌برداری از جنگل‌ها محدود شود اما زمین‌خواری در جنگل‌ها ادامه بیابد، طرح تنفس جنگل دستاورد زیادی نخواهد داشت.

این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه باید وابستگی به برداشت از جنگل‌های کشور محدود شود گفت: جنگل‌های شمال مساحت کمی از کشور را به‌خود اختصاص داده‌اند که سود اکولوژیک آنها برای کشور بسیار بیشتر از سودی است که با برداشت از جنگل‌ها نصیب تمام ایران می‌شود.

او افزود: نگاه اقتصادی به جنگل‌های شمال باید برچیده شود و به این ثروت طبیعی به‌عنوان مناطقی برای حفظ ذخایر ژنتیک گیاهان توجه شود تا علاوه بر حفظ پوشش گیاهی که با تغییر اقلیم آسیب فراوان دیده است، میزان درآمد ایجاد شده نیز بیش از بهره‌برداری از جنگل‌ها باشد. کد خبر ۴۴۷۴۹۶

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صد او سیما؛ نادر ​بذر افشان با اعلام این خبر گفت: ​ طلای ۱۸ عیار با کاهش ۲۵ هزار تومانی در مقایسه با ابتدای هفته، ​ ۴۰۱ هزار تومان قیمت گذاری شد. وی افزود: قیمت هر سکه تمام بهار آزادی نیز با کاهش ۳۵۵ هزار تومانی، به مبلغ ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله شد. بذر افشان همچنین حباب سکه را ۱۷۰ هزار تومان اعلام کرد. دبیر اتحادیه طلا و جواهر استان تهران تقاضای کم در بازار و نظارت و کنترل بانک مرکزی بر بازار ارز​ را، ​ دلیل کاهش قیمت‌ها در بازار سکه و طلا دانست. همچنین امروز (پنجشنبه ۲۷ تیر) در بازار تهران، هر قطعه نیم سکه ۲ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون ۳۵۵ هزار تومان و هر سکه گرمی ۹۸۰ هزار تومان ارزش گذاری شد.

ساختمان‌های عجیبی که هوش از سرتان می‌برد+ تصاویر

4+
الفالف1 روز قبل

جریمه ۱۳۴ میلیارد ریالی به علت گرانفروشی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
محمد علی اسفنانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، افزود: در یک پرونده، شرکتی به علت گرانفروشی پنج هزار و ۲۰۰ دستگاه گوشی تلفن همراه ۱۷ میلیارد ریال و شرکتی دیگر بابت گران فروشی دو هزار و ۸۴۰ دستگاه تلفن همراه، ۱۱۲ میلیارد ریال و شرکت سوم هم بابت گران فروشی ۱۶ هزار و ۷۰۰ دستگاه تلفن همراه به مبلغ پنج میلیارد ریال جریمه شدند. کد ویدیو دانلود فیلم اصلیاسفنانی افزود: یک شرکت خارجی مواد سلولزی هم که برای تهیه دستمال کاغذی و امثال آن موادی وارد می‌کرد به علت گران فروشی به ۱۵۲ میلیارد ریال جریمه محکوم شد. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چرا با وجود کاهش تدریجی نرخ دلار ما با کاهش قیمت کالا‌ها مواجه نیستیم؟ گفت: این مطلب بسیار مهم است و خطاب به اقتصاددانان کشور عرض می‌کنم که اتفاق جدیدی در اقتصاد کشور روی داده است. وی گفت: ۱۶۸ کیسه پوشاک خارجی قاچاق هم کشف و متهم این پرونده به پرداخت ۸۳ میلیارد ریال جریمه نقدی محکوم شد. اسفنانی افزود: یک شرکت خارجی مواد سلولزی هم که برای تهیه دستمال کاغذی و امثال آن موادی وارد می‌کرد به علت گران فروشی به ۱۵۲ میلیارد ریال جریمه محکوم شد. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چرا با وجود کاهش تدریجی نرخ دلار ما با کاهش قیمت کالا‌ها مواجه نیستیم؟ گفت: این مطلب بسیار مهم است و خطاب به اقتصاددانان کشور عرض می‌کنم که اتفاق جدیدی در اقتصاد کشور روی داده است.
ایبناایبنا1 روز قبل
به گزارش ایبنا، بخشی از ساختار معاونت‌ها و دفاتر گمرک ایران با توجه به موافقت سازمان اداری و استخدامی تغییر کرد. بر این اساس، طبق نامه احمد ذاکری، معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک خطاب به معاون امور گمرکی آمده است: با عنایت به موافقت‌های انجام شده از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور مبنی بر تغییرات ساختاری در حوزه معاونت امور گمرکی از طریق سامانه ملی ساختار دستگاه‌های اجرایی کشور به پیوست، ساختار تفصیلی مربوط به آن معاونت به شرح ذیل جهت آگاهی ارسال می‌شود. تغییر عنوان معاونت فنی و امور گمرکی به «معاونت امور گمرکی» تغییر عنوان مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه به «دفتر واردات» تغییر و تفکیک دفتر تعیین ارزش و تعریف به «دفتر تعرفه» و «دفتر ارزش» انتقال دفتر ترانزیت از زیرمجموعه معاونت حقوقی و نظارت به زیرمجموعه معاونت امور گمرکیاطلاعیه گمرک
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
شتابدهنده‌های صادراتی در راه مناطق آزادبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، این تفاهم نامه در راستای توسعه فعالیت‌های مرتبط با صنایع فرهنگی و خلاق در مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی، استفاده از توانمندی‌های علمی، تخصصی و اجرایی طرفین و افزایش همکاری‌های مشترک و با موضوع هم افزایی و افزایش همکاری‌های مشترک برای تبدیل مناطق آزاد تجاری صنعتی به الگوی توسعه صنایع فرهنگی و خلاق برای سرزمین اصلی، منعقد شد. تبدیل مناطق آزاد به قطب ‏های صنایع خلاق در کشور، ایجاد مزیت ‏های ویژه و تأمین بستر‌ها و زیرساخت‏‌های موردنیاز برای سهولت فعالیت‌های اقتصادی در حوزه صنایع خلاق، تلاش و همکاری مشترک برای جذب سرمایه ‏گذاران و متخصصان ایرانی خارج از کشور برای حضور در مناطق آزاد و ایجاد زمینه سرمایه‌گذاری‌های جدید در حوزه صنایع خلاق و نیز استفاده از تجارب ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز در توسعه صنایع خلاق مناطق آزاد از جمله مهم‌ترین اهداف این تفاهم نامه است. هم چنین برنامه ریزی برای تأسیس شتاب دهنده‌های حوزه صنایع خلاق در مناطق آزاد برای حمایت بیشتر از فعالان این بخش و نیز جلب همکاری شتاب‌دهنده‌های فعال کشور برای فعالیت در مناطق آزاد تجاری صنعتی با هماهنگی و تصویب کارگروه مشترک میان دو سازمان و هدایت و راهبری آن به سمت و سوی فعالیت‌های صرفا صادراتی و صادرات کالا‌های خلاق محور، از دیگر اهداف این تفاهم نامه است. تهیه فرصت‌ها و بسته‌های پیشنهادی برای فعالان حوزه صنایع خلاق و فراهم کردن امکان استفاده از تسهیلات مالی برای طرح‌های سرمایه گذاری بخش خصوصی، همکاری و برنامه ریزی مشترک برای اجرای رویداد‌های منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی در حوزه صنایع فرهنگی و خلاق و انتقال میزبانی رویداد‌های ریشه دار به مناطق آزاد، استفاده از ظرفیت صندوق‌های پژوهش و فناوری و تبیین و گسترش مزیت‌های موجود در مناطق آزاد و تهیه بسته‌های پیشنهادی برای فعالان حوزه صنایع خلاق برای جذب فعالان این حوزه به مناطق آزاد؛ عناوین مهم‌ترین محور‌های همکاری مشترک بین این دو سازمان در این تفاهم نامه خواهد بود. این تفاهم نامه همکاری میان «محمدرضا رستمی» معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و «سید محمدحسین سجادی نیری» دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز امضاء شد. معان فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، از تاسیس شتابدهنده‌های صادراتی در مناطق آزاد خبر داد. ​محمدرضا رستمی با اشاره به اینکه در حوزه صنایع خلاق در بخش شتابدهنده‌های صادراتی، مناطق آزاد ارس و اروند پیشرو هستند، افزود: ظرفیت‌های خوبی در زمینه فعالیت شتابدهنده‌ها با رویکرد صادرات در مناطق آزاد وجود دارد و اقدامات اولیه هم برای تاسیس آن‌ها انجام شده است. وی گفت: در منطقه آزاد کیش فرآیند‌های شکل گیری یکی از این شتابدهنده‌ها و مراکز نوآوری و فناوری در حال انجام است. هم چنین در حال تدوین برنامه نظام صنایع خلاق در مناطق آزاد کشور هستیم و نخستین همایش بین المللی صنایع خلاق نیز در سالجاری در جزیره کیش برگزار خواهد شد. رستمی همکاری مناطق آزاد با سازمان‌های دولتی و غیر دولتی را که در حوزه صنایع خلاق فعالیت دارند مورد تاکید قرار داد و گفت: با وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت همکاری و تعامل نزدیکی در حوزه صنایع خلاق داریم و اختصاص میز تخصصی صادرات صنایع خلاق به مناطق آزاد نیز در همین راستا بوده است. به گفته معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ​ کارآفرینی و رونق اقتصادی در مناطق آزاد در سایه مشارکت‌های اجتماعی و توجه به ظرفیت‌های جامعه محلی اتفاق می‌افتد. وی افزود: یکی از رویکرد‌های معاونت‌های فرهنگی در سازمان‌های مناطق آزاد حمایت از کارآفرینی و رونق اقتصادی در سایه مشارکت اجتماعی و نیز استفاده حداکثری از مشارکت‌های نهادی و مردمی است. رستمی اضافه کرد: در این راستا با همکاری وزارت کشور، سند مسئولیت اجتماعی مناطق آزاد تدوین شده و به زودی به مرحله اجرا و تصویب خواهد رسید. وی همچنین از امضاء دو تفاهم نامه برای توسعه صنعت گردشگری و اعطاء تسهیلات به سرمایه گذاران و فعالان حوزه گردشگری در مناطق آزاد خبر داد و گفت: تخصیص یکهزار میلیارد تومان تسهیلات در این بخش در دستور کار قرار گرفته است. هم چنین امسال ۷ مجموعه فرهنگی و گردشگری از جمله هتل و مرکز تفریحی و تجاری در مناطق آزاد با همت سرمایه گذاران خارجی به بهره برداری می‌رسد. رستمی افزود: قرار است تفاهم نامه‌ای هم میان سازمان‌های مناطق آزاد اروند و ماکو با محوریت تبادل گردشگر و گردشگری ترکیبی متشکل از گردشگران داخلی و خارجی امضاء شود. معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هم چنین از امضاء تفاهم نامه دیگری در حوزه گردشگری خبر داد و در این باره گفت: نشست‌هایی با مدیران سازمان صدا و سیما به منظور برقراری همکاری‌های مشترک در حوزه تبلیغات و معرفی ظرفیت‌های گردشگری در مناطق آزاد برگزار شد و در این راستا تفاهم نامه‌ای با سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منعقد شد تا تبلیغات مناطق آزاد و ظرفیت‌های گردشگری این مناطق به صورت ملی و بین المللی و بدون هیچ هزینه‌ای معرفی شوند. وی به ظرفیت‌های فراوان گردشگری در منطقه آزاد ماکو و ساخت هتل‌ها و مراکز اقامتی جدید در این منطقه اشاره کرد و گفت: با بهره برداری از فرودگاه ماکو امکان افزایش پرواز‌ها از سایر نقاط کشور به این منطقه فراهم شده و با توجه به وجهه سرمایه گذاری و تجارت و نیز توسعه گردشگری در منطقه، بهره وری بیشتر از ظرفیت‌های فرودگاه می‌تواند به توسعه روز افزون ماکو کمک کند. وی توسعه همکاری‌های آموزشی و دانشگاهی را از دیگر اقدامات بیان کرد و گفت: همکاری‌های بین المللی با دانشگاه‌های امیر کبیر (پلی تکنیک) و نا
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ابراهیم عسگری دهیار سولقان، گفت: این روستا قطب تولید و عرضه میوه‌های باغی است که در بیش از ۱۰۰۰ هکتار از باغ‌های منطقه میوه هایی، چون شاتوت، گیلاس، آلبالو و گردو تولید می‌شود و این امر باعث اشتغالزایی افراد این روستا شده است. وی افزود: بیش از ۹۵۰ تن میوه شاتوت در سولقان برداشت و به بازار روانه می‌شود. عسگری ادامه داد: در این جشنواره علاوه بر شاتوت میوه‌های خوش طعم باغی روستا نیز عرضه می‌شود. وی با بیان اینکه میوه شاتوت خواص درمانی زیادی دارد گفت: زنان روستا پا به پای مردان کار می‌کنند و یکی از اهداف برگزاری این جشنواره معرفی محصولات خانگی که از شاتوت تولید می‌شود است و در کنار فروش میوه، محصولات خانگی، چون انواع عرقیات گیاهی، خشکبار، مرباجات نیز بفروش می‌رسد. گفتنی است؛ ​این جشنواره به مدت دو روز (۲۷ و ۲۸ تیر) از ساعت ۹ صبح تا ۲۱ پذیرای علاقمندان و بازدیدکنندگان است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

حناچی خبر داد: انتقال نمایشگاه‌های پرمخاطب به شهرآفتاب با موافقت دولت

خبر فوری8 ساعت قبل

اردوهای آماده‌سازی عراقی‌ها در روسیه و ایتالیا

وانانیوز1 روز قبل

هرچیزی که به طور تخصصی در مورد جین باید بدانید

تابناک21 ساعت قبل

زمان نشست وزیران ایران و ١+٤ هنوز تعیین نشده است

برنا1 روز قبل

سایه خشونت‎های خانگی بر سر زنان در انگلیس/ ایندیپندنت: شمار زنانی که در انگلیس قربانی رفتار خشونت آمیز می‌شوند شوکه کننده است

میزان‌آنلاین1 روز قبل

جشن مردگان؛ از آئین‌های مازندرانی تا جشن‌های آمریکایی

خبرآنلاین5 ساعت قبل

لغو کنسرت خوانندگان زن در ارومیه

عصر ایران1 روز قبل

نصب دوربین‌های مدار بسته در اماکن مسکونی دوبی

ایسنا1 روز قبل

شکایت آندو از استقلال

برترین‌ها21 ساعت قبل

تاریخ نشان داده نمی‌توانیم با کشورهایی که روحیه امپریالیستی دارند، کنار بیاییم/ آمریکایی‌ها با مشاهده موفقیت برجام به دنبال خروجی «ایران گیت» بودند

ایلنا1 روز قبل