مشروح گفتگوی دبیرکل حزب الله لبنان با شبکه المنار …
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

مشروح گفتگوی دبیرکل حزب الله لبنان با شبکه المنار …

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاري صدا و سيما به نقل از شبکه تلویزیونی المنار؛ سید حسن نصرالله که به مناسبت سالگرد پیروزی سال ۲۰۰۶ مقاومت لبنان بر رژیم صهیونیستی با تلویزیون المنار سخن می‌گفت, ضمن تبریک سالگرد این پیروزی به مردم و پیام آوران آن, به ویژه شهدا و جانبازان, گفت: معادلاتی که جنگ سال ۲۰۰۶ با خود به همراه داشت, دستاوردهایی که این جنگ به دنبال داشت, همچنان وجود دارند و حتی با گذشت زمان مستحکم و تثبیت شده‌اند.

به همین منظور شاهد یکی از ثمرات این دستاوردها هستیم و آن اینکه لبنان از سال ۲۰۰۶ تا به امروز در امنیت به سر می‌برد و این امنیت از جانب آمریکا یا سازمان ملل متحد یا شورای امنیت سازمان ملل متحد و دیگر نهادها و سازمان‌های بین المللی نیست. امنیت در لبنان, در مرزهای جنوبی کشور, (البته به استثنای برخی حوادث و اتفاقات) دستاورد لبنانی و نتیجه وحدت , مقاومت, مردم, ارتش, اراده و خون شهدای لبنان است.

امروز اسرائیل مهم‌ترین عنوانی که استفاده می‌کند موازنه و نیروی بازدارنده است. بازدارنده با کی؟ بازدارنده میان لبنان و رژیم صهیونیستی و به صورت دقیق‌تر میان مقاومت مردمی با حکومتی که خود را قدرت برتر منطقه می‌خواند و این دستاورد بزرگی است.

این روند از سال ۲۰۰۶ تا به الان مانعی در برابر اسرائیل برای تجاوز به لبنان بوده است, این نکته‌ای است که اسرائیلی ها, اعم از مقامات سیاسی, نظامی, حزبی و رسانه‌ای بدان اعتراف کرده‌اند. البته در سطح ژنرال‌ها این اعترافات معمولا برای دوران پس از بازنشستگی است که آزادتر می‌شوند و می‌توانند آنچه را که در قلبشان می‌گذرد بیان کنند.

در هر حال این موضوع امروز عیان است, به همین منظور وقتی گفته می‌شود پس از جنگ سال ۲۰۰۶ و معادلات ناشی از آن, دشمن برای هر اقدام تجاوزکارانه علیه لبنان, همه جوانب را به سختی می‌سنجد و محاسبه می‌کند, اشاره به نکته‌ای است که هر روز روشن‌تر می‌شود و انشاء الله آمار آن را با ارقام ارائه خواهم کرد.

مجری: با گذشت سیزده سال از آن پیروزی, چه چیزی برای مقاومت عوض شد؟ البته جنابعالی این موضوع را در جاهای مختلف بیان کردید, اما برخی از فشارها, تحریم‌ها و مجازات‌ها را شاهد بوده ایم, آیا می‌توان گفت هنوز مقاومت, قدرتمندتر از هر زمانی است, آیا این معادله تغییر نیافت؟

دبیر کل حزبالله: به خواست و لطف الهی, مقاومت با وجود تحریم‌ها و مجازات ها, همچنان قوی‌تر از هر دوره‌ای است, در سیزده سال گذشته مقاومت به طرز قابل توجهی توسعه یافته و پیشرفت کرده است, این پیشرفت هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی مصداق دارد. این هم نکته‌ای است که اسرائیل بدان اعتراف می‌کند و بارها درباره آن سخن گفته است.

متاسفانه باید همواره به این مسئله اشاره کنم (به اعتراف اسرائیل درباره توسعه مقاومت و دیگر موضوعات) به این دلیل که برخی افراد, همچون اسرائیلی ها, بیش از آنکه به حرف رهبران مقاومت اعتماد کنند به اظهارات و ارزیابی‌های اسرائیل اعتماد می‌کنند. در سیزده سال گذشته ما در زمینه توانمندی نیروی انسانی رشد کرده‌ایم که مهم‌ترین عامل به شمار می‌آید, انسان مجاهد و جان نثار در راه خداوند متعال عامل مهمی است. رشد توانمندی انسانی ما در این مدت بسیار زیاد بوده و با هیچ زمانی قابل قیاس نیست.

مجری: یعنی آمار نیروهای انسانی مضاعف شد؟

دبیر کل حزبالله: نه, چند برابر شده است, توانمندی هجومی ما در دو بعد پرورش نیروی هجومی و اقدامات میدانی, که اتفاقات سوریه نمونه آن است رشد داشت, ما در سال ۲۰۰۶ در زمینه توانمندی هجومی, قدرت محدودی داشتیم و بیشتر توانمندی هایمان دفاعی بود, این موضوع حتی در سطح نیروهای پیاده ما نیز مصداق داشت, اما امروز به قدرت هجومی در سطح نیروهای پیاده مجهزیم, ضمن این که این نیروها به تسلیحات پیشرفته و ممتاز مجهزند. این توانمندی در همه زمینه‌ها حتی در بعد ایمان, عقیده, شجاعت, تجربه, اراده, آموزش و … مشاهده می‌شود.

مثلا به جز بسیج عمومی و یگان‌های نظامی, نیروی رضوان و سپاه عباس را داریم که تعداد نیروهایشان بسیار زیاد است, این نیروها از افراد متخصص در عملیات هجومی و مجهز به تجربه تشکیل شده‌اند اما در سال ۲۰۰۶ چنین نیروهایی در اختیار نداشتیم. قدرت موشکی ما نیز افزایش یافت, این افزایش هم در بعد کمی و هم در بعد کیفی است, از نظر کمی اصلا با آنچه سال ۲۰۰۶ داشتیم قابل قیاس نیست, در بعد کیفی هم به موشک‌های دقیق مجهز شدیم که بارها در این زمینه اسرائیل و آمریکا ابراز نگرانی کرده‌اند و همین اتفاق درک موضوع را آسان‌تر می‌کند.

همچنین به توانمندی پهپادی مجهز شده ایم, پهپادها امروز در محاسبات نظامی جایگاه قابل توجهی دارند, البته در سال ۲۰۰۶ هم در این زمینه تلاشهایی داشتیم اما داشته‌های ما بسیار ناچیز بود حتی ما پس از آن نیز در مراحل آغازین تاسیس یگان پهپادی بودیم. در زمینه‌های دیگر مثل حوزه اطلاعاتی از هر زمانی پیشرفته تریم, در میزان سلاح, توسعه قابل توجهی داشتیم و حتی در این زمینه تسلیحاتی داریم که می‌تواند سبب غافلگیری دیگران شود.

در نتیجه مقاومت در همه زمینه ها, در زمین, دریا و هوا, در بعد کمی, کیفی, تجربی , آموزشی, آمادگی و از همه مهم تر, در بعد ایمانی اعم از یقین به پیروزی الهی, اعتماد و توکل به خدا و آمادگی برای جانفشانی, توسعه یافته است به همین منظور امروز آنچه یقین است اینکه همه مقامات اسرائیلی بیش از هر زمانی از این مقاومت می‌هراسند و بیش از هر زمانی به این مقاومت توجه می‌کنند.

مجری: جناب سید, شما همچنان یک نقطه ضعف دارید و آن اینکه روشن نکردید به موشک‌ها یا ضد هوایی هایی که می‌توانند هواپیماهای اسرائیلی را که همچنان به حریم ما تجاوز می‌کنند, هدف قرار دهند,مجهزید یا نه؟

دبیر کل حزبالله: این موضوع از موضوعاتی است که درباره آن ابهامات سازنده وجود دارد, پاسخ هم می‌تواند مثبت باشد هم منفی.

مجری: در مقابل، دشمن توانمندی هایش را افزایش داد و به نوعی, از شکست‌های سال ۲۰۰۶ درس گرفته است, آیا به این نکته توجه دارید که اسرائیل هم خود را تقویت و تجهیز کرده و به مراتب قوی‌تر از اسرائیل سال ۲۰۰۶ شده است؟

دبیر کل حزبالله: درست است, ما به امکانات آنان توجه داریم و در عین حال به نقاط ضعف, کمبودها و عیوبشان هم توجه داریم. نتایج تلاش کمیسیون وینوگراد, سر و صدا کرده بود, همچنین کمیته‌های تخصصی دیگری در ارتش و دیگر نهادهای اسرائیل هم تلاش داشتند تا به شیوه فنی و تخصصی مشکلات را بررسی و حل کنند.

اما آنچه اسرائیل - البته رژیم غاصب, اینکه می‌گویم اسرائیل از باب تسامح است زیرا اسرائیل را به عنوان یک کشور به رسمیت نمی‌شناسیم- آنچه سبب شد اسرائیل از عمق آسیب ببیند, یعنی به گونه‌ای آسیب ببیند که امکان ترمیم آن فراهم نیست, ضربه‌ای بود که بر اعتماد به ارتش, اعتماد فرماندهان ارتش به نیروهای تحت فرمان, اعتماد سربازان به افسران, اعتماد مردم به ارتش, اعتماد مقامات سیاسی به فرماندهان نظامی و اعتماد فرماندهان نظامی به مقامات سیاسی وارد شد.

در چنین شرایطی ترمیم و اعتمادسازی کار ساده‌ای نیست, مقصود از اعتماد, اطمینان و ثبات است که در سطحی قابل توجه آسیب دید, پس از جنگ سال ۲۰۰۶ هر کاری که دشمن برای ترمیم این نقیصه و برای اعتماد سازی انجام داد نتیجه بخش نبود و این به برکت پایداری و مقاومت در نوار غزه بوده است. زیرا آنان در سال ۲۰۱۴ و زمان‌های مختلف دیگر هم نتوانستند این بی اعتمادی‌ها را ترمیم کنند.

مورد دیگری که جنگ سال ۲۰۰۶ به دنبال داشت افشای سستی و ضعف در جبهه داخلی رژیم بود. زیرا جبهه داخلی تا قبل از آن همواره از شعله جنگ‌ها فاصله داشته و دور بوده اند, جنگ‌ها معمولا در اراضی ما یعنی لبنان, یا سوریه یا مصر بود در اراضی فلسطین که آنان غصب کرده‌اند جنگی نبود, اما درسال ۲۰۰۶ دامنه جنگ به سرزمین دشمن رسید و شعله جنگ را به جبهه داخلی آنان کشاند. الان مقاومت در توانمندی برای هدف قرار دادن جبهه داخلی, قوی‌تر از هر دوره‌ای است, آنان پس از سال ۲۰۰۶ یعنی در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ رزمایش هایی را در حوزه جبهه داخلی برگزار کردند که نام «نقطه تحول یک, دو , سه , چهار, پنج و …» بر آن نهادند.

هر سال رزمایش آنها گسترده‌تر شد تا آنکه در کل اراضی رژیم در جبهه داخلی به اجرا گذاشته شد. نتیجه چه بود؟ ژنرال‌های عالی رتبه رژیم بارها گفتند جبهه داخلی برای جنگ آمادگی ندارد. حال پس از سیزده سال همچنان برای جنگ آمادگی ندارند. به اعتراف فرماندهان اسرائیلی از سال ۲۰۰۶ تا به امروز, نیروهای زمینی آنها در قدرت و توانمندی پسرفت داشته اند, البته اینگونه نیست که ما آنان را جدی نگیریم.

اسرائیل و کل دنیا می‌دانند که نیروی هوایی بدون نیروی زمینی و بدون عملیات گسترده زمینی قادر نیست سرنوشت جنگ را مشخص کند, اگر چه ممکن است اینجا و آنجا را ویران کند اما نمی‌تواند معادلات را تغییر دهد در نتیجه این مورد هم از مولفه‌های منفی برای آنان به شمار می‌آید, در این سیزده سال هم این نقیصه نه تنها برطرف نشد بلکه بیشتر شد, بحران بی اعتمادی ناشی از تحولات سال ۲۰۰۶ و پس از آن نتیجه شکست در برابر غزه, این مشکل را عمق داد تا سستی و ضعف نیروی زمینی و جبهه داخلی بیشتر شود.

همین روز گذشته بود که گفتند, با وجود تمام تلاش ها, اگر اراضی رژیم از جهات مختلف مورد هجوم قرار بگیرد ما توانایی اسکان دو میلیون آواره را نداریم- مقصود در داخل فلسطین اشغالی است- حال چه برسد به نه میلیون نفر. البته هم زمان این نکته را هم منکر نمی‌شویم که در سیزده سال گذشته آنان در زمینه‌های آموزش, رزمایش, دستیابی به فناوری‌ها و تسلیحات پیشرفته فعال بودند اما موضوع اصلی در رویارویی با دشمن صهیونیستی, دارایی‌های تسلیحاتی نیست چون آنان در جنگ ۲۰۰۶ هم انبارهای تسلیحاتی بسیار گسترده‌ای داشتند.

مجری: با این حال مقامات رژیم همواره تهدید می‌کنند اگر جنگی رخ دهد لبنان را به عصر حجر باز می‌گردانند, استنادشان هم به بانک اطلاعاتی خودشان است, حال اگر خدای ناخواسته جنگی رخ دهد اوضاع دشمن چه خواهد بود, اهدافی که در تیررس موشک‌های شماست در چه سطحی است؟

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

دبیر کل حزبالله: باید به این نکته اشاره کنم که استفاده اسرائیلی‌ها از این ادبیات, که لبنان را به عصر حجر باز می‌گردانیم (خنده دار است) , معمولا مردم می‌گویند آنان را پنجاه سال قبل باز می‌گردانیم, لبنانی‌ها انسان‌های نکته سنجی هستند, اینگونه سخن گفتن ناشی از سبک شمردن لبنان است, اما اگر جنگی شود ما چه خواهیم کرد؟ نمی‌گویم آنان را به چه عصری برمی گردانیم زیرا اصلا در سال‌های قبل از ۱۹۴۸ موجودیتی نداشتند.

پس آنان و شهرک نشینانشان را به کجا خواهیم برد؟ ما درباره شهروندان عادی صحبت نمی‌کنیم بلکه سخن ما درباره اشغالگران, شهرک نشینان و متجاوزان است, - به این نکته اشاره می‌کنم تا نگویند سید غیر نظامیان را تهدید کرده است- در سال ۲۰۰۶ در بنت جبیل (در سخنانش با اشتباه سال ۲۰۰۰ می‌گوید) به نکته‌ای اشاره کرده بودم و آن اینکه اسرائیل سست‌تر از لانه عنکبوت است, پس از سیزده سال اعتقادم به این موضوع بیشتر شد و برایم آشکار شد که آنان به مراتب بدتر از آنچه که گفته بودم هستند.

این باور من است, باوری که با ارقام و آمار همراه است, با توجه به اهمیت این موضوع نقشه‌ای را همراه آوردم, (نقشه را به دست می‌گیرد) در این نقشه در سمت راست فلسطین اشغالی را می‌بینید, در سمت چپ رژیم غاصب فلسطین که امروز خود را اسرائیل می‌خواند دیده می‌شود, بخش سفید در اینجا کرانه باختری است, این پایین هم نوار غزه است, اگر بخواهیم نگاهی به کل این منطقه داشته باشیم, اینجا جولان است, اینجا شمال و اینجا هم جنوب است, بخش جنوبی فلسطین اشغالی, مساحت بزرگ‌تری است, در جنوب آنچه مهم است اینجا-بئر السبع- و اینجا_ایلات- است در میان این دو منطقه چیزهای مهمی دیده نمی‌شود بلکه فقط شهرک‌های کوچکی جای گرفته اند, بخشی از این شهرک‌ها هم در اطراف نوار غزه قرار دارند.

با این حساب جنوب تقریبا خارج از اهداف ما جای دارد, البته مقاومت این قدرت را دارد که تمامی این منطقه جغرافیایی را تا ایلات هدف قرار دهد, اینکه ما می‌گفتیم حیفا و پس از حیفا یعنی تل آویو, حال می‌گوییم پس از تل آویو و پس از ایلات. با این حساب جنوب را رها کنیم. هر منطقه‌ای از شمال, از هر منطقه‌ای در لبنان, در تیررس ماست, تمامی اطلاعات لازم از اهدافی که در اینجا جمع شده اند,اعم از نظامی, امنیتی,فناوری, اقتصادی, صنعتی و …, در اختیار ماست. نقطه مهم در این بخش, این نوار ساحلی است, من این نقشه را در برابر مردم گرفتم تا بدانند اسرائیل سست‌تر از خانه عنکبوت است.

اگر این نوار ساحلی را در نظر بگیریم, این بخش, جزئی کوچک از تمامی اراضی رژیم است, حال به مستطیل این طرف نقشه نگاه کنید, اگر از اینجا-نتانیا- در نظر بگیریم و پایین بیاییم و به آخر اشدود یا اسدود برسیم, مسیری حدود شصت تا هفتاد کیلومتر است, در نقطه عرضی, در این جا مسافت چهارده کیلومتری داریم, اما عرض منطقه در این نقطه, بیست کیلومتر است, یعنی از نتانیا تا اشدود با طول شصت کیلومتر و عمق (عرض) بیست کیلومتر, اهداف مورد نظر ماست, اول اینکه بخش اعظمی از شهرک نشینان اسرائیلی در این منطقه ساکن هستند, بر اساس آمار این آمار نیم یا بیش از نیمی از شهرک نشینان را شامل می‌شود.

این مربع در مرکز این مستطیل, حدود هزار و دویست کیلومتر مربع است, یعنی یک فضای کوچکی است, در نتیجه نمی‌گوییم با کشوری بزرگ یا در مساحتی بزرگ می‌جنگیم, در قلب این مستطیل تمامی مراکز اساسی و عمومی جای گرفته است, مرکز استقرار کابینه, دفاتر وزارتخانه ها, وزارت جنگ, فرماندهی ارتش, ریاست ستاد مشترک, فرودگاه بین المللی بن گوریون, فرودگاه‌های داخلی, پایگاه‌های نیروی هوایی, تاسیسات نظامی با انبار سلاح‌های غیر متعارف, کارخانجات پتروشیمی, تاسیسات هسته ای, بندرهای تل آویو و اسدود, کارخانجات صنایع جنگی, مجتمع‌های صنایع مدنی, مراکز اصلی تجاری, مراکز اصلی مالی, ایستگاه‌های تولید برق, مراکز تقویت انرژی برق, مراکز پمپاژ گاز, مراکز تصفیه آب و … در این منطقه قرار دارند, پالایشگاه‌های نفت, تانکرهای ذخیره نفت و به طور کلی نود درصد مراکز در این منطقه قرار دارند.

حال تصور کنید, مقاومت هم به توان موشکی مجهز است, مثلا هزاران, یا ده‌ها هزار موشک به سمت این منطقه تنظیم شود, نیازی نیست به جنوب فلسطین یا مناطق دیگر مشغول شویم , بلکه کافی است به جای توجه به تمام مناطق شمال, به همین نواری که اشاره کردم متمرکز شویم, آیا رژیم توان مقاومت و تحمل دارد؟ عصر حجر در اینجا نهفته است, اینجاست که بازگشت به عصر حجر معنی می‌دهد. ما پیش از این درباره ذخایر آمونیاک در حیفا گفتیم, آنان چه کردند؟ البته تلاش کردند مشکل را حل کنند اما راهکاری نیست.

من در یکی از سخنرانی هایم گفته بودم ما هم سلاح هسته‌ای در اختیار داریم, و آن مخازن آمونیاک در حیفاست, کافیست یک موشک یا دو موشک به آنجا روانه کنیم, حال اسرائیلی‌ها تصور کنند این موشک‌ها به انبارهای آمونیاک در حیفا برخورد کند, ده‌ها هزار نفر کشته و ده‌ها هزار نفر زخمی می‌شوند, امکانات زندگی در این منطقه نابود می‌شود, من درباره عملیات الجلیل یا درباره نیروی زمینی صحبت نمی‌کنم, سخن من درباره نفوذ به سرزمین فلسطین عزیز نیست.

سخنم فقط از آتش است, روزی که درباره آن سخن می‌گویم برای ما قابل دسترسی است. به همین منظور هم آنان و هم ما می‌دانیم که در این منطقه کارخانجات شیمیایی, پتروشیمی, نیروگاه‌های هسته‌ای قرار دارد و همه این مناطق هم در تیررس موشک‌های ماست و می‌توانیم آنها را هدف قرار دهیم. رژیمی این چنینی امروز از سر اجبار دم از جنگ با لبنان می‌زند, در سیزده سال گذشته هم سخنانی سر دادند, از ممنوعیت توسعه موشکی گفتند اما موشک‌های ما توسعه یافت, از ممنوعیت دستیابی به موشک‌های دقیق گفتند اما به موشک‌های دقیق مجهز شدیم, از ممنوعیت دستیابی به تسلیحاتی گفتند که موازنه قدرت را به هم می‌ریزد اما به چنین سلاحی دست یافتیم, و از ممنوعات دیگری گفتند که آنها هم اتفاق افتاد.

آنان برای آنکه گزینه‌های دیگری داشته باشند تلاش می‌کنند, اما نه تنها از جنگ علیه لبنان, بلکه از هدف قرار دادن یک مرکز نظامی در لبنان یا انجام عملیات هوایی علیه لبنان, پرهیز کردند, چرا؟ از چه کسی می‌هراسند؟ از ترامپ, از اروپا, از اتحادیه عرب, از چه کسی؟ از این می‌ترسند که امروز مقاومت این قدرت را دارد که همه کارهایی را که گفته است عملی سازد.

مجری: اگر بخواهیم مختصر بگوییم یعنی اینکه حزبالله این توانایی را دارد که در عمق اسرائیل, انهدام کامل به راه بیندازد.

دبیر کل حزبالله: به این نکته اشاره کنم که واژه‌ای را نمی‌یابم که بتواند شرایط را وصف کند, آنچه شما گفتید پایین‌ترین نوع تعبیر است. من مبالغه گویی نمی‌کنم, برایم مهم نیست که در این میان برخی از عربها حرفم را می‌پذیرند یا نه؟ آنچه برای من مهم است اینکه اسرائیلی‌ها به خوبی این موارد را می‌دانند, اینگونه نیست که با استناد به سخنانم بگویند سید اسراری را فاش ساخته است, آنچه را که اسرائیلی‌ها نمی‌دانند فاش نمی‌کنم.

من چیزهای را می‌گویم که وعده دادم هر آنچه را که اینجا گفته‌ام اسرائیلی‌ها هم می‌دانند, به همین دلیل از سال ۲۰۰۶ تا به امروز تمامی سخنان و اظهار نظرهای آنان, حتی در کنفرانس هرتزیلیا, اسرائیل- حزبالله, اسرائیل- حزبالله و … بود, چرا آنان تا این حد نگران حزبالله هستند؟

مجری: در روزنامه تایمز اسرائیل آمده است, حزبالله طرح سری و بزرگی برای نفوذ در الجلیل در سر دارد تا با این کار, موضوع تونل هایی را که ارتش اسرائیل شناسایی کرده است تلافی کند. این روزنامه نوشت, با توجه به شناسایی تونل ها, این احتمال وجود دارد که ماموریت یگان رضوان این باشد که هزاران جنگجو را در زمان واحد, از چندین نقطه, هم زمان با گلوله باران گسترده مناطق مرزی و استفاده از پهپادهایی که اطلاعاتی را برای آنان می‌فرستند, وارد اسرائیل کند و هم زمان انفجارهایی را علیه پایگاه‌های اسرائیلی به اجرا در آورد. آیا این طرح درست است؟

دبیر کل حزبالله: این یکی از سناریوهای منطقی, قابل تصور و ممکن است, اما برادران ما حرفه‌ای هستند و از تجربه و آموزش کافی در این زمینه بهره مندند, در نتیجه برنامه آنان فراتر از این سناریو است.

مجری: یعنی اصل نفوذ به الجلیل پابرجاست؟

دبیر کل حزبالله: این بخشی از نقشه جنگ است, ما برنامه ریزی می‌کنیم و خود را برای عملی کردن آنچه که برنامه ریزی شد مجهز می‌کنیم, در روز جنگ هم تصمیم گیری می‌شود که کدام بخش برنامه عملی شود.

مجری: شما تا به الان پیوسته اظهار داشتید «در صورت وقوع جنگ» یعنی جنابعالی وقوع جنگ را بعید می‌دانید؟

دبیر کل حزبالله: به دلیل وجود قدرت بازدارنده همچنان وقوع جنگ را بعید می‌دانم, بعید است اسرائیل در گام اول به جنگی اینگونه وارد شود, این نکته‌ای است که در تمامی کنفرانس هایشان هم شنیده می‌شود, آنان همچنان در این موضوع که اگر جنگی رخ دهد آیا به پیروزیشان منجر می‌شود تردید دارند.

آنان می‌دانند ورود به جنگ با لبنان, فارغ از ویرانی هایی که هر جنگی در پی دارد, مشخص نیست که چه چیزی برایشان در پی خواهد داشت؟ هر جنگ دیگری, یعنی جنگی فراتر از جنگ ۲۰۰۶, اسرائیل را در لبه پرتگاه و در آستانه نابودی قرار خواهد داد, آنان می‌دانند اگر در چنین جنگی پیروزی بزرگ, قاطع و سریع به دست نیاورند, در لبه پرتگاه خواهند بود.

مجری: تا چه حدی لبنانی که با مشکلات اقتصادی و مالی روبروست می‌تواند تبعات جنگ را تحمل کند؟

دبیر کل حزبالله: راهبرد ما راهبرد جنگ کلاسیک نیست, ما جنبش مقاومت هستیم و اهداف مشخصی را پیگیری می‌کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

الفالف1 روز قبل
جواد افشار کارگردان سریال گاندو نیز درباره تحریم مالی صداوسیما گفت: اگر قرار است کسی تحریم شود ما هستیم نه افرادی که هیچ نقشی نداشتند. در سریال گاندو، مایکل هاشمیان به عنوان یک روزنامه نگار ایرانی- آمریکایی سوژه اصلی داستان است. بر اساس نظرسنجی‌های صدا و سیما، سریال گاندو در زمان پخس پربیننده‌ترین سریال تلویزیون بوده است. در بخشی از این جوابیه آمده بود: جناب آقای واعظی؛ سریال «گاندو» توهم و تخیل نیست. سریال «گاندو» صدای در گلو مانده مردم ایران است.

بی‌فایده بودن خط و نشان کشیدن طرف‌های غربی برجام برای ایران + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
مسیر کاهش تعهدات برجامی ایران غیرقابل بازگشت است. تنها راه باقی مانده برای اتحادیه اروپا به منظور جلوگیری از نابودی توافق هسته‌ای عملی کردن تعهداتی است که تا به حال انجام نداده‌اند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
مهرمهر4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دو کشتی باری ایران چند هفته است که در برزیل به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر به سوختگیری و بازگشت به ایران نیستند. شرکت نفت دولتی برزیل، پتروبراس به دلیل تحریم‌های آمریکا از سوخت رسانی به این دو کشتی باری ایرانی خودداری کرده است. آمریکا اخیرا محصولات شیمیایی ایران را تحریم کرده است، اما رویترز می‌گوید یک شرکت محلی برزیلی اقدام به خرید اوره از ایران کرده است. یک خریدار محصولات شیمیایی هم به رویترز گفته است: دو کشتی باری گیر افتاده‌اند. طبق این گزارش، کشتی باوند ۵۰ هزار تن ذرت بارگیری کرده و قرار است کشتی ترمه هم ۶۶ هزار تن ذرت بارگیری کند.

کلیپی از شلیک موشک فاتح ۱۱۰

مهرمهر1 روز قبل
در تیرماه ۱۳۹۷ یک گروهک تروریستی از دموکرات‌های کردستان عراق به پاسگاه مرزی ایران در مریوان حمله کردند که منجر به شهادت ۱۰ مرزبان شد که چندی بعد سپاه پاسداران پاسخی دندان شکن به آنها داد.
مهرمهر7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه لبنانی العهد، صهیونیست‌ها همچنان به سلسله تعرض‌های روزمره خود به مسجدالاقصی ادامه می‌دهند. بر اساس این گزارش، آخرین اخبار از قدس اشغالی حاکی از آن است که مسجدالاقصی بار دیگر مورد تعرض دهها شهرک نشین صهیونیست قرار گرفته است. رسانه‌های فلسطینی اعلام کردند که تعرض شهرک نشینان به مسجدالاقصی با چراغ سبز نظامیان این رژیم اتفاق افتاده است.

انتقاد آیت الله یزدی از باج خواهی برخی نمایندگان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آیت الله محمد یزدی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما تصریح کرد: من بی پروا می‌گویم؛ نمایندگان هم می‌خواهند بشنوند میان برخی از نمایندگان با وزرا ساخت و پاخت‌هایی وجود دارد به نحوی که به عنوان نمونه فلان وزیر را صدا می‌زنند و از آنان می‌خواهند که «فلان معدن را به من یا به فرزند و داماد من بده» تا برود از آن استفاده کند. وی افزود: در این گونه روابط فاسد، امتیاز قرارداد‌های خاص را از وزرا مطالبه و تهدید می‌کنند که اگر با خواستشان موافقت نشود آنان را به مجلس احضار می‌کنند یا برای پاسخ به سوال و یا استیضاح، آنان را به مجلس فرا می‌خوانند. آیت الله یزدی تصریح کرد: وزیر بیچاره هم که گیر این چنین نمایندگانی افتاده است، می‌خواهد آبرویش محفوظ بماند، اما اگر میان وزرا و این گونه وکلا قراردادی تنظیم و از این امتیازات سوءاستفاده شود، چون وزیر هم امضا کرده است هر دو مرتکب تخلف شده‌اند و هر دو در پیشگاه خداوند قطعا نتیجه اعمالشان را خواهند دید. این عضو فقیه شورای نگهبان افزود: اما اگر وزرا به این گونه نمایندگان بگویند که خلاف نمی‌کنند و تصریح کنند که مطالبه آنان خلاف قانون است حتی اگر به قیمت استیضاح و برکناری آنان منجر شود، عملکرد چنین وزرایی شرعی نیست و نمایندگانی هم که ساخت و پاخت می‌کنند عملکردشان مشروع نیست. وی انگیزه برخی افراد برای داوطلبی نمایندگی مجلس شورای اسلامی را مادی دانست و تصریح کرد: اگر برخی دنبال دنیاطلبی نیستند پس هزینه‌های هنگفتی که برای نمایندگی صرف می‌کنند برای چیست مگر در دوره چهار ساله در مجلس قرار است چقدر حقوق به آنان پرداخت شود؟ پس معلوم است که دنبال چیز‌های دیگری هم هستند. آیت الله یزدی با اشاره به سابقه دو دوره نمایندگی در مجلس شورای اسلامی افزود: در دوره اول که در مجلس حضور داشتم صداقت، صفا، پاکی، دوری از دنیا و خدمت به اسلام در نمایندگان موج می‌زد. وی گفت: در آن دوره که من ریاست اداره قوانین مجلس را بر عهده داشتم یکی از نمایندگان حقوق دریافت نمی‌کرد، رئیس وقت مجلس از من خواست که به او بگویم ما چاره‌ای نداریم جز این که حقوقش را دریافت کند نزد آن نماینده رفتم و موضوع را به او منتقل کردم، اما در پاسخ گفت: «من نیاز ندارم، اینجا نیامده‌ام که حقوق بگیرم بلکه برای رضای خدا کار می‌کنم». آیت الله یزدی افزود: در پاسخ به او گفتم هیئت رئیسه ناچار است حقوقت را پرداخت کند و این حق شماست، بگیرید و به هر کسی خواستید بدهید در آن زمان چنین روحیه‌ای وجود داشت که حتی من باید واسطه می‌شدم نماینده‌ای حقوقش را بگیرد، اما اکنون برخی به آب و آتش می‌زنند که به مجلس راه یابند. این عضو فقیه شورای نگهبان در عین حال گفت: دولت و مجلس ما اسلامی است و ان شاءالله همه پایبند به شرع هستند و به بهانه‌ای عمل می‌کنند. وی همچنین با اشاره به جوسازی‌ها علیه شورای نگهبان اظهار داشت: چه جوسازی‌هایی که علیه شهید بهشتی نکردند؛ اکنون برای من هم جوسازی می‌کنند که فلانی چند پمپ بنزین، کارخانه و اموال دیگر دارد. آیت الله یزدی افزود: به یکی از دوستانم گفتم به شما وکالت می‌دهم که هر کسی چنین ادعایی کرد بگویید فلانی اعلام کرده است که همه دارایی هایش را با ۳ میلیون تومان واگذار می‌کند. رئیس اسبق قوه قضائیه گفت: شاید باور نکنید زمانی که رئیس قوه بودم پرونده یکی از فرزندانم که به عنوان قاضی پذیرفته شده بود روی میزم قرار گرفت تا حکمش را امضا کنم و حال آن که نمی‌دانستم که پرونده مربوط به فرزند خودم است و زمانی که در این باره از او توضیح خواستم گفت: «من با شما کاری نداشتم، شما برای خودتان رئیس هستید من طبق قانون در آزمون شرکت کردم، پذیرفته شدم و مراتب قانونی طی شد». وی افزود: پسرم به هیچ عنوان از موقعیتم استفاده نکرد و اکنون هم از قضات سرشناس است و حتی از محکومان دادگاهش شنیده‌ام که او قاضی متشرعی است. آیت الله یزدی اضافه کرد: خدا را شاهد می‌گیریم هیچ یک از فرزندانم با من ارتباطی ندارند بنده اکنون صرفا طلبه‌ای هستم و یکی از اعضای شورای نگهبان و اغلب افرادی چنین جوسازی‌هایی می‌کنند که به مقررات شرعی پایبند نیستند. این عضو فقیه شورای نگهبان همچنین با تبیین مسئولیت اعضای این شورا در بررسی صلاحیت داوطلبان در چارچوب نظارت استصوابی گفت: در یکی از موارد، بنده مأمور بودم با یکی از داوطلبان رد صلاحیت شده که شکایت کرده بود صحبت کنم در یکی از اتاق‌های شورای نگهبان به من می‌گفت هیچ مشکلی نداشته است و ندارد. وی افزود: حرف هایش که تمام شد از او پرسیدم در فلان تاریخ کجا بودید؟ بلافاصله رنگش تغییر کرد و از من علت را پرسید که در پاسخ گفتم ما مدرک داریم که در آن تاریخ فلان جا بودید و این کار خلاف قانون و خلاف شریعت را کرده‌اید؛ شما خودتان را آلوده کرده‌اید و نمی‌توانید نماینده مجلس شوید. آیت الله یزدی اضافه کرد: به او گفتم اختیار با شماست ما برای حفظ آبروی شما علت رد صلاحیت را به خودت گفتیم و اعلام عمومی نمی‌کنیم، اما اختیار با شماست اگر اصرار دارید ما اعلام کنیم که در واکنش، پذیرفت و از شورای نگهبان رفت پس شورای نگهبان موظف است که حیثیت افراد را حفظ کند. وی در پاسخ به مخالفان نظارت استصوابی به طرح این پرسش پرداخت که آیا اعضای شورای نگهبان باید صرفا تماشاچی باشند؟ این تماشاچی بودن چه خاصیتی دارد؟ این عضو شورای نگهبان تاکید کرد: چنین تعریفی از نظارت استصوابی غلط است مگر ما بیکاریم که به شورا بیاییم و صرفا تماشا کنیم که فلان افراد بخواهند به مجلس بروند ما در اینجا حضور یافته‌ایم تا اطمینان حاصل کنیم که الزامات نمایندگی اعم از سن، تحصیلات و صلاحیت اخلاقی داوطلبان و دیگر شاخص‌ها، قانونی است. آیت الله یزدی افزود: شورای نگهبان در چارچوب نظارت استصوابی، ناظر بر اجرای قانون است و به هیچ عنوان هم گرایش جناحی ندارد و من در پیشگاه الهی شهادت می‌دهم به هیچ عنوان جناح بازی در این شورا وجود نداشته است. وی همچنین درباره ادعای برخی رد صلاحیت شدگان انتخابات مبنی بر تضییع حقشان در شورای

نظرها

اخبار بیشتر