ناصر تقوایی؛ ایستاده در برابر سانسور (+فیلم)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. اجتماعی

ناصر تقوایی؛ ایستاده در برابر سانسور (+فیلم)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
امروز ۲۲ تیرماه ۱۳۹۸، ناصر تقوایی ۷۸ ساله شده و ۱۶ سال است که فیلمی نساخته. هنرمندی که گفته شرط فیلم ساختنش نبود سانسور است. البته برخی رسانه‌ها به اشتباه هر سال ۱۹ تیرماه برای او تولد می‌گیرند.

عصر ایران؛ محسن ظهوری بسیاری از منتقدان، ناصر تقوایی را از بهترین فیلمسازان تاریخ سینمای ایران دانسته‌اند، اما او کم‌کار بوده؛ فقط شش فیلم بلند و دو فیلم کوتاه داستانی، و ۱۱ مستند کوتاه و یک سریال تلویزیونی ساخته است.

نخستین فیلم بلند تقوایی پیش از انقلاب با نام «آرامش در حضور دیگران» در سال ۱۳۴۹ توقیف شد و آخرین پروژه‌ او هم پس از انقلاب «چای تلخ» نام داشت که به‌خاطر دخالت در محتوای کار، سال ۱۳۸۲ نیمه‌تمام ماند. پس از انقلاب، ساخت سریال «کوچک جنگلی» را آغاز کرده بود اما جلوی آن را هم گرفتند و پروژه را به «بهروز افخمی» سپردند.

ناصر تقوایی حالا فقط تدریس فیلمنامه‌نویسی می‌کند و ۱۶ سال است که نتوانسته فیلمی بسازد. او را از بهترین راویان قصه در سینما دانسته‌اند؛ فیلمسازی که شخصیت‌پردازی و دیالوگ‌نویسی‌هایش رقیب ندارد.

تقوایی زاده آبادان است و جنوب ایران را می‌شناسد؛ برای همین فیلم‌ها و داستان‌هایش رنگی از این خطه دارد. «امیر نادری» فیلمساز شناخته شده ایران، خود را مدیون او دانسته و بسیاری از فیلمسازان بزرگ سینمای ایران، او را یک استاد مسلم دانسته‌اند.

عموم مردم ناصر تقوایی را با یک سریال می‌شناسند؛ «دایی‌جان ناپلئون» که سال ۱۳۵۴ بر اساس رمان «ایرج پزشکزاد» ساخته شد و چنان پربیننده بود که زمان پخش، خیابان‌ها خالی می‌شد.

فیلم «آرامش در حضور دیگران و ناخدا خورشید» او هم در میان منتقدان از مهم‌ترین آثار سینمایی او هستند. هر دوی این‌ فیلم‌ها، در اصل یک مفهوم را دنبال می‌کنند؛ روایت تنهایی یک مرد در برابر اتفاقات پیش‌رو. سرهنگ فیلم «آرامش در حضور دیگران» به تهران می‌آید و نمی‌تواند خود را با تحولات دنیای مدرن وفق دهد. ناخدای فیلم «ناخدا خورشید» هم به اصولی پایبند است و نمی‌خواهد زیر بار حرف زور برود و تنها می‌ماند.

در خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

تقوایی در کارنامه خود فیلم مهم «نفرین» را هم دارد؛ فیلمی کمتر دیده شده با قصه‌ای قوی و پرکشش. «نفرین» با سه شخصیت، یک مثلث عشقی می‌سازد با پایانی بسیار متفاوت از فیلم‌های عاشقانه‌ای که دیده‌اید. تقوایی خلاقیت فوق‌العاده‌ای در پایان‌بندی فیلم‌هایش داشت و این خلاقیت، از دانش و ذهن قصه‌گویش می‌آید. او سه فیلم مهم دیگر هم در کارنامه خود دارد؛ «صادق کرده»، «ای ایران» و «کاغذ بی‌خط» که گرچه با نقدهایی روبه‌رو بوده‌اند، اما همیشه جزو فیلم‌های مهم تاریخ سینمای ایران قلمداد شده‌اند.

ناصر تقوایی در مستندنگاری هم بسیار موفق عمل کرده. فیلم «باد جن» او، ثبت اولین تصاویر از «مراسم زار» در جنوب است. «اربعین»، «مشهدقالی»، «پنج‌شنبه‌بازار میناب» و دیگر مستندهایش نشان از علاقه تقوایی به فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی دارد. آخرین مستند او «تمرین آخر؛ تعزیه حر دلاور» در ادامه علاقه او به ثبت رسوم قدیمی ایران است.

سال ۱۳۹۳ از ناصر تقوایی خواسته شد تا فیلمی بسازد، اما او شرط برداشتن سانسور را برای ساختن فیلمش گذاشت. او نخواسته فیلمی را بسازد که محتوایش را تغییر بدهند به همین دلیل سال‌هاست که از دیدن اثر جدید او محروم مانده‌ایم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
فرانگر: محمد علی نجفی در دومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد در خصوص سابقه خودکشی خودش به قاضی کشکولی گفت: آبان سال ۹۷ به خاطر اختلافاتی که با میترا استاد داشتم و، چون فکر می‌کردم راه به خطا رفته می‌خواستم جدا شوم، اما میترا قبول نمی‌کرد به همین خاطر تصمیم به خودکشی گرفتم و بعد از آن وقتی زنده ماندم چند نفر درباره حکم شرعی اقدام به خودکشی صحبت کردند که همانجا از کارم پشیمان شدم و در صحنه قتل هم به خاطر همین حکم شرعی خودکشی نکردم. وی افزود: به یکی از هتل‌های تهران رفتم و قرص خوردم و، چون نمی‌خواستم کسی متوجه مرگ من شود در اتاق هتل تصمیم گرفتم پس از خوردن قرص، رگ دستم را بزنم که با توجه به زیاد بودن تعداد قرص‌ها بیهوش شدم و دیگر نتوانستم رگ دستم را بزنم.

آغاز به کار نمایشگاه الکامپ ۹۸

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیآغاز به کار نمایشگاه الکامپ ۹۸فعالان صنعت الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک در بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ ۹۸، آخرین یافته‌های علمی و صنعتی خود را به نمایش گذاشتند
فردا نیوزفردا نیوز19 ساعت قبل
«جیمی دفرن» ۴۸ساله از بلژیک بعد از شکستن رکورد جهانی طولانی‌ترین زمان اتوکردن بی‌وقفه (۸۲ ساعت) در سال ۲۰۱۶، به تازگی رکورد عجیب دیگری زده است: طولانی‌ترین زمان نشستن روی کاسه توالت! برترین‌ها: «جیمی دفرن» ۴۸ساله از بلژیک بعد از شکستن رکورد جهانی طولانی‌ترین زمان اتوکردن بی‌وقفه (۸۲ ساعت) در سال ۲۰۱۶، به تازگی رکورد عجیب دیگری زده است: طولانی‌ترین زمان نشستن روی کاسه توالت! هیچ رکورد رسمی برای این کار وجود ندارد، چون گینس چنین دسته‌ای ندارد، اما وقتی دفرن شنید که یک نفر ۱۰۰ ساعت روی تخت سلطنت نشسته، فکر کرد او هم می‌تواند. هدف او این بود که ۱۶۸ ساعت روی کاسه توالت بنشیند و تقریبا ۵ روز نشست، اما فقط ۱۱۶ ساعت دوام آورد، چون بدنش دیگر کشش نداشت. اگرچه او نتوانست به رکورد ۱۶۸ ساعته خود برسد، اما ۱۱۶ ساعت هم بیشترین زمانی است که تاکنون یک فرد روی کاسه توالت نشسته است و دفرن امیدوار است که این تلاش به عنوان یک رکورد جهانی رسمی شناخته شود.

نسل سوم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ علی‌اکبر موسایی‌نژاد دانش اموخته انیمیشن ۷ سال است در نقاشی دیجیتال خوش درخشیده و توانسته با ابزار هنر پیام رسان ارزش‌های انقلاب باشد.
فردا نیوزفردا نیوز21 ساعت قبل
یک کارمند اداره پست بریتانیا با روش عجیب خود در ارسال مرسوله پستی سوژه شبکه‌های اجتماعی شد. او به جای تحویل عادی بسته، آن را از پنجره خانه گیرنده روی تخت وی انداخت. انتخاب: یک کارمند اداره پست بریتانیا با روش عجیب خود در ارسال مرسوله پستی سوژه شبکه‌های اجتماعی شد. او به جای تحویل عادی بسته، آن را از پنجره خانه گیرنده روی تخت وی انداخت. یک کارمند اداره پست بریتانیا که به نظر کمی تنبل می‌رسد از روشی جدید و عجیب برای ارسال نامه استفاده می‌کند.
فردا نیوزفردا نیوز22 ساعت قبل
مواردی این چنینی همگی از نشانه‌های بروز بیماری آلزایمر است. خبرگزاری ایسنا: بیماری آلزایمر شروع تدریجی و خاموش دارد، ممکن است طولانی‌مدت جلب توجه نکرده و به اشتباه تصور شود که این تغییرات بخشی از روند طبیعی پیری است. عدم توجه به علائم بیماری موجب می‌شود که بیماری دیر تشخیص داده شود و این در حالی است که با تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر می‌توان سیر پیشرفت بیماری را کنترل کرد و معلولیت ناشی از بیماری را حداقل تا پنج سال به تعویق انداخت. فرد مبتلا به بیماری آلزایمر ممکن است در خیابان، راه خود را گم کرده و نداند که چگونه به آنجا رفته است و یا نتواند از آنجا به خانه خود برگردد. تغییرات در شخصیتبه صورت طبیعی ممکن است شخصیت افراد با افزایش سن کمی تغییر کند، ولی تغییر شخصیت در فرد مبتلا به بیماری آلزایمر می‌تواند شدیدتر باشد.

نظرها

اخبار بیشتر