کارکنان قضایی کارآمد؛ شرط موفقیت دستگاه قضا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اجتماعی

کارکنان قضایی کارآمد؛ شرط موفقیت دستگاه قضا

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
رئیس دیوان عالی کشور: کارکنان قضایی کارآمد و قوانین به روز شرط موفقیت دستگاه قضا در دوره جدید است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ حجت الاسلام و المسلمین سید احمد مرتضوی مقدم در مراسم افتتاح دوره جدید فعالیت کمیسیون‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه با تبریک سالروز میلاد امام رضا (ع) به شعار تغییر در دوره تحولی قوه قضاییه اشاره کرد و افزود: تحول به معنای ایجاد زمینه برای خدمت بیشتر به مردم است و باید موانع و مشکلات، رفع و انگیزه‌ها تحریک شود.

وی گفت: در میان دل سوختگان نظام و انقلاب و قضات انگیزه‌هایی برای خدمت وجود دارد که باید به آن‌ها توجه شود.

رئیس دیوان عالی کشور مدیریت خوب را زمینه ارائه خدمات خوب در کشور خواند و گفت: باید از فکر و اندیشه صاحبنظران استفاده و تا حد امکان قوانین را به روز رسانی کرد.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیمرتضوی مقدم افزود: اقدام اعضای کمیسیون‌های تخصصی اداره کل حقوقی قوه قضاییه تشریک مساعی در فهم و درک مسایل پیچیده قضایی و کمک به قضات است.

وی گفت: از حجت الاسلام والمسلمین مصدق معاون حقوقی قوه قضاییه که نیرویی با انگیزه و حقوقدان کامل است، انتظار می‌رود تحولی در جهت ابزار قانونی ما­ ایجاد شود مانندمقرراتی مانند ماده ۴۷۷ که دست و پاگیر ماست.

معاون حقوقی قوه قضاییه

نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی در معرض دید همگان قرار می‌گیرد

معاون حقوقی قوه قضاییه گفت: براساس سامانه‌ای تا یک ماه آینده همه نظریه‌های مشورتی اعضای کمیسیون‌های اداره کل حقوقی قوه قضاییه در معرض دید همگان قرار می‌گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق در مراسم افتتاح دوره جدید فعالیت کمیسیون‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه افزود: امروز فعالیت ۷۰ نفر از پیشکسوتان امر قضا در این کمیسیون‌ها آغاز می‌شود و این ۷۰ نفر هدایت کننده قضات از دیدگاه علمی هستند و در دوره جدید ریاست قوه قضاییه که با اقدامات تحولی آغاز شده است، تلاش خواهد شد معاونت حقوقی با سرمایه‌هایی که دارد مغز متفکر قوه قضاییه از نظر هدایت علمی باشد.

وی گفت: براساس نظر رئیس قوه قضاییه اعضای کمیسیون‌های اداره کل حقوقی قوه قضاییه باید سه ویژگی تخصص، تعهد و انقلابی بودن را داشته باشند که این سه ویژگی را در این ۷۰ نفر می‌بینم.

­معاون حقوقی قوه قضاییه استفاده از نظریه‌های مشورتی در اصلاح قوانین را یکی از مهم‌ترین برنامه‌های معاونت حقوقی قوه قضاییه خواند و گفت: یکی از این قوانین قانون آیین دادرسی کیفری است که در برخی مواد آن ۲۰ بار استعلام شده است که باید رفع نقص صورت گیرد.

مصدق افزود: ما در مذاکره با مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در نظر داریم سامانه‌ای تا یک ماه دیگر راه اندازی کنیم که براساس آن نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه در معرض دید استادان دانشگاه، قضات و دانشجویان باشد.

در خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

وی گفت: هم اکنون آرایی از دیوان عالی کشور و از نظریه‌های مشورتی اداره کل حقوقی صادر می‌شود که منبع تدریس در دوره دکتری است.

­معاون حقوقی قوه قضاییه گفت: در سامانه‌ای دیگر بنا داریم لوایح و آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌های تنظیمی را در معرض دید اهل فن قرار دهیم و پس از کسب نظر آن‌ها پیش نویس مربوطه تهیه شود.

مصدق افزود: در بحث تنقیح قوانین هم تفاهم نامه‌ای با معاونت قوانین مجلس و معاونت حقوقی ریاست جمهوری تنظیم کردیم تا هر مصوبه‌ای که در مجلس به تصویب می‌رسد قوانین مغایر با آن مصوبه نیز کاملا آورده شود.

وی با اشاره به اینکه اصلاح موادی از قانون آیین دادرسی کیفری هم در دستور کار معاونت حقوقی قوه قضاییه است، گفت: یکی از موارد مشکل زا ماده ۴۵۰ است که این ماده به تعیین وقت رسیدگی و دعوت از اصحاب دعوا ارتباط دارد که مثلا در تهران تعیین وقت را در یک پرونده به سال ۱۴۰۱ واگذار می‌کنند یعنی فردی ادعا می‌کند به او ظلم شده است و ما به او می‌گوییم سال ۱۴۰۱ بیاید تا تازه بشنویم چه می‌خواهد بگوید و این با عقل سلیم جور در نمی‌آید.

­معاون حقوقی قوه قضاییه گفت: شاید ماده ۴۵۰ برای نظام‌های قضایی برخی کشور‌ها که پرونده زیادی ندارند مناسب باشد، اما برای کشور ما مناسب نیست.

مصدق افزود: رئیس قوه قضاییه برای حل این مشکل نامه‌ای خدمت مقام معظم رهبری نوشت و ایشان فرمودند تا زمان تصویب قانون بلامانع است یعنی الزام در دعوت از اصحاب دعوا در ماده ۴۵۰ در دادگاه تجدیدنظر برداشته شد.

وی گفت: تا جایی که امکان دارد باید مقید به قانون باشیم و از رهبری هزینه نکنیم و فعلا این موضوع برای سه استان تهران، مازندران و اصفهان ابلاغ شده است و امیدواریم مجلس که در حال بررسی است تا پنج ماه آینده آن را به تصویب صحن علنی برساند.

آغاز دوره جدید فعالیت کمیسیون‌های مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه

این مراسم با حضور رئیس دیوان عالی کشور، معاون حقوقی قوه قضاییه و تعدادی از قضات عالیرتبه، استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاه در حال برگزاری است.

اداره کل حقوقی قوه قضاییه مرجع پاسخگویی به ابهام‌ها و استعلام‌های سازمان‌ها و ادارات دولتی است و مراحل پاسخگویی به این ابهام‌ها در ۱۲ کمیسیون و کمیته علمی انجام و به صدور نظریه منجر می‌شود.

هر کمیسیون شامل ۷ عضو است و امروز اعضای جدید هر کمیسیون با حکم معاون حقوقی قوه قضاییه آغاز به کار کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

یک اتفاق عجیب در شمال غرب ایران/ دریاچه ارومیه زنده ماند اما … (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
آنچه دریاچه نیاز داشت آب بود که رساندند؛ از کنترل مصرف گرفته تا تونل آب، ‌ اما یک ترس همچنان باقی مانده‌است. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن ظهوری فاطمه خسروی ستاد احیاء دریاچه ارومیه دو سال است که خبرنگاران را به ارومیه می‌آورد تا از اقدامات انجام گرفته برای احیاء بزرگترین دریاچه داخلی ایران بگوید. اما بزرگترین بلای دریاچه ارومیه توسعه زمین‌های کشاورزی بود. این زمین‌‌ها هرآنچه آب در سفره‌های زیرزمینی و آبخوان‌ها بود را مصرف کردند و دریاچه که دیگر هیچ حق‌آبه‌ای نداشت روز به روز خشک‌تر شد. اما حالا قرار است هر دو باشند؛ هم زمین‌های کشاورزی و هم دریاچه، اما هر دو آب می‌خواهند؛ درست همان چیزی که هنوز علم نمی‌تواند تولیداش کند.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشیافته‌ها نشان می‌دهد رژیم غذایی حاوی نمک زیاد موجب بروز نفخ در افراد می‌شود. محققان با بررسی مجدد مطالعه دو دهه اخیر موسوم به DASH-Sodium، دریافتند مصرف میزان زیاد سدیم موجب افزایش نفخ در بین شرکت کنندگان شده بود. اخبار اجتماعی- ​محققان همچنین دریافتند رژیم غذایی DASH با میزان فیبر زیاد در مقایسه با رژیم غذایی کنترل کم فیبر، موجب افزایش نفخ شد. گفتنی است رژیم غذایی DASH یک رژیم غذایی پرفیبر است که دارای میزان نسبتا کم چربی و میزان بالا میوه، مغزیجات آجیلی و سبزیجات است. محققان دریافتند رژیم غذایی DASH پرفیبر احتمال نفخ را تا ۴۱ درصد افزایش می‌دهد.

دوچرخه‌هایی که به مقصد نرسیدند

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ رکاب‌هایی که سالهاست قرار است در خیابان‌های پایتخت زده شود، موضوع دوچرخه سواری پیشینه‌اش به بیش از یک دهه پیش باز می‌گردد که قرار بود پایتخت نشینان را برای یک زندگی بدون آلودگی هوا آماده کند، اما این طرح در زمان هر شهرداری که روی کار امد در همان سکوی اول باقی ماند.

دورهمی ائمه جمعه سراسر کشور

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
مردم از ائمه جمعه انتظار دارند در دسترس باشند و آن‌ها می‌گفتند که از مشکلات مردم که بیشتر اقتصادی هست خبر دارندمردم، ولی نعمتان ما هستندبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ مردم از ائمه جمعه انتظار دارند در دسترس باشند و آن‌ها می‌گفتند که از مشکلات مردم که بیشتر اقتصادی هست خبر دارند.
خبرآنلاینخبرآنلاین13 ساعت قبل
نماینده ولی فقیه در استان افزود: اسلام نیز مانند سایر ادیان الهی معتقد به توجه دین به تمام امور زندگی انسان و امنیت و معیشت او و هموار کردن راه برای رسیدن به اهداف انسانی است و تامین اجتماعی ره به عنوان ابداع بشری پذیرفته و برای آن قانون گذاشته و چارچوب تعیین کرده است. نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: در طول تاریخ، تامین امنیت، یکی از اهداف تشکیل حکومت‌ها و مهم‌ترین وظیفه آنها به شمار می‌رود و یکی از بهترین راه‌های تامین امنیت در بعد اجتماعی و اقتصادی جامعه، مقوله تامین اجتماعی است. وی رابطه تامین اجتماعی و عدالت اجتماعی را هم مورد اشاره قرار داد و گفت: رسیدگی به امور نیازمندان و برقراری تعادل میان درآمد و زندگی اقشار جامعه، روشی است که در راستای برقراری عدالت اجتماعی و در قالب نظام تامین اجتماعی به کار گرفته می‌شود و هر اقدامی در این زمینه، تحقق هدف نهایی دین در دنیا را تسهیل می‌کند. در این دیدار، عباس نورمحمدی، مدیرکل تامین اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد، گزارشی از خدمات سازمان تامین اجتماعی ارایه کرد و گفت: بیش از ۳۲۰ هزار نفر از جمعیت استان زیر پوشش حمایت‌ها و خدمات این سازمان هستند و خدمات بیمه‌ای و درمانی متنوعی را دریافت می‌کنند. دکتر پیام اکبری مدیر درمان تامین اجتماعی نیز گزارشی از خدمات این سازمان در بخش درمان ارایه کرد.
مهرمهر21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست همدان، مهدی صفی خانی بیان کرد: طی سه ماهه اول سال جاری ۵۰ بهله دلیجه شکاری که به علت‌های مختلف آسیب دیده بودند تحویل محیط زیست همدان شدند که پس از فرایند درمان در صورت توان بازگشت به طبیعت رها سازی می‌شوند. وی ادامه داد: این پرندگان به دلیل ناتوانی در پرواز، آسیب‌های استخوانی، بروز آسیب به پرها و آسیب‌های ناشی از تیراندازی و شکار به این اداره کل تحویل داده شده بودند. معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان اضافه کرد: این پرندگان پس از بهبود و کسب سلامتی در محیط‌های طبیعی زندگی خود رهاسازی شده تا وارد چرخه طبیعت و تولید مثل شوند. صفی خانی ادامه داد: از جمله دلایل آسیب دیدن این پرندگان برخورد با کابل‌ها و سیم‌های برق است یا به علت قرار داشتن در فصل زاد و ولد جوجه آنها از لانه به زمین افتاده یا برخی اقدام به سرقت این جوجه‌ها می‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

شاهکار تازه عادل فردوسی‌پور

خبری13 ساعت قبل

آخرین اظهارات فدریکا موگرینی و عکس او در کنار رییس تازه کمیسیون اروپا

خبری13 ساعت قبل

رویترز: دستکم سه دیپلمات ترک در اربیل کشته شدند

خبری14 ساعت قبل

گرانترین کشورهای اروپایی برای زندگی

ایسنا11 دقیقه قبل

پایداری چی‌ها و احمدی نژادی‌ها در شبکه افق، با آملی لاریجانی تسویه حساب سیاسی کردند؟

خبرآنلاین16 دقیقه قبل

باستی هیلز ایران کجاست؟ / ویلاهای لاکچری با ۶۰ میلیارد قیمت فروش + عکس

خبر فوری19 دقیقه قبل

دوستی‌های اتفاقی در حاشیه مراسم حج

صدا و سیما20 دقیقه قبل

تازه‌ترین قیمت انواع خودرو داخلی در بازار

خبرآنلاین21 دقیقه قبل

کیهان: رهبرانقلاب فرمودند حتی اگر همه دنیا در جنگ دخالت می‌کردند امام کسی نبود که نظرش برگردد، اما رضایی و هاشمی و موسوی قطعنامه را به او تحمیل کردند

خبرآنلاین26 دقیقه قبل

کنگره آمریکا قطعنامه‌ای علیه امارات و سعودی‌ها به تصویب رساند

صدا و سیما28 دقیقه قبل