سیگار کشیدن مصداق خشونت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سلامت

سیگار کشیدن مصداق خشونت

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
مقامات تایلند با تصویب قانونی جدید ، سیگار کشیدن در محیط خانه را جرم اعلام کردند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از کوالالامپور؛ بر اساس این قانون، کشیدن سیگار در کنار اعضای خانواده، نوعی خشونت و آزار محسوب می‌شود و متخلفان در صورت شکایت خانواده، مجازات می‌شوند.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

رییس اداره امور زنان و توسعه خانواده در تایلند، هدف از تصویب این قانون را جلوگیری از آسیب‌های شدید ناشی از دود سیگار به اعضای خانواده عنوان کرد. «بورنابن دیت» به موج انتقاد بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به این قانون اشاره کرد و افزود: برخی این قانون را اقدام علیه آزادی‌های اجتماعی افراد می‌دانند و معتقدند هیچ کودکی، والدین خود را به علت سیگار کشیدن، تحت تعقیب قضایی قرار نمی‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: این قانون برای حمایت، حفاظت و بهبود سلامت اعضای خانواده تصویب شده است و دادگاه‌ها می‌توانند متخلفان را ملزم به ترک سیگار کنند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

بر اساس آمار وزارت بهداشت تایلند، به طور میانگین سالانه چهل هزار نفر در این کشور به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهند. وزیر بهداشت اندونزی هم از تهدید جان یکصد میلیون سیگاری اندونزیایی خبر داده است. مالزی نیز با ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی، رستوران‌ها و برخی خیابان‌های شلوغ در حال کنترل و کاهش رواج این عادت ناپسند است. طبق آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی، سالانه هشت میلیون نفر قربانی استعمال دخانیات در سراسر دنیا می‌شوند.

براساس این گزارش، یک میلیون از این هشت میلیون نفر، سیگاری نیستند و تنها به علت مجاورت با افراد سیگاری و ابتلا به امراض قلبی و عروقی فوت می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

برنابرنا1 روز قبل
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: پیش نویس اولیه سند ملی امنیت و سلامت ترافیک تهیه شده که شامل بررسی وضع موجود، تدوین استانداردها و شرح وظایف سازمان‌های مختلف است. تهیه سند امنیت و سلامت ترافیک نیازمند همکاری بین بخشی استمعاون وزیر بهداشت بیان کرد: در جلسه‌ای که ۲۶ تیر ۹۸ در این زمینه برگزار شد، هماهنگی‌های مجدد با سایر دستگاه‌ها انجام گرفت. زیرا ارائه سند نهایی امنیت و سلامت ترافیک نیاز به همکاری بین بخشی دارد و مدت زمان سه ماهه‌ای نیز توسط وزیر بهداشت برای نهایی شدن این سند در نظر گرفته شده است. عدم حضور خودروسازان در نشست بررسی سند ملی سلامت و امنیت ترافیکمعاون بهداشت وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که چرا خودروسازان و صنعت در نشست اخیر هماهنگی برای تدوین سند امنیت و سلامت ترافیک حضور نداشتند، بیان کرد: یکی از دلایل این جلسه همین موضوع بود که برای تکمیل این سند ملی، نیازمند همکاری بخش‌های مختلفی هستیم. ضمانت اجرایی سند امنیت و سلامت ترافیکدکتر رئیسی درباره ضمانت اجرایی سند ملی امنیت و سلامت ترافیک گفت: پیشنهاد شده که پس از نهایی شدن سند، در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی که ریاست آن با رئیس جمهوری است، مصوب شود.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در ادامه با دلایل خارش سینه و روش‌های درمان آن بیشتر آشنا می‌شویم. از جمله داروهایی که می‌توانند موجب خارش پوست شوند می‌توان به داروهای تجویزی برای درمان فشار خون بالا و کلسترول بالا اشاره کرد. بیماری کلیویمرحله پایانی بیماری کلیوی می‌تواند موجب نوعی خارش پوست به نام خارش اورمیک یا خارش مرتبط با بیماری مزمن کلیوی شود. اختلالات تیروئیداختلالات تیروئید از جمله کم کاری و پر کاری تیروئید می‌توانند بدون بروز یک راش پوستی موجب خارش پوست شوند. درمان هاگزینه‌های درمان برای خارش سینه به دلیل زمینه‌ای بروز این شرایط بستگی دارد.
عصر ایرانعصر ایران3 ساعت قبل
حدود ۹۹ درصد گاز خارج شده بی بو است، اما گاهی اوقات نیز باد شکم بوی بسیار بدی دارد. بوی بد باد شکم احتمالا با آنچه مصرف کرده‌اید در ارتباط است و لزوما به مساله‌ای بد و نگران کننده اشاره ندارد. نتیجه این شرایط باد بوی بد شکم است زیرا شیر و برخی انواع پنیر حاوی سطوح بالای گوگرد نیز هستند. داروهابرخی داروهای تجویزی، ویتامین‌ها و مکمل‌ها می‌توانند در تولید باد شکم بدبو نقش داشته باشند. دلیل تولید باد شکم بدبو به واسطه داروی مصرفی متفاوت است و میزان گاز تولیدی نیز از فردی به فرد دیگر متفاوت است.
برنابرنا1 روز قبل
وزیر بهداشت با بیان اینکه نمی‌توانند ما را مجبور به کنار گذاشتن نظام ارجاع کنند، گفت: در برخی استان‌ها به طور همزمان سیستم ارجاع اجرا شده است. البته باید پرونده الکترونیک سلامت را با راه‌اندازی سرویس‌هایی مانند نسخه نویسی الکترونیک و اتصال به مراکز خصوصی و مطب‌های پزشکی کامل تکمیل کنیم. نمکی یادآور شد: در راه‌اندازی سیستم ارجاع باید به چند نکته توجه کرد؛ اینکه نیروی انسانی در اولین تماس مردم با سیستم ارجاع باید پزشک باشد یا غیرپزشک، چگونگی استقرار نظام ارجاع و تعریف سطوح ۲ و ۳ و همچنین اجرا در چه شهرهایی با چه میزان جمعیت در کشور مهم است و حتما در راه‌اندازی نظام ارجاع همانند پرونده الکترونیک سلامت نیازمند مشارکت سازمان‌های بیمه‌گر و نظام پزشکی و انجمن‌های علمی هستیم. وزیر بهداشت گفت: در سیستم ارجاع باید رویکرد خدمت محور داشته باشیم نه پزشک محور و این خدمت ممکن است در یک مجموعه تخصصی باشد یا فوق تخصصی. وزیر بهداشت یادآور شد: با رانش‌ها و کشش‌ها نمی‌توانند ما را مجبور به کنار گذاشتن نظام ارجاع کنند و موضوعات خودمراقبتی و ادغام آن در نظام شبکه را فراموش کنیم یا غذای سالم را از یاد ببریم و بسیج ملی کنترل دیابت و سلامت روان و خودمراقبتی را اجرا نکنیم.

نظرها

اخبار بیشتر