ناسا نقشه‌ای شگفت‌انگیز از سیاره‌های فراخورشیدی شناخته‌شده منتشر کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. زومیت
  4. تکنولوژی

ناسا نقشه‌ای شگفت‌انگیز از سیاره‌های فراخورشیدی شناخته‌شده منتشر کرد

زومیتخبرگزاری زومیت |
ناسا به‌تازگی نقشه‌ای شگفت‌انگیز از ۴هزار سیاره فراخورشیدی شناخته‌شده منتشر کرده و روند کشف آن‌ها را در قالب ویدئویی از سال ۱۹۹۱ تاکنون نشان داده است.

سیاره‌های فراخورشیدی نه‌تنها از لحاظ چرخش به دور ستاره‌ای متفاوت جلب توجه می‌کنند؛ بلکه به لحاظ داشتن ظرفیت حیات نیز از اهمیت برخوردار هستند. تنها در یک دهه‌ی گذشته، به کمک تلسکوپ فضایی تازه‌بازنشسته‌شده‌ی کپلرتعداد کشف این سیار‌ه‌ها به‌طور نمایی گسترش یافت؛ به‌نحوی که تا ماه ژوئن سال جاری، تعداد ۴هزار سیاره فراخورشیدی شناسایی شد.

نقشه‌ی به‌تصویرکشیده در ویدئو نشان می‌دهد که تمامی سیاره‌های فراخورشیدی شناخته‌شده تاکنون، چه زمانی و کجا در آسمان شب کشف شدند. با تماشای این ویدئو به‌وضوح می‌توان دریافت که چگونه سرعت یافته‌ها با آغاز مأموریت کپلر در سال ۲۰۱۰ افزایش یافت.

خبری: اخبار مهم فناوری روز دنیا

تلسکوپ فضایی کپلر

در مرحله بعد، ماهواره اروپایی شناسایی سیارات فراخورشیدی (CHEOPS) برای ارسال به فضا در اواخر سال جاری برنامه‌ریزی شده و تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا نیز قرار است در ۲۰۲۱ زمین را ترک کند. متأسفانه روند توسعه و تکمیل این تلسکوپ‌ با تأخیرهای زیادی مواجه شده است. کاربرد هر دو تلسکوپ فضایی یادشده، فراتر از رویت سیارات فراخورشیدی خواهد بود؛ بدین نحو که علاوه‌بر شناسایی جهان‌های دوردست، می‌توانند دریابند که آیا شرایط موجود روی سطح آن‌ها برای پشتیبانی از حیات مناسب خواهد بود یا خیر.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
وی گفت: امسال حدود ۲ هزار و ۱۰۰ دستگاه خودرو وارداتی شماره گذاری شده است که در مقایسه با سال گذشته ۷۱ درصد کاهش نشان می‌دهد. رئیس مرکز شماره گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور ناجا افزود: در بخش شماره گذاری خودرو‌های نو شماره داخلی نیز در سال جاری حدود ۱۵۲ هزار دستگاه خودروی داخلی در کشور شماره گذاری شده است که بیشترین آن‌ها به ترتیب پراید ۱۳۱، پژو ۲۰۶، پژو ۴۰۵، تیبا ۲ و سایناست. به گفته وی در مجموع در بخش خودرو‌های نو شماره اعم از داخلی و وارداتی امسال ۵۶ درصد کاهش یافته است. معاون اجتماعی و فرهنگی ترافیک پلیس راهور ناجاالزام بستن کمربند ایمنی برای سرنشینان خودرو‌های شخصی و ناوگان عمومیسرهنگ عین‌اله جهانی گفت: بستن کمربند ایمنی برای همه سرنشینان خودرو‌های شخصی و ناوگان عمومی برابر ماده ۱۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در جاده‌های کشور الزامی است. رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا در ادامه افزود: تخطی از سرعت مطمئن با سهم ۲۰٫۸ درصد در رتبه دوم قرار دارد.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
سردار حمیدی، معاون اجرایی پلیس راهور در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما؛ افزود: در واقع هر خودرویی که از مقابل دوربین‌ها عبور کند سامانه لحظه ایی شمارش می‌کند. معاون پلیس راهور گفت: یکی دیگر از کارکرد‌های این سامانه استخراج لحظه ایی نوع تخلف خودرو‌ها است. معاون اجرایی پلیس راهور گفت: البته در سامانه «آی تی اس» در همان زمان پیامک برای راننده متخلف ارسال می‌شود. سردار حمیدی افزود: درصد رانندگانی که در جاده‌ها تخلف و دوربین‌ها ثبت می‌کنند بسیار کم است و از دید این دوربین‌ها ۹۵ درصد مردم قوانین رو رعایت می‌کنند. معاون اجرایی پلیس راهور گفت: تا به امروز حدود ۲ هزار دوربین کنترل سرعت در جاده‌ها نصب شده است و در ماه‌های آینده بیش از ۲ هزار دوربین نسل جدید نیز توسط سازمان راهداری در جاده‌های کشور نصب خواهد شد.

از فضانوردانی که سوختند تا اتهاماتی علیه استنلی کوبریک و ناسا! (+تصاویر)

10+
عصر ایرانعصر ایران5 ساعت قبل
انتخابانتخاب1 روز قبل
اینستاگرام اعلام کرده که به زودی ۶ کشور جدید شامل ایرلند، ایتالیا، ژاپن، برزیل، استرالیا و نیوزیلند را به آزمون پنهان کردن تعداد لایک‌های کاربران می‌افزاید. خبری که می‌تواند برای شاخ‌های اینستاگرامی بسیار ناراحت کننده باشد. درواقع گاهی این موضوع تا جایی مهم می‌شود که افراد برای بالا بردن تعداد لایک‌های خود اقدام به خرید فالوور یا لایک‌های جعلی می‌کنند. بر همین اساس است که اینستاگرام اعلام کرده به زودی قابلیتی را فعال می‌کند که لایک‌های کاربران را مخفی کند. افزون بر این دیگر قرار نیست تعداد لایک‌ها مشخص کند که آیا یک فرد مهم و دوست داشتنی است یا خیر.
انتخابانتخاب1 روز قبل
شرکت فورد یک ایموجی اختصاصی برای وانت‌های خود را به مجمع جهانی یونیکد (مجمع ثبت ایموجی) سفارش داده است. این ایموجی می‌تواند باعث شود بسیاری از مردم مرتب یاد شرکت فورد و وانت‌های این شرکت بیفتد. به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، اگر طرفدار خودروهای آمریکایی هستید و برند فورد را نیز دوست دارید به زودی می‌توانید شاهد ایموجی‌های وانت فورد باشید. گرچه این ایموجی با پیشنهاد فورد طراحی شده اما نام و نشانی ندارد و می‌تواند از سوی شرکت‌های رقیب فورد نیز استفاده شود. ایموجی وانت فورد یک وانت آبی است که می‌تواند برای طرفداران فورد بسیار جذاب باشد اما باید دید آیا رقبای فورد حاضرند این تبلیغ را تحمل کنند و خود اقدام به طراحی ایموجی اختصاصی نکنند یا خیر.

نظرها

اخبار بیشتر