ایران، لیبی و عراق نیست آقای ترامپ/ راهبرد تکراری آمریکا در برابر ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اقتصادی
ایران، لیبی و عراق نیست آقای ترامپ/ راهبرد تکراری آمریکا در برابر ایران

ایران، لیبی و عراق نیست آقای ترامپ/ راهبرد تکراری آمریکا در برابر ایران

الفخبرگزاری الف |
مدل رفتاری آمریکا در قبال کشورهای مخالف همیشه واجد ویژگیهای مشابهی بوده است. بواقع سیاست واشنگتن در قبال ایران پیروی از الگویی است که قبلاً در قبال کشورهایی مانند کره شمالی، لیبی و عراق جواب داده است.

به گزارش الف در این الگو، آمریکا با متهم کردن همیشگی در پی ایجاد فشار برای به عقب راندن و گرفتن مولفه‌های قدرت ایران بوده است. در این فضا بهره گیری از جنگ روانی و تبلیغاتی و استفاده از ابزار تحریم جایگاه ویژه‌ای دارد. اگر چه این الگو در برابر کشورهای دیگر جواب داده بود اما ایران توانست الگوی رفتاری همیشگی غرب را با چالش مواجه سازد.

استفاده از سیاست فشار حداکثری، تحریم اقتصادی، تهدید به جنگ، زمینه سازی برای خلع سلاح و سپس مقابله با کشور هدف به مولفه‌های ثابت الگوی رفتاری روسای جمهور آمریکا با کشورهای مخالف تبدیل شده است. در این باره باید به مدل مواجه غرب با کشورهایی مانند عراق و لیبی اشاره کرد. این کشورها به امید کسب همکاری و کمک کشورهای غربی و بر اساس وعده‌ها و در باغ سبزی که به آنها نشان داده می‌شد گرفتار توطئه‌ها و دسیسه‌های کشورهای غربی شدند.

در عراق با استفاده از جنگ روانی و تبلیغاتی و اعمال تحریم‌های گسترده علیه رژیم بعث تلاش شد تا این کشور از درون ضعیف و متلاشی شود و در نهایت نیز به بهانه واهی تولید سلاح‌های کشتار جمعی که بعد از مدتی دروغ بودن آن‌ها آشکار شد به این کشور حمله و در سال ۲۰۰۳ صدام حسین ساقط شد.

در لیبی، کشورهای غربی علی الخصوص آمریکا با استفاده از تحریم اقتصادی فشار مضاعفی علیه دولت معمر قذافی وارد کردند. در نهایت قذافی حاضر شد در ازای کسب رضایت آمریکا اقدام به خلع سلاح داوطلبانه هسته‌ای و موشکی کند. قذافی امیدوار بود با این اقدامات رضایت غرب را برای کاهش تحریم‌ها و رونق اقتصادی بدست آورد. کار تا آنجا پیش رفت که تمام تجهیزات هسته‌ای لیبی بار زده شد و از کشور خارج شد. با این حال الگویی که غرب در لیبی پیاده سازی کرد عملا منجر به سرنگونی دولت مستقر و ایجاد درگیری و جنگ داخلی در این کشور شد. وضعیت به گونه‌ای شده که لیبی در حال حاضر گرفتار چند دولتی شده و مدت هاست رنگ آرامش را به خود ندیده است.

بعدها جان بولتون گفت که می‌باید الگویی که در لیبی پیاده شده درباره کره شمالی و کیم جونگ اون نیز اجرایی شود. اما کیم جونگ اگر چه جلوی دوربین‌های عکاسی با دونالد ترامپ ظاهر شد اما هرگز وارد فاز خلع سلاح مطابق پیشنهادات آمریکایی‌ها نشد و به همین دلیل فعلا آمریکا در مقابل این کشور ره به جایی نبرده است.

راهبرد تکراری در قبال ایران

باراک اوباما در دوران ریاست جمهوری خود همیشه مدعی بود که توانسته با ابزار تحریم مانع جدی بر سر راه ایران که می‌خواسته به بمب اتم برسد ایجاد کند. بعد از امضای توافق هسته‌ای نیز اوباما ادعا می‌کرد با استفاده از برجام و بدون شلیک یک گلوله برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران را تعطیل کرده است. دروغی که بارها توسط مسولان ایرانی به آن پاسخ داده شد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

دونالد ترامپ نیز از سیاست تقریبا مشابهی در قبال ایران استفاده می‌کند. سیاستی که بر اساس بهره گیری از ابزار تحریم، تحمیل فشار اقتصادی به مردم برای بالا بردن نارضایتی و زمینه سازی برای آشوب‌های اجتماعی جهت تحمیل خواسته‌های غرب مبتنی است.

بر همین اساس دونالد ترامپ ضمن خروج از توافق هسته‌ای، همیشه ایران را متهم می‌کند که از همان ابتدا مفاد برجام را رعایت نکرده و به صورت مخفیانه غنی سازی را ادامه داده است. به نظر می‌رسد رئیس جمهور آمریکا بدنبال این است تا به زعم خود ضمن توجیه خروج از برجام، زمینه و مشروعیت لازم را برای مقابله و برخورد با ایران بدست آورد. این در حالی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان مرجع اصلی در گزارش‌های متوالی خود خلاف این حرف را اعلام کرده است.

البته دونالد ترامپ در چارچوب سیاست فشار حداکثری تمامی تحریم هایی که به موجب توافق هسته‌ای تعلیق شده بود را دوباره برگرداند و علاوه بر آن تحریم‌های جدیدی مانند تلاش برای صفر کردن صادرات نفت ایران نیز عملیاتی و اجرایی شد که تاکنون ثمری به همراه نداشته است.

به طور کلی در راه مقابله با کشورهایی که مخالف سیاست‌های آمریکا می‌باشند استفاده از ابزار تحریم جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی کاخ سفید به خود اختصاص داده است. درباره نقش این ابزار اشاره به کتاب «هنر تحریم‌ها، نگاهی از درون میدان» ریچارد نفیو به عنوان معمار تحریم‌ها جالب توجه است. نفیو بر رابطه میان اعمال فشار یک دولت به دولت دیگر برای رسیدن به اهدافش از یکسو و آمادگی دولت مقابل برای پذیرش فشار، مقابله با آن و تحمل آن و حتی فائق آمدن ازسوی دیگر می‌پردازد. بر این اساس باید گفت این رابطه نقش مهمی در تعیین موفقیت تحریم‌ها به عنوان راهبردی مهم در امنیت ملی خواهد داشت.

به عبارتی بی اثر کردن این ارتباط نقش کلیدی در مقابله با سیاست تحریمی ایالات متحده آمریکا دارد. به همین دلیل جمهوری اسلامی با اتخاذ راهبرد مقاومت فعالانه در ماه‌های اخیر موجب شده که آمریکا بعد از حدود یک سال و نیم هیاهوسازی و خروج از برجام عملا دچار گیجی و سردرگمی شود.

ترامپ تصور می‌کرد بعد از بازگشت تحریم‌ها و صفر کردن صادرات نفت ایران عملا زمینه فروپاشی اقتصادی ایران از درون فراهم می‌شود اتفاقی که نه تنها تا کنون رخ نداده بلکه نوعی تثبیت اقتصادی نیز بر بازار حکمفرما شده است.

همچنین کاهش گام اول تعهدات برجامی در آستانه اولین سالگرد خروج آمریکا از برجام و سپس برداشتن گام دوم نشان دهنده این است ایران به عنوان قدرتی منطقه‌ای برخلاف عراق صدام حسین و لیبی هرگز گرفتار ارعاب و جوسازی غربی‌ها نشده و نخواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتقادات تند جوان نخبه‌ از وضع کشور در حضور رهبرانقلاب +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

سخنان یک جوان در مواجهه با رهبر انقلاب

تابناکتابناک1 روز قبل
یکصد و پانزده نفر از مدال‌آوران المپیادهای علمی کشوری و جهانی به همراه اعضای تیم ملی والیبال جوانان ایران چندی پیش با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. در جریان این دیدار یکی از مدال آوران المپیادهای علمی خارج از روال درخواست سخن گفتن را مطرح کرد و نقدش را نسبت به وضعیت کشور و آنچه فرار از مغزها خواند، مطرح کرد. این سخنان و پاسخ رهبری را در تابناک می‌بینید و می‌شنوید.

اعترافات دختران بازداشتی / کشف حجاب بخاطر دلارهای مسیح علینژاد! + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
مستند «یک مشت دلار بیشتر» روایتی است از افرادی که به واسطه مسیح‌ علینژاد و حامیان او، هنجارشکنی و کشف حجاب کردند. به تازگی تیزر مستندی با عنوان «به خاطر یک مشت دلار بیشتر» در فضای مجازی منتشر شده‌است. موضوع این مستند کشف حجاب‌های دستوری در ماه‌های گذشته است. در ماه‌های گذشته و پس از شکست کمپین چهارشنبه‌های سفید مسیح علینژاد، برخی از چهره‌های ضدانقلاب غرب‌نشین به روش‌های مختلف برای دستیابی به اهداف پوچ خود در از بین بردن حجاب و عفت زنان ایرانی تلاش کردند. پس از انتشار تصاویری خارج از عرف در شبکه‌های اجتماعی توسط برخی از افراد هنجارشکن، دستگاه قضا دست به اقدام عملی زد. پیشتر نیز رئیس دادگاه انقلاب تهران در خصوص ارسال‌کنندگان فیلم کشف حجاب به مسیح علینژاد اعلام کرده بود: با توجه به قرارداد همکاری علینژاد با آمریکایی‌ها کسانی که از خودشان یا دیگران فیلم در رابطه با کشف حجاب بگیرند و به این خانم ارسال کنند مشمول ماده ۵۰۸ قانون مجازات اسلامی خواهند بود و بین یک تا ده سال حبس برایشان در نظر گرفته می‌شود.

بخشی از جدیدترین صحبت‌های ظریف با NBC

مهرمهر1 روز قبل
محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در گفت‌وگو با NBC گفت: در طول ۲۵۰ سال گذشته همواره از خود دفاع کرده‌ایم و درس‌های خوبی به کسانی که به کشور ما تجاوز کرده‌اند، داده‌ایم.

کلید اصلی حل مشکلات موجود از زبان رهبر انقلاب

مهرمهر1 روز قبل
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب در دیدار امروز خود با رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت فرمودند: مسئولان به «تولید داخلی» به عنوان «کلید اصلی حل مشکلات موجود» توجه کامل کنند.

محصولات ایرانی در روستا‌های ساحل عاج

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از آبیجان‎، برخی از محصولات تولیدی ایران در دور افتاده‌ترین روستا‌های ساحل عاج بازار فروش خود را پیدا کرده است و به فروش می‌رسد.

نظرها

اخبار بیشتر