تا صدای‌شان در نیامده، کسی کاری به کارشان ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سرگرمی

تا صدای‌شان در نیامده، کسی کاری به کارشان ندارد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
نامِ «تاق گرا»، «کتیبه آنوبانی‌نی» یا حتی «قلعه یزگرد» در مسیری تاریخی در ثلاث‌ باباجانی را بیشتر بعد از زلزله آبان دو سال گذشته در کرمانشاه به گوش شنیدیم، آثاری تاریخی که به جز قلعه یزگرد هیچ کدام آسیبی ندیده بودند، اما قول‌ها برای ساماندهی هر سه بنا به این بهانه مطرح شدند.

به گزارش ایسنا، حالا بعد از گذشت ۲۰ ماه، آن‌چه که به چشم می‌آید بیشتر محوطه‌ای ساماندهی نشده یا شاید هم در دست ساماندهی است که هنوز نگرانی‌ها از پس لرزه‌ها یا زلزله‌های چند ریشتری برای تخریب‌ آن‌ها هنوز وجود دارد، با صحنه‌هایی که به نظر می‌رسد هیچ گاه قرار نیست، مشکلات‌شان برطرف شود.

پیمان یزدانی-  عکاس و دوستدار میراث‌فرهنگی - که چند روز قبل، این مسیر تاریخی را دیده، در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: حدود ۱۵ کیلومتر مانده به سرپل ذهاب، «تاق گرا» در فرعی پایین‌تر از جاده اصلی و احتمالا در سر راه جاده قدیمی در دوره ساسانی با آثاری مشهود از وندالیسم قرار گرفته است، بنایی در گذشته در اختیار مرزبانی ایران بوده و امروز احتمالا جایگاه خواب کارگران مشغول در محل و مکانی برای نوشتن یادگاری‌هاست.

تا صدای‌شان در نیامده، کسی کاری به کارشان ندارد - 4

تاق ساسانی گرا در کرمانشاه

او اما وضعیت مرمت این بنای تاریخی را نیز اصلا مناسب نمی‌داند و می‌گوید: به نظر می‌رسد بیشتر با سیمان یا مصالحی شبیه به آن این اثر تاریخی را مرمت کرده‌اند. در اطراف این بنا، کارگرانی در حال سنگفرش کردن محوطه‌اند و دور تاق نرده‌هایی نصب شده است، شاید این اقدام در حال انجام توسط میراث‌ فرهنگی باشد، اما جالب است که به نظر می‌رسد مکان استراحت کارگران نیز فضای داخلی همین بناست.

وی حتی به وندالیسم‌هایی که در داخل این تاقی رخ داده، اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: وضعیت این محوطه اصلا مناسب نیست، علاوه بر سیمان‌کاری به عنوان مصالح مورد استفاده در مرمت بنا، یادگاری‌ نویسی‌های عجیبی روی بدنه آن نوشته شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

او تاکید می‌کند: چیزی شبیه به کنگره در بالای تاقی نیز از قدیم وجود داشته که در حال حاضر فقط بخش کوچکی از آن باقی مانده‌اند.

تا صدای‌شان در نیامده، کسی کاری به کارشان ندارد - 10

تاق گرا در کرمانشاه

یزدانی، تنها نشان از معرفی این اثر تاریخی را تابلویی قهوه‌ای رنگ می‌بیند که درباره‌ی این اثر توضیح داده شده و می‌گوید: معتقدم نخستین چیزی که برای این بنای تاریخی نیاز استوجود یک نگهبان برای حفاظت از اثر است، از سوی دیگربا توجه به قدمت اثر، نیاز به بلیت‌فروشی برای این بنای تاریخی قطعا نیاز است.

تا صدای‌شان در نیامده، کسی کاری به کارشان ندارد - 13

تاق گرا در کرمانشاه

این عکاس «قلعه یزدگرد» و «دکان داوود» ‌ در دالاهو را نیز در چنین وضعیتی توصیف می‌کند و می‌گوید: متاسفانه بزرگترین ضعفی که در این مناطق وجود دارد، نبود نگهبان در این محوطه‌های تاریخی است که از سوی دیگر، حفاری‌های غیر قانونی در نقطه نقطه این محوطه، بخصوص در قلعه یزگرد به چشم می‌خورد.

تا صدای‌شان در نیامده، کسی کاری به کارشان ندارد - 16

دکان داوود در کرمانشاه

او همچنین کتیبه‌ی «آنوبانی‌نی» در نزدیکی ثلاث‌باباجی را که بی‌توجه به حال خود رها شده، یک نقطه ضعف دیگر در این مسیر تاریخی می‌داند و می‌گوید: هیچ کدام از آثار این محوطه، نه بلیت فروشی دارند و نه شیشه‌ای برای حفاظت از آن‌هایی که به صورت تک قرار گرفته‌اند، کشیده شده است و نه نگهبانی که از هجوم یا رفتارهای ناشیانه‌ی برخی مسافران جلوگیری کند.

تا صدای‌شان در نیامده، کسی کاری به کارشان ندارد - 19

تا صدای‌شان در نیامده، کسی کاری به کارشان ندارد - 21

کتیبه آنوبانی‌نی در کرمانشاه

تا صدای‌شان در نیامده، کسی کاری به کارشان ندارد - 23

قلعه یزگرد در دالاهو در کرمانشاه

تا صدای‌شان در نیامده، کسی کاری به کارشان ندارد - 25

آخرین وضعیت تاق گرا در کرمانشاهمرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید:

آخرین وضعیت تاق گرا در نزدیکی ثلاث‌باباجانی در کرمانشاه

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
در ماههای اخیر و علیرغم فروش بالای فیلم‌ها، به نظر می‌رسید کیانو ریوز به شدت تنها و کمی افسرده است. درست همانطور که آشنایی جولی و برد پیت در فیلم مشهور «آقا و خانم اسمیت» منجر به جدایی برد پیت از همسرش جنیفر آنیستون و ازدواج او با آنجلینا جولی شد. آنجلینا جولی از مدتها پیش به فهرست بازیگران این فیلم پیوسته است، اکنون خبرها حکایت از پیوستن کیانو ریوز به این پروژه دارند. به محض این که خبر پیوستن احتمالی کیانو ریوز به این پروژه سینمایی مطرح شد، این مسئله نیز مطرح شد که جولی در مجاب کردن کارگردان برای انتخاب ریوز نقش داشته است. اگر این شایعات حقیقت داشته باشد باید بپذیریم که رابطه جولی و پیت واقعا و برای همیشه تمام شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
در این بازدید که استاندار البرز و جمعی از مسئولان استانی حضور داشتند، نیازهای این کارخانه که در زمینه تولید فروکتوز (قند مایع) و سایر مواد اولیه فعالیت می‌کند، موردبررسی قرار گرفت. رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر یک روزه به استان قرار است در مراسم تجلیل از ۲۰ نفر از پیشکسوتان عرصه صنعت و معدن استان البرز حضور یابد و از نمایشگاه توانمندی‌های این استان نیز بازدید کند. استان البرز دارای سه هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی بزرگ، متوسط و کوچک است که بیش از از ۱۳۰ هزار نفر در این واحد‌ها مشغول به کار هستند.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل

فیلم | جان باختن ۱۷نفر در دو حادثه رانندگی در خوانسار و ایرانشهر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
عباس ایروانی مالک گروه قطعات خودروی عظام گفت: ما یکی از تامین‌کنندگان اصلی قطعات برای خودروسازان بزرگ هستیم و طی سال‌های گذشته، علی‌رغم فشارهای گسترده اقتصادی و تحریم‌های بین‌المللی، توانستیم نیاز خودروسازان و عموم مردم را به قطعات یدکی خودرو تامین کنیم.

فیلم | جشن تولد پاندای ۱۱۰ کیلویی در باغ وحش برلین

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
اگر خرید جک s۳ را به عنوان گزینه نهایی خود برای صاحب شدن یک کراس آور انتخاب کرده‌اید، شاید بهتر باشد که کمی در این انتخاب خود فکر کنید و در مورد ویژگی‌ها و مشخصات آن مطالعه بیشتری داشته باشید.

نظرها

اخبار بیشتر