«لباس بلوچی» امین زندگانی؛ احترام بدون شعار
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. فرهنگ

«لباس بلوچی» امین زندگانی؛ احترام بدون شعار

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
متاسفانه فیلم‌ها و سریال‌هایی بوده‌اند که در آن افرادی که این لباس معروف به «لباس بلوچی» بر تن دارند غالبا قاچاقچی مواد مخدر و خلافکار نشان داده شده‌‌اند.

عصر ایران؛ نهال موسوی - در نوزدهمین جشن حافظکه شامگاه پنجشنبه ۲۰ تیر در برج میلاد برگزار شد، نرگس آبیار و امین زندگانی برای اهدای جایزه بهترین کارگردانی تلویزیونی روی صحنه آمدند.

از نکات جالب توجه حضور امین زندگانی با «لباس بلوچی» بود که نرگس آبیار، کارگردان فیلم «شبی که ماه کامل شد»، در این‌باره گفت: «خیلی خوشحالم که آقای زندگانی لباس بلوچی پوشیدند و جا دارد که یادی کنیم از قوم خوب بلوچ.»

امین زندگانی هم در این‌باره گفت: «یک خیاطی در شهر قلعه‌گنج (جنوب کرمان) از من قول گرفت که این لباس را بپوشم» البته با توجه به حاشیه‌هایی که اخیرا در نقد فیلم «شبی که ماه کامل شد» برنامه هفت رخ داد، این اقدام امین زندگانی به گونه‌ای در حمایت از مردم سیستان و بوچستان و علی الخصوص طایفه ریگی صورت گرفته است.

فارغ از این قضیه باید اذعان داشت که کشور ایران مهد تنوع‌ قومیت‌های مختلف است که اتفاقا هر قومیتی لباس‌های مخصوص به خود را دارد از کردها در غرب گرفته تا خراسان و سیستان و بلوچستان در شرق، از گیلان و مازندران شمال گرفته تا خوزستان، بوشهر و بندرعباس در جنوب.

«لباس بلوچی» امین زندگانی؛ احترام بدون شعار - 5

متاسفانه در سابقه تصویری ما فیلم‌ها و سریال‌هایی بوده‌اند که در آن افرادی که این لباس معروف به «لباس بلوچی» بر تن دارند غالبا قاچاقچی مواد مخدر و خلافکار نشان داده شده‌‌اند و این قضیه به گونه‌ای دلخوری مردمان سیستان و بلوچستان را در پی داشته است چون تصویری که از آنها به نمایش گذاشته شده واقعیت مردمان این دیار نیست.

قطعا هر کدام از ما در حافظه خود فیلم یا سریال‌هایی از این دست را به یاد داریم و نمی‌توان آن را انکار کرد و البته که یک اجحاف بزرگ در حق هر قوم و ملتی است که بخواهیم بنابر موقعیت جغرافیایی (مثلا در مورد مردم سیستان و بلوچستان مجاورت با افغانستان) و یا شکل و فرم لباس آنها یک برچسب غلط و کلی بر آنها بزنیم.

اتفاقا پوشیدن این لباس توسط امین زندگانی از این جهت حائز اهمیت است که از دل همین سینما و تلویزیون باید به زدودن چنین تصوراتی دست زد و طبیعتا چنین رویکردی هم تاثیر گذارتر و خوشایندتر است.

چنین کارهایی چون خاستگاه مردمی دارد قدر مسلم بر دل و جان مردم سیستان و بلوچستان هم خوش‌تر می‌نشیند و به دور از اقدامات فرمایشی و یا دلجویی‌های از سر ناچاری است.

خبری: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

در سراسر جهان هیچ قوم یا ملتی وجود ندارد که ما بگویم صد در صد آنها آدمهای شریف و درستی هستند و یا اینکه برعکس انسانهای خلافکار و نادرستی اند، به قول معروف در همه جای دنیا انسانهای خوب و بد وجود دارد و طبیعتا در میان مردم سیستان و بلوچستان همانند فارس‌ها، آذری‌ها، عرب‌ها، کردها و … هم انسانهای محترم، اصیل و باشرف وجود دارد و هم عاری از تبهکار، مجرم، بزه‌کار و … نیستند.

«لباس بلوچی» امین زندگانی؛ احترام بدون شعار - 12

حال با وجود چنین واقعیتی اگر به هر دلیلی مردم سیستان و بلوچستان احساس کرده باشند که در حق آنها بی‌انصافی صورت گرفته است یکی از بهترین راه‌های جبران این رنجش، دست زدن به کاری چون امین زندگانی است که بدون شعار و حرف‌های کلیشه‌ای با عمل خودش احترام یکی از اعضا سینما و تلویزیون را به این لباس و مردمان آن دیار نشان داد.

قطعا هر کسی که لباس معروف به «لباس بلوچی» بخشی از زندگی و وجودش باشد با دیدن این اقدام او حضور در مراسم جشن حافظ با چنین لباسی هم به آن لباس افتخار کرده و هم احترام آن هنرمند را نسبت به جامعه خودش درک کرده است و چه زیباست این احساس.

و در آخر باید گفت چه ظرفیت و پتانسیل استفاده نشده‌ای در این لباسهای محلی و اقوام ایرانی وجود دارد که تا به حال مغفول مانده است.

هزاران افسوس و تاسف برای زمان‌هایی که می‌بینیم به جای استفاده خلاقه از این هنر اصیل و زیبای کشورمان از لباسهای سلبریتی‌های خارجی در مت گالا یا فشن شوهای لندن، نیویورک، پاریس و … به شکلی زشت و غیر قابل تحمل تقلید و کپی می‌کنند. برای مثال لباس لباس الهام حمیدی که برگرفته شده از لباس جنل مونی خواننده معروف آمریکایی در مت گالا است و با هیچ معیاری چنین انتخابی را درک نمی‌کنم.

البته نکته جالب توجه دیگر در همین جشن حافظ پوشش خانم فاطمه گودرزی همراه با پسر و عروسش بود که از تکه‌های سوزن دوزی بلوچی در مانتوهای خانم‌ها و کت پسرش استفاده شده بود.

«لباس بلوچی» امین زندگانی؛ احترام بدون شعار - 18

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

به رسم ایثار

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل

با جراح حاذق مغز و اعصاب

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ دکتر رضا جباری جراحی حاذق است که هم در تعداد جراحی‌ها و هم در اخلاق و مرام پزشکی رکورد دارد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ستاد نماز جمعه تهران، این ستاد در این اطلاعیه با اعلام تغییر مکان برگزاری نماز جمعه تهران افزود: نماز جمعه تهران از ۹۸/۰۹/۰۱ در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به‌ گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی؛ در نامه آقای علی‌اصغر مونسان به آقای احمد حسین‌زادگان استاندار مازندران آمده است: «در اجرای تبصره ماده ۲ قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی کشور مصوب دی‌ماه ۱۳۸۲ و آیین‌نامه اجرایی آن، مصوب چهارم مرداد ۱۳۸۴ به شماره ۲۶۹۷۵/ت ۳۲۹۱۵ ه، هیئت محترم وزیران با موضوع ثبت میراث طبیعی ارزشمند کشور در فهرست میراث طبیعی ملی، «زیستگاه پرندگان چشمه کیله» واقع در استان مازندران، شهر تنکابن، محدوده پل چشمه کیله، بلوار دکتر شریعتی و بلوار هشتم شهریور، پس از تشریفات قانونی لازم به شماره ۵۲۵ مورخ ۹/۱۱/۹۷ در فهرست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسید، ابلاغ می‌شود. اثر مذکور ضمن رعایت حقوق مالکانه، تحت نظارت و حمایت این وزارت است و تدوین ظوابط حفاظتی و تعیین عرصه و حریم این اثر بر عهده این وزارت خواهد بود، هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت اثر شود، ممنوع است. خواهشمند است دستور فرمایید مراتب جهت اطلاع و اجرا به مقامات و مسؤولان ذی‌ربط استان ابلاغ و از نتیجه این وزارت را مطلع نمایند.» همچنین آقای مونسان در پنج نامه مشابه و جداگانه ثبت ملی پنج اثر طبیعی ملی دیگر را به استاندار مازندران ابلاغ کرده است که عناوین آثار و نشانی و مشخصات ثبت ملی آن‌ها عبارت است از:۱- اثر طبیعی ملی «مجموعه درختان آزاد (آزار) بلوط کهنسال روستای گاورمک» واقع در استان مازندران، شهرستان ساری، بخش مرکزی، دهستان میاندرود کوچک، روستای زرین آباد علیاء، به شماره ۵۲۶ به تاریخ ۹/۱۱/۹۷؛ ۲- اثر طبیعی ملی «درختان آزاد (ازار) کهنسال روستای زرین آباد علیا ساری» واقع در استان مازندران، شهرستان ساری، بخش مرکزی، دهستان میاندرود کوچک، روستای زرین آباد علیاء، به شماره ۵۲۷ به تاریخ ۹/۱۱/۹۷؛ ۳- اثر طبیعی ملی «درختان آزاد (ازار) کهنسال روستای بندافروز ساری» واقع در استان مازندران، شهرستان ساری، بخش مرکزی، دهستان میاندرود کوچک، روستای بند افروز، به شماره ۵۲۸ به تاریخ ۹/۱۱/۹۷؛ ۴- اثر طبیعی ملی «درختان آزاد (ازار) کهنسال روستای خارکش ساری» واقع در استان مازندران، شهرستان ساری، بخش مرکزی، دهستان میاندرود کوچک، روستای خارکش، به شماره ۵۲۹ به تاریخ ۹/۱۱/۹۷؛ ۵- اثر طبیعی ملی «آبشار سنگ درکا» واقع در استان مازندران، شهرستان آمل، بخش امامزاده عبدالله، دهستان بالا خیابان لینکوه، روستای سنگ درکا، به شماره ۵۰۱ به تاریخ ۹/۱۱/۹۷.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی؛ آقای محمد خیاطیان گفت: «مدیریت دانش در سازمان‌ها و دستگاه‌ها یک نقش مهم را ایفا می‌کند و در دستگاه‌های پیشرو نقش حوزه دانشی را دارند که به ارتقای دانش و توسعه اهداف و برنامه‌های هر دستگاه کمک می‌کند.» او ادامه داد: «کارگروه مدیریت دانش، در حقیقت یک گنج مدیریتی است که در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز باید بتوانیم یک گنجینه بسیار خوبی برای آن ایجاد کنیم.» آقای خیاطیان اضافه کرد: «در کارگروه مدیریت دانش، از تجربیات و دانش‌های گذشته استفاده خواهد شد، با تشکیل این کارگروه اتفاقاتی که در گذشته روی داده، ثبت و ضبط می‌شود و از آن‌ها استفاده خواهد شد.» معاون توسعه مدیریت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: «در این وزارتخانه در حوزه‌های مختلف پژوهش‌های گوناگون و بسیار کاربردی انجام شده است که با فعال شدن و تشکیل کارگروه مدیریت دانش می‌توان از این پژوهش‌ها به خوبی استفاده کرد.» بر اساس احکام صادر شد از سوی آقای محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، خانم فاطمه حدادی به عنوان دبیر و عضو کارگروه مدیریت دانش و آقایان سید جواد موسوی، عبدالحسین کفیری، علی حاجی‌شیزری، علیرضا طالبی، کاوه تیمور‌نژاد، مصطفی پورعلی، بهروز عمرانی، جلال تاجیک و خانم زهرا زینالی به عنوان اعضای این کارگروه معرفی شدند. در حکم معاون توسعه مدیریت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خطاب به اعضای این کارگروه آمده است: «در اجرای بند (۱۶) سیاست‌های کلی نظام اداری ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر «دانش‌بنیان کردن نظام اداری از طریق به کارگیری اصول مدیریت دانش ویکپارچه‌سازی اطلاعات با ابتنا بر ارزش‌های اسلامی» و همچنین اقدام اساسی مقرر در برنامه پنجم از برنامه جامع اصلاح نظام اداری (دور دوم) با عنوان «بهبود در نظام‌ها و فناوری‌های مدیریتی» در ارتباط با طراحی و استقرار نظام مدیریت دانش در دستگاه‌های دولتی، به موجب این حکم به‌عنوان عضو کارگروه مدیریت دانش وزارتخانه منصوب می‌شوید.»
ایسناایسنا17 ساعت قبل
به مناسبت بیستمین سال درگذشت فقیه و فیلسوف معاصر دکتر مهدی حائری یزدی، استاد فرهیخته دانشگاه تهران، مراسم بزرگداشتی در دانشکده الهیات و معارف اسلامی این دانشگاه برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا روابط عمومی دانشگاه تهران، در این مراسم چند مصاحبه کوتاه از دکتر رضا داوری، دکتر ابراهیمی دینانی، دکتر غلامرضا اعوانی و خاندان حائری یزدی پخش می‌شود. هم‌چنین ارائه سخنرانی تنی چند از دوستان و شاگردان استاد چون دکتر مجتبایی، دکتر مهدی محقق، دکتر احمد بهشتی، دکتر محقق داماد، دکتر حبیبی و دکتر نهاوندیان از دیگر برنامه‌های بزرگداشت این فقیه و فیلسوف معاصر خواهد بود. این مراسم بزرگداشت، ۲۷ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴ در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران برگزار می‌شود. انتهای پیام

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری1 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری1 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری20 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

بهترین سریال‌های ۲۰۱۹؛ تماشای این سریال‌های تلویزیونی جذاب را از دست ندهید!

تکراتوچند ثانیه قبل

دولت فرصت بازارسازی سوخت را از دست داد/اشتباه ۱۰ سال قبل تکرار شد

مهر18 دقیقه قبل

جایگاه دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه پژوهش بررسی شد

مهر33 دقیقه قبل

تأکید لاریجانی بر واریز ما به تفاوت اصلاح قیمت بنزین به حساب مردم

الف34 دقیقه قبل

پرداخت ۱۰۰ میلیارد تومان برای توزیع رایگان شیر مدارس

ایسنا34 دقیقه قبل

اختصاص یکهزار میلیارد ریال اعتبار برای توزیع رایگان شیر مدارس

ایمنا35 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

10 ساعت قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

20 ساعت قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

1 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

2 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

5 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1