اف -۳۵ ها، «کمربند و جاده» آمریکاست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
اف -۳۵ ها، «کمربند و جاده» آمریکاست

اف -۳۵ ها، «کمربند و جاده» آمریکاست

ایسناخبرگزاری ایسنا |
"پروژه امنیتی و اقتصادی جهان-گستری را تصویر کنید که هزینه‌ای بالغ بر یک تریلیون دلار دارد و اعضایش ۴۶ درصد از اقتصاد جهان را تشکیل می‌دهند پروژه‌ای که هدف اصلی‌اش پیشبرد منافع و نفوذ کشور پیشروی این پروژه است و حتی اعضای کوچک‌تر را به یک وابستگی نامتقارن مقید می‌سازد. شرکت‌کنندگان در این پروژه برای حضورشان پاداش‌های بزرگ اقتصادی می‌گیرند اما پس از مدتی درمی‌یابند که خارج شدن از این شبکه برایشان به مراتب هزینه‌بردارتر است."

به گزارش ایسنا، مجله فارن پالیسی در مقاله‌ای می‌نویسد: «شاید روزی، ابتکار عمل کمربند و جاده چین که ۴۰ درصد از اقتصاد جهان را برای زیرساخت‌های پراکنده خود در بر می‌گیرد، در این توصیف بگنجد؛ اما برنامه جنگنده‌های اف -۳۵ آمریکا در حال حاضر بوضوح همین تعریف را دارد؛ چیزی که آنپاس در روابط ترکیه و آمریکا را آشکارتر ساخته است.

روز جمعه، آنکارا نخستین بخش از سیستم دفاع موشکی روسی اس -۴۰۰ را دریافت کرد که واشنگتن می‌گوید، با حضور ترکیه در کنسرسیوم اف -۳۵ در تضاد است. وزارت دفاع آمریکا آموزش خلبان‌های ترکیه‌ای را برای این جنگنده‌ها در پایگاه نیروی هوایی «لوک» در آریزونا متوقف کرده و کنگره نیز تهدید می‌کند ترکیه را به صورت کامل از این برنامه بیرون می‌اندازد. در بدترین سناریو برای ترکیه، آمریکا می‌تواند بر اساس «قانون مبارزه با دشمنان ایالات متحده از طریق اعمال تحریم‌ها»، تحریم‌هایی مختلف را بر ترکیه اعمال کند که شامل عدم صدور ویزا، اعمال محدودیت بر صادرات سلاح به ترکیه و ممنوعیت دسترسی به نهادهای مالی آمریکایی می‌شود.

اف -۳۵، پنجمین نسل قدرتمند از این نوع جنگنده‌ها، به خاطر بودجه فراوانی که به آن اختصاص داده شده، تأخیرهای طولانی مدت و مشکلات و نقص‌های مربوط به طراحی، به شدت مورد انتقاد قرار دارد. با وجود اینکه این جنگنده که بودجه پنتاگون را می‌بلعد وهدف انتقادهای زیادی است، هنوز در هیچ رقابت خریدی در مقابل سایر جنگنده‌ها شکست نخورده است. بسیاری از کشورها می‌توانند یک بندر بسازند؛ هرچند نه به ارزانی چین، اما ساخت سلاح حرف دیگری است. هنوز هیچ کشوری نتوانسته جنگنده‌ای چنین پیشرفته چون اف -۳۵ به هر قیمتی بسازد.

جنگنده‌های مدرن به هزاران زیر مجموعه با فناوری‌های مختلف و یک زنجیره پیچیده پشتیبانی نیاز دارند. هزینه‌های اولیه ساخت اف -۳۵ ها بقدری سرسام آور است که این هزینه تنها درصورتی جبران می‌شود که بتوان تعداد زیادی از آنها را فروخت. زمانی که کشوری چندین فروند از این جنگنده‌ها را در ناوگان خود داشته باشد، به سختی می‌تواند به مدل‌های کمتر پیشرفته رضایت بدهد. به علاوه کشورهای عقب افتاده که با رقبای بالقوه‌ای روبرو هستند که جنگنده‌های پیشرفته‌تر و بزرگ‌تر را خریده‌اند، برای پیوستن به این برنامه تحت فشار قرار می‌گیرند.

چین به دلیل استفاده از اعمال بدهی‌های اجباری در پروژه کمربند و جاده به کشورهای عضو مورد انتقاد است و نمونه آن هم اجاره ۹۹ ساله بندری در سریلانکا پس از آن است که این کشور نتوانست بازپرداخت وامی را که گرفته بود، بپردازد. وزارت دفاع چین اخیرا تأیید کرد که این ابتکار عمل مؤلفه‌های نظامی هم دارد. اما برنامه اف -۳۵ فراتر از اینهاست. این برنامه امنیت یک کشور را برای چندین دهه به ایالات متحده متکی می‌کند و واشنگتن از این مساله به عنوان اهرم فشار بهره می‌برد. در سال ۲۰۰۵، این کشور دسترسی اسرائیل به این برنامه را به تلافی فروش قطعات پهپادی به چین به حالت تعلیق درآورد و اسرائیل بلافاصله این فروش را متوقف کرد.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

اگرچه پنتاگون تخمین می‌زند یافتن جایگزینی به جای ترکیه تنها تاخیری چند ماهه بوجود می‌آورد اما جبران چنین خسارتی برای طرف ترکی به این آسانی نخواهد بود.

ترکیه بیش از این‌ها به شبکه اف -۳۵ وابسته است چون صنعت هوانوردی ترکیه تنها تعدادی از قطعات این جنگنده‌ها را تولید می‌کند. اگر آمریکا پای ترکیه را از این برنامه ببرد، ترکیه با ضرر بزرگی روبرو می‌شود. در حالی که پنتاگون برآورد می‌کند یافتن جایگزینی برای ترکیه بیش از چند ماه به طول نمی‌انجامد اما خطوط تولید ترکیه قادر نیستند تا به این راحتی خودشان را با این مساله انطباق دهند و انتظار می‌رود ۱۲ میلیارد دلار صنعت تولید قطعات در ترکیه در معرض خطر بیفتد. این آمار ممکن است یک خطای مالی برای برنامه تریلیون دلاری اف -۳۵ باشد اما به اندازه ارزش هشت ساله تمام صادرات هوافضای ترکیه است. بنابر این رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اگر بخواهد آمریکا را دور بزند و بر خرید تسلیحات روسی اصرار بورزد هزینه‌ سنگینی را خواهد پرداخت.

پیش از آنکه آمریکا ارسال اف -۳۵ ها به ترکیه را در آوریل متوقف کند، بلژیک ۳۴ فروند، سنگاپور ۴۰ تا ۶۰ فروند و ژاپن ۱۰۵ فروند از آنها را سفارش داده بود که بیش از ۱۰۰ فروند ترکیه است. اگرچه دولت حاکم جنبش پنج ستاره ایتالیا پلتفورمی برای لغو این برنامه در پیش گرفت، اما از این روند دست کشید؛ وزیر دفاع ایتالیا در دسامبر ۲۰۱۸ اینگونه به پارلمان گزارش داد: این مساله واضح است که ما نمی‌توانیم نیروی هوایی خود را از یک ظرفیت بزرگ هوایی که ما را جلوتر از هر کشور دیگری قرار می‌دهد، محروم کنیم.

نسبت به شبکه جنگنده اف -۳۵، پیش بینی‌های خوش‌بینانه درباره پروژه کمربند و جاده وسعت بزرگ‌تر و کشورهای بیشتری را پوشش می‌دهد و از همه مهم‌تر، این ابتکار عمل خودش را یک ژنراتور و مولد همزیستی صلح‌آمیز و ثروت در یک مقیاس جهانی می‌داند. اما عضویت در برنامه جنگنده‌های اف -۳۵ مزیت‌های خودش را دارد که همان پرستیژ، دسترسی به فناوری و قراردادهای فرعی و روابط نزدیک امنیتی با آمریکا است. کشورهای مقتدر در مقابل این پتانسیل برای استقلال میان این مزیت‌ها و منافع توازن برقرار می‌کنند و این همان کشوری است که آنها باید به آن وابسته شوند. شاید کمربند و جاده در آینده پیروز میدان باشد اما در حال حاضر، واقعیت به نفع نسخه آمریکایی آن است.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ رفتار زشت همسر نتانیاهو درسفر به اوکراین

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
همسر بنیامین نتانیاهو که در سفر به اوکراین او را همراهی میکرد به دلیل عدم استقبال «درست» از او هنگام سوار شدن به هواپیما، خلبان را مورد سرزنش قرار داد و مردم اوکراین را نادیده گرفت.

فیلم | واکنش سیاسیون به دعوای پر اتهام آیت‌الله یزدی و آملی لاریجانی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استان تاریخی ایران را می‌توان فارس نامید، تمامی جاذبه‌های تاریخی موجود در این استان خود گواه این امر هستند، از تخت جمشید گرفته تا حافظیه و شاه چراغ و …در این مطلب باز هم موضوعی را مطرح می‌کنیم که در نوع خود بسیار هیجان انگیز است و برگی دیگر از تاریخ سرزمین بزرگمان را رو می‌کند، پس همراهمان باشید.

فیلم | فینال عصر جدید با طعم ماه عسل!

خبرآنلاینخبرآنلاین14 ساعت قبل
در ۱۰۰ کیلومتری شیراز، یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای استان فارس وجود دارد که سال‌های دور میهمان پادشاهی بوده است که علاقه‌های عجیب و غریب و بلندپروازی‌هایش سرنوشت تاریخ را تغییر داد. اگر از قدمت این شهر بپرسید باید گفت که به دوران هخامنشیان و حمله‌ اسکندر و در نهایت به اواخر دوران اشکانی و ابتدای شکل گیری حکومت ساسانیان خواهد رسید.

لحظه هدف قرار گرفتن کاروان ارتش ترکیه

مهرمهر1 روز قبل
کاروان کمک‌رسانی ترکیه برای «جبهة النصره» در استان ادلب سوریه، هدف حمله هوایی قرار گرفت و متوقف شد. در این حمله یک نفر کشته و چند نفر دیگر مجروح شده‌اند.

برادران دالتون در دام وزارت اطلاعات

الفالف1 روز قبل
برادران دالتون در دام وزارت اطلاعاتگروه سیاسی الف، ۲۸ مرداد ۱۳۹۸، ۱۹:۵۷ ۳۹۸۰۵۲۸۱۶۲۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشاراعضای بزرگ‌ترین باند خانوادگی قاچاق مواد مخدر جنوب کشور توسط وزارت اطلاعات دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

فیلم | روایت امام جمعه لواسان از ویلایی که به اسم علی دایی ساخته شد!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استان تاریخی ایران را می‌توان فارس نامید، تمامی جاذبه‌های تاریخی موجود در این استان خود گواه این امر هستند، از تخت جمشید گرفته تا حافظیه و شاه چراغ و …در این مطلب باز هم موضوعی را مطرح می‌کنیم که در نوع خود بسیار هیجان انگیز است و برگی دیگر از تاریخ سرزمین بزرگمان را رو می‌کند، پس همراهمان باشید.

نظرها

اخبار بیشتر