چند میلیون تومان خرج کنسرت پاپ می‌کنند تا فقط پز دهند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ
چند میلیون تومان خرج کنسرت پاپ می‌کنند تا فقط پز دهند

چند میلیون تومان خرج کنسرت پاپ می‌کنند تا فقط پز دهند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
اکنون مردم دیگر حاضر نیستند مانند موسیقی پاپ برای موسیقی دستگاهی هزینه کنند و فرضا ۱۵۰ هزار تومان یا ۲۰۰ هزارتومان بلیت کنسرت را بخرند، چون هزینه‌اش سنگین است. اما بسیاری از مخاطبان پول‌دار کنسرت‌ها، دنبال شادی‌های کاذب، ستاره‌ها، سلبریتی‌ها و در یک کلام دنبال پُز خودشان هستند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، رضا مهدوی که پژوهشگر، نوازنده سنتور، منتقد و برنامه‌ساز رادیو و تلویزیون است، در یادداشتی به کاهش مجوز کنسرت‌های موسیقی‌ در بهار امسال به نسبت سال گذشته واکنش نشان داد.

طبق آمار ارائه شده توسط معاونت هنری وزارت ارشاد، در سه ماهه ابتدای امسال، ۱۲۳ عنوان اجرای صحنه‌ای از دفتر موسیقی مجوز گرفته‌اند که۵۶ مورد پاپ، ۲۴ کنسرت موسیقی سنتی، ۲۶ عنوان موسیقی کلاسیک، ۱۰ عنوان موسیقی تلفیقی و هفت مورد موسیقی نواحی بوده است.

رضا مهدوی درباره کم شدن تعداد مجوزهای موسیقی سنتی نسبت به موسیقی پاپ نوشته است: «موسیقی سنتی مجوز کم‌تری نمی‌گیرد، تقاضا برای این نوع موسیقی کمتر شده است. این موسیقی‌ها دیگر استقبالی در پی ندارد و به نوعی تکراری شده است. به جایش، موسیقی پاپ با فضای شادی که دارد، رقص نورهایی که در سالن‌ها هنگام اجرا پخش می‌شوند، باعث می‌شود مردم در آن‌جا شادتر باشند، همین موضوعات مردم را بیش‌تر تحت‌تاثیر قرار داده و آنها ترجیح می‌دهند بروند چنین کنسرت‌هایی را ببینند که چند منظوره از آن بهره‌برداری کنند ولی موسیقی‌های دستگاهی و کلاسیک حواس جمع‌تری می‌خواهند، باید تمرکز داشت و به شعرها دقت کرد، به همین خاطر به این موسیقی‌ها موسیقی اندیشه‌ورز می‌گویند و تهیه‌کنندگان، اسپانسرها و حمایت‌کننده‌ها وارد این بخش نمی‌شوند. همین مافیایی که تشکیل شده و سرمایه‌گذاری‌ها و پول‌هایی که در این راه خرج می‌شود، یکی از این دلایل است که به موسیقی پاپ بیش‌تر توجه شود.»

این منتقد و برنامه‌ساز ادامه داده: «اکنون مردم دیگر حاضر نیستند مانند موسیقی پاپ برای موسیقی دستگاهی هزینه کنند و فرضا ۱۵۰ هزار تومان یا ۲۰۰ هزارتومان بلیت بخرند، چون هزینه‌اش سنگین است و عموما طبقه متفکر جامعه دنبال این نوع موسیقی دستگاهی هستند. حالا این طبقه متفکر الزاما طبقه پولدار و بالاشهرنشین جامعه نیست، برعکس پولدارها دنبال شادی‌های کاذب و دنبال ستاره‌ها و سلبریتی‌ها هستند و می‌توان گفت بیش‌تر دنبال پُز خودشان هستند که بگویند چندمیلیون تومان هزینه کرده‌ایم و فلان اجرا را دیده‌ایم، چه بسا که این میزان را هزینه هم کرده باشند.»

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

مهدوی درباره طرفداران موسیقی سنتی هم توضیح داده است: «اساسا طبقه متفکر جامعه دنبال موسیقی سنتی هستند، طبقه متفکر جامعه ممکن است در هر سطحی باشد، ممکن است متوسط باشد، ممکن است کارمند باشد، امکان دارد قشر ضعیف جامعه باشد، حتی امکان هم دارد که جز قشر پولدار باشد، اما مهم این است که دنبال اندیشه و تفکر هستند تا ببینند این موسیقی چه پیامدی برایشان دارد و به دنبال یافتن اصالت‌ها و ریشه‌ها هستند. اما چون موسیقی‌دانان جدی هم سرخورده شده‌اند، شرکت‌های حمایتی باید یک کاریزمای حمایتی برای آنها ایجاد کنند و بهتر است که به ازای چند موسیقی جدی یک موسیقی پاپ مجوز بگیرد چه برای تولید و چه برای اجرای صحنه‌ای، اما یک شرکتی که در سال فقط موسیقی پاپ اجرا می‌کند و سالیانه سالن‌ها را اجاره می‌کند و باعث تشکیل مافیا می‌شود، در پشت پرده هم هزینه‌هایی می‌کند که باعث می‌شود امکانات به طور طبیعی و عادلانه تقسیم نشود، باعث می‌شود که ما روزبه‌روز کمتر شاهد دیدن آثار ناب واقعی و خوب باشیم. در صورتی که مردم تشنه این آثار هستند.»

متن کامل این یادداشت را بخوانید

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

به رسم ایثار

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل

با جراح حاذق مغز و اعصاب

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ دکتر رضا جباری جراحی حاذق است که هم در تعداد جراحی‌ها و هم در اخلاق و مرام پزشکی رکورد دارد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی؛ آقای محمد خیاطیان گفت: «مدیریت دانش در سازمان‌ها و دستگاه‌ها یک نقش مهم را ایفا می‌کند و در دستگاه‌های پیشرو نقش حوزه دانشی را دارند که به ارتقای دانش و توسعه اهداف و برنامه‌های هر دستگاه کمک می‌کند.» او ادامه داد: «کارگروه مدیریت دانش، در حقیقت یک گنج مدیریتی است که در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز باید بتوانیم یک گنجینه بسیار خوبی برای آن ایجاد کنیم.» آقای خیاطیان اضافه کرد: «در کارگروه مدیریت دانش، از تجربیات و دانش‌های گذشته استفاده خواهد شد، با تشکیل این کارگروه اتفاقاتی که در گذشته روی داده، ثبت و ضبط می‌شود و از آن‌ها استفاده خواهد شد.» معاون توسعه مدیریت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: «در این وزارتخانه در حوزه‌های مختلف پژوهش‌های گوناگون و بسیار کاربردی انجام شده است که با فعال شدن و تشکیل کارگروه مدیریت دانش می‌توان از این پژوهش‌ها به خوبی استفاده کرد.» بر اساس احکام صادر شد از سوی آقای محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، خانم فاطمه حدادی به عنوان دبیر و عضو کارگروه مدیریت دانش و آقایان سید جواد موسوی، عبدالحسین کفیری، علی حاجی‌شیزری، علیرضا طالبی، کاوه تیمور‌نژاد، مصطفی پورعلی، بهروز عمرانی، جلال تاجیک و خانم زهرا زینالی به عنوان اعضای این کارگروه معرفی شدند. در حکم معاون توسعه مدیریت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خطاب به اعضای این کارگروه آمده است: «در اجرای بند (۱۶) سیاست‌های کلی نظام اداری ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر «دانش‌بنیان کردن نظام اداری از طریق به کارگیری اصول مدیریت دانش ویکپارچه‌سازی اطلاعات با ابتنا بر ارزش‌های اسلامی» و همچنین اقدام اساسی مقرر در برنامه پنجم از برنامه جامع اصلاح نظام اداری (دور دوم) با عنوان «بهبود در نظام‌ها و فناوری‌های مدیریتی» در ارتباط با طراحی و استقرار نظام مدیریت دانش در دستگاه‌های دولتی، به موجب این حکم به‌عنوان عضو کارگروه مدیریت دانش وزارتخانه منصوب می‌شوید.»
ایسناایسنا17 ساعت قبل
به مناسبت بیستمین سال درگذشت فقیه و فیلسوف معاصر دکتر مهدی حائری یزدی، استاد فرهیخته دانشگاه تهران، مراسم بزرگداشتی در دانشکده الهیات و معارف اسلامی این دانشگاه برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا روابط عمومی دانشگاه تهران، در این مراسم چند مصاحبه کوتاه از دکتر رضا داوری، دکتر ابراهیمی دینانی، دکتر غلامرضا اعوانی و خاندان حائری یزدی پخش می‌شود. هم‌چنین ارائه سخنرانی تنی چند از دوستان و شاگردان استاد چون دکتر مجتبایی، دکتر مهدی محقق، دکتر احمد بهشتی، دکتر محقق داماد، دکتر حبیبی و دکتر نهاوندیان از دیگر برنامه‌های بزرگداشت این فقیه و فیلسوف معاصر خواهد بود. این مراسم بزرگداشت، ۲۷ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴ در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران برگزار می‌شود. انتهای پیام
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
با اجرای طرح پنجره واحد کتاب، ناشران از این پس، برای انتشار کتاب‌های خود به صورت مجزا به خانه کتاب، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و کتابخانه ملی مراجعه نمی‌کنند، بلکه از پنجره‌ای واحد اقدام می‌کنند. وی با اشاره به این که در هفته کتاب بسیاری از افراد کتاب را در سبد خانوار می‌بینند افزود: برنامه‌های کتابخانه ملی در هفته کتاب انجام می‌شود، ولی ما سعی کرده‌ایم در این هفته کاری کنیم که این برنامه‌ها به هفته کتاب منحصر نباشد. رئیس سازمان و اسناد کتابخانه ملی تصریح کرد: ما در این هفته، عنوان کلی «کتاب برای همه» را در نظر گرفته‌ایم تا همه از کتاب برخوردار شوند. هفته کتاب از ۲۳ آبان آغاز شده است و تا ۳۰ آبان ماه ادامه دارد. ساختمان نخست این کتاب خانه در خیابان سی تیر تهران بود و هم اکنون در تپه‌های عباس آباد قرار دارد که قرار است در هفته کتاب امسال محلی برای مسابقه‌های مردمی کتابخوانی و مبادله کتاب باشد.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه صنعتی شریف و سازمان زمین شناسی و اکتشافات کشور برای طراحی، ساخت و عملیات داده برداری ژئوفیزیکی هوایی با پرنده‌های بدون سرنشین به امضا رسید. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، مراسم امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه صنعتی شریف و سازمان زمین شناسی با حضور آقای دکتر محمدرضا موحدی، معاون پژوهش و فناوری و چند تن از استادان دانشکده مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی شریف و آقای دکتر علیرضا شهیدی، رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و مسؤولان و فعالان این حوزه شنبه ۲۵ آبان در محل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برگزار شد. آقای دکتر علیرضا شهیدی رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در خصوص این همکاری گفت: استفاده از پهپاد برای طرح‌های ژئوفیزیک هوایی، انقلابی در اکتشافات معدنی به وجود خواهد آورد. وی افزود: پس از بررسی دقیق و صحبت با دیگر مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها، دانشگاه صنعتی شریف تنها دانشگاهی است که پژوهشگران و استادان آن می‌توانند مطابق با نیاز‌های موجود در سازمان پهپاد‌ها را طراحی و در صورت لزوم تغییراتی نیز بر روی آن اعمال کنند. رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور این گونه قرارداد‌ها را نمونه‌ای کامل از ارتباط مطلوب میان صنعت و دانشگاه دانست.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری1 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری20 ساعت قبل

شهرهای ایران صحنه اعتراض مدنی مردم به‌خاطر افزایش قیمت بنزین شده

خبری22 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

بهترین سریال‌های ۲۰۱۹؛ تماشای این سریال‌های تلویزیونی جذاب را از دست ندهید!

تکراتوچند ثانیه قبل

واگذاری سهام بانک رفاه کارگران تعیین تکلیف شد

میزان‌آنلاین35 دقیقه قبل

بازداشت آشوبگران در خرم آباد! + جزییات

رکنا35 دقیقه قبل

نکاتی مهم قبل از سفید کردن دندان‌‌ها

رکنا36 دقیقه قبل

وحشت در منظریه تهران / پدر و فرزند فریاد می‌زدند!

رکنا37 دقیقه قبل

ویتامین‌هایی که بدن در فصل سرما به آنها نیاز دارد

رکنا38 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

9 ساعت قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

20 ساعت قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

1 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

2 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

5 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1

در حاشیه سخنرانی روحانی در یزد چه گذشت؟

1 هفته قبلفرارو1