آیا تنش بین ایران و انگلیس به تقابل نظامی می‌رسد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
آیا تنش بین ایران و انگلیس به تقابل نظامی می‌رسد؟

آیا تنش بین ایران و انگلیس به تقابل نظامی می‌رسد؟

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
گیل بارندولر، عضو ارشد مرکز مطالعات سیاسی دانشگاه کالیفرنیا گفت بریتانیا قابلیت محدودی برای اسکورت کردن نفت‌کش‌های تجاری و تامین امنیت آب‌های منطقه دارد.

اعتمادآنلاین| متیو پتی در نشنال‌اینترست نوشت: هفته گذشته نیروی دریایی بریتانیا یک نفت‌کش ایرانی را در تنگه جبل الطارق توقیف کرد. مطابق با گزارش وزارت دفاع بریتانیا، ایران روز چهارشنبه در واکنش به اتفاق هفته گذشته تلاش کرد یک نفت‌کش بریتانیایی را در تنگه هرمز توقیف کند. بسیاری از کشورهای منطقه نگران تشدید تنش‌ها در خلیج فارس هستند.

در ادامه این مطلب آمده است: ‌ یکی از سخنگوهای وزارت دفاع بریتانیا در مصاحبه با خبرنگاران گفت: «قایق‌های ایرانی بر خلاف قوانین بین المللی تلاش کردند که مانع عبور یک کشتی تجاری ما از تنگه هرمز شوند. ما از مقامات ایرانی درخواست می‌کنیم که از تشدید تنش در منطقه پرهیز کنند».

خوب است بدانید که تقریبا ۳۰ درصد تجارت نفت دنیا از طریق این باریکه چهل کیلومتری انجام می‌شود. تهران قویا اتهامات بریتانیا را رد کرده است. وزیر خارجه ایران در مصاحبه با خبرگزاری فارس نیوز بیانیه زیر را منتشر کرد: «هدف از این اتهامات تشدید تنش‌ها در منطقه است. آشکار است که آنها به دنبال سرپوش گذاشتن بر مواضع ضعیف خود هستند».

هفته گذشته تفنگداران دریایی بریتانیا و پلیس محلی یک نفت کش ایرانی را در سواحل جبل الطارق در ورودی منتهی به مدیترانه توقیف کردند. مقامات بریتانیایی ادعا می‌کنند که نفت‌کش «گریس یک» احتمالا برخلاف تحریم‌های اتحادیه اروپا در حال انتقال نفت به سوریه بوده است.

یک تحلیلگر در این ارتباط گفت: «به نظر من ایران برای مدتی طولانی در حال ارسال نفت‌کش‌های خود به سوریه بوده است. اما اولین بار است که نفت کش آنها توقیف می‌شود. بریتانیایی‌ها قبلا دست به چنین اقدامی نزده بودند. به نظرم آنها به دستور دولت ترامپ این ماموریت را انجام دادند».

او ادامه داد: «به نظر می‌رسد که این اقدام بخشی از کمپین فشار حداکثری آمریکا علیه تهران بوده است. باید توجه داشت که ایران در حال مذاکره با اروپایی‌ها برای نجات دادن توافق هسته‌ای است. به همین خاطر اقدام اخیر بریتانیایی‌ها به روند مذاکرات خدشه وارد خواهد کرد».

روحانی و اصلاح طلبان ایران با تکیه بر توافق برنامه جامع اقدام مشترک توانستند در انتخابات پیروز شوند. این توافق در ازای برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی محدودیت‌هایی را بر روی برنامه هسته‌ای تهران اعمال می‌کند. اما دولت ترامپ از این توافق خارج شد و دوباره تحریم‌های اقتصادی را اعمال کرد. به همین دلیل، در ماه‌های اخیر صادرات نفت ایران به میزان ۹۰ درصد کاهش یافته است.

در وبسایت خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

در هفته‌های اخیر اصولگرایان، دولت آقای روحانی را برای واکنش نشان دادن به فشارهای آمریکا تحت فشار قرار داده‌اند. روزنامه اصول گرای کیهان بعد از حادثه هفته گذشته خواستار توقیف یک نفت‌کش بریتانیایی شد. آقای محسن رضایی، عضو شورای امنیت ملی ایران نیز در صفحه توییتر خود همین درخواست را مطرح کرد: «جمهوری اسلامی در تاریخ چهل ساله خود هیچ وقت آغازگر درگیری در منطقه نبوده است. لیکن ما در مقابل زورگویان و متحدان آنها ساکت نمی‌مانیم. در صورتی که بریتانیا نفت کش ایران را آزاد نکند، مقامات کشورمان باید دست به اقدام تلافی جویانه بزنند».

وزارت خارجه ایران در ابتدا سفیر بریتانیا را احضار کرد. آقای ظریف نیز در صفحه توییتر خود نوشت: «ایران عضو اتحادیه اروپا نیست و تحت محاصره نفتی این اتحادیه نیز قرار ندارد». وزیر امور خارجه ایران این اقدام بریتانیا را دزدی دریایی توصیف کرد.

آقای روحانی نیز بعد از جلسه دولت در روز چهارشنبه بریتانیا را تهدید کرد که با عواقب این اقدام خود روبرو خواهد شد.

آقای گیل بارندولر، عضو ارشد مرکز مطالعات سیاسی دانشگاه کالیفرنیا در مصاحبه با ما گفت که بریتانیا قابلیت محدودی برای اسکورت کردن نفت‌کش‌های تجاری و تامین امنیت آب‌های منطقه دارد.

پایگاه دریایی بریتانیا در بحرین در شرق کانال سوئز فقط می‌تواند حدود ۵۰۰ نیروی این کشور را اسکان دهد. به همین خاطر بریتانیا برای محافظت در مقابل ایران به کمک آمریکا نیاز خواهد داشت.

آقای بارندولر در این ارتباط گفت: «ما همچون دهه ۱۹۸۰ در طول جنگ ایران-عراق می‌توانیم نفت‌کش‌های تجاری را اسکورت کنیم. اما نیروی دریایی آمریکا به ناوهای محافظ سبک دسترسی ندارد و باید از ناوهای هواپیمابر و ناوهای نابودگر گران‌قیمت خود استفاده کند. اما در هر صورت ایرانی‌ها می‌توانند در یک جنگ احتمالی تهدیدات جدی برای کشتی‌های آمریکا ایجاد کنند».

ایرانی‌ها تمایلی به شروع درگیری ندارند. در عوض، آنها در هفته‌های اخیر در واکنش به تحریم‌های نفتی دست به اقدامات تلافی‌جویانه زده‌اند. واقعیت این است که تصمیم آقای ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای و شروع کمپین فشار حداکثری باعث بی ثبات شدن منطقه شد.

منبع: انتخاب

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

قدس آنلاینقدس آنلاین1 روز قبل
سخنگوی ارتش یمن گفت: ۱۰ پهپاد یمنی پالایشگاهی را در عمق خاک عربستان بمباران کردند. به گزارش خبرنگار بین الملل قدس آنلاین، پرس تی وی، به نقل از سخنگوی نیروهای مسلح یمن از بزرگترین عملیات پهپادی در عمق خاک عربستان خبر داده است. این شبکه اعلام کرد به زودی بیانیه سخنگوی نیروهای مسلح یمن درباره جزئیات بزرگترین عملیات یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در عمق خاک عربستان اعلام خواهد شد. به گفته سریع، در عملیات پهپادی ارتش یمن یک پالایشگاه متعلق به شرکت آرامکو عربستان توسط ۱۰ پهپاد ارتش یمن هدف قرار گرفت. سریع افزود: در این عملیات میدان نفتی و پالایشگاه شیبه در شرق عربستان هدف حملات پهپادی نیروهای ارتش یمن قرار گرفت.

عملیات گسترده پهپادی یمن

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کد ویدیو دانلود فیلم اصلیسرتیپ عبدالله الجفری سخنگوی نیروی هوایی یمن گفت: یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در سطح عالی پیشرفت کرده و اکنون به طور نقطه زن، اهداف خود را منهدم می‌کند. این سلاح پیشرفته تهاجمی با عبور از مرزهای جغرافیایی، اهداف نظامی را در کشورهای متجاوز هدف قرار می‌دهد و توانست معادله جنگ را تغییر دهد. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مزدوران را در منطقه غرب رشاحه هدف حملات گسترده قرار دادند. یک رزمنده یمنی تاکید کرد: به مواضع مزدوران حمله کردیم و شمار زیادی از آنها را کشتیم و غنائم زیادی به دست آوردیم. عبداللطیف وشلی خبرنگار جنگ گفت: هدف از حملات در مرزها و مقابله ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با حملات سعودیها و همچنین حملات پهپادی، تسلیم کردن عربستان برای توقف جنگ است.

حمله انتحاری به یک مراسم عروسی در غرب کابل/ ۶۳ کشته و ۱۸۲ زخمی +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ساعت قبل
به گزارش مشرق، وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که در نتیجه حمله انتحاری شنبه‌شب گذشته به یک مراسم عروسی در غرب شهر کابل دست‌کم ۶۳ نفر کشته و ۱۸۲ نفر زخمی شده‌اند. نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، امروز یک‌شنبه (۲۷ اسد)، گفت که در این حمله زنان و کودکان در میان قربانیان این رویداد هستند. این انفجار حوالی ساعت ۱۰:۴۰ شنبه‌شب گذشته در سالن عروسی «شهر دبی» در نزدیکی ایستگاه بهادرخان و در کنار جاده فیض‌محمد کاتب در حوزه ششم امنیتی شهر کابل به وقوع پیوست. به گفته نصرت رحیمی، یک عامل انتحاری مواد منفجره همراه خود را در نزدیکی جایگاه داماد منفجر کرده است. هرچند وزارت کشور افغانستان شمار قربانیان را ۶۳ کشته و ۱۸۲ زخمی اعلام کرده است، اما برخی از شاهدان این رویداد و وکیل گذر منطقه می‌گویند شمار تلفات بیشتر از آمار رسمی است.

تماشا کنید: متهم گریخت / سالار آقاخانی، جوان دهه هفتادی با ۱۶۰ میلیون دلار ارز بانک مرکزی چه کرد و چرا از کشور خارج شد؟

انتخابانتخاب1 روز قبل
سالار آقاخانی متهم ردیف اول دادگاه متهمان پرونده اخلال ارزی است که ۹ متهم دارد و عمدتا از کارکنان بانک مرکزی در دوران، ولی الله سیف هستند. متهم ردیف دوم احمد عراقچی، معاون سابق بانک مرکزی است؛ عراقچی مسئولیت توزیع ارز را به آقاخان سپرد که در نتیجه آن، ۱۶۰ میلیون دلار و ۲۰ میلیون یورو قاچاق ارز انجام شد. اما سالار آقاخان، این متهم دهه هفتادی کیست؛ چگونه به جایگاه کنونی اش رسیده و از کشور گریخته است؟

حمله به میدان نفتی «الشیبه» عربستان پیامی مهم برای امارات

مهرمهر21 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر