محمدپور: مهمترین علت بی عدالتی در اکران کمبود شدید سالن‌های سینما در سطح کشور است/ برخی پخش کننده‌ها که صاحب سالن هم هستند تنها به فیلم خودشان توجه می‌کنند!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سینماپرس
  4. فرهنگ
محمدپور: مهمترین علت بی عدالتی در اکران کمبود شدید سالن‌های سینما در سطح کشور است/ برخی پخش کننده‌ها که صاحب سالن هم هستند تنها به فیلم خودشان توجه می‌کنند!

محمدپور: مهمترین علت بی عدالتی در اکران کمبود شدید سالن‌های سینما در سطح کشور است/ برخی پخش کننده‌ها که صاحب سالن هم هستند تنها به فیلم خودشان توجه می‌کنند!

سینماپرسخبرگزاری سینماپرس |
سینماپرس: قربان محمدپور کارگردان سینما در پی انتقاد بخش گسترده ای از اهالی سینما مبنی بر بی عدالتی در نحوه اکران آثار سینمایی گفت: مهمترین علت بی عدالتی در اکران کمبود شدید سالن های سینما در سطح کشور است؛ نیم نگاهی به تعداد سالن های سینما در همین کشورهای آسیایی این مسأله را به ما اثبات می کند، از این رو ما نیاز به مدیرانی دغدغه مند داریم که به فکر اصلاح زیرساخت های سینمای کشور و سالن سازی، به خصوص در شهرستان ها باشند.

کارگردان فیلم‌های سینمایی «زبان مادری» و «سلام بمبئی» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: در کشور هند بیش از ۲۰ هزار و در کشور چین بیش از ۱۰۰ هزار سالن سینمایی وجود دارد در قیاس با این کشورها با توجه به کثرت جمعیت و وسعت جغرافیایی سینمای ایران نیازمند حداقل ۴ هزار سالن سینما است اما متأسفانه در شرایطی اسفبار و نگران کننده ما تنها نزدیک به ۲۵۰ سالن سینمای فعال داریم.

وی ادامه داد: باعث شرمساری و تأسف است که طی ۴۰ سالی که از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد تعداد سینماهای ما در کشور نصف شده، این اتفاق قطعا به اهمال کاری و بی تفاوتی مدیران و سیاست گذاران کلان فرهنگی و سینمایی بازمی گردد که دغدغه‌ای برای بهبود اوضاع و شرایط سینما نداشته‌اند.

این سینماگر با بیان اینکه برخی پخش کننده‌ها که صاحب سالن هم هستند تنها به فیلم‌های خودشان توجه می‌کنند تصریح کرد: این مسأله نیز یکی از ناراحت کننده‌ترین اتفاقاتی است که به خصوص طی سال‌های اخیر به شدت شاهد آن هستیم و بنده معتقدم باید تدبیری از سوی مدیران سینمایی صورت گیرد و با قانون گذاری صحیح و اصولی این قبیل اتفاقات به حداقل ممکن برسد و همه فیلم‌ها بتوانند به صورت عادلانه و در شرایط یکسان اکران شوند.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

محمدپور در همین راستا افزود: از سوی دیگر سینماداران هم همگی به فکر خودشان هستند و سعی می‌کنند تنها از فیلم هایی که احتمال فروش شان بالاتر از دیگر فیلم‌ها است حمایت کنند و به همین دلیل دیده شده که بعضا سانس‌های برخی فیلم‌های کم فروش‌تر را به فیلم‌های محبوب خود اختصاص می‌دهند که این اتفاق نیز یک اجحاف در حق فیلمسازان این نوع آثار است.

کارگردان فیلم سینمایی «آنچه مردان درباره زنان نمی‌دانند» به انتقادات شدید اخیر خود نسبت به اجحاف در حق فیلم جدیدش اشاره کرد و گفت: قطعا این مسائل تنها به فیلم بنده ضربه نزده و در صورت اصلاح نشدن شرایط از سوی متولیان سینمای کشور در آینده‌ای نه چندان دور بخش اعظمی از فیلم‌های دیگر هم دچار این صدمه خواهند شد؛ از این رو من آرزو می‌کنم مدیران سینمایی در وهله اول به فکر سالن سازی به خصوص در شهرستان‌های فاقد سینما باشند و در گام بعدی هم تدبیری جدی برای رفع بی عدالتی‌های فراوان در روند اکران فیلم اتخاذ کنند تا در حق هیچ فیلم و فیلمسازی اجحاف نشود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سومین همایش کاردیوانکولوژی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کارشناسان سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در گزارشی درباره وضعیت کودکان سوری از تجاوز به دختران، بردگی جنسی، شکنجه پسران و اجبار آنها به آموزش نظامی و بمباران مدارس و بیمارستان‌ها خبر داده است. به گزارش یورونیوز؛ این گزارش می‌گوید که در جنگ داخلی سوریه، دختران ۹ ساله به بردگی جنسی گرفته شده‌اند و به آنها تجاوز شده است. بر اساس این گزارش در جریان جنگ سوریه کودکان توسط تک‌تیراندازان مورد هدف قرار گرفته‌اند و گروه‌های مختلف از کودکان به‌عنوان گروگان استفاده‌ کرده‌اند تا از نزدیکانشان باج بگیرند. این کمیسیون می‌گوید پس از گذشت هشت سال از جنگ سوریه، کودکان همچنان در سوریه کشته می‌شوند، مورد تجاوز قرار میگیرند، زخمی می‌شوند و مورد ضرب و شتم می‌گیرند و در پی کشته شدن خانوادهایشان یتیم می‌شوند. این گزارش که دوره سپتامبر ۲۰۱۱ تا اکتبر ۲۰۱۹ را در بر می‌گیرد به کمک بیش از ۵ هزار مصاحبه با کودکان سوری و همچنین شاهدان، بازماندگان، بستگان، متخصصان پزشکی و مبارزان سوری بدست آمده است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، عنایت الله رحیمی عصر پنجشنبه در نشست شورا و اعضای هیئات مذهبی با بیان اینکه یکی از فعالیت‌های هیئت‌های مذهبی زنده نگهداشتن و معارفه اسلامی است بیان کرد: امنیت فرهنگی جامعه منجر به افزایش سرمایه اجتماعی می‌شود که این سرمایه اجتماعی امروز بیش از هر زمان دیگری مورد نیاز جامعه است. عالی‌ترین مقام دولت در استان فارس با تاکید بر حفظ شعائر اسلامی افزود: امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز است که معارف اسلامی و شعائر اسلامی در جامعه زنده نگه داشته شود و این موضوع که جامعه نیازمند خوراک فرهنگی، مذهبی و اجتماعی است موضوعی است که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد. وی به هیئت‌های مذهبی توصیه کرد: علاوه بر پرداختن به برگزاری مراسم‌های مذهبی این هیأت در مضمون و مفهوم مراسم‌های مذهبی نیز باید فرهنگی را در جامعه اشاعه بدهند که این فرهنگ با فرهنگ عامه مردم همخوانی داشته باشد. استاندار فارس هیأت مذهبی را پتانسیل قوی فرهنگی و اجتماعی عنوان کرد و گفت: هیئات مذهبی به عنوان معتمدین جامعه بایستی مراقب فعالیت‌های خود در عرصه اجتماعی باشند و افرادی که در این هیأت‌ها فعالیت می‌کنند بایستی دارای ویژگی‌ها و حسنات اخلاقی و اجتماعی باشندوی دستگاه‌های اجرایی را مکلف به استفاده از ظرفیت هیئات مذهبی در جهت جذب حداکثری سرمایه‌های اجتماعی کرداستاندار فارس در خصوص تخصیص اعتبارات ویژه هیأت مذهبی نیز متذکر شد: همان‌گونه که حوزه‌های علمیه به دنبال استقلال مالی خود هستند و هیأت مذهبی هم به سمت بودجه‌های دولتی حرکت نکند و این موضوع به آن معنا نیست که دستگاه‌های دولتی ارز هیئت‌های مذهبی حمایت نخواهد کرد بلکه کمافسابق شاهد همکاری دستگاه‌های اجرایی با هیأت مذهبی هستیم
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق به نقل از خانه ملت، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در خصوص تهدید به حمله نظامی ایالات متحده امریکا به مکان‌های فرهنگی کشور بیانیه‌ای صادر کرد. همچنین قطعنامه ۲۴۳۷ سازمان ملل صراحتا اعلام نموده است هر گونه اقدامی که باعث تخریب میراث فرهنگی شود نباید صورت بپذیرد و از نظر این سازمان این‌گونه اقدامات محکوم است. مردم شریف ایران به خوبی آگاه بوده و جهانیان نیز نیک می‌دانند که کشور ایران دارای تاریخ، تمدن و فرهنگ چندین هزار ساله است که این تمدن و فرهنگ توانسته تاثیرات عمیقی در شکل‌دهی دیروز، امروز و فردای جهان بگذارد. ریاست جمهوریآمریکا که هنوز قرن‌های تاسیس کشورش به تعداد انگشتان یک دست نمی‌رسد با کینه اعلام می‌نموده که قصد تخریب مراکز فرهنگی ایران را دارد، این در صورتی است که آقای ترامپ در سخنرانی‌های همیشه خود را دوستدار مردم ایران معرفی می‌نماید. نمایندگان عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بر این اعتقادند که تهدید نظامی ایالت متحده آمریکا مبنی برحمله به اماکن فرهنگی تهدید مستقیم مردم ایران است و این کمیسیون ضمن مطالبه از سازمان‌های بین‌المللی مربوطه جهت محکومیت این اقدام، حق خود می‌داند که از طریق نهادهای بین‌المللی حقوقی از جمله سازمان جهانی یونسکو و سازمان‌های مردم نهاد متولی فرهنگ در سطح جهان پیگیر تمامی حقوق مادی و معنوی مردم فرهیخته و متمدن ایران باشد.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، نادر برهانی‌مرند دبیر سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر دومین نامه خود به خانواده تئاتر را با عنوان دعوت به همدلی منتشر کرد. این فضای غمبار در نزد برخی از هنرمندانی که قرار بود در سی و هشتمین جشنواره‌ تئاتر فجر حضور داشته باشند، به صورت انصراف از جشنواره بروز پیدا کرد. ۳- به همکاران عزیزی که به هر دلیلی تمایلی به حضور در کنار ما نخواهند داشت، احترام می‌گذارم. برای همه هنرمندان و هموطنان عزیزم آرزوی روزهای بهتر همراه با آرامش دارم. دبیر سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر»
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/قزوین معاون امور فرهنگی کمیته امداد کشور با پیشنهاد تأسیس کانون نخبگان امداد استان قزوین گفت: نخبگان کمیته امداد قزوین می‌توانند این کانون را به صورت یک موسسه مردم نهاد تأسیس کنند تا خدمات خود را به فرزندان امداد و مناطق محروم ارائه دهند. به گزارش ایسنا، معاون امور فرهنگی کمیته امداد کشور با پیشنهاد تأسیس کانون نخبگان امداد استان عنوان کرد: نخبگان امداد قزوین می‌توانند این کانون را به‌صورت یک موسسه مردم نهاد تأسیس کنند تا این نخبگان جوان خدمات خود را به فرزندان امداد و مناطق محروم ارائه دهند. شناسایی ۱۱۰ نخبه امداد در قزوینمجید مومنی مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قزوین با اشاره به اینکه ۱۱۰ نفر نخبه تحت پوشش کمیته امداد در استان شناسایی شده‌اند، اظهار کرد: ۲۹ هزار خانوار با جمعیت ۵۷ هزار نفری تحت پوشش کمیته امداد استان قزوین هستند. مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قزوین با اشاره به سخنان حضرت علی (ع) در خصوص موفقیت عنوان کرد: داشتن هدف، همت، دوست خوب، استفاده از تجربه‌ها، مشورت و نظم و برنامه‌ریزی، شش رمز موفقیت به شمار می‌رود. عدم خلاقیت مهم‌ترین چالش در حوزه فرهنگیحجت‌الاسلام محمود مولایی معاون فرهنگی کمیته امداد استان قزوین نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در تلاش هستیم تا کانون نخبگان در استان قزوین راه‌اندازی شود، گفت: تکنولوژی و پیشرفت سرعت بالایی دارد و عدم خلاقیت مهم‌ترین چالش در حوزه فرهنگی محسوب می‌شود و نخبگان در ایجاد خلاقیت اثرگذار خواهند بود.

نظرها

اخبار بیشتر