‌شورایاری؛ فرصتی که مردم به مدیریت شهری می‌دهند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. اجتماعی
‌شورایاری؛ فرصتی که مردم به مدیریت شهری می‌دهند

‌شورایاری؛ فرصتی که مردم به مدیریت شهری می‌دهند

همشهریخبرگزاری همشهری |
حامد فوقانی: شورایاری‌ بهترین فرصت برای مدیریت شهری است تا اداره شهر را از محله‌ها دنبال کند؛ یعنی برآورده‌سازی انتظارات شهروندی از کف کوچه‌ها و خیابان‌ها شهری  یعنی حرکت در مسیر پایین به بالا در هرم مدیریتی.

اینگونه شهروندان فرصتی را در اختیار مدیریت شهری قرار می‌دهند تا شهرداری و شورا بتوانند هم درست‌تر به وظیفه‌های خود رسیدگی کنند و هم ‌بهتر از نیازهای محلات شهر باخبر شوند. از سوی دیگر، شوراهای محلی، تعلق خاطر محلی و احساس قرابت با هم‌محله‌ای‌ها را تقویت می‌کند و مقدمات تشکیل حکومت‌های محلی را فراهم می‌کند. این راهی منطقی است تا شوراهای شهر از دل شورایاران شکل بگیرند.

بر این اساس و با نزدیک‌شدن به انتخابات پنجمین دوره شورایاری‌های محلات شهر تهران، تعدادی از اعضای شورای شهر، تأکید می‌کنند تا شهروندان از فرصتی که می‌توانند با شرکت در انتخابات پیش‌روی مدیریت شهری قرار دهند، غافل نشوند. این انتخابات قرار است ۴ مرداد برگزار شود و آرش حسینی میلانی، نایب‌رئیس ستاد شورایاری‌ها به‌تازگی توییت کرده: «تشکیل #شورایاری‌ها امتیاز مدیریت شهری به شهروندان نیست؛ فرصتی است که شهروندان برای اداره بهتر شهر به #مدیریت‌_شهری می‌دهند. بهره‌گیری بهتر و مؤثرتر از این فرصت وظیفه مجموعه مدیریت شهری است.» درحالی‌که علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران، به نکته دیگری در بابت اهمیت شورایاری‌ها اشاره کرده و در صفحه توییتر خود نوشته: «به گمانم این نکته که اعضای شورا- مانند نمایندگان مجلس- حوزه انتخابیه ندارند، یکی از دلایل اهمیت شورایاری‌هاست. قانون شوراها اینگونه نیست که اعضای شورا بر مبنای محله و منطقه انتخاب شوند. حسن و عیب این ساختار بحثی دیگر است، اما در این شرایط، شورایاری حرکت به سمت عدالت محله‌ای است.»

اعطا بر این نظر است که حالا که اعضای شورا در شهرها مشخص نیست که جدا از بحث کلان، دقیقا باید پیگیر امورات کدام منطقه، ناحیه یا محله باشند، در عوض شورایاران می‌توانند نیازهای محله‌ای را دنبال کنند؛ چراکه ۹ شورایار در هر محله، نماینده آن محله به شمار می‌روند و ایده‌ها و صدای شهروندان را به رده‌های بالاتر می‌رسانند.

یک کارشناس حوزه جامعه‌شناسی نیز در رابطه با اهمیت فعالیت شورایاران به همشهری گفت: «تقریبا دریک قیاس کلی می‌توان شورایاری‌ها را مدل کوچک‌تر و محله‌ای همان شورای شهر در مقیاس محله‌ای قلمداد کرد البته با تفاوت‌هایی ‌نزدیک به شورای محله.» محمدرضا طالبی‌نژاد، دکترای جامعه‌شناسی اعتقاد دارد که برخلاف برخی تصورات و القائات، بر مبنای اساسنامه موجود، شورایاری نهاد بی‌اختیار و خنثی نیست‌ و البته اساسنامه می‌توانسته بهتر از این باشد. او با بیان اینکه بخشی از وظایف و اختیارات شورایاری‌ها از نوع برنامه‌ریزی و تصمیم‌سازی‌ در مقیاس محله است، افزود: «موضوع چگونگی ایفای نقش شورایاری‌ها در بحث مدیریت محله و سراهای محلات اگرچه در آیین‌نامه جداگانه‌ای مشخص شده و اعضای شورایاری محله را بخشی از اعضای امنای محله می‌داند اما جا داشت که در اصلاحات اساسنامه، شفاف‌تر و بیشتر به آن پرداخته می‌شد. با وجود این، نه‌تنها اینگونه نشد، بلکه با افزودن تبصره‌ای کلی که عدم‌دخالت شورایاری‌ها در امور اجرایی شهرداری و شورای شهر را به عدم‌دخالت در امور مالی و اجرایی مدیریت محله نیز تسری می‌دهد، یکی از مسائل و مناقشه‌های جدی شکل گرفته است؛ بدون اینکه تعریفی دقیق از امور اجرایی و داخلی ارائه شود.»

خبری: اخبار اجتماعی ایران

به هر ترتیب، شورایاری‌ها می‌توانند زنجیره ارتباطی میان شهروندان و شهرداری و شورای شهر را تکمیل کنند و فرصتی را به مدیریت شهری بدهند تا از ظرفیت‌های شهروندی بهره ببرند. در این راستا سیدابراهیم امینی، نایب‌رئیس شورای شهر تهران دیروز در سخنانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه کن، گفت: «شوراها در دنیا به‌عنوان پارلمان محلی مورد توجه خاص هستند. شورایاری در تهران به‌عنوان حلقه ارتباطی محلات با شهرداری و شورای شهر اهمیت دارند و مبنای توسعه محله‌محور به‌شمار می‌آیند.» به گفته او، مردم می‌توانند با حضور پرشور در انتخابات شورایاری‌ها افرادی را انتخاب کنند که احساس مسئولیت بیشتری را داشته باشند و خواسته‌های مردم را از نهادهای مجری در محلات مطالبه کنند.

کد خبر ۴۴۷۴۸۳

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

8+
الفالف1 روز قبل

اینترنت دفاتر پیشخوان دولت و پلیس+ ۱۰

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت چند روز اخیر بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی بودند به راحتی فعالیت می‌کردند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ امروز برای اینکه ببینیم اختلال‌های اینترنت چند روز اخیر چه تاثیری بر عملکرد دفاتر پیشخوان دولت و پلیس +۱۰ داشته به برخی از این مراکز سرزدیم؛ دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی قرار داشتند به راحتی فعالیت می‌کردند.
ایلناایلنا21 ساعت قبل
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: باید برنامه سه‌جانبه‌ای میان شورا، شهرداری و معاونت علمی و فناوری ایجاد شود تا بتوانیم علاوه بر کاهش هزینه‌ها، کیفیت خدمات در حوزه محیط زیست را افزایش دهیم. به گزارش خبرنگار ایلنا، زهرا صدراعظم نوری در جریان یکصد و هفتاد و هفتمین جلسه شورای شهر تهران پس از اظهارات سورنا ستاری، معاون ریاست جمهوری در صحن شورای شهر تهران گفت: محیط زیست جهان حال خوبی ندارد که به طبع آن محیط زیست ایران و تهران نیز از وضعیت مناسبی برخوردار نیست. وی با تاکید بر اینکه باید به محیط زیست به عنوان یک حوزه فرابخشی نگاه شود، تصریح کرد: نگاه فرابخشی باعث می‌شود تا بتوانیم با عملکرد درست مردم را به حقشان برسانیم. نوری با تاکید بر ضرورت وجود برنامه در حوزه حمل و نقل و محیط زیست گفت: در این راستا نقش تکنولوژی و افراد خلاق و استارتاپ‌ها بسیار موثر است و باعث بهبود کیفیت زندگی می‌شود. نوری با اشاره به جلسه‌ای که کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر با استارتاپها داشت، گفت: موضوع این جلسه درباره پسماند بود اما خروجی قابل اجرایی از آن حاصل نشد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 ساعت قبل
پسر نوجوان که از ناحیه پهلو آسیب دیده بود به بیمارستان منتقل شد، اما تلاش کادر درمانی نیز برای نجات او بی‌نتیجه ماند و تسلیم مرگ شد. در تحقیقات اولیه مشخص شد عامل این جنایت نیز پسری ۱۵ ساله و هم ولایتی مقتول بوده است. بدین ترتیب تیم جنایی راهی محل حادثه که ساختمانی نیمه کاره بود، شدند. متهم در تحقیقات گفت: یکسال قبل از افغانستان برای کار به ایران آمدم. شب حادثه به شوخی دوستم را هل دادم.
ایلناایلنا23 ساعت قبل
چهار گردشگری که چندی پیش در جنگل ابر شاهرود مفقود شده بودند، با تلاش گسترده ماموران انتظامی نجات یافتند. اظهارات یکی از بستگان افراد گمشده از این حکایت داشت که گردشگران مفقودی اعضای یک خانواده هستند که صبح همان روز برای تفریح به جنگل ابر شاهرود رفته و هیچ اطلاعی از آنان نیست. با توجه به شرایط جوی و حضور احتمالی این خانواده در اعماق جنگل امکان استفاده از بالگرد نیز نبود و از همین رو علیرغم کیفیت پایین جاده و موانع طبیعی آن، ماموران پلیس با سرعت خود را به جنگل رساندند. تلاش‌ها تا پاسی از شب ادامه یافت، ولی خبری از افراد گمشده نبود. در پی آن گمشدگان با کمک ماموران انتظامی نجات یافته و به روستای ابر منتقل شدند.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای دکتر جلال پور احمد متخصص سم شناسی در حاشیه همایش پانزدهم سم شناسی و مسمومیت‌های غذایی که از امروز تا یکم آذر در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال برگزاری است گفت: آلودگی هوا باعث مسمومیت‌هایی می‌شود که جان هزاران نفر را در کلانشهر‌های صنعتی تهدید می‌کند و باعث کاهش عمر می‌شود. وی درباره مسمومیت با قرص برنج نیز گفت: متأسفانه برای ورود غیر قانونی و غیر استاندارد این فراورده تصمیم جدی گرفته نشده و هنوز هم یک معضل است، حتی در در این فصل رطوبت هوا و واکنش قرص برنج باعث آزاد شدن یک گاز خطرناک می‌شود که باعث مسمومیت جدی است. وی درباره برگزاری این همایش گفت: ۲۵ سخنرانی کلیدی از استادان برجسته، ۴۰ سخنران کوتاه از متخصصان سم شناسی و نشست‌های تخصصی با موضوعات سلامت غذا، سم شناسی سلولی مولکولی، سم شناسی عصبی، سموم جانوری و گیاهی، سم شناسی بالینی و سم شناسی نانوذرات از برنامه‌های این همایش ۳ روزه است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

تاثیر روانی مسائل فعلی خنثی خواهد شد/ پتانسیل بالای گروه‌های پالایشی بورس در سودآوری بلندمدت

اقتصاد آنلاین1 روز قبل

پاسخ مسئولان به گلایه کردستانی‌ها از افزایش قیمت برخی کالاها

ایسنا1 روز قبل

اصفهان؛ ۹۰ سال قبل (عکس)

عصر ایران21 ساعت قبل

گزارش تمرین استقلال؛ بازگشت فرشید باقری به تمرینات گروهی و غیبت میلاد زکی پور

طرفداری18 ساعت قبل

وزرای خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس در بروکسل درباره ایران گفت‌وگو می‌کنند

خبر فوری1 ساعت قبل

ایتالیا ۹-۱ ارمنستان؛ ده از ده!

طرفداری1 روز قبل

جواد زرینچه: باشگاه استقلال درخواستی برای تعویق بازی با نساجی نداشته است؛ هوا بهتر نشود به زمین ورزشگاه غدیر خواهیم رفت

طرفداری1 روز قبل

جشنواره بین‌المللی تئاتر «الف» به تعویق افتاد

اعتمادآنلاین20 ساعت قبل

فیلم | علی دایی با این گل‌های دیدنی آقای گل جهان شد

خبرآنلاین1 ساعت قبل

راشاتودی: مداخله‌جویی اروپایی‌ها آخرین اعتماد تهران را از بین می‌برد

افکارنیوز8 ساعت قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

گنابری: تیم آلمان جوان است اما فوتبال را خوب بازی می‌کند

فارس11 دقیقه قبل

۱۴ هزار نیروی خدمات شهری وضعیت انهار و کانال‌های تهران را رصد می‌کنند

ایسنا11 دقیقه قبل

شکل گیری طرح فراگیر مشارکت یاران در حوزه دانش‌آموزان استثنایی

مهر12 دقیقه قبل

مرخصی دو روزه جلالی به بازیکنان گل گهر

فارس13 دقیقه قبل

مورینیو رسما جانشین پوچتینو در تاتنهام شد

فارس14 دقیقه قبل