اولین جلسه ستاد مهندسی فرهنگی با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
اولین جلسه ستاد مهندسی فرهنگی با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار می‌شود

اولین جلسه ستاد مهندسی فرهنگی با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار می‌شود

ایسناخبرگزاری ایسنا |
دکتر عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از برگزاری اولین جلسه ستاد راهبری مهندسی فرهنگی کشور در روز شنبه ۲۹ تیرماه با حضور معاون اول رییس جمهور خبر داد و گفت: در این سند ۱۳ راهبرد کلان ملی و نزدیک به ۱۱۲ برنامه کلان ملی و بیش از ۳۵۰ برنامه اقدام کلان ملی مورد توجه قرار گرفته است و می‌توان گفت تاکنون در حوزه فرهنگ کاری به دقت این چنینی صورت نگرفته است.

به گزارش ایسنا، دکتر سعید رضا عاملی با بیان اینکه نزدیک به ۱۸ سال از طرح موضوع مهندسی فرهنگی توسط مقام معظم رهبری (مدظله العالی) می‌گذرد و به دنبال آن تلاش‌های مستمری در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت گرفته است، افزود: تاکنون نزدیک به ۳ هزار نفر از کارشناسان در رشته‌های مختلف در تدوین سند مهندسی فرهنگی مشارکت داشته‌اند و ۳۴ جلسه از جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی به بررسی و تصویب این سند اختصاص داشته است.

عاملی با تاکید بر اینکه این سند برای دومین بار در سال ۱۳۹۳ توسط رئیس جمهوری جهت اجرا ابلاغ شده است، اظهار کرد: به دنبال آن تشکیل ستاد راهبری سند مهندسی فرهنگی به عنوان اولین گام اجرایی‌سازی سند توسط رئیس جمهور محترم ابلاغ شده است. خوشبختانه با ابلاغ اخیر رئیس جمهوری به معاون اول، ریاست ستاد مهندسی فرهنگی کشور بر عهده معاون اول رئیس جمهور قرار گرفت و اولین جلسه ستاد راهبری مهندسی فرهنگی کشور روز شنبه ۲۹ تیرماه برگزار خواهد شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اولین دستور ستاد مهندسی فرهنگی را اقدامات اولیه برای تدوین آئین نامه داخلی، تصویب اولویت‌های منطبق با مفاد سند مهندسی فرهنگی کشور و روزآمد سازی تقسیم کار ملی برای اجرایی سازی اهداف سند مهندسی فرهنگی کشور دانست و ادامه داد: برخی نسبت به مفهوم «مهندسی فرهنگی» تصور دارند که مهندسی فرهنگی نوعی دستکاری در حوزه فرهنگ برای اهداف انحصار کننده است که چنین نیست.

وی ادامه داد: مهندسی در ادبیات ما ریشه هزاره‌ای دارد و به معنای محاسباتی عمل کردن است که نوعی رویکرد سیستمی و نگاه نظام‌مند و یکپارچه به حوزه‌های مختلف را شامل می‌شود و مهندسی فرهنگی نیز به معنای رویکرد علمی، برنامه‌ای با رویکرد مدیریت یکپارچه و منطقی فرهنگ است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران سند مهندسی فرهنگی را سند جامعی دانست که موضوعاتی چون سبک زندگی و خانواده، نشاط اجتماعی، روابط بین المللی و جهانی حوزه فرهنگ و ارتباطات درونی حوزه فرهنگ را مورد توجه قرار می‌دهد، یادآور شد: در این سند ۱۳ راهبرد کلان ملی و نزدیک به ۱۱۲ برنامه کلان ملی و بیش از ۳۵۰ برنامه اقدام کلان ملی مورد توجه قرار گرفته است و می‌توان گفت تاکنون در حوزه فرهنگ کاری به دقت این چنینی صورت نگرفته است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: تشکیل ستاد راهبری مهندسی فرهنگی برای همین هدف است که بتواند در چارچوب تعیین شده توسط سند و یا حتی برای باز نگری در چارچوب تعیین شده متناسب با مقتضیات موجود عمل کند و از همین منظر نگاه مهندسی فرهنگی را می‌توان نگاهی پویا تلقی کرد که متناسب با شرایط اجتماعی و اولویت‌های فرهنگی عمل می‌کند.

عاملی مهمترین خصلت جامعه ایرانی را «خانواده گرایی» عنوان کرد و افزود: از این رو یکی از مطالبات خانواده‌های ایران این است که در یک فرهنگ سالم و نظام اخلاقی مناسب زندگی کنند و یکی از ۱۳ راهبرد کلان سند مهندسی فرهنگی کشور حوزه اخلاق و مسئولیت اجتماعی است.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به بندهای سند مهندسی فرهنگی کشور با بیان اینکه نگاه سند مهندسی فرهنگی کشور نگاهی کاملا معطوف به مسائل اصلی جامعه است، اضافه کرد: موضوعاتی همچون احترام به قانون، کار گروهی و جمعی، احترام اجتماعی و … همگی در روح سند و محور کانونی سند مهندسی فرهنگی مورد توجه قرار گرفته‌اند.

به گفته وی، ریاست ستاد راهبری نقشه مهندسی فرهنگی کشور با رئیس جمهور و در غیاب ایشان با معاون اول ایشان است.

وی وزیر کشور، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت و درمان، وزیر ورزش و امور جوانان، وزیر آموزش و پرورش، رؤسای کمیسیون مربوط مجلس مثل کمیسیون آموزش و تحقیقات و کمیسیون فرهنگی، رئیس سازمان صداوسیما، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده، یکی از معاونین قوه قضائیه، چهار نفر نماینده از شورای عالی انقلاب فرهنگی و دو نفر نماینده از شورای عالی حوزوی را از اعضای ستاد راهبری مهندسی فرهنگی کشور هستند که نشان می‌دهد تمامی دست اندرکاران حقیقی و حقوقی در حوزه فرهنگ در فرآیند تصمیم گیری ستاد راهبری نقش دارند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: ما نیازمند سواد فرهنگی و اجتماعی هستیم که مبتنی بر اندیشه و ارزش‌های اسلامی بتواند فضای سالم و پاکی را برای اعضای اجتماع ایجاد کند و این مهم در برنامه‌های ستاد مهندسی فرهنگی کشور وجود دارد.

وی افزود: برنامه هفتم توسعه فرهنگی اجتماعی بایستی متناسب با سند مهندسی فرهنگی تدوین شود و اگر قوانین و مقرراتی در حوزه فرهنگی مورد نیاز مجلس شورای اسلامی باشد می‌تواند از مفاد سند مهندسی فرهنگی استخراج شود.

عاملی با تاکید بر اینکه در فصل سوم سند مهندسی فرهنگی کشور چشم انداز فرهنگی کشور در آینده ترسیم شده است که همان استقرار جامعه اسلامی در نگاه گام دوم انقلاب اسلامی مقام معظم رهبری محسوب می‌شود، خاطر نشان کرد: فصل چهارم این سند اهداف فرهنگی کشور و فصل پنجم اولویت‌های فرهنگی پیش‌بینی شده در سند را تبیین کرده است که ممکن است بر مبنای مطالعات جدید و با توجه به ظرفیت‌های امروزی بازبینی و روزآمد شود.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی با بیان اینکه در فصل ششم سند مهندسی فرهنگی راهبردهای کلان، برنامه‌های کلان و اقدامات ترسیم شده است که بر این اساس ۱۳ راهبرد کلان، ۱۱۲ راهبرد ملی و ذیل هر راهبرد ملی برنامه اقدام اجرایی طراحی شده است، گفت: فصل هفتم سند مهندسی فرهنگی نیز با ارائه چارچوب نهادی سند وظایف ستاد و همچنین چگونگی مدیریت ستاد در سطح ملی را تبیین کرده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: ما در راستای اهداف نقشه مهندسی فرهنگی ستاد استانی خواهیم داشت که بر اساس مصوبه سند مهندسی فرهنگی مسئولت ستاد استانی بر عهده شورای فرهنگ عمومی استان‌ها خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کلافه؛ رضا یزدانی

تابناکتابناک1 روز قبل
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
سوگیری بخش قابل توجهی از رسانه‌ها در حوزه‌های غیرسیاسی نیز تحت تأثیر گارد سیاسی آن‌ها قرار دارد. به عنوان یک نمونه ملموس، سفر خارجی «رامبد جوان» و نحوه پرداختن شبکه ماهواره‌ای «من و تو» به ماجرا، قابل بررسی است. تصویر رامبد در شبکه من وتو (قبل از مصاحبه) اما پس از آنکه رامبد شایعه مهاجرت از ایران را تکذیب کرد و طی مصاحبه‌ای از قصد خود برای تولید فصل جدید خندوانه خبر داد، ورق برگشت. تصویر رامبد در شبکه من وتو (بعد از مصاحبه) نظرسنجی کانال تلگرامی من وتوآیا واقعا مردم ایران با تولید و پخش فصل جدید «خندوانه» مخالفند؟! برنامه‌ای که در دوره‌های متوالی از سوی افکارعمومی به عنوان محبوب‌ترین جنگ تلویزیونی انتخاب شده است.

پایان جشنواره نمایشهای آیینی و سنتی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش تصویریپایان جشنواره نمایشهای آیینی و سنتینوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی که به مدت یک هفته با اجرای ۱۵۱ اثر در کاشان و تهران برگزار شد، امشب پایان می‌یابد
تسنیمتسنیم1 روز قبل
موسوی، راوی کتاب، خاطرات ارزشمندی از دوران اسارت در عراق و همچنین در دست کومله دارد. بعد از اتمام جنگ، بنیاد حفظ آثار و حوزه هنری به فکر ثبت خاطرات جنگ افتادند و من نیز کم‌کم بخشی از کارم را به خاطره‌نویسی دفاع مقدس اختصاص دادم. بعد از انجام مصاحبه‌ها، با کمک حوزه هنری، مستند داستانی از خاطرات موسوی تهیه شد. از اردوگاه‌های عراق تا زندان‌های کومله؛ داستان جذاب فرار اولین اسیر ایرانیخاطرات موسوی از چند وجه حائز اهمیت است؛ نخست اینکه او اولین اسیری است که موفق شد از اردوگاه‌های عراق فرار کند، همین نکته کتاب را خواندنی می‌کرد. رفتار ایرانی‌ها با اسرای عراقی کاملا با آنچه در اردوگاه‌های عراق رخ داد، متفاوت بود.

یکی از شادترین روز‌های انقلاب بازگشت آزادگان بود

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سردار رحیمی در مراسم تقدیر از خانواده جانبازان، آزادگان و شهدا هشت سال دفاع مقدس در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: باورمان این است که سهم اصلی تمام موفقیت‌ها در طول ۴۰ سال متعلق به خانواده ایثارگران و آزادگان است. وی گفت: نیروی انتظامی امروز تصمیم گرفت که به پاس تمام رشادت‌ها و مقاومت‌های این عزیزان در طول اسارت همانند سال‌های گذشته از این عزیزان تقدیر کند. فرمانده انتظامی تهران بزرگ افزود: یکی از اولویت‌های ویژه ما توجه به خانواده ایثارگران است که حداقل در طول سال یک بار آن‌ها را پذیرایی و هر دو ماه یک بار نیز نشستی با این عزیزان برای حل مشکلات آن‌ها داریم.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مراسم رونمایی از مستند «وتن من!»، برگرفته از داستان زندگی مهدی علیزاده، ورزشکار آزاده و جانباز تیم ملی دوومیدانی، در باغ موزه دفاع مقدس با حضور مسئولان موسسه فرهنگی روایت فتح، رئیس کمیته ملی پارالمپیک و اصحاب رسانه برگزار شد. موسسه فرهنگی روایت فتح و کمیته ملی پارالمپیک در پایان این مراسم از وی قدردانی کردند. مهدی علیزاده، در سال ۱۳۶۷ در حالی که فقط ۱۵ سال داشت، به اسارت رژیم بعثی درآمد و ۳۰ ماه بعد پس از تحمل رنج ناشی از شکنجه‌های دشمن و در حالی که خانواده‌اش تصور می‌کردند به شهادت رسیده است، همراه با آخرین گروه آزادگان به کشور بازگشت. علیزاده از سال ۹۲ ورزش حرفه‌ای را در رشته دوومیدانی آغاز کرد و در آخرین دوره بازی‌های پاراآسیایی که به میزبانی جاکارتا برگزار شد، موفق به کسب نشان طلا در ماده پرتاب نیزه شد و برای کسب سهمیه پارالمپیک توکیو ۲۰۲۰، تلاش می‌کند. کارگردان و تهیه کننده این اثر حسین همایونفر است و این مستند را موسسه فرهنگی و هنری روایت فتح با همکاری کمیته ملی پارالمپیک جمهوری اسلامی ایران تهیه کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر