«گاندو» نشانه تبعیض، بدعت و دهن‌کجی در تلویزیون!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. فرهنگ
«گاندو» نشانه تبعیض، بدعت و دهن‌کجی در تلویزیون!

«گاندو» نشانه تبعیض، بدعت و دهن‌کجی در تلویزیون!

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
اگر در کانال ۳ مواردی سانسور شده است چگونه در کانال افق قابل پخش است و بالعکس اگر این موارد در افق قابل پخش است چرا زمان پخش از کانال ۳ آن را حذف کرده‌اند؟

سریال گاندو هم در زمان پخش آن و هم بعد از تمام شدن بسیار جنجالی بود، به گونه‌ای که ۲ طیف موافق و مخالف آن حسابی به همدیگر تاختند، علی الخصوص در فضای مجازی.

حاشیه‌های آن باعث شد علی مطهری، درباره آن نوشته‌ای منتشر کند و حتی رئیس دفتر رئیس جمهور به نقد این سریال بپردازد، محمد جواد ظریف هم در توضیح اقدامات وزارت خارجه در ارتباط با تجاوز پهپاد آمریکایی به خاک ایران سخنانی گفت که به عنوان کنایه به سریال گاندو از آن تعبیر شد: «اولین کشوری که در مورد پهپاد آمریکایی وارد عمل و مانع شدند که آمریکایی‌ها روایت غلط‌شان را به دنیا ارائه بدهند، ما بودیم. در این راستا اطلاع رسانی کردیم و نامه به دبیر کل سازمان ملل متحد نوشتیم و اقدامات خودمان را انجام دادیم البته ما پول نداریم فیلم تبلیغاتی بسازیم!»

فارغ از ارجاعات سیاسی و حاشیه‌های آن، در خصوص اتفاقات این سریال به عنوان یک محصول نمایشی تلویزیون و از منظر تاثیرات رسانه فراگیری چون تلویزیون، ۳ نکته جالب توجه است که به گونه‌ای بدعت در رویکرد صدا و سیما محسوب می‌شود:

۱. در زمان پخش سریال ویدیوهایی به عنوان بخش‌های سانسور شده سریال گاندو در فضای مجازی پخش می‌شد که شاید یکی از دلایل حاشیه‌ساز شدن این سریال شد، اگر این بخش‌ها (به هر دلیلی) توسط تلویزیون سانسور شده است چرا و چگونه در فضای مجازی منتشر می‌شود؟ چه کسی این ویدیوها را پخش می‌کرد؟

چون سریال گاندو از تولیدات تلویزیون است قطعا غیر از سازندگان سریال و جمع محدودی در تلویزیون کس دیگری به این ویدیوها دسترسی ندارد، پس چه کسی آن بخش‌های سانسور شده را منتشر می‌کرد؟

آیا منتشر کنندگان این بخش‌های سانسوری از تصمیمات بالا دستی در تلویزیون ناراضی هستند که دست به چنین اقدامی زده‌اند؟

اگر سازندگان سریال به ممیزی سریال‌شان اعتراضی دارند این اختلاف بین آنها و تصمیم‌گیران تلویزیون است و تا قبل از پخش سریال باید تصمیم نهایی درباره آن اتخاذ شده باشد، نهایتا می‌توانند این اعتراض خود را رسانه‌ای کنند ولی پخش بخش‌های ممیزی شده از طرف هر کسی اعتراض نیست بلکه دهن‌کجی است به تصمیمات ناظران تلویزیون و بر هم زدن قاعده بازی.

این اتفاق حذف بخشی از محصول تولید شده در هر جای جهان ممکن است رخ دهد ولی وقتی که سریال یا فیلم در معرض دید مخاطبان قرار می‌گیرد سابقه ندارد که همزمان با آن بخش‌های حذف شده هم منتشر شود. نهایتا شاید چند سال بعد نسخه‌ای معروف به «نسخه کارگردان» از آن فیلم یا سریال منتشر شود که زمان آن بیشتر است و این مهم با رضایت تهیه کننده و صاحب اثر انجام می‌شود.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

۲. پرسش دیگر این است که آیا این اجازه به دیگر سریال‌سازان هم داده خواهد شد که هم‌زمان با پخش سریال‌شان، بخش‌های حذف شده آن از طرف تصمیم گیران تلویزیون را در فضای مجازی منتشر کنند؟

یعنی آیا این امکان برابر برای تمام سریال سازان تلویزیون هم فراهم خواهد بود؟ بسیار بعید به نظر می‌رسد و قطعا اگر چنین اتفاقی رخ می‌داد تلویزیون با سازندگان آن برخورد می‌کرد.

«گاندو» نشانه تبعیض، بدعت و دهن‌کجی در تلویزیون! - 12

۳. در این میان مدیر روابط عمومی شبکه افق سیما از پخش سریال گاندو بدون حذفیات از این شبکه خبر داد. حسین نصیری با حضور در شبکه پنج سیما اظهار کرد: «مخاطبان بسیاری خواستار تکرار سریال تلویزیونی گاندو بدون حذفیات از شبکه افق شده‌اند، بر این اساس تصمیم گرفته شده بعد از پایان سریال «وضعیت سفید» که در حال حاضر روی آنتن شبکه افق است، شاهد پخش گاندو باشیم.»

این اتفاق یک پرسش را مطرح می‌کند که چگونه یک سریال از ۲ کانال مختلف صدا و سیما با ۲ شکل ساختاری متفاوت قرار است که پخش شود؟

اگر در شبکه ۳ مواردی حذف شده است چگونه در شبکه افق قابل پخش است و بالعکس اگر این موارد در شبکه افق قابل پخش است چرا زمان پخش از شبکه ۳ آن را حذف کرده‌اند؟

معمولا در تلویزیون زمان پخش فیلم‌های سینمایی ایرانی شاهد چنین اتفاقاتی بوده‌ایم، یعنی بسیار فیلم‌های سینمایی که با مجوز وزارت ارشاد تولید و پخش شده است، هنگامی که تلویزیون آن را پخش می‌‌کند بنابر صلاحدید و نظر تصمیم گیران بخش‌هایی از آن را حذف می‌کنند و وقتی که با اعتراض و واکنش کارگردان یا صاحبان فیلم روبرو می‌شوند استدلال می‌کنند که تلویزیون قوانین ممیزی خاص خود را دارد.

حتی برای محصولات نمایش خانگی هم چنین اعمال نظری رخ داده است و وقتی تلویزیون آنرا خریداری و پخش کرده است جرح و تعدیل خود را برای این محصولات داشته است و معمولا هم در میان جامعه و حتی فیلمسازان این اتفاق به صورتی غیر رسمی پذیرفته شده است.

اما این که یک سریال که محصول خود تلویزیون است قرار باشد در ۲ کانال مختلف پخش شود که در یک کانال بخش‌هایی از آن حذف شده است در نوع خود بی سابقه است.

اگر چنین اتفاقی رخ دهد پرسشی جدی‌ مطرح است که آیا شاهد موقعیت یک بام و دو هوا در صدا و سیما هستیم؟

برای پرهیز از این شائبه که این نوشتار موافق با سانسور سریال گاندو است، اتفاقا برعکس از رویکرد شبکه افق استقبال می‌کنیم و ای کاش که شبکه ۳ هم سریال گاندو را بدون هیچ گونه حذفیاتی پخش می‌کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
وی با اشاره به کتابخانه‌های فاطمه‌ها که در منطقه‌ای محروم با تعداد معدودی کتاب حالا کتابخانه عظیمی ساخته‌اند افزود: اگر امروز ویلدورانت اینجا بود و این موفقیت را می‌دید پاسخ خود را می‌گرفت که فقر علت جهل نیست! و از درون جامعه فقیر و مستمند، مغز‌های متفکری بیرون می‌آید که قافله جهل را در هم می‌پیچد. آیت الله محقق داماد گفت: آنچه موجب جهل است توجه نداشتن است، بازگشت به خویشتن، جهل را از بین می‌برد مجدد در خویش بیندیشید و نگویید این هست و جز این نیست، فکر و مطالعه کنید کتاب بنویسید گاهی یک جزوه یک مقاله، یک جامعه را دگرگون می‌کند. آیت الله محقق داماد با تاکید بر اینکه من یقین ندارم به حقیقت رسیده‌ام، اما یقین دارم که در مسیر پیدا کردن حقیقت هستم افزود: این کار را من نویسنده، شمادانشجو، اساتید و رسانه‌ها وظیفه داریم انجام دهیم و جامعه را به جستجوی حقیقت ببریم. وی گفت: ما در جامعه متحرک و پویایی زندگی می‌کنیم که خون شهیدان آن را ساخته و ما این خون‌ها را گرامی می‌داریم و دستشان را می‌بوسیم و در راه حقیقت قدم به پیش بر می‌داریم.

تولد نوزادان نارس

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این مراسم با هدف شناسایی علل و عوامل بروز تولد زودرس ترتیب داده شده است تا نوزدان خاصی که زودتر از ۴۰ هفتگی به دنیا می‌آیند تحت مراقبت‌های ویژه قرار گیرند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، هجدهمین جشنواره کتاب و رسانه با معرفی برگزیدگان تندیس درخت معرفت و تقدیر شوندگان به کار خود پایان داد. در بخش دیداری هجدهمین جشنواره کتاب و رسانه تندیس درخت معرفت به آقای علی رئیسی از صدا و سیمای مرکز اصفهان برای پویانمایی‌ها و خانم محبوبه معافی از صدا و سیمای مرکز کرمان برای گزارش خبری «مردی که غریبه نیست» رسید. همچنین در این مراسم از خانم زهرا شفیعی خبرنگار حوزه کتاب خبرگزاری صدا و سیما در تهران برای گزارش‌های خبری «بحران کاغذ» و «نمایشگاه کتاب» قدردانی شد. از آقای امین طرفی جلالی بعنوان صاحب تندیس درخت معرفت برای برنامه‌های ترکیبی صدا و سیمای مرکز خوزستان تجلیل شد. در بخش گزارش رسانه‌های نوشتاری از آقای سیدمهدی موسوی تبار از روزنامه فرهیختگان و خانم‌ها مهسا کلانکی از خبرگزاری کتاب ایران و زهرا جعفری از روزنامه فرهیختگان و آقای شهاب دارابیان از خبرگزاری کتاب ایران تقدیر شد.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس؛ جلسه تعامل و همکاری موزه سینما و سینمای دفاع مقدس موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور عباسی رئیس موزه سینما، علی اصغر جعفری مدیر عامل، نرگس معدنی پور معاون فرهنگی و هنری، امیر محمد خانی معاون موزه داری و امیر مسعود احمدی مدیر روابط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد. در این جلسه مقرر شد، موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در زمینه به روز رسانی بخش سینمای دفاع مقدس در موزه سینما تعامل و همکاری داشته باشد و در به روز رسانی بخش سینمای دفاع مقدس به موزه سینما کمک کند. همچنین مقرر شد این دو نهاد، در زمینه تولید فرهنگی و تولیدات سینمایی با یکدیگر تعامل و همکاری داشته باشند.

دستان بخشنده

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل

نو نوار شدن تئاتر شهر

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

گفت‌وگویی جذاب با عزت‌الله مهرآوران بازیگر فوق لیسانسه‌ها/ سروش صحت دیوار را می‌شکند

رکنا5 دقیقه قبل

مقدماتی جام جهانی؛ گروه B؛ آتش بازی اردن برابر برابر چین تایپه با ۵ گل؛ کویت، نپال را شکست داد

طرفداری5 دقیقه قبل

عراق۰- بحرین۰/ جام جهانی برای ایران زنده ماند

رکنا11 دقیقه قبل

هری کین اولین بازیکن انگلیسی که در تمامی بازی‌های مقدماتی یورو گلزنی کرده است

طرفداری11 دقیقه قبل

غایب همیشگی تمرینات پرسپولیس، کالدرون را خشمگین کرد!

ورزش ۱۱12 دقیقه قبل

بیانیه فرانسه در واکنش به افزایش ذخایر آب سنگین ایران

خبرآنلاین12 دقیقه قبل